نصرت اله تاجیک سفیر پیشین کشورمان در اردن معتقد است شرایط امروز قدس با هر زمان دیگری تفاوت دارد و قدس بیش از هر زمان دیگری در خطر است.

گروه بین الملل خبرآنلاین: سفرهای متعدد جان کری به منطقه یاد آور پخت و پزهای قبلی آمریکا در منطقه است که منجر به موافقتنامه های اسلو بین رژیم صهیونیستی با مقامات فلسطینی در سال 1993 که اولین رو در رویی فلسطینی ها و صهیونیستها بود و وادی عربه در سال 1994 با اردن شد.  سلسله سفر های وزیر خارجه آمریکا و تلاش دیپلماتهایش در کشورهای منطقه در حقیقت نشانه هایی جدی از یک روند جدید در سیاست سازی آمریکا، تغییر روند و شکل بازیگران موثر خاورمیانه  و مدیریت تحولات منطقه برای تثبیت امنیت رژیم صهیونیستی که به غلط در حوزه امنیت ملی آمریکا تعریف شده، است. 
این سلسله سفرها به سرزمینهای اشغالی و فلسطین و مذاکره با مسئولین رژیم صهیونیستی و فلسطینی و رایزنی با سایر کشورهای موثر نظیر اردن باعث شد که نهایتا" ششمین سفر وی منجر به قبولی طرفین فلسطینی و رژیم صهیونیستی برای شروع مذاکرات صلح بعد از سه سال گردید و نخستین دیدار سرپرستان مذاکرات اسرائیل و فلسطینیان در دوشنبه شب در واشنگتن دیدار کردند.
بیشک ملت هائی که  نزدیک به چهار دهه اخیر به ازادی و دموکراسی دست یافته اند و مخصوصا مبارزین ایرانی و مردم ایران باید خود را مدیون مبارزات مردم مظلوم فلسطین بدانند. زمانی مبارزه و مبارزین فلسطینی نه تنها کعبه آمال مردم تحت ستم برای رهائی از زیر یوغ استبداد و استعمار بود بلکه هر ضربه آنان به صهیونیستهای غاصب بارقه امیدی برای پیروزی عیله دیکتاتورهای منطقه و جهان که از سوی صهیونیستها حمایت می شدند بود.
مبارزاتی که از 1-7 شهریور 1308 و در واکنش به تظاهرات خشونت آمیز جوانان صهیونیست صورت پذیرفت و به قیام براق مشهور شد. قسمت عمده این مبارزات جنبشهای مسلحانه بود ولی دو خیزش عمومی مردم فلسطین در 18 آذر 1366( انتفاضه اول) و 7 مهر 1379( انتفاضه دوم) در مقابل رژیم غاصب صهیونیستی با الگوگیری از پیروزی انقلاب اسلامی این مبارزات وارد مرحله جدیدی شده است. اگرچه این مبارزات مشحون از نقاط ضعف و قوت بوده و انواع جنایات نیز از سوی صهیونیسم و حامیان غربی اش در سرکوب آنان صورت پذیرفته ولی وجدان حقوق بشری مدعیان غربی همچنان خود را به خواب زده است. اما نکته غیر قابل کتمان آنست که چنانچه  نسلی که در این دو مرحله مبارزاتی اخیر یعنی انتفاضه اول و دوم پرورش یافته اند در سال 1948 حضور داشتند هرگز رژیم صهیونیستی شکل نمی گرفت. در آستانه روز قدس گروه بین الملل خبرآنلاین مصاحبه ای با  نصرت الله تاجیک سفیر اسبق ایران در اردن داریم که از نظر خوانندگان  می گذرد.
 
 
آقای تاجیک روند کنونی مذاکرات صلح خاورمیانه را چگونه ارزیابی می کنید؟
من معتقدم آمریکائیها علاقه و اصراری به حل واقعی مسئله خاورمیانه ندارند بلکه بیشتر بدنیال مدیریت تحولات منطقه هستند و راهبرد آنها نیز بجا گذاری زمین سوخته از طریق تضعیف، کوچک سازی و خود مشغولی کشورهای موثر منطقه و همسایه رژیم صهیونیستی و تشدید اختلافات درونی نیروهای فلسطنینی است. بدبنال همین راهبرد است که حرکتها و خیزشهای مردمی در منطقه را بهم ریخته در ودر سوریه بدنبال جنگ طائفی و ساقط نمودن حکومت قانونی آن هستند و تمامی زیر ساختهای این کشور را از بین برده و توازن نیروهای سیاسی- اجتماعی را بهم ریخته اند. در مصر نیز با موافقت با کودتای ارتشیها علیه دولت قانونی شرایط منطقه را به سمت و سوئی برده اند که دارای ویژگیهای خاص و آبستن حوادث و وقایع جدید است.
وضعیت نیروهای منطقه ای موثر بر مسئله فلسطین چگونه است؟
مشغولیت ایران به مسائل داخلی، تغییر و تحول سخت مدیریت کلان کشور و حواشی آن، تشکیل دولت جدید و اولویتهائی نظیر سر و سامان دادن به وضع اقتصادی و معیشتی کشور. غیبت مصر که خود درگیر یک سزارین سخت است و سعودی که درگیر بحران جانشینی و مسابقه درونی به سردمداری بندربن سلطان برای ساقط نمودن بشار اسد به منظور تحکیم موقعیت خود در داخل خاندان سعودی و سوریه و لیبی که در پرتو راهبرد زمین سوخته و عراق که درگیر مسائل طائفی و دیگر رمق و فضائی برای حمایت از قضیه فلسطین و اولویت قائل شدن برای قضیه خاورمیانه برای آنها نمانده است. و مهمتر از همه تفرقه نیروهای فلسطینی و اختلافات آنان و حماسی که الان تنهاست و پشتوانه های عمده خود مانند ایران، مصر و سوریه را از دست داده است و این یک فرصت طلائی تر برای پخت و پز توسط آمریکا بوجود آورده است.
خود مذاکرات را چگونه دیدید؟
اگر چه بر اساس توافق دو طرف مطالب مطروحه محرمانه ماند ولی این دور از مذاکرات بیشتر روی کلیات و نقشه راه بحث شده ولی در همین زمینه نیز اختلافاتی داشته اند و البته روی نقاطی از جمله تداوم مذاکرات توافق بوده. انتخاب خانم زیپی لیونی وزیر خارجه سابق و وزیر دادگستری کنونی از سوی رژیم صهیونیستی نشاندهنده مواضع سخت و همچون گذشته این رژیم در مقابل این مذاکرات است. همچنین حضور مارتین ایندیک واضع نظریه مهار دوگانه ایران و عراق که نماینده جدید آمریکا در مذاکرات صلح است نیز به خوبی می توان گرایش اصلی این روند جدید را از حالا پیش بینی کرد. حسب آنچه که به رسانه ها راه پیدا کرده است این دور از مذاکرات در حالی برگزار شد که دو طرف دیدگاه‌های متفاوتی را در مورد اولویت مذاکرات بعدی مطرح کرده‌اند. در حالیکه از دیدگاه فلسطینی گفتگوها باید شامل موضوع بازگشت صهیونیستها به مرزهای فلسطینی قبل از جنگ شش روزه ژوئن سال ١٩٦٧ و پذیرش مرزهای کشور مستقل فلسطینی، جلوگیری از شهرکسازی و برچیده شدن آنها و آوارگان که سه موضوع اساسی هستند، با شد اما رژِم صهیونیستی می خواهد تمامی موضوعات همزمان مورد بررسی قرار گیرد. آنها معتقدند که برای جلوگیری از قاچاق اسلحه به داخل سرزمین‌های فلسطینی در کرانه باختری رود اردن و به کارگیری آنها علیه صهیونیستها، لازم است واحدهایی را در مرز این اراضی با اردن مستقر کنند ولی فلسطینیها پذیرش حضور نظامی یا غیرنظامی صهیونیست را در خاک کشور فلسطینی نمی‌پذیرند. صهیونیستها نیز بازگشت به مرزهای ١٩٦٧ را رد و با تاکید اهمیت و اولویت امنیت صهیونیستها تاکید دارند که مرزهای کشور فلسطینی باید به شکلی باشد که امنیت آنها را به مخاطره نیاندازد. این اولین مورد در حقوق بین الملل است که مرزهای یک کشور بر اساس امنیت افراد دیگر و مخصوصا افرادی که از خارج به کشوری وارد و سرزمین مردم اصلی مورد غصب قرار گرفته است می باشد.
 ایا موضوع بیت المقدس هم جزو اختلافات هست؟
بله مسئله بیت المقدس نیز از جمله مسائل عمده مورد اختلاف طرفین است که صهیونیستها سعی می کنند الآن به آن نپردازند. تا قبل از جنگ سال ١٩٦٧، فقط بخش غربی بیت المقدس توسط صهیونیستها اشغال شده بود و بخش شرقی آن، شامل اکثر اماکن مقدس مسلمانان و یهودیان، تحت حاکمیت و اداره اردن بود اما پس از این جنگ تمامی این شهر غصب شد. فلسطینیها خواستار الحاق بخش شرقی به کرانه باختری رود اردن برای تشکیل کشور مستقل فلسطینی و ایجاد پایتخت خود در این بخش هستند در حالیکه صهیونیستها بیت المقدس یکپارچه را پایتخت خود می‌داند و حاضر به عقب نشینی از قسمت شرقی نیستند.
آیا در مورد برگزاری این دور از مذاکرات همه گروههای فلسطینی و حامیانشان موافقت دارند؟
متاسفانه بیشتر کشورهای مهم منطقه و یا عناصر موثر و دخیل در مسئله خاورمیانه در آستانه روز قدس به دلیلی از نفس افتاده اند و حماس نیز تنها احساس میشود. فقط برخی از گروه‌های فلسطینی که با مذاکرات صلح مخالف هستند، با برگزاری تظاهراتی، تصمیم تشکیلات خودگردان به از سرگیری مذاکرات را در این شرایط محکوم کرده‌اند. این مذاکرات هم برای اخذ امتیازات بیشتر از طرف فلسطینی و نیز دامن زدن به اختلافات داخلی آنها دنبال می شود. البته حماس بعنوان یک نیروی اصلی فلسطینی با آن مخالفت کرده است.
فکر نمی کنید خود حماس هم دچار اشتباهاتی شده است؟
فضای خاورمیانه آنقدر ملتهب و غبار آلود است که کشورهای سابقه دار که دارای منابع مالی، سازمان و سامان مناسب در مرزهای مشخص و مردم نسبتا" یکپارچه هستند نیز اشتباه محاسبات راهبردی بسیاری داشته اند و لذا نباید در بررسی وزن اشتباه حماس به عنوان یک گروه سیاسی که بازحمت فراوان خود را در توازن داخلی و خارجی نگه داشته، خیلی مته به خشخاش گذاشت. ضرر را از هر جا جلویش را بگیری منفعت است. گروهی که نه تنها منابع مالی بلکه تحرک، اعلام موجودیت و زندگی شخصی و سیاسی عناصر اصلی اش به حمایت هر یک از کشورهائی که در قضیه فلسطین و خاورمیانه دارای منافعی هستند، بستگی دارد. بهر صورت حماس با فتح در دو جهت مختلف هستند و غزه مصائب خود را دارد و تشکیلات دولت خود گردان فلسطین نیز دیدگاهها و مشکلات خاص خود را. این اشتباه محاسبات نه فقط به کشورهای منطقه ائی نظیر ترکیه، قطر و سعودی منحصر بوده بلکه به قدرتهای جهانی نظیر آمریکا نیز کشیده شده است. که متاسفانه با از بین بردن پشتیبانان اصلی فلسطین و ایجاد تفرقه بین گروههای فلسطینی سعی در بهم زدن عنصر مقاومت و قدرت ایستادگی آنان در مقابل صهیونیستها را دارند.
راه استقلال و برگشت عظمت به ملت و کشور پهناور و یک پارچه فلسطین ایجاد وحدت فرماندهی در میان گروههای فلسطینی است. در آستانه روز قدس و برای تبیین صحیح و محتوائی این نامگذاری و به منظور تبدیل دستاوردهای این مبارزات به حق مقاومت مشروع و دفاع از سرزمین فلسطین در مقابل اشغالگران که هم در حقوق و نظام بین الملل به رسمیت شناخته شده است و هم به استیفای حقوق این ملت تحت ستم ختم شود باید دارای استراتژی مبارزاتی صحیحی با صهیونیستها بود. در این روند باید بتوان از بسیج تمامی امکانات جهان اسلام و مردم آزاده جهان برای نیل به مقصود استفاده نمود و روز قدس هم دارای مبانی نظری و هم نقطه شروعی برای تقویت عملی روند مبارزاتی مردم فلسطین است.
4949 
کد خبر 306315

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۱
  53 2
  چی شد، حماس دوباره رفیق شد؟
  • بی نام A1 ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۱
   27 0
   عزیزم متاسفانه سیاست همینه . یه روز حماس خیلی خوبه فرداش به خاطر عدم حمایت از بشار منفور میشه . یه جا مثل بحرین دیکتاتوری محکومه ولی در سوریه دیکتاتوری عین صواب است!!!!
  • بی نام US ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۱
   0 1
   فضای خاورمیانه آنقدر ملتهب و غبار آلود است که کشورهای سابقه دار که دارای منابع مالی، سازمان و سامان مناسب در مرزهای مشخص و مردم نسبتا" یکپارچه هستند نیز اشتباه محاسبات راهبردی بسیاری داشته اند و لذا نباید در بررسی وزن اشتباه حماس به عنوان یک گروه سیاسی که بازحمت فراوان خود را در توازن داخلی و خارجی نگه داشته، خیلی مته به خشخاش گذاشت. ضرر را از هر جا جلویش را بگیری منفعت است. گروهی که نه تنها منابع مالی بلکه تحرک، اعلام موجودیت و زندگی شخصی و سیاسی عناصر اصلی اش به حمایت هر یک از کشورهائی که در قضیه فلسطین و خاورمیانه دارای منافعی هستند، بستگی دارد. بهر صورت حماس با فتح در دو جهت مختلف هستند و غزه مصائب خود را دارد و تشکیلات دولت خود گردان فلسطین نیز دیدگاهها و مشکلات خاص خود را.
  • بهادر IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۱
   16 2
   حماس دیگه رفیق نیست،نمک نشناسی رو ثابت کرد.همین حماس اگه یه روزی به قدرت برسه میاد ایرانیهارو مثه سوری های بدبخت میکشه.اونا با شیعه مشکل دارن و اینو ثابت کردن ایران هم بهتره که به حماس هیچگونه کمکی نکنه اگر هم قرار به کمک کردن به کروهی کمک کنه که شیعه باشه چون حداقل با غیرتر از اونان واین ثابت شدست نمونش رزمنده های خودمون تو 8سال دفاع مقدس،لبنان تو جنگ 33روزش و سوریه که 2ساله دارن میجنگن اکثرشون شیعه بودن و هستن ولی حماس فکر نکنم حرکت مفیدی انجام داده باشه و حتی برای مقابله با سوریه که این همه حمایتش کردن نیرو اعزام کرد برای سرنگونی حکومت اسد و جه بسا یه روزی اگه تو ایران جنگ بشه برا مبارزه باماهم نیرو بفرستند
  • بی نام A1 ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۱
   12 0
   اينا رفيق حماس نيستن. اما حماس رفيق ايناست!
  • دلال مرکزی A1 ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۱
   22 0
   بیماران خاص کشور هم از بی دارویی و گرانی در وضعیت هولناکی هستند، فقز در کشورمان در وضعیت بنفش رسیده است و .....
 • اسکندر A1 ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۱
  17 0
  انسان مومن از یک سوراخ دوبار گزیده نمی شود!
 • بی نام A1 ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۱
  24 2
  جالبه اكثر كامنتايي كه راجع به فلسطينه حذف ميكنين اما اكه درباره نقصان كشور خودمون باشه درج ميكنين كه البته اين يكي كار خوبيه، يعني اين مساله فلسطين اينقدر تابو شده؟
 • بی نام IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۱
  6 27
  الله اکبر. هرگز قدس را تنها نخواهیم گذاشت. مرگ بر اسرائیل جاسوس و خائن.
 • بی نام A1 ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۱
  23 1
  کشورهای منطقه که همه دشمن ما هستند.حماس هم که تا دیروز دشمن سوریه و رفیق شفیق ترکیه و مصر بود.حالا دوباره هوس حماس کردید؟
 • بی نام IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۱
  24 2
  خودمون چی توی شرایط گل و بلبل هستیم اونوقت اونها توی خطر چراغی که به منزل رواست به مسجد حرامه جناب دیپلمات
 • حامد A1 ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۱
  5 31
  همه ما تجاوزات اسرائيل را محكوم مي كنيم:‌ مرگ بر اسرائيل و از مقاومت ملت فلسطين حمايت مي كنيم: جنگ جنگ تا پيروزي