تپه ۸ هزار ساله مانع اجرای طرح کمربندی شهرکرد شد؛ ضرورت بازنگری پروژه در طرح تفصیلی

شهردار شهرکرد گفت: در بازنگری طرح جامع باید طرح کمربندی شهر کیان اصلاح شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان چهارمحال وبختیاری، مهندس بهادر عبدالغنی در جلسه تعیین تکلیف کمربندی شهر کیان اظهارداشت: با توجه به اینکه تپه سراب شهر کیان در مسیر طرح کمربندی است بنابراین باید این پروژه در طرح تفصیلی مورد بازنگری قرار گیرد.

وی افزود: این اصلاحیه براساس درخواست میراث فرهنگی و ازطریق شهرداری به اداره کل راه و شهرسازی ارسال می‌شود.

شهردار شهرکرد با اشاره به عقب‌نشینی معابر موجود در حریم بیان کرد: معابر در محدوده آثار تاریخی چالش‌تر که در طرح تفصیلی مصوب معابر، دارای عقب‌نشینی هستند میراث فرهنگی توصیه حفظ وضع موجود بدون عقب‌نشینی می‌باشد.

مرجان دادایی سرپرست معاونت معماری و شهرسازی شهرداری شهرکرد در ادامه جلسه خاطرنشان کرد: تپه سرآب واقع در اراضی صنایع حوضچه‌ای با ۸ هزار سال قدمت و از آثار ملی استان و جزو محوطه‌های باستانی شاخص استان می‌باشد.

وی افزود: با توجه به طرح مصوب اراضی صنایع حوضچه‌ای و احداث کمربندی جنوب شهر که در این محدوده تاریخی است سازمان میراث فرهنگی مانع اجرای طرح‌های مصوب شده است.

دادایی ادامه داد: در این جلسه بعد از بحث و تبادل نظر با توجه به اینکه در سنوات گذشته مکاتبات لازم صورت نگرفته و در حال حاضر بازنگری طرح در حال تدوین است جهت رفع مشکل مقرر شد میراث فرهنگی با نظر مشاور نقاط utm را مشخص و درخصوص تعیین مالکیت پس از بررسی اسناد و مدارک مالکین مکاتبات با راه و شهرسازی انجام تا اصلاحات لازم جهت جابجایی کمربندی و حفظ حریم آثار تاریخی صورت پذیرد. 

وی با اشاره به عقب‌نشینی معابر واقع در حریم آثار تاریخی چالش‌تر گفت: شهرداری شهرکرد استعلامات لازم را از اداره کل میراث فرهنگی انجام می‌دهد تا برای حفظ بدنه شهری و به استناد طرح تفصیلی مصوب، سیما و منظر شهری دچار ناهمگونی نگردد، لذا پیشنهاد شد با توجه به آیین‌نامه سازمان میراث فرهنگی که به تایید شورای عالی شهرسازی و معماری رسیده قبل از تصویب طرح جامع و طرح تفصیلی جلسات هم‌اندیشی با راه و شهرسازی تشکیل و موارد در نظر گرفته شود.

48

کد خبر 1503769

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =