یک رمان خواندنی و تحسین شده از آلبر کامو، در سکانس آغازین فیلم پرطرفدار این روزهای سینمای ایران در دستان رضا عطاران است؛ رمانی با شخصیتی خاص که با برخی ویژگی​های شخصیت اول فیلم همخوانی دارد.

انتشارات ماهی به تازگی چاپ چهارم «بیگانه» آلبر کامو را با ترجمه خشایار دیهیمی روانه بازار نشر کرده است. از این نویسنده شناخته شده و با قلم همین مترجم نیز کتاب دیگری با عنوان «سوء تفاهم» برای دومین بار وارد بازار نشر شده است.

 

«بیگانه» آلبر کامو رمانی است خواندنی و تحسین شده که سالها قبل جلال آل احمد نیز آن را ترجمه کرده بود. ژان پل سارتر، از نویسندگان سرشناس فرانسوی نیز در یادداشتی برای این رمان نوشته است: «این رمان (پیش از خواندن اسطوره سیزیف) تا حدی مبهم می‌ماند. چگونه باید شخصیتی را درک کرد که فردای مرگ مادرش، «حمام می‌گیرد، روابط نامشروعی را آغاز می‌کند و برای خندیدن به دیدن فیلم‌های کمیک می‌رود» و عربی را به خاطر آفتاب می‌کُشد؟» آقای کامو در اسطوره سیزیف که چند ماه پس از بیگانه منتشر شد، تفسیر دقیقی از اثر قبلی خودش ارائه داده است. قهرمان کتاب او نه خوب است نه شرور. نه اخلاقی است، و نه ضد اخلاق.‌این مقولات شایسته او نیست. مساله نوعی انسان خیلی ساده است که نویسنده نام «پوچ» یا «بیهوده» را بر آن می‌نهد.»

 

در بیگانه، مورسو – راوی و شحصیت اصلی داستان- مادرش را از دست داده، که البته برای او زیاد هم ناراحت کننده نیست، او به زندگی خود ادامه می دهد و با ماری آشنا می شود...همین طور به زندگی یکنواخت خود در این وضع ادامه می دهد تا این که اتفاقی زندگی او را دچار دگرگونی می کند ...
 

در بخشی از این رمان از زبان راوی می خوانیم:

«... شب ماری آمد سراغم و از من پرسید آیا می خواهم با او ازدواج کنم. به او گفتم برایم فرقی نمی کند و اگر او این طوری می خواهد می توانیم این کار را بکنیم. می خواست بداند آیا دوستش دارم. همان طور که پیش از این گفته بودم ، این حرف بی معنی است اما بدون شک عاشقش نیستم. گفت: "پس چرا می خواهی با من ازدواج کنی؟ "، برایش توضیح دادم که این کار هیچ اهمیتی ندارد ، اما اگر او این طور می خواهذ ، می توانیم با هم ازدواج کنیم. به هر حال او بود که این را می خواست ، من هم بله را می گویم. بعد اظهار کرد که ازدواج یک چیز مهم است و جواب دادم: "نه. "

 لحظه ای ساکت ماند و مرا در سکوت نگاه کرد. بعد حرف زد. فقط می خواست بداند آیا چنین پیشنهادی را از سوی زنی دیگر قبول می کردم ، زنی که به همین شکل به او وابسته باشم. گفتم "طبعا ". بعد گفت نمی داند که دوستم دارد و من هم نظری در این مورد نداشتم. بعد از سکوتی دیگر زیر لبی گفت که آدم عجیبی هستم و بدون شک به همین دلیل دوستم دارد. اما شاید یک روزی هم به همین دلیل از من متنفر شود. ساکت شدم چون چیزی برای اضافه کردن به حرفم نداشتم. بازویم را گرفت ، با لبخند اعلام کرد که می خواهد با من ازدواج کند. به او جواب دادم این کار را هر وقت او بخواهد خواهیم کرد...»

 

این دو کتاب نشر ماهی با قیمت 5 هزار تومان منتشر و در بازار کتاب توزیع شده است.

 

ساکنان تهران برای تهیه این دو کتاب، کافی است با شماره 20- 88557016 سامانه اشتراک محصولات فرهنگی؛ «سام» تماس بگیرند و آن را در محل کار یا منزل _ بدون هزینه ارسال _ دریافت کنند. سایر هموطنان نیز با پرداخت هزینه پستی می توانند این آثار را تلفنی سفارش بدهند.


6060

کد خبر 223131

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۰۱:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۶
    2
    جمله خود کامو در معرفی بیگانه بسی نغز و عمیق است: "در جامعه ما هر آدمی که در سرِ خاکسپاری مادرش نَگِریَد خودش را در معرض این خطر می آورد که محکوم به مرگ شود"