سایت جبهه پایداری هم ، حمایت ایران از طالبان را نپسندید

سایت رجانیوز،ارگان جبهه پایداری ، با اینکه برخی اصولگرایان از جمله حسین شریعتمداری و کارشناسان شبکه افق از حمایت ایران از طالبان دفاع می کنند، این راهبرد را نقد کرد.

این سایت نوشت:تاکید بر شیعه‌کش نبودن طالبان در جمهوری اسلامی ایران باعث بروز حساسیتهای مذهبی خواهد شد؛ چرا که به دیگری، یعنی اهل‌سنت این پیام را می‌رساند که ایران فقط به فکر شیعه است و اگر کل کشور درگیر جنگ و خونریزی شود، برایش مهم نیست. در نوع عملکرد افراطی و تکفیری طالبان، تردیدی وجود ندارد، اما حال که ایران شیعیان را برای خودش جدا کند و دائما بر امنیت آنان توسط طالبان تاکید کند، باعث می‌شود تا اهل‌سنت گمانه‌های منفی‌شان راجع به سیاست خارجه ایران تقویت شود.
از طرف دیگر یکی از دلایل کافر دانستن خود طالبان توسط داعش، ارتباط‌شان با ایران است. یعنی طالبان بواسطه ارتباط با شیعه و به زعم آنان رافضی، توسط برخی جریانهای تندتر متهم هستند و ‌این نوع موضع‌گیری‌ ایران، باعث تقویت گفتمان داعش در افغانستان خواهد شد. به عبارت دیگر تاکید دائم ایران بر شیعه‌کش نبودن طالبان باعث سرپوش گذاشتن بر تکفیر سیاسی آنان نمی‌شود و این مسئله در افکار عمومی باعث تایید گمانه اتحاد و پیوندهای عمیق جمهوری اسلامی ایران و طالبان می‌شود.
یکی از اشکالات دیگر این سیاست این است که عموم شیعیان افغانستان همدل و همراه طالبان نیستند و این سوال جدی را پیش می‌آورد که آیا ایران در پی نجات شیعیان است در صورتی که با خود شیعیان همکاری نمی‌کند و کاری به آنان ندارد؟ به عبارت دیگر ایران دقیقا در پی چه چیزی است؟  لذا این گمانه شدیدا تقویت می‌شود که ایران مسئله شیعیان را تنها بهانه‌ای برای حمایت از طالبان ساخته است. در واقع ایران هم بر گفتمان مذهبی تاکید کرده و زمینه‌ساز تفرقه مذهبی شده‌است و هم شیعیان را از متحد مذهبی خود رنجانده‌ است. منطق حکم می‌کند اگر ایران واقعا به فکر شیعیان افغانستان است، باید این کار را با همراهی خود آنان انجام دهد، نه با کسانی که به‌زعم شیعه دشمن‌شان است؛ و اگر به فکر مسلمانان و اسلام و نظام اسلامی است و رویکرد فرامذهبی دارد، باز هم باید رویکرد کلان‌نگر و آینده‌نگرانه‌ای در پیش بگیرد. آنچه که در این زمان که نیروهای خارجی در حال خروج از کشور هستند، اولویت دارد، حفظ دماء مسلمین و تلاش برای توقف جنگ و خونریزی در کشور است.
1717
کد خبر 1532233

برچسب‌ها