سرهنگ آمریکایی از لحظه انتقام ایران سخن گفت / زنده ماندن ما معجزه بود

سربازان آمریکایی در عین بهت و وحشت، زیر آماج حملات موشک های بالستیک ایران به پایگاه عین الاسد، در پناه گاه های نظامی خود، ساعت ها، ثانیه ها را به نظاره نشسته بودند . یک ارشد نظامی امریکا که آن شب درعین الاسد حضور داشت، می گوید: چنین حمله ای را از ایران بعید می دانستیم . چیزی که شاهدش بودیم بی سابقه بود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سرهنگ تیم گارلند در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری فرانسه در پایگاه هوایی عین الاسد واقع در غرب عراق، اظهار داشت که مافوق وی سه شنبه شب گذشته، دوساعت قبل از وقوع حملات به او هشدار داده بود که ایران قصد حمله به این پایگاه را دارد.

وی ادامه داد: "شوک و ناباوری عمیق، اولین واکنش من به این خبر بود. تردید داشتم که ایران قادر باشد و یا حتی مایل باشد که دست به چنین اقدام جسورانه ای بزند و به پایگاه امریکایی عین الاسد حمله کند.

ایران به قصاص قتل(شهادت)  ژنرال قاسم سلیمانی که در 3 ژانویه رخ داد برخاست و پایگاه عین الاسد را موشک باران کرد. این پایگاه که بخش عمده ای از سربازان ائتلاف به همراه 1500 تن از سربازان امریکایی در ان حضور دارند، و در مجاورت آنها هزاران نفر از نیروهای عراقی مستقر شده اند، یکی از مهمترین و بزرگترین پایگاه های عراق محسوب می شود.

گارلند ادامه داد: برای تامین امنیت نیروهایمان باید به سرعت شرایط را تحلیل کرده و از تمامی نظامیان و فرماندهان حاضر در عین الاسد می خواستیم یکپارچه و هماهنگ عمل کنند. بیش از دو ساعت در این انتظار و سکوت گذشت. اما حتی فرماندهان نیز انتظار چنین حملات کوبنده ای را نداشتند.

گارلند به AFP گفت: وقتی که دور اول حملات به عین الاسد اصابت کرد ، صدایی به شدت مهیب ایجادشد که من در سراسر عمرم قدرت و شدتی نظیر آن را تجربه نکرده بودم.همه چیز غیر طبیعی بود، هوا به طرز عجیبی حرکت کرد و به یکباره گرم شد و موج شدید انفجار، درها را به داخل وخارج خم و راست می کرد.

موشک باران از ساعت 1:30 بامداد به مدت سه ساعت ادامه داشت و فواصل زمانی میان شلیک پنج موشک اصلا قابل پیش بینی نبود.

 "من مدتها بود که تا این حد نترسیده بودم" ! این را گارلند می گوید، سرهنگ امریکایی که در چندین عملیات در عراق، سال ها خدمت کرده است. وی ادامه می دهد:ما هیچ ایده ای از نحوه و چگونگی حملات ایران نداشتیم .به نظر می رسید قصد دارند با موشک زمین را شخم بزنند".

حوالی ساعت 4 صبح ، موشکباران ارام شد و کم کم فرماندهان و سایر نظامیان از مخفی گاه ها بیرون امدند و به سایتهایی که در اتش می سوختند رفتند. با وجود اینکه ده ها سایت کاملا نابود شده بود، اما به طرز معجزه آسایی تلفات نداشتیم.

دو تن از سربازان برج مراقبت به علت انفجار، به بیرون پرتاب شدند. اما به طرز عجیبی جان سالم به در بردند.گارلند می گوید:" زنده ماندن آن دو، چیزی جز معجزه الهی نبود".

گارلند ادامه داد: زمان بندی میان شلیک موشک ها طوری طراحی شده بود که سربازان فریب خورده و گمان کنند که موشک باران پایان یافته است و بدین ترتیب از پناه گاههای خود بیرون بیایند. اما من متوجه این خطر بودم و می دانستم  هدف ایجاد تلفات است، فقط منتظر ماندن در پناه گاه ها بود که می توانست امنیت نظامیان را تامین کند.

حسین سلامی ، فرمانده سپاه پاسداران ایران، روز یک شنبه در این باره گفت: هدف از موشک باران پایگاه عین الاسد، کشتن نیروهای نظامی امریکایی نبود.

تا پایان روز دوشنبه بیشتر سایت از خرابی های حملات پاکسازی شده بود. یک بولدوزر اخرین قطعات و نخاله های فلزی مچاله شده را جمع اوری کرد. خوابگاه های سربازان کاملا نابود شده بود و هنوز از آن ها بوی  تند فلزداغ شده به مشام می رسید.

سربازانی که آنجا زندگی می کردند به AFP گفتند : که تمامی لوازم شخصی شان اعم از لباس ها ، کتاب ها، عکس هایی که از خانواده هایشان به همراه داشتند و وسایلی که بیش از یک دهه در ارتش با خود همراه داشتند، در این حملات از دست داده اند.

اما از نظر گارلند آن ها خیلی خوش شانس بودند که اکنون زنده اند. از نظر او ، حملات موشک های بالستیک ایران، نمایشی بی نظیر بود.

منبع: ایندیپندنت به نقل از خبرگزاری فرانسه/ ترجمه: تارا نوروزپور

23/ 310 310

کد خبر 1342706

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =