۰ نفر
۴ آبان ۱۳۹۲ - ۱۷:۳۷

هفته نامه مثلث در گفت و گویی با هرمیداس باوند نوشت:

* مساله طرف غربی با غنی‌سازی اورانیوم در خاک ایران این است که میزان غنی‌سازی اورانیوم تا حدی نباشد که احتمالاً برای نظامی شدن قابل استفاده باشد. بنابراین آنها می‌خواهند غنی‌سازی ایران روی 5 درصد محدود کنند و غنی‌سازی بیش از 20 درصد را تبدیل به میله سوخت کنند تا نگرانی‌ها رفع شود. همچنین پیرامون پذیرش پروتکل‌ الحاقی نیز انگار مذاکراتی صورت گرفته تا آنها اجازه بازرسی سرزده از تأسیسات هسته‌ای ایران را داشته باشند. اما جمهوری‌اسلامی ایران این مورد را مرحله آخر مذاکرات یاد کرده، یعنی به گونه‌ای که تحریم‌ها برداشته شود تا ایران نیز به پروتکل ملحق شود.

*در تمام قطعنامه‌های شورای امنیت تأکید شده در صورتی که درخواست‌های شورا پذیرفته شود، به صورت اتوماتیک تحریم‌های اعمال شده علیه ایران نیز لغو خواهد شد. ولی رفع تحریم‌های یکجانبه مضاعف که از جانب آمریکا و اتحادیه اروپا شاهدش بودیم،‌تا حدودی مشکل‌تر است. در واقع تحریم‌های آمریکا به سه گروه تقسیم می‌شود؛ نخست تحریم‌هایی که سرنوشت‌شان در اختیار رئیس‌جمهور است این دسته از تحریم‌ها خیلی آسان به حالت تعلیق درآمد یا لغو خواهند شد. گروه‌ دوم، تحریم‌هایی را شامل می‌شود که مصوب کنگره است اما آزادی عمل به رئیس‌جمهور داده شده تا براساس مقتضیات روز و ضرورت زمانی،‌تصمیمات لازم را اتخاذ کند. در این رابطه نیز رئیس‌جمهور تا حدودی آزادی عمل دارد. اما دسته آخر تحریم‌هایی است که مصوب کنگره است اما لازم‌الاجراست و رئیس‌جمهور آزادی عمل ندارد حتی اگر امضا نکند و طرح بازگشت کند، در صورت تأیید کنگره دیگر صد‌درصد باید اجرا شود. این دسته از تحریم‌ها با مسائلی مانند حقوق بشر گره خورده است. در واقع در مورد تحریم‌ها گروه اول و دوم رئیس‌جمهور آزادی عمل دارد ولی پیرامون تحریم‌های گروه سوم که پیچیده‌ترند و نیاز به مصوبه جدید کنگره دارد، رئیس‌جمهور دستش بسته است اما تحریم‌های شورای امنیت نیاز به قطعنامه‌های جدید دارد و محدوده سیستم موشکی یعنی مواد، ملزومات، تجهیزات ناظر به تکنولوژی هسته‌ای و سیستم دفاعی متعارف است. اما تحریم‌های یکجانبه اصولاً مساله انرژی، نفت و گاز و سیستم‌های بانکی و بیمه را شامل می‌شود، بنابراین ابعاد بسیار گسترده‌ای دارد. در واقع این تحریم‌های یکجانبه مضاعف است که تأثیر و سنگینی‌اش را بر مردم و دولت ایران وارد کرده است.

* من فضای مذاکرات را مساعد می‌دانم و به نظر من حسن که این دور از مذاکرات دارد این است که دکتر روحانی برای مذاکرات هسته‌ای ضرب‌الاجل تعیین کرده است. چون سابق بر این غربی‌ها براساس سرشت و عادتی که داشتند موانع را تبدیل به وسیله می‌کردند. آنها همواره ایران را متهم می‌کردند که تلاش دارد زمان مذاکرات را طولانی‌تر کند تا برنامه‌هایش را پیش ببرد اما آنها ضمن این تبلیغات ادعایی، خودشان از این عامل برای پیشبرد اهداف‌شان استفاده می کردند. یعنی در هر دوره از مذاکرات ایران و 1+5 نمی‌گفتند مذاکرات شکست خورده بلکه می‌گفتند به نتیجه نرسیده است و به دنبال آن تحریم‌های جدید‌تری را به تحریم‌های قبلی اضافه می‌کردند. یعنی این به نتیجه نرسیده مذاکرات برای طرف غربی یک زمینه مشروع جهت تحت فشار قراردادن جمهوری اسلامی ایران ایجاد می‌کرد. آنها این رویه را پی‌درپی و در هر مذاکرات تکرار می‌کردند و طرف ایرانی نیز گمان می‌کرد که طی مذاکرات ایستادگی و مقاومت کرده است. در نهایت آنها همین عامل و ابزاری که طرف ایرانی می‌خواست از آن استفاده کند را به وسیله‌ای برای خودشان تبدیل می‌کردند. به همین جهت رئیس‌جمهور فعلی ایران برای به نتیجه رسیدن مذاکرات یک ضرب‌الاجل شش ماه تا یک ساله گذاشته تا دیگر این سیاست تأخیر و تعلل طرف غربی کار‌آمد نباشد. با این اوصاف می‌توان امیدوار بود در این فاصله زمانی موانع از سر راه برداشته شود، مذاکرات هسته‌ای به نتیجه برسد و قسمت اعظم تحریم‌ها نیز لغو شود.

29301

کد خبر 319220

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 17
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۴
  17
  مبارکه
 • باقر A1 ۲۰:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۴
  9
  ما نياز به لغو تحريم نداريم كه اجناس دو قرون ارزونتر بشه. اكثر قاطع امت ما مخالف سازشند. جناب يه نكاهي به تظاهرات ها شعارهاي ملت بندازيد كه رسانه ملي نشون ميده
  • میلاد A1 ۲۱:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۴
   73
   بله شما بابک زنجانی ها نیازی به لغو تحریم ندارید ... کاسبیتون خراب میشه.
  • بی نام US ۲۲:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۴
   46
   از طرف خودت حرف بزن
  • علی DE ۲۲:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۴
   59
   دو قرون ارزونتر ؟ اکثر قاطع امت ؟ شعارهای ملت در رسانه ملی ؟ شما واقعا تا این حد ساده هستی یا خودت رو زدی به اون راه ؟!
  • بی نام A1 ۰۰:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۵
   47
   مشکل از همین ساده لوحی هاست الان بحث ارزونی نیست ،اگه تحریم ها بر داشته نشه ،قرار بر اضافه شدنشه یعنی تا جایی که حتی 1بشکه نفت هم نفروشیم اونوقت ارزش پول ملی خیییییییییییلی میاد پایین تر شاید بگی به درک،ما از خارجیا چیزی نمی خواهیم ولی همین هموطنات گوشت و گندمو ..... رو میفرستن اونور تا قیمتش ده برابر بشه دوره این نوع نگاه ها تموم شده کسایی که شعار میدن ، ...................
  • بی نام A1 ۰۶:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۵
   11
   اااللللکی میگه
  • خورشید IR ۰۶:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۵
   14
   شما هم نگاهی به مثبت منفی های همین مردم بینداز که به نظر جنابعالی دادند
  • علیرضا A1 ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۵
   0
   ببینید شما درست میگیید آقای علی از آلمان که: ممکنه این رسانه ملی واقعا رسانه ملی نباشه و نظر عده ای رو منعکس نکنه! ولی اینطورم نیست که شما فضای مجازیو و کامنتای یک رسانه خبری رو مساویه نظر همه ی مردم گرفت! بعضی ها واقعا مخالف مذاکره هستند و در فضای مجازی هم حضور ندارند.
  • هوشنگ A1 ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۵
   7
   رسانه ملی که به فکر ما مردم نیست فقت به فکر جیب خودشه.
 • بی نام A1 ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۴
  2
  ایشون خیلی به آمریکا خوش بینه
 • mahmoud A1 ۲۰:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۴
  34
  امیدوارم با درایت کامل به سمت جلو حرکت کنیم و ایران را در خور نام بلندش بسازیم.
 • بی نام US ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۴
  7
  شعار هر ایرانی:مرگ بر آمریکا
  • بی نام IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۵
   7
   ما نباید برای هیچکس مرگ بخواهیم اگر مسلمانیم اگر ما بیایم توی خیابان به کسی فوش بدهیم همه میکویند عقل ندارد دیوانه است
 • بی نام IR ۰۵:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۵
  27
  کسایی که خودشون رو عالم و نماینده مردم می دونند لطفا" به منفی ها توجه داشته باشند.
  • علیرضا A1 ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۵
   2
   نمیخوام منکر این بشم که خیلی ها مثل من و شما موافق مذاکره از موضع برابر هستند، ولی شما به طور کلی فضای مجازیو خیلی جدی نگیر! مثبت منفی ها خیلی معیار درستی نیست!
 • بی نام IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۵
  2
  مابه آقای روحانی وتیمش اعتماد کردیم وتا تهش هستیم /مرگ برضد ولایت فقیه