تنها 10 روز دیگر تا برگزاری نشست اتحادیه اروپا زمان باقی است. نشستی که برنامه هسته​ای ایران را در دستور کار خود دارد.

به گزارش خبرآنلاين، از يک ماه پيش تا کنون رسانه​هاي اروپايي و آمريکايي بر اين طبل کوبيده​اند که اين نشست، گامي ديگر براي اعمال تحريم​هاي بيشتر عليه ايران برخواهد داشت. آخرين نمونه از اين دست، گزارش رويترز است که از اعمال ممنوعيت واردات گاز ايران به اروپا خبر داده است.
اين درحالي است که تصميم اتحاديه اروپا براي تحريم نفت ايران از تيرماه امسال، قيمت نفت در بازارهاي جهاني را افزايش داده است. اين اقدامات در حالي براي افزايش فشار عليه ايران درباره برنامه هسته‌اي کشورمان در دستور کار قرار مي​گيرد که مقامات ديپلماتيک و هسته​اي کشورمان بارها و بارها بر صلح آميز بودن فعاليت هسته​اي ايران تاکيد کرده و هيچ دليل متقني دال بر غيرصلح آميز بودن فعاليت ايران از سوي اين کشورها و آژانس بين​المللي انرژي اتمي ارائه نشده است.
با اين حال ديپلمات‌هاي دولت‌هاي عضو اتحاديه اروپا تدوين بسته جديد تحريم‌ها عليه ايران با هدف تصويب رسمي آن در نشست وزيران امور خارجه در تاريخ 15 اكتبر در لوكزامبورگ را آغاز كرده‌اند.
در حالي رويترز از تصميم به تحريم گاز ايران در بسته انرژي، با حمايت دولت‌هاي بزرگ آلمان، انگيس، فرانسه، خبر داده است که 13 مهرماه نيز خبرآمده بود که سه کشور انگلستان، آلمان و فرانسه در یک نامه محرمانه به 27 عضو اتحادیه اروپا اقدام به انتقاد و تهدید به تحریم‌های بیشتر علیه آنچه عدم شفافیت در برنامه هسته‌ای کشور عنوان شده، پرداخته‌ بودند. {اينجا}
آنگونه که ايسنا به نقل از رويترز نوشته است: دولت‌هاي اروپايي و آمريكا به دنبال راههاي جديدي براي تحت فشار گذاشتن ايران براي عقب نشيني از برنامه هسته‌يي خود هستند. تحريم‌هاي كنوني سرمايه گذاري در بخش گاز ايران را شامل مي‌شود اما به طور مشخص واردات را غير قانوني اعلام نمي‌كند.
گفتني است يونان و بلغارستان دو كشوري هستند كه در جايگاه اول دريافت گاز از طريق تركيه قرار دارند. يك ديپلمات گفت كه جزييات درباره اينكه اين اقدام بر آنها چه تاثيري خواهد گذاشت بايد مشخص شود.
/2929
کد خبر 248379

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۴
  8 80
  تحريم كنن خبري نيست! بالاخره نوبت ما هم ميشه
  • بدون نام DE ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۴
   57 11
   آره واقعاً خبری نیست... وقتی ما هم تحریمشون کردیم ازشون دراو، تجهیزات پزشکی، صنعتی و مواد اولیه کارخانه ها رو نخریدیم اونوقت میفهمن
  • علی US ۰۰:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۳
   0 0
   نوبت ما وقتی میشه که شما هم مثل من دربدر بیفتی دنبال کار که با 6 سال سابقه کار تعدیل نیرو بشی کاسه چکنم چکنم دستت بگیری
 • الهام IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۵
  3 1
  ما تحریمشون کنیم اونوقت چه خاکی به سرشون کنن
 • بدون نام US ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۵
  6 0
  به نظر من با این دستگاه دیپلماسی راه به جایی نمی بریم حد اقل تیم مذاکره کننده هسته ای اختیاراتش از دولت گرفته شود و به رهبری یا شورای مصلحت نظام واگذارشود.