دکتر سعیدی : احداث باشگاه اسب دوانی در مجموعه ورزشی چمران منتفی است

مدیر کل دامپزشکی استان روز دوشنبه در نشست با اهالی رسانه گفت اداره کل دامپزشکی هیچ مجوزی را برای احداث باشگاه اسب دوانی در داخل شهر(مجموعه ورزشی چمران) صادر نکرده است

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان دکتر سعیدی با بیان اینکه دامپزشکی بحث بهداشت و سلامت را دنبال و پیگیری می کند هیچ مجوزی را جهت احداث باشگاه اسب دوانی صادر نکرده و مخالف این موضوع می باشد

دکتر سعیدی گفت در گذشته وابستگی شدید به وارد کردن داروهای دامی داشتیم ولی در حال حاضر بیش از 95% داروهای دامی در داخل کشور تولید می شود و استان سمنان به عنوان قطب داروهای دامی بیش از چهل درصد مورد نیاز استان را تامین می کند در استان 18 واحد سرمایه گذاری واحد دارویی داریم که یازده تا ان فعال و نقش بسیار مهمی را ایفای می کنند وی ادامه دارد 208 قلم انواع دارو در استان سمنان تولید می شود

سعیدی در ادامه این نشست گفت برای اولین بار در استان سمنان اکیپ همراه عشایر راه اندازی کردیم که در محل قشلاق و ییلاق حاضر می شوند و تاکنون توانسته ایم بیست درصد را پوشش دهیم که این امر باعث رضایت مندی عشایر شده است   و در اینده به دنبال ان هستیم با توجه با علم روز با حضور دکترهای این اداره 100 درصد دام های عشایر را تحت پوشش قرار دهیم

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان گفت مرغ تولیدی استان سالم و دارای استاندارهای جهانی است  در سال گذشته هفت واحد سنتی کشتارگاهها را به دلیل عدم رعایت بهداشت و...را تعطیل کرده ایم و در سایر کشتارگاه ها به دنبال تبدیل از نیمه صنعتی به کاملا صنعتی هستیم ضمن اینکه 22 نف. از ناظرین شرعی در این کشتارگاهها فعالیت می کنند و صددرصد به صورت شرعی انجام می شود  وی در گفت به دنبال احداث دو کشتارگاه کاملا صنعتی در شهرهای سمنان و شاهرود   تا پایان سال  98 به بهره برداری خواهد رسید

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان پایش همه فراورده‌های خام دامی را از دستاوردهای 40 ساله انقلاب در حوزه دامپزشکی نام برد و گفت: تا پیش از انقلاب کنترل کیفی فراورده‌های خام دامی به ندرت و تنها در آزمایشگاه‌های کوچک دولتی انجام می‌شد اما بعد از انقلاب با ارتقا آزمایشگاه‌های دولتی و ردیابی مخاطرات سلامت شرایط بسیار بهتری در این بخش ایجاد شده به‌طوری که در حال حاضر علاوه بر وجود آزمایشگاه‌های مجهز دولتی در استان سمنان، هفت آزمایشگاه خصوصی و 15 آزمایشگاه وابسته به واحدهای تولیدی در سطح استان فعالیت دارند.

وی حجم تولیدات دامی این استان را بالغ بر 282 هزار و 700 تن اعلام کرد و گفت: در حال حاضر 170 هزار تن شیر، 36 هزار تن گوشت قرمز، 55 هزار تن گوشت مرغ، 20 هزار تن تخم‌مرغ، 1000 تن انواع آبزیان، 328 تن عسل و ...در استان سمنان تولید می‌شود.

وی از وجود ۵۱۱  واحد مرغداری صنعتی و  ۴۳۱  واحد مرغداری گوشتی در این استان خبر داد و افزود: ظرفیت جوجه ریزی این مرغداری‌ها بالغ بر  ۱۰  میلیون قطعه در هر سال است.

این مدیر مسوول ادامه داد: علاوه بر این ۱۲  واحد پرورش شترمرغ ،  ۱۳  واحد پرورش مرغ پالت تخم گذار، 6 واحد تولید بوقلمون و دو واحد تولید مرغ اجدادی در این استان فعالیت دارند.

این دامپزشک با بیان اینکه در حال حاضر استان سمنان سه برابر نرم کشوری مرغ و گوشت تولید می‌کند ادامه داد: تنها 30 درصد گوشت و مرغ تولیدی این استان در داخل استان به مصرف می‌رسد و 70 درصد آن در دیگر استان‌ها و از جمله به استان‌های همجوار و خصوصا بازار تهران عرضه می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان،از صادرات کرک و موی بز به خارج از کشور خبر داد و بیان کرد: خوشبختانه از طریق یک واحد فرآوری، کرک و موی بز کشور در استان سمنان جمع‌آوری و به صورت رنگی و شسته شده به کشورهای اروپایی و از جمله انگلیس، آلمان و بسیاری از کشورهای اروپایی صادر می‌شود که ارزآوری خوبی برای کشور به همراه دارد. 

وی با بیان اینکه چند واحد تولیدی در این استان وجود دارد که صرفا کالاهای صادراتی تولید می‌کنند، خاطرنشان کرد: استان سمنان ظرفیت‌های بسیار خوبی در این بخش دارد. 

سعیدی،از صادرت شترمرغ در استان سمنان خبر داد و گفت: در حال حاضر پولت، شترمرغ، جوجه شترمرغ، پر شترمرغ و دیگر تولیدات مرتبط با این دام در استان به خارج از کشور و استان صادر می‌شود.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص قاچاق دام زنده و تاثیر آن بر گرانی‌های اخیر از افزایش صدور مجوز انتقال دام زنده در این استان خبر داد و گفت: در 9 ماهه امسال به تنهایی بیش از سال 96 دام زنده از استان خارج شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان با بیان اینکه از نظر قانونی دامدار اجازه دارد دام خود را در دیگر بازارها عرضه کند افزود: در سال 96 در مجموع 42 هزار دام با اخذ مجوز از استان سمنان به مقصد دیگر استان‌ها منتقل شدند این در حالی است که در 9 ماهه امسال بالغ بر 53 هزار دام با اخذ مجوز از استان به بازار دیگر استان‌ها ارسال شدند.

وی تصریح کرد: بی‌تردید به دلیل گستردگی راه‌های مواصلانی در طول سال تعداد زیادی نیز بدون اخذ مجوز از استان منتقل شدند.

سعیدی از کنترل راه‌های خروجی استان برای جلوگیری از قاچاق دام خبر داد و گفت: ما در سال جاری کوشیدیم که مجوز انتقال دام‌ها به استان‌های مرزی را بسیار محدود و به حداقل برسانیم اما این را هم نباید از نظر دور داشت که دامدار نیز این حق قانونی را دارد که محصول خود را در بازاری که قیمت بیشتری در قبال آن می‌دهند ارائه دهد.

46

کد خبر 1228991

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =