عربستان آخرین گروه از دولت مستعفی یمن را از هتل بیرون انداخت

فارس نوشت: عربستان سعودی آخرین گروه از مقامات دولت مستعفی یمن در هتل «ذواری» در منطقه «الملقا» در شمال ریاض را بیرون کرد.

بر اساس گزارش «الخبر الیمنی»، ریاض همچنین تصمیم گرفته ویزای دیگر مسؤولان دولت مستعفی از جمله وزرای این دولت را تمدید نکند.

در ادامه این گزارش آمده، عربستان سعودی این تصمیمات خود را اینگونه توجیه کرده که بازگشت مقامات دولت مستعفی یمن به کشورشان ضروری است و پیشتر در بیانیه‌های مشترک با انگلیس، امارات و آمریکا به این موضوع اشاره کرده و گفته با توجه به وضعیت اقتصادی استان‌های تحت تسلط دولت مستعفی به ریاست «عبد ربه منصور هادی»، این دولت باید به یمن بازگردد اما واقعیت آن است که ریاض تازه پی برده مورد بزرگترین سوءاستفاده از سوی سران دولت مستعفی یمن قرار گرفته، کسانی که مناطق تحت کنترل خود را از دست داده و به نیروهای صنعاء واگذار کرده‌اند در حالی که با اموالی که از ائتلاف به رهبری سعودی می‌گیرند پول روی پول می‌گذارند.

«الحسن ابکر» فرمانده موسوم به «مقاومت الجوف» در همین زمینه گفت، سران دولت مستعفی و در رأس آن هادی و معاونش«علی محسن الاحمر» عامل واقعی شکست‌های دولت مستعفی در یمن هستند زیرا آنها کمک‌های ارائه شده از سوی سعودی را به غارت برده‌اند.

وی افزود، زمانی که وی یک فرمانده نظامی در الجوف بوده عربستان سعودی کمکی به میزان یک میلیون ریال سعودی (۵۲ میلیون ریال یمن) فرستاده اما وی فقط ۲۵ میلیون ریال دریافت کرده و مابقی را علی محسن الاحمر برداشته است.

در ادامه این گزارش آمده، حال که سعودی شاهد پیروزی‌های بزرگ صنعاست و دیگری امیدی به نیروهای دولت مستعفی ندارد تصمیم گرفته از آنها خلاص شود و به نیروهای دیگری متوسل شود. موضوعی که در نبرد «البیضاء» مشخص شد و ریاض از نیروهای سلفی به جای دولت مستعفی حمایت کرد و در نهایت منجر به اختلافات و خیانت‌هایی شد که ائتلاف سعودی جبهه‌های البیضاء را یکی پس از دیگری از دست داد.

عبد ربه منصور هادی که از سال ۲۰۱۲ پست ریاست‌جمهوری را در یمن بر عهده گرفته بود در پی تحولات یمن در سال ۲۰۱۵، در ۲۱ ژانویه از این منصب استعفا کرد. وی ابتدا به عدن رفت و ۲۱ فوریه با پس گرفتن استعفای خود، عدن را به عنوان پایتخت خود اعلام کرد.

منصور هادی سپس از عدن به عربستان سعودی گریخت و برای مقابله با انصارالله از این کشور کمک خواست. پس از آن بود که ائتلاف سعودی به بهانه بازگرداندن آنچه دولت قانونی خواند، در مارس ۲۰۱۵ جنگ علیه یمن را آغاز کرد.

چند روزی است که اعتراضات مردمی در جنوب یمن علیه مزدوران وابسته به امارات و عربستان سعودی افزایش یافته است و بسیاری از تحلیلگران این اعتراضات را سرآغاز انقلاب بزرگ مردمی می‌دانند.

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1556572

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =