راهنمای انتخاب و خرید تسمه بسته بندی

تسمه بسته بندی نامی آشنا برای کسانی‌ است که در خط تولید و بسته‌بندی صنعتی مشغول به کار هستند. این محصولات به‌منظور افزایش استحکام و راحتی حمل‌ونقل کالاها استفاده می‌شوند. هر صنعتی و هر دستگاه تسمه‌کشی به تسمه مخصوصی نیاز دارد.

تسمه بسته بندی راهی مطمئن برای سالم‌رسیدن کالاها به مقصد است. اگر می‌خواهید بسته‌هایتان به همان صورت که از انبار خارج شده‌اند به مقصد برسند، استفاده از تسمه بسته بندی انتخاب ایدئالی‌ست. با این حال، قبل از تهیه تسمه بسته بندی، باید آشنایی کافی با آن‌ها داشته باشید. با ما همراه باشید تا ضمن ارائه راهنمایی‌های لازم در مورد تسمه‌ها، در خرید مقرون‌به‌صرفه هم شما را همراهی کنیم.

آشنایی با تسمه های بسته بندی

زمانی‌که کالای جدیدی مانند یخچال را می‌خرید حتما نوارهایی را دیده‌اید که به‌دور آن‌ها کشیده شده است. این نوارها همان تسمه‌هایی هستند که معرفی می‌کنیم. خواهیم گفت که این ابزارها چه کاری می‌کنند و چرا صنایع مختلف به استفاده از آن‌ها نیاز دارند.

تسمه بسته بندی چیست؟

کمربند ماشین را تصور کنید که چطور در مقابل آسیب‌ها از ما مراقبت می‌کند. درواقع در بسیاری از تصادف‌ها همین کمربند، جان بسیاری را می‌تواند نجات دهد. تسمه بسته بندی هم دقیقا کارکردی مشابه کمربند ماشین دارد. با این تفاوت که کمربند از پرت‌شدن ما به بیرون جلوگیری می‌کند و تسمه با حفظ یکپارچگی آن‌ها از پخش‌شدن کالاها.

این تسمه‌ها بندهای پلاستیکی (پلیمری) یا فلزی هستند که وظیفه افزایش ایمنی، استحکام و یکپارچه‌سازی محصولات را بر عهده دارند. این محصولات را می‌توان در انواع دستگاه تسمه‌کش سازگار با هر کدام از تسمه‌ها استفاده کرد.

اهمیت تسمه بسته بندی در صنایع مختلف

استفاده از تسمه در صنایع مختلف به دلایل متعددی اهمیت دارد. این ابزارها به تثبیت بارها کنار هم و روی پالت‌ها، حفاظت و ارتقای امنیت محموله‌ها در طول حمل‌ونقل کمک می‌کنند. از دیگر دلایل کلیدی استفاده از این ابزارها می‌توان به جلوگیری از خرابی و آسیب‌دیدن بسته‌ها، بسته‌بندی منظم و مرتب، افزایش سرعت و کارایی، حفاظت از کالاهای آسیب‌پذیر و رعایت استانداردهای حمل‌ونقل اشاره کرد.

انواع تسمه بسته بندی

شناخت انواع تسمه برای افزایش کارایی بسیار ضروری‌ست. اینکه بدانید باید از کدام نوع تسمه استفاده کنید، مهم‌ترین بخش در حفظ سرمایه و بهبود کارایی‌ست. قبل از اینکه بخواهید تسمه‌ای را برای بسته‌بندی کالاهایتان انتخاب کنید، بهتر است انواع آن را بشناسید.

تسمه بسته بندی PP

راهنمای انتخاب و خرید تسمه بسته بندی

تسمه پلی‌پروپیلن که به اختصار با نام PP شناخته می‌شود، یکی از انواع تسمه پلاستیکی (پلیمری) است. این نوع تسمه را می‌توان از رایج‌ترین تسمه بسته‌بندی به حساب آورد که در بسیاری از صنایع کاربرد گسترده‌ای دارد. رایج‌ترین موارد استفاده از آن در بسته‌بندی کالاهای سبک تا نیمه‌سنگین است. شیوه و تکنولوژی ساخت این نوع تسمه به‌گونه‌ای‌ست که آن را برای استفاده در دستگاه تسمه‌کش دستی و نیمه‌اتوماتیک مناسب کرده است.

تسمه بسته بندی PET

تسمه پلی‌اتیلن ترفتالات (PET) از تکنولوژی ساخت متفاوت‌تری نسبت به تسمه PP بهره‌مند است. این نوع تسمه به‌دلیل داشتن مقاومت کششی بالا در بسیاری از مواقع می‌تواند به‌عنوان جایگزینی برای تسمه فلزی استفاده شود. به‌علاوه، مقاومت خوب تسمه PET در برابر اشعه ماوراءبنفش (UV) آن را به یک گزینه ایدئال تبدیل کرده است. این تسمه به‌علت مقاومت کششی و استحکام بالا برای بسته‌بندی کالاهایی که به دفعات متعدد جابه‌جا می‌شوند، انتخاب خوبی‌ است.

تسمه بسته بندی فلزی

راهنمای انتخاب و خرید تسمه بسته بندی

استحکام و مقاومت بالا در کنار لبه‌های تیز و برنده از مشخصه‌های تسمه فلزی هستند. این تسمه به‌دلیل تکنولوژی ساخت و مواد استفاده‌شده، مقاوم است. این نوع تسمه برای بسته‌بندی و ایمن‌سازی کالاهای خاص، سنگین و بسیار سنگین مناسب است.

نکات مهم در انتخاب تسمه بسته بندی

تنها آشنایی با نوع تسمه و مواد سازنده آن برای انتخاب تسمه مناسب کافی نیست. شما علاوه‌بر شناخت انواع تسمه بسته بندی، لازم است نکات مهمی که هنگام خرید باید به آن‌ها توجه کنید را هم بدانید.

استحکام و ظرفیت تحمیل بار

تسمه‌ای که انتخاب می‌کنید باید بتواند وزن محصولاتتان را بدون کوچک‌ترین مشکلی تحمل کند. اگر تسمه به اندازه کافی مستحکم و مقاوم نباشد ممکن است هنگام جابه‌جایی پاره شود و محصول آسیب ببیند.

به‌عنوان مثال، در صورتی‌که قرار است تجهیزات صنعتی بسیار سنگین را تسمه‌کشی کنید، استفاده از تسمه PP انتخاب خوبی نیست. این نوع تسمه‌ها تحمل بار با چنین وزنی را ندارند. در چنین شرایطی استفاده از تسمه فلزی انتخاب بهتری‌ است.

عرض و ضخامت تسمه

عرض و ضخامت تسمه باید متناسب و سازگار با دستگاه تسمه‌کش باشد. پس از آن، نوبت به وزن محصولات می‌رسد. تسمه‌های کم‌عرض با ضخامت کم برای بسته‌بندی کالاهای سبک بسیار مناسب‌اند. برای بسته‌بندی کالاها و بسته‌های سنگین هم استفاده از تسمه‌های پهن با ضخامت بیشتر توصیه می‌شود.

راهنمای انتخاب و خرید تسمه بسته بندی

قابلیت انعطاف پذیری

تسمه‌ای که برای بسته‌بندی کالاها استفاده می‌شود، لازم است قابلیت انعطاف‌پذیری خوبی هم داشته باشد. در صورتی‌که تسمه منعطف نباشد، نمی‌تواند عملکرد خوبی در بسته‌بندی و افزایش استحکام بسته‌ها داشته باشد. در چنین حالتی ممکن است بسته‌بندی کالاها بسیار دشوار شده و در حین حمل‌ونقل هم با بازشدن تسمه دچار آسیب شوند.

قیمت و مقرون به صرفه بودن

با توجه به اینکه این ابزارها در صنایع مختلفی استفاده می‌شوند، دارای تنوع بسیاری هم هستند. تسمه‌ها با توجه به نوع کاربرد، جنس، ضخامت، تکنولوژی ساخت، برند سازنده، کشش و استحکام قیمت متفاوتی دارند. اینکه توسط این ابزارها چه محصولاتی را با چه میزان وزن و تعداد قرار است تسمه‌کشی کنید یا دستگاه مورد استفاده کدام نوع است، در قیمت تاثیر دارند. پس از نیازسنجی، بودجه‌تان است که حرف آخر را می‌زند. در صورتی‌که به راهنمایی‌های بیشتری در این زمینه نیاز دارید، می‌توانید با کارشناسان صنایع بسته‌بندی به بند تماس بگیرید.

سازگاری با دستگاه تسمه کش

باید بدانید که هر تسمه با نوع خاصی از دستگاه تسمه‌کش سازگار است. با توجه به نوع ماشین‌های بسته‌بندی (تسمه‌کش دستی، پرتابل، نیمه‌اتوماتیک، اتوماتیک و تمام‌اتوماتیک) تسمه سازگار هم انتخاب می‌شود. در نظر داشته باشید، دستگاهی که با تسمه PET کار می‌کند، نمی‌تواند با تسمه فلزی سازگار باشد و برعکس.

پایداری و بازیافت تسمه بسته بندی

برخی از تسمه‌ها از مواد بازیافتی ساخته شده‌اند و برخی دیگر از مواد اولیه مرغوب که قابلیت بازیافت دارند. استفاده از تسمه‌های پایدار با قابلیت بازیافت تا حد زیادی می‌تواند ردپای زیست‌محیطی را کاهش دهد.

چگونگی خرید از تامین کننده تسمه بسته بندی

پس از تعیین نیازهایتان، لازم است تسمه مورد نیازتان را از یک تامین‌کننده معتبر تهیه کنید. «صنایع بسته‌بندی به بند یزد» تولیدکننده باکیفیت‌ترین تسمه‌های بسته‌بندی در ایران است. این مجموعه با به‌کارگیری جدیدترین روش‌ها و متدهای تولید تسمه، انواع تسمه پلاستیکی (پلیمری) و فلزی را تولید و عرضه می‌کند.

تسمه بسته بندی به بند یزد در طیف متنوع با توجه حوزه کاری صنایع مختلف ساخته می‌شود. با مراجعه به وبسایت صنایع بسته‌بندی به بند می‌توانید محصولتان را تهیه کنید. همچنین، در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی‌های بیشتر، می‌توانید از منوی خدمات، با کارشناسان مجموعه ارتباط بگیرید.

سخن پایانی

انتخاب و خرید تسمه بسته بندی مناسب برای بسته‌بندی انواع کالاها برای هر صنعتی مهم است. این حساسیت زمانی بیشتر می‌شود که قرار است کالاهای بسیار حساس بسته‌بندی و جابه‌جا شوند. حتی اگر چنین کالاهای حساسی هم نداشته باشید، باز هم برای حمل آسان کالاهایتان نیاز است از تسمه استفاده کنید.

همان‌طور که در این مطلب گفته شد، تسمه‌ها تنوع بسیاری دارند. با توجه به حوزه کاری، وزن و ابعاد کالاها، دستگاه تسمه‌کش و... هر کدام از آن‌ها انتخاب و استفاده می‌شود. برای اینکه به سودآوری برسید و در این راه، هوشمندانه عمل کنید، می‌توانید از گزینه تماس با ما برای ارتباط با کارشناسان به بند استفاده کنید.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1816579

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =