۵ نفر
۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۵
افتتاح «دیسکو حلال» در عربستان سعودی!

فارس نوشت: شامگاه چهارشنبه در شهر جده نخستین دیسکو حلال افتتاح شد؛ اقدامی که خشم بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی را به همراه داشت و از مسئولان سعودی نیز به خاطر این اقدام، به شدت انتقاد کردند.

منابع خبری اعلام کردند که مسئولان عربستان سعودی این بار به سبک کشورهای غربی، دست به ایجاد باشگاه‌های شبانه زده‌اند.

شبگه خبری الجزیره گزارش داد که نخستین «دیسکو» یا به گفته کاربران اجتماعی، نخستین «باشگاه شبانه حلال» قرار بوده است توسط مسئولان سعودی شامگاه چهارشنبه (روز گذشته) در یک ساحل سرپوشیده و مختلط در شهر جده افتتاح شود.

کاربران شبکه‌های اجتماعی اعلام کردند که این روزها در عربستان سعودی تحولات بسیار بزرگی رخ می‌دهد که سابقه نداشته و تغییرات رخ داده، بی‌سابقه و بر خلاف آداب و رسوم جامعه عربستان است.

به گفته کاربران، هر گونه تصویربرداری در این باشگاه شبانه سعودی ممنوع خواهد بود و هیچ کس اجازه ندارد تلفن همراه با خود بیاورد.

بر اساس قوانین این باشگاه، ساحل به صورت مختلط است و افراد حاضر در آن، موظف هستند لباسی را در داخل ساحل بپوشند که از قبل معین شده و بر اساس ضوابط آن باشگاه است.

شمار زیادی از کاربران اجتماعی، از چنین تحولاتی ابراز خشم و تأکید کردند که این تحولات غیر قابل پذیرش است. آنان هشتگ‌های مانند «دیسکو در جده» را ایجاد کردند که به سرعت ترند شد.

«محمد عید» یکی از کاربران فیسبوک اعلام کرد که «فعل منکر اگر مخفی باشد، تأثیر آن، بر انجام دهنده آن است، ولی اگر عمومیت پیدا کند، بلای آن گریبان همه را خواهد گرفت».

عید در ادامه گفت که هر مسلمانی باید بر حسب توان خود این مسئله را محکوم کند؛ زیرا زمانی خداوند قوم بین اسرائیل را نابود کرد که از انجام منکرات ابایی نداشتند. خداوند می‌فرماید: ( کانوا لایتناهون عن منکر فعلوه).

«نوره الدوسری» دیگر کاربر اجتماعی نیز با بیان اینکه «علما، امرا و شیوخ قبائل» کجا هستند، تأکید کرد که نمی‌توان پذیرفت چنین اتفاقاتی در داخل عربستان سعودی رخ دهد.

الدوسری تصریح کرد که «این چیزی است که در کشور ما، مورد رضایتمان نیست و تمامی اقدامات سالهای خیر را رد می‌کنیم. سعودی قدیم ما را بازگردانید».

«سعود خالد بن سعود» نیز یکی دیگر از کاربران فیسبوک است. بن سعود این سؤال را مطرح کرد که هدف مسئولان سعودی از این اقدامات چیست؟

وی بر این باور است که پیش از این اقدامات، بهترین زندگی می‌کرده‌اند و از مسئولان سعودی می‌خواهد که «پیش از آنکه خشم خداوند بر شما وارد شود، تقوای خدا پیشه کنید».

بن سعود با بیان اینکه این سرزمین (عربستان) به خاطر وجود قبله مسلمان (مکه) و مدینه منوره با سایر سرزمینها تفاوت دارد، خاطر نشان کرد که اگر در آن قرآن و سنت پیابر (ص) کنار گذاشته شود، به معنای پایان این کشور خواهد بود.

«مروج بنت خالد» از دیگر کاربران فیسبوک، تأکید کرد که این اقدام مسئولان سعودی، تجاهر در گناهان است.

بنت خالد با اشاره به تلاش برگزار کنندگان این دیسکو برای حاضر شدن افراد در آن با لباس عریان و به صورت مختلط، تصریح کرد که «این چه پیشرفتی است؟... این چیزی بود که رؤیایش را داشتید».

وی در پایان اعلام کرد که تلاش مسئولان سعودی، افساد فی الارض و ایجاد فسق و فجور است.

اینها تنها بخشی از اقدامات موسوم با «اصلاح‌گرایانه» از سوی «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی است تا به زعم خود بتواند جامعه سعودی را مدرن کند.

310311

کد خبر 1269489

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
  31 2
  چرا خداوند قوم بنی آمریکا و بنی اروپا رو عذاب نمی کنه؟ چرا تمام عذاب خداوند برای قوم بنی خاورمیانه است؟
  • شمس تبریزی IR ۰۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
   0 0
   چون خدا با آنها اتمام حجت نکرده. پیش از اتمام حجت عذاب بر کسی نازل نمیشه. کسی که قرآن را خوانده باشه خدا از طریق قرآن باهاش اتمام حجت کرده. بنابراین هر عملی خلاف قرآن ازش سر بزنه عامدانه اعلان جنگ با خداست. کس هم که اعلان جنگ به خدا بده پوزه اش به خاک مذلت مالیده میشه
 • حجت اله IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
  5 26
  بزودی تمام قبایل به سوی مکه ومدینه واز آنجا به سوی دیگر بلاد میروند وآل سعود به آل سقوط تبدیل می شود با این کارها
  • IR ۰۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
   0 0
   اشتباهی منفی دادم.میخواستم مثبت بدم
 • IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
  1 10
  خدایا من در خواسته چند ساعت قبلم تجدید نظر میکنم. چند تا شهاب سنگ برا ما بفرست چند تا هم برا عربستان سعودی. لطفا. ازون بزرگاش
 • تمرگی IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
  8 5
  اینکه حلال تره ؛مگه شما فتوا ی جهاد نکاح را ندادید چراغی که منزل رواست به مسجد حرامه
 • مرتضی IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
  23 5
  چه کار خوبی کردن...آفرین سعودی
 • احسان GB ۰۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
  0 0
  آفرین عربستان
 • IR ۰۶:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
  0 0
  چقدر ما جهان سومی ها بیچاره و بدبختیم که تجدد و پیشرفت و مدرن بودن را در ولنگاری و بی بند باری می بینیم مگه غربیها با این چیزها پیشرفت کردن به خدا که اینطور نیست ، اگه پیشرفت کردن واسه اینکه به قانون کشورشون احترام می ذارن ، کم کاری نمی کنن ، دروغ نمی گن ، واسه پیشرفت وطنشون از جان مایه می ذارن ، چه مسئولین و چه مردمشون و ... نمی خوام بگم اونجا بهشت موعود ولی دانایی شون باعث پیشرفت شون شده که ما جهان سومی ها ازش محرومیم
 • IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
  0 0
  اعتراض کردن؟! والا لیاقت ندارن