جرایم حوزه فضای مجازی در یزد رو به افزایش است

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری یزد با اشاره به اینکه جرایم حوزه فضای مجازی در استان یزد با رشد همراه است؛ گفت: در این اینگونه جرائم یک طرف جرم بومی استان یزد نیست و بیشتر بزه دیدگان زنان و کودکان هستند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین در یزد؛ محمدحسین رحیم‌زاده در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ساز و کار مرتبط با فضای مجازی در دادگستری یزد راه اندازی شده است، اظهار کرد: این مجموعه آمادگی دارد تا از بزه دیدگان احتمالی در این حوزه حمایت کرده و تضمین کند که هویت و حرمت آنان حفظ می شود.
وی با بیان اینکه تکرار بزه دیدگی بر اثر عدم اعلام آن به مراجع قضایی بخشی از آسیب های این موضوع است؛ تاکید کرد: مواردی مشاهده شده که بیش از ۱۸ مرتبه مورد بزه دیدگی قرار گرفته اند و پس از آن به مراجع قضایی مراجعه کردند.
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری یزد در بخش دیگری از سخنانش ۲۵ درصد دعاوی استان یزد را مربوط به اختلافات ملکی و قولنامه ها دانست و گفت: بی احتیاطی مردم و بنگاه های ملکی و خودرو در استان نسبت به اسناد رسمی سبب پیدایش چنین آماری شده است.
وی خاطرنشان کرد: بنگاه‌های معاملاتی املاک و خودرو نقش واسطه و دلال را دارند و تنها حق‌العمل و کمیسیونی برای معرفی ملک یا خودرو دارند و در بعضی موارد همانند قانون  پیش فروش آپارتمان، قانون گذار به صراحت بیان کرده که بنگاه‌های املاک حق تنظیم و خرید و فروش ندارند و تنها باید معرفی کنند.
رحیم‌زاده در ادامه افزود: بحث پیشگیری از سوی قانون اساسی به قوه قضائیه واگذار شده ولی قوه قضائیه ابزارها و بودجه‌های لازم برای این موضوع را در دست ندارد.
وی با بیان اینکه همه دستگاه ها به نوعی باید در امر پیشگیری از جرم مشارکت داشته باشند؛ تاکید کرد: معاونت پیشگیری از وقوع جرم نقش هدایت کردن و جهت دهی بر عهده دارد.
این مقام قضایی تصریح کرد: در سنوات گذشته معمولا ایراد ضرب و جرح و شکایات مربوط به توهین در رتبه اول قرار داشت ولی الان به رتبه‌های دوم و سوم کاهش پیدا کرده‌اند.

48

کد خبر 1390389

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =