بایدن قصد دارد توپ را در زمین تهران بیندازد

یک کارشناس مسائل بین الملل معقتد است که پیروزی بایدن در انتخابات اوضاع را برای ایران تغییر نمی دهد بلکه حتی سیاست فشار حداکثری را نیز ادامه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، صابر گل‌عنبری پژوهشگر مسائل خاورمیانه در یادداشتی برای عربی 21 با عنوان «آیا بایدن به برجام باز خواهد گشت؟» نوشت:

حتی در صورت پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، مهار کردن ایران از طریق ادامه دادن به سیاست «فشار حداکثری» هدف راهبردی آمریکا باقی خواهد ماند و بایدن تلاش خواهد کرد اروپایی ها را نیز در فشار علیه ایران با خود همراه کند تا این کشور را مجبور به امضای توافقی فراگیر کند که رئیس جمهور کنونی آمریکا خواستار آن است.

با توجه به پیش بودن جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر رقیب جمهوری خواهش دونالد ترامپ در نظرسنجی ها، این سئوال مهم مطرح می شود که آیا بایدن در صورت پیروز شدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به توافقنامه هسته ای با ایران (برجام) که ترامپ در مه 2018 از آن خارج شد باز خواهد گشت تا خرابکاری ترامپ را جبران کند؟

تحلیلگرانی که طرفدار فرضیه بازگشت آمریکا به برجام در صورت پیروزی جو بایدن هستند این گونه استدلال می کنند که حزب دموکرات آمریکا برخلاف حزب جمهوری خواه از برجام حمایت می کند و علاوه بر آن، بایدن معاون باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا بود که گزینه دیپلماسی با تهران را در پیش گرفت و وارد مذاکرات مستقیم با آن شد که به امضای برجام انجامید.

کسانی که بازگشت آمریکا به برجام در صورت پیروزی بایدن را بعید می دانند می گویند سیاست های آمریکا در برابر ایران با تغییر روسای جمهور این کشور تغییر نمی کند و آنچه اوباما انجام داد بیش از آن که برآمده از سیاست حزب دموکرات باشد، ناشی از اقتضای سیاست آمریکا بود.

هرچند جو بایدن در مقاله ای در نیویورک تایمز از بازگشت به برجام در صورت پیروز شدن در انتخابات سخن گفته است ولی نباید فراموش کرد در این مقاله هیچ نشانه ای نیست که نشان دهد بایدن به محض پیروز شدن، به برجام باز خواهد گشت بلکه شرط بازگشت آمریکا را پایبندی مجدد تهران به تعهداتش طبق برجام اعلام کرده است. یعنی بایدن قصد دارد توپ را در زمین ایران بیندازد و از تهران بخواهد ابتدا از پنج گام هسته ای عقب نشینی کند تا واشنگتن برای بازگشت به برجام گامی بردارد.

حتی در صورتی که فرض کنیم بازگشت آمریکا به برجام در دوره بایدن بدون قید و شرط باشد، به احتمال زیاد این بازگشت، نمادین خواهد بود بدون آن که واشنگتن تحریم ها را لغو کند. واشنگتن وعده لغو تحریم ها را خواهد داد ولی لغو عملی تحریم ها به نتایج هرگونه مذاکره بین دوطرف یا در قالب گروه 1+5 درباره مسائل حل نشده بستگی خواهد داشت.

حتی در صورت پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، مهار کردن ایران از طریق ادامه دادن به سیاست «فشار حداکثری» هدف راهبردی آمریکا باقی خواهد ماند و بایدن تلاش خواهد کرد اروپایی ها را نیز در فشار علیه ایران با خود همراه کند تا این کشور را مجبور به امضای توافقی فراگیر کند که رئیس جمهور کنونی آمریکا خواستار آن است.

310310

کد خبر 1440360

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علی IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  0 1
  مذاکره بی مذاکره،
 • IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  1 0
  بایدن برای همراه کردن اروپایی ها باید به برجام برگرده. اگر هم به برجام برگرده باید سیاست فشار حداکثری رو کنار بذاره. با توجه به وضع اقتصاد کل جهان منفعت دندان گیری برای اروپا نداره. از طرفی مناقشه با چین و روسیه رو باید مدیریت کنه. مسائل خیلی پیچیده شده و تک بعدی نیست
 • علی IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۵
  0 1
  یران تنها دو داه دارد نخست اینکه از طریق گروهای مقاومت و حملات به منافع امریکا در منطقه اهرم فشاری به سود خود ایجاد و تحریمها را برای امریکا هزینه بر کند و دوم رفتن به سمت چین و قرارداد بلند مدت با چین در اولی که احتیاط بیش از حد موجب شده ایران عملا از عمق استراتژیک خود یعنی گروهای مقاومت هیچ استفاده و منفعتی نداشته باشد و عملا این عمق استراتژیک بلااستفاده است دومی هم که به دلیل خیال خام یک جریان در کشور مبنی بر ارتباط با امریکا و اروپا و حل مسائل با غرب که البته خوشخیالی خام است معطل مانده کلا بطور خلاصه جمهوری اسلامی از ترس مرگ در حال خودکشیست و هیچ استفاده ای از مزیتهایی که سالها به خاطر انها هزینه داده نمیکند تا وقتی تحریمها برای امریکا هزینه ساز و هزینه بر نباشد اش همین اشست و ما هم مستقیم به سمت ونزوئلایی شدن که البته همین الانشم هستیم
 • ایراندوست IR ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۷
  0 0
  جناب جو بایدن : اول از همه خسارات وارده به اقتصاد ایران به دلیل خروج غیر قانونی 28 ماهه دولت فعلی امریکا از برجام که حداقل یکصد میلیارد دلار است را بپرداز , بعدا اگر خواستی میتوانی توپ را تو زمین ایرا ن بیاندازی.