فیس بوک ایرانی هک شد و از کار افتاد/ سرور ناامن بود یا برنامه اشکال داشت؟

تسنیم نوشت:

برخلاف اینکه گفته می‌شد شبکه اجتماعی ایرانی فیس‌نما به دلیل ناامن بودن سرورهای ایرانی هک شده اما دلیل چنین حمله سایبری مشخص شد.

اواخر هفته گذشته خبری مبنی بر هک شدن شبکه اجتماعی "فیس‌نما" که سایتی ایرانی است توسط گروهی از هکرها منتشر شد و به سرعت فضای مجازی را پر کرد.

در پی این اقدام سایبری اطلاعات 2 میلیون کاربر ایرانی روی اینترنت قرار گرفت و به عبارتی این نسخه باز فیس‌بوک تسلیم فشارهای هکری شد.

حال با گذشت چند روز از این موضوع، بررسی‌های مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای با همکاری مسئولان سایت مذکور نشان داده که دلیل وقوع حادثه، عدم پیکر‌بندی مناسب و به موقع سامانه بوده که منجر به ایجاد یک آسیب‌پذیری قابل بهره‌گیری توسط مهاجم شده است.

برخلاف اینکه برخی محافل رسانه‌ای درباره چنین عملیاتی خرابکارانه‌ای گفته بودند که این سایت در حال انتقال سرور خود از کانادا به ایران بوده و به دلیل ناامنی سرورهای ایران این سایت به راحتی هک شده است، اما این مرکز اعلام کرده که این حادثه ارتباطی با موضوع انتقال و میزبانی سایت مذکور نداشته و این سایت از یک سال و نیم پیش در قضای میزبانی داخل کشور بارگذاری شده است.

امنیت هر سرویس ارائه شده بر بستر شبکه وابسته به نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای بکار رفته جهت ارائه خدمات و همچنین پیکربندی و تنظیم درست آنهاست.

با توجه به اینکه سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای سرویس‌دهی چه در داخل و چه در خارج کشور عموما یکسان هستند، لذا امنیت سرویس‌های ارائه شده عمدتا متوجه پیکربندی مناسب و به ویژه نرم‌افزارهای توسعه یافته اختصاصی جهت سرویس‌دهی است.

 


23231

 

کد خبر 393782

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =