کاهش ۱۰ درصدی طلاق در استان کهگیلویه و بویراحمد

پس از چند سال که آمار طلاق در کهگیلویه و بویراحمد رو به فزونی می رفت و کارشناسان و مسئولان را بشذت نگران کرده بود آمار سال جاری برخلاف پیش بینی ها از کاهش تعداد طلاق در این استان خبر می دهد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از یاسوج، مدیرکل ثبت اسناد و املاک کهگیلویه و بویراحمد گفت: میزان طلاق در سال جاری در این استان نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد کاهش نشان می دهد در حالی شمار ازدواج هم در این مدت ۶ درصد کم شده است.

سعید محوری فزود که پنج هزار و ۴۶۰ واقعه ازدواج در سال جاری در استان ثبت شده که این میزان نسبت به مدت مشابه پارسال ۶ درصد کاهش یافته است.

وی گفت: در سال جاری یک هزار و ۹۷۸ واقعه طلاق در این استان ثبت شده که کاهش ۱۰ درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می دهد.

آمارهای سازمان ثبت و احوال نشان می دهد که از سال ۹۰ تا ۹۵ رتبه این استان در بحث طلاق از رتبه ۲۳ کشور به رتبه ۱۶ رسیده است.

براساس این آمارها ، بیشتر طلاق‌ها در این استان در پنج سال اول زندگی رخ می‌دهد ضمن اینکه تحصیلات ۳۱ درصد افرادی که از همسر خود جدا می‌شوند زیر دیپلم است.

نتایج یک بررسی انجام شده هم نشان می دهد از مجموع ۴۵۰ پرونده‌ طلاق که در استان مورد بررسی قرار گرفت عوامل اقتصادی کمترین تاثیر را بر طلاق داشته است.

«افزون بر ۵۰ درصد طلاق‌ها در این استان به دلیل همسان نبودن زوجین در تحصیلات، شغل، موقعیت اجتماعی و فرهنگ بوده است.»

براساس نتایج این بررسی، ۱۱ درصد طلاق‌ها در استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل اعتیاد ، هشت درصد به دلیل ناباروری، ۲٫۸ درصد بیکاری و ۱۵ درصد دخالت‌های خانواده‌ها بوده است.

خیانت زوجین، زندانی بودن یکی از زوجین و عوامل اقتصادی از دیگر عوامل تاثیرگذار بر طلاق در این استان ذکر شده است.

کهگیلویه و بویراحمد نزدیک به ۷۲۰ هزار نفر جمعیت دارد .۴۴درصد از این جمعیت در مناطق روستایی زندگی می کند.

پیش از پیروزی انقلاب اسلامی جمعیت روستایی استان بیشتر از جمعیت شهری بود اما این روند بعد از انقلاب اسلامی برعکس شد بطوری که هم اکنون ۵۶ درصد جمعیت استان در مناطق شهری زندگی می کند.

کهگیلویه و بویراحمد دارای هشت شهرستان و ۱۷شهر است .پنج شهرستان و نزدیک به ۱۴شهر استان پس از انقلاب تاسیس شده است.

محوری با اشاره به ورود و تشکیل یکهزار و ۴۰۳ فقره پرونده به دفاتر ثبتی ، افزود: از این تعداد یک هزار و ۲۰۷ فقره آن با صدور رای لازم مختومه شد.

وی افزود: ۱۸ هزار و ۲۶۱ سند مالکیت نیز در سال جاری در کهگیلویه و بویراحمد صادر شده است.

محوری وصول مطالبات بانکی را یکی دیگر از وظایف این اداره برشمرد و گفت: در سال جاری سه هزارو ۷۳۰ میلیارد ریال از مطالبات بانکی استان وصول شده است.

46

کد خبر 1226638

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =