۲ نفر
۱۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۴
نتایج انتخابات ۱۴۰۲ مجلس ‌در کردستان

نتایج انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان کردستان مشخص شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از سنندج، نتایج انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان کردستان مشخص شد.

علیرضا زندیان نماینده مردم بیجار در مجلس شد

در حوزه انتخابیه بیجار و حسن‌آباد یاسوکند، 35 هزار و 695 رأی صحیح به داخل صندوق‌ها ریخته شد که علیرضا زندیان با 10 هزار و 403 رأی به انتخابات مجلس دوازدهم راه یافت.

جمع آرای ماخوذه در حوزه انتخابیه شهرستان‌های مریوان و سروآباد، 50 هزار و 719 نفر بوده که در نهایت امید کریمیان با 11 هزار و 67 رأی به مجلس دوازدهم راه یافت.

استان کردستان دارای 5 حوزه انتخابیه و 6 کرسی نمایندگی در خانه ملت است که شهرستان‌های «سنندج، دیواندره و کامیاران» دارای دو نماینده؛ «سقز و بانه»، «مریوان و سروآباد»، «قروه و دهگلان» و «بیجار» هر کدام یک نماینده دارند.

در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی بعد از تأیید صلاحیت‌ از حوزه انتخابیه سنندج، دیواندره و کامیاران 60 نفر معادل 55.55 درصد، در حوزه انتخابیه قروه و دهگلان 36 نفر معادل 58.04 درصد، در حوزه مریوان و سروآباد 35 نفر معادل 57.36 درصد، در حوزه انتخابیه بیجار 34 نفر معادل 59.64 درصد و در حوزه انتخابیه سقز و بانه 19 نفر شامل 54.28 درصد به عنوان نامزدهای نهایی مورد تایید شورای نگهبان اعلام شدند.

اما با گذشت چند روز از اعلام تأیید صلاحیت‌ها، برخی از نامزدگان یا انصرف داده و تعدادی نیز با سایر نمایندگان ائتلاف کرده‌اند. بر اساس این گزارش؛ در مجموع 132 کاندیدا در پنج حوزه انتخابیه در صحنه انتخابات کردستان باقی مانده است به طوری‌که از حوزه انتخابیه بیجار 29 نامزد، سقز و بانه 11 نفر، سنندج 48 نفر، قروه و دهگلان 24 و مریوان و سروآباد21 نفر با هم به رقابت می‌پردازند. یعنی به ازای هر کرسی، 22 نفر با هم رقابت می‌کنند.

کردستان با جمعیت یک میلیون و 690 هزار نفری و 10 شهرستان، در مجلس شورای اسلامی دارای 6 کرسی از 5 حوزه انتخابیه است و این استان در مجلس خبرگان رهبری نیز 2 عضو دارد.

از این‌ تعداد جمعیت استانی، یک‌میلیون و 281 هزار و 569 نفر در استان واجد شرایط رای‌دادن بودند.

"شیخی‌زاده" نماینده قروه و دهگلان در مجلس شد

در حوزه انتخابیه قروه و دهگلان 70 هزار و 163 رأی صحیح به صندوق‌ها ریخته شد که محمد رسول شیخی‌زاده با 17 هزار و 458 رأی ماخوذه به‌عنوان نماینده این دو شهرستان در دور اول به مجلس دوازدهم راه یافت.

شیخی‌زاده مدیرکل سابق کمیته‌امداد در کردستان بود.

«بیگلری» از سقز و بانه به مجلس راه یافت

نتایج انتخابات حوزه انتخابیه «سقز و بانه» به صورت رسمی اعلام شد.

بر اساس این گزارش، 65 هزار و 96 نفر از مردم در دو شهرستان سقز و بانه آرای صحیح به داخل صندوق رای انداختند که «محسن بیگلری» با 16 هزار و 35 رأی در دور اول انتخابات به مجلس دوازدهم راه یافت.

محسن بیگلری نماینده دوره نهم و دهم و عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس را در کارنامه خود دارد.

۴۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1879548

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =