دیپلماسی پویای ایرانی در اروپای شرقی و بالکان بعد از برجام

بعد از اجرایی شدن برجام حالا روابط خارجی ایران با کشورهای مختلف جهان و مناطق گوناگون مورد توجه قرار گرفته است، شرق اروپا احتمالا یکی از حوزه هایی است که بیش از دیگر مناطق می تواند مورد توجه قرار گیرد.

حامد کاظم زاده*

بعد از توافق هسته‌ای و آغاز دیپلماسی فعال در عرصه‌ی بین‌المللی و حضور گسترده گروه های دیپلماتیک کشورهای مختلف، اروپای شرقی و بالکان در این رفت و آمد جایگاه خاصی داشتند. پیش از این، حوزه جغرافیایی اروپای شرقی و بالکان مورد غفلت مسئولین دیپلماسی کشور بود و همواره این انتقاد مطرح بود که این کشورها با توجه به تعاملات تاریخی، جایگاه اقتصادی، و داشتن حق رای در اتحادیه اروپا می توانند در دیپلماسی ایرانی جایگاه استراتژیکی داشته باشند. خوشبختانه با روي كار آمدن دولت تدبير اميد و پي گيري سياست تنش زدايي در سياست خارجي به خصوص بعد از برجام، شاهد رشد چشمگیر نگاه دو طرفه بین این کشورها با ایران شدیم. شاید تبلور عيني آن را مي توان به تکاپوی این کشورها و اعزام نمایندگانشان  برای تنظیم مجدد و یا احیای روابط با ایران و استفاده از توانمندی های منطقه ای آن برای ایجاد سرمایه گذاری دو طرفه و همچنین مهار تروریسم در خاورمیانه دید.

سفرهای هیات تجاری و اقتصادی از لهستان، بلغارستان، یونان، اسلوونی، چک، مجارستان و سایر کشورهای این منطقه برای ارزیابی زمینه های همکاریهای مشترک و سرمایه گذاری های صنعتی در حوزه انرژی نشان می دهد که اراده مستقل شرکای اروپایی برای همکاری و سود مشترک در حوزه های متنوع صنعتی جدی است و ما نیز باید با ایجاد راهکار مناسب به تدوین سیاست منطقه ای درازمدت و استراتژیک و نه مقطعی و کوتاه مدت بپردازیم. شاید سفر منطقه ای وزیر امور خارجه به منطقه در سال آتی و پیگیری تفاهامات انجام شده و همچنین تشکیل هر چه سریعتر کمیسیون های مشترک اقتصادی و تشویق در سرمایه گذاری و آینده نگری جهت یافتن بازار برای کالاهای با کیفیت ایرانی می تواند آغازی بر این راه باشد. 

ایران و مجارستان در مسیر توسعه

یکی از بزرگترین هیاتهای اعزامی به ایران، مبروط بود به سفر مجارها به تهران. ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان در سفری دو روزه در 9 و 10 آذرماه به تهران، 8 سند و یادداشت تفاهم همکاری را به منظور تعمیق و توسعه ی روابط میان ایران و مجارستان، به امضا رساند. این سفرکه مصادف بود با نودمین سالگرد روابط رسمی دو کشور، بالاترین حضور یک مقام مجاری بعد از 27 سال در کشورمان بود. ویکتور اوربان در مراسم بزرگداشت مقام علمی پروفسور سملوایز و رونمایی از سردیس سملوایز و ابوعلی سینا در دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: 

«من از کشوری می آیم که شرقی ترین کشور اروپاست و مردم آن بیشتر شرقی هایی هستند که به اروپا و غرب نزدیک شده اند یا اروپایی هستند که بیشتر به عنوان افراد شرقی شناخته می شوند. سرود ملی مجارستان یک سرود جنگی نیست، سرود مردمی هم نیست، یک دعاست که با نام خدا شروع می شود، قانون اساسی مجارستان نیز با نام خدا شروع می شود. امروز که در ایران هستم، حس می کنم با فرهنگی رو به رو هستم که به فرهنگ مجاری نزدیک است و افتخار بزرگی است که امروز مجسمه سملوایز پزشک برجسته مجاری را در کنار مجسمه ابوعلی سینا رونمایی می کنیم

وی را در این سفر پنج تن از وزرای کابینه (وزرای توانمندی‌های انسانی، توسعه ملی، اقتصاد ملی، امور خارجه و کشاورزی) و همچنین رئیس آژانس توسعه سرمایه‌گذاری، تعدادی از مدیران بانک‌ها، رئیس اتاق بازرگانی مجارستان و بیش از 120 فعال اقتصادی، مدیران شرکت‌ها و بازرگانان همراهی می کنند. وی در مدت اقامتش در تهران با مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و معاون اول رئیس جمهور، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و بازرگانان ایرانی  دیدار و در خصوص گسترش مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی به رایزنی پرداخت. در این سفر هشت موافقتنامه و یادداشت تفاهم در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، گردشگری و تحقیقات و فناوری به امضا رسید. 

این یادداشت تفاهم ها شامل تعهد در همکاری و رایزنی های سیاسی میان وزارت امور خارجه ی جمهوری اسلامی ایران و وزارت خارجه و تجارت مجارستان، موافقت نامه ی اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی، موافقت نامه همکاری های اقتصادی، قصدنامه ی تشویق سرمایه گذاری، یادداشت تفاهم در زمینه ی میراث فرهنگی و گردشگری، برنامه ی مبادلات فرهنگی، علمی و آموزشی، یادداشت تفاهم همکاری های پزشکی و بهداشتی و موافقت نامه ی همکاری در زمینه ی فناوری ارتباطات در حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان، توسط وزیران و مقام های مربوطه به امضا رسید.

همچنین حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار آقای «ویکتور اوربان»، با اشاره به زمینه‌های متعدد ارتباط و همکاری بین دو کشور، منطق جمهوری اسلامی را همکاری با ملتها خواندند و خاطرنشان کردند که سیاست اعلامی دولت مجارستان در «نگاه به آسیا» سیاستی درست است و می‌تواند منشأ افزایش همکاریها باشد. ایشان در این دیدار، سطح پایین روابط اقتصادی و غیر اقتصادی ایران و مجارستان را نامناسب ارزیابی کردند و افزودند که ملت ایران از مجارستان هیچ خاطره ناخوشایندی ندارد و با توجه به هیئت همراه شما که از تراز خوبی برخوردار است امیدواریم با وجود اراده، این سفر مقدمه‌ای برای افزایش همکاریها شود.

نخست‌وزیر مجارستان مشکلاتی نظیر «کاهش جمعیت»، «از دست رفتن ارزش خانواده و تشویق به تشکیل خانواده‌های ناسالم»، «بحرانهای پی‌درپی اقتصادی»، «تضعیف توان امنیتی و دفاعی» و «حضور تروریستها» را از مسائل فراروی اروپا در شرایط کنونی خواند و افزود که این بحرانها غرب را وادار کرده است که رویکرد و نگاه خود را به شرق نزدیک کند تا با یافتن ارزشهای معنوی بتواند به راه حلهایی دست یابد. اوربان همچنین به ملت ایران بخاطر پشت سر گذاشتن تحریم ها تبریک گفت و گفت که برای مجارستان مایه ی خوشحالی و خرسندی است که جمهوری اسلامی ایران دوباره می تواند وارد جریان اقتصاد بین المللی شود.  وی خاطرنشان کرد که مجارستان قاطعانه خواستار ارتباط و دوستی میان دو ملت و به خصوص جوانان دو کشور است تا بتوانیم بر پایه ی این ارتباطات صمیمانه گام های بعدی را در جهت توسعه ی روابط برداریم. وی همچنین افزود که ما اطمینان داریم که ثبات منطقه بدون حضور فعال جمهوری اسلامی ایران امکان پذیر نیست و ایران نقش مهمی در ثبات و امنیت منطقه دارد.

حجت‌الاسلام حسن روحانی نیز در دیدار «ویکتور اوربان» نخست وزیر مجارستان، گفت که ایران و مجارستان از لحاظ فرهنگی و تاریخی به یکدیگر نزدیک بوده و روابط خوب دو ملت، زیربنایی مناسبی را برای گسترش ارتباطات دو کشور فراهم کرده است. رییس‌ جمهور با بیان این که باید از همه امکانات در راستای منافع دو ملت استفاده کنیم، گسترش مناسبات فرهنگی، علمی، تحقیقاتی، صنعتی، کشاورزی و فناوری‌های نوین میان ایران و مجارستان را ضروری خواند و اظهارداشت که باید از تجربیات یکدیگر در بخش‌های مختلف استفاده کرده و زمینه‌ها را برای تقویت ارتباط دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و دانشجویان دو کشور فراهم کنیم.

ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از سفر به ، مذاکرات و دیدارهای خود با مسئولان ایران را مثبت ارزیابی کرد و ضمن ارائه گزارشی از این دیدارها به رییس جمهوری گفت: امروز پشتوانه همکاری‌های علمی و  تحقیقاتی خوبی میان دو کشور برقرار است و ما علاقه مند به تحکیم و گسترش روابط ایران و مجارستان در حوزه فعالیت‌های علمی، دانشگاهی و تبادل دانشجو هستیم. وی توسعه مشارکت‌ها و همکاری میان مؤسسات علمی، تحقیقاتی و دانشگاهی دو کشور را زیربنای همکاری‌های آینده برشمرد و خواستار گسترش مناسبات همه‌جانبه با جمهوری اسلامی ایران شد. در این نشست وی نقشه ای از ایران که متعلق به سال 1840 میلادی (حدود 175 سال پیش) و از مجموعه نقشه ها و اسناد ملی آن کشور محسوب می شده را به دکتر حسن روحانی هدیه داد.

از محورها صحبتهای اوربان و اتفاقات مهم حضور وی در تهران می توان موارد ذیل را برشمارد:

مهمترین توافق نامه میان دو کشور، قرارداد معافیت مالیات دو جانبه بین ایران و مجارستان بود 

از آنجایی که مجارستان دارای پالایشگاه‌ های بزرگ پتروشیمی و تکنولوژ‌ی‌های مدرن در این زمینه است و علاقه‌مند به برقراری همکاری‌های مشترک در زمینه نفت و گاز، نیز گفتگوهای سازنده ای انجام شد.

در بخش مدیریت تصفیه و تکنولوژی مدیریت آب با وجود اینکه با کشور آلمان قابل مقایسه نیستیم اما هزینه‌های کمتری در این زمینه داریم.

بخش آی‌سی‌تی کشور مجارستان در دنیا شناخته شده است که امیدواریم در این زمینه همکاری خوبی داشته باشیم.

صنعت داروسازی و بهداشت ما نیز در دنیا شناخته شده است و ما در این زمینه شرکت‌های خوبی داریم که براساس تفاهمات صورت گرفته، امیدواریم با یکدیگر همکاری‌های خوبی داشته باشیم.

ما قصد تجارت محصولات کشاورزی با ایران را نداریم اما به‌دنبال انتقال تکنولوژی‌های به روز و سرمایه‌گذاری در این بخش هستیم.

نخست وزیر مجارستان همچنین یادآور شد که همکاری‌هایی در زمینه تأمین بهداشت حیوانات (دامپزشکی) و همکاری‌های آموزشی در دستور کار دو کشور قرار دارد.

پیشنهاد بورس 100 دانشجو ایرانی در مجارستان 

تشکیل اتاق مشترک ایران و مجارستان که نقش بانک اگزیمان در این زمینه حائز اهمیت است

در حوزه های مختلف از جمله آموزش کارشناسان هسته ای با یکدیگر همکاری داشته باشند.

در صورت لغو تحریم‌ها بانک اگزیمان می‌تواند پروژه های مالی ایران را تامین کند.

تاسیس کرس زبان فارسی در دانشگاه بوداپست 

در حال حاضر ۱۱۱۶ دانشجوی ایرانی در مجارستان درس می‌خوانند و تاکنون بیش از ۴ هزار نفر از مجارستان لیسانس گرفته‌اند که این امر نشان‌دهنده این است که علیرغم عدم وجود روابط سیاسی اما روابط فرهنگی بین دو کشور و مردم جریان داشته است.

بالکان و اروپای شرقی در دیپلماسی ایرانی

1. صربستان و ایران: 

13 مرداد امسال، وزیر امور خارجه صربستان ایوتسا داچیچ به تهران سفر کرد و با رئیس جمهوری و مقامات عالرتبه کشورمان در حوزه های امنیتی و اقتصادی به گفتگو پرداخت. در این سفر تصمیم گرفته شد که هیئتی اقتصادی از بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی جمهوری اسلامی ایران در آینده راهی بلگراد شد. وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به ریاست جمهوری اسلامی ایران بر جنبش عدم تعهد، بنیانگذاران این جنبش از جمله تیتو رئیس جمهوری فقید یوگسلاوی سابق را چهره‌ای مورد احترام توصیف نمود و از توجه دولت صربستان و شخص وزیر به این جنبش قدردانی نمود.

کوتاه زمانی بعد از سفر وزیر امورخارجه صربستان به تهران، نوبت رئیس پارلمان صربستان بود که در تاریخ سوم آذرماه سفری به کشورمان داشت. خانم مایاگویگوویچ رئیس پارلمان صربستان ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمهوری اسلامی ایران گفت: گفتگوهای بسیار خوبی با رئیس مجلس شورای اسلامی ایران داشتیم و قرار شد کمیسیون های پارلمانی دو کشور مراودات بیشتری با یکدیگر داشته باشند. روابط ایران و صربستان تاریخی است و دو کشور علاوه بر همکاری های دو جانبه در قالب جنبش عدم تعهد نیز همکاری های سازنده ای داشته اند و امیدوارم در این دوره جدید این نوع همکاری ها گسترش یابد.

2. چک و ایران:

15 شهریور، بعد از چند روز توقف سفر نماینده های کشورهای خارجی به ایران، در حین سفرهای منطقه ای محمدجواد ظریف، دور تازه ای از رفت و آمد ها این بار با حضور وزیر خارجه و هیأتی تجاری از جمهوری چک از سر گرفته شد. «لوبو میر زائورالک» که در رأس یک هیأت 70 نفری تجاری به ایران آمده بود، برنامه فشرده ای شامل دیدار با وزیر خارجه ایران و تعدادی قرار ملاقات با تجار ایرانی داشت. او در طول سفر خود از اصفهان دیدن کرد و در جلسه ای مشترک با اعضای اتاق بازرگانی این شهر هم شرکت کرد.

 دیدار او از ایران، در پی سفر علی طیب نیا، وزیر اقتصاد، در اردیبهشت سال گذشته به جمهوری چک انجام شد. حجم مبادلات اقتصادی بین ایران و جمهوری چک در سال گذشته 24 میلیون دلار بوده است و وزیر امور خارجه جهوری چک قبل از حصول توافق ایران و 1+5 ابراز امیدواری کرده بود که در صورت بدست آمدن توافق، زمینه سفر مقامات این کشور به ایران فراهم می شود و امکان افزایش مبادلات به وجود می آید.

در آخرین اقدام در روابط دو کشور هم مجید تخت روانچی در 23 آذر در سفری منطقه ای با وزیر خارجه، یان حاماچک رئیس مجلس نمایندگان چک و هینک کمونیچک دستیار رئیس جمهور در پراگ دیدار و گفتگو کرد. در این ملاقات ها طرفین با ابراز خرسندی از پیشرفتهای حاصله در روابط دو کشور طی یکسال گذشته بر تداوم و تقویت این روند تاکید نمودند . گسترش همکاری در بخش سیاسی - پارلمانی و اقتصادی و همکاری در زمینه هایی همچون انرژی ، راه آهن ، ماشین آلات صنعتی از جمله موضوعات مورد توافق دو طرف بود . در بخش منطقه ای و بین المللی نیز مسائل منطقه بویژه تروریسم و بحران سوریه از دیگر موضوعات مورد بحث در این دیدارها بوده است.

3. لهستان و ایران:

در مهر ماه امسال نیز سفر هیأت ١٥٠ نفره لهستانی به ریاست معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد لهستان به تهران پر سر و صدا بود.

مناسبات تاریخی و سیاسی میان ایران و لهستان از سابقه و دیرینه بسیار زیادی برخوردار می باشد به طوریکه نخستین سند مکتوب تماس رسمی بین ایران و لهستان به سال 1474 میلادی و نامه اوزون حسن آق قویونلو به پادشاه وقت لهستان بر می گردد. در همین دوران یعنی از قرن 15 میلادی همواره در بین هیات های اروپایی که با دربار صفویه در ایران ارتباط داشتند، تعدادی لهستانی حضور داشتند به گونه ای که این ارتباطات موجب شد زبان ، فرهنگ و حتی صنایع دستی ایرانی در میان اشراف وقت لهستان جایگاهی ویژه پیدا نماید. در این زمینه می توانید به کتاب لهستانیان و ایران نوشته علیرضا دولتشاهی مراجعه کنید. 

در سالهای اخیر نیز روابط بین دو کشور گرم و فعال بوده و یکی از نخستین هیات های اروپایی که بعد از انتخابات 92 به ایران سفر کرد، وزیر امور خارجه لهستان شکُرسکی بود، اگرچه سفر خود به تهران را به دلیل بحران اوکراین و وقوع جنگ در کریمه، نیمه کاره رها کرد، اما در همین سفر نیمه کاره نیز، به توافقاتی مثبتی با همتای ایرانی‌اش نائل شد. در سال 94 وزیر صنایع ایران آقای نعمت زاده سفری به لهستان داشت. در آخرین مورد هم در 17 مهر 94 رئیس مجلس سنای لهستان به دعوت دکتر لاریجانی مهمان ایرانیان بود که بازتاب وسعی در مطبوعات لهستان داشت.

4. یونان و ایران:

سفر وزیر خارجه یونان به تهران در 8 آذر ماه نخستین قدم‌شان برای دور جدید روابط است. جایی که حسن روحانی در دیدار «نیکوس کوتزیاس» وزیر امورخارجه یونان می‌گوید: «نام یونان نزد افکار عمومی ایران، قرین فلسفه و تمدن کهنی در غرب است و یونان همواره از جایگاه و احترام ویژه‌ای برخوردار بوده است.» رییس‌جمهوری با اشاره به اشتراکات فرهنگی و تاریخی ایران و یونان به عنوان دو تمدن تاریخ‌ساز اظهارداشته: «این اشتراکات، بستر مناسبی را برای تقویت بیش از پیش همکاری‌های دانشگاهی، تحقیقاتی، فناوری‌های پیشرفته، گردشگری و اقتصادی میان ایران و یونان فراهم کرده است».

روحانی، روابط تهران - آتن را صمیمی، دوستانه و توام با احترام متقابل دانسته و گفته: «بعد از اجرایی شدن برجام و رفع تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران روابط دو کشور باید بیش از پیش گسترش یابد.» هر چه باشد یونان از مهم‌ترین خریداران نفتی کشورمان بوده و هست. کوتزیاس، وزیر امورخارجه یونان نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه «به نمایندگی از دولت یونان، برنامه مفصلی درباره زمینه‌ها و موضوعات مورد علاقه برای همکاری با جمهوری اسلامی ایران دارم»، گفته: «این برنامه‌ها را به همراه تیم اقتصادی که در این سفر حضور دارند، ارایه خواهم کرد و در عین حال بر این نکته تاکید می‌کنم که در کنار همکاری‌های اقتصادی، تمایل زیادی به گسترش تعامل در همه زمینه‌ها با ایران داریم».

5. بلغارستان و ایران 

در 29 آذر ماه نوبت به وزیر امورخارجه بلغارستان رسید که با مقامات کشورمان در تهران به گفتگو بپردازد. در دیدار با رییس‌ جمهوری، وی با اشاره به روابط 120 ساله تاریخی و سنتی دو دولت و ملت ایران و بلغارستان، تصریح کرد: ایران و بلغارستان از جایگاه جغرافیایی استراتژیکی برخور دارند که با استفاده از این ظرفیت می‌توانند تحرک خوبی در توسعه روابط دوجانبه به نفع دو ملت و دو منطقه ایجاد کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در دیدار دانیل میتف وزیر امور خارجه بلغارستان، برخورداری از منابع غنی انرژی، جمعیت 80 میلیونی، جایگاه مهم منطقه‌ای ایران و شرایط اقتصادی مناسب بعد از رفع تحریم‌ها را زمینه مناسبی برای توسعه روابط تهران ـ صوفیه در راستای تأمین منافع دو کشور دانست و اظهارداشت: شرایط برای توسعه بیشتر روابط ایران با اتحادیه اروپا و به ویژه بلغارستان کاملا فراهم شده است. میتف نیز در این دیدار با ابلاغ سلام رییس‌ جمهور و نخست‌وزیر کشورش به دکتر روحانی، اظهار داشت: امروز جمهوری اسلامی ایران نه تنها نقش مهمی در منطقه، ‌بلکه در جهان دارد و صوفیه مصمم است در تمامی زمینه‌ها روابط خود را با تهران توسعه دهد.

همزمان با سفر وزیر امورخارجه بلغارستان، یادداشت تفاهمی میان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و دانشگاه صوفیا بلغارستان در زمینه‌های گوناگون میراث فرهنگی همکاری می‌کنند. در این یادداشت تفاهم که به امضای سیدمحمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و آتاناس کرجیکوف رئیس دانشگاه صوفیا بلغارستان رسید طرفین در زمینه‌های تبادل پژوهشگر، کارشناس و متخصص به منظور ایجاد فرصت‌های مطالعاتی، تبادل تجربی و دانش فنی، پژوهشی، باستان‌شناسی و مطالعات میان‌رشته‌ای همکاری می‌کنند. از دیگر مفاد این یادداشت تفاهم می‌توان ازحفاظت و مرمت و ارائه خدمات پژوهشی در قالب کارگاه‌های مشترک برای تبادل تجارب و انتقال دانش فنی، تاریخ شامل پژوهش در اسناد تاریخی و کتابخانه‌ای، تاریخ معماری و معماری دست‌کند، زبان‌شناسی و زبانهای باستانی، انسان‌شناسی به ویژه قوم‌شناسی، انسان‌شناسی تصویری و انسان‌شناسی شهری و مطالعات کتیبه‌شناسی و.... نام برد. وزیر امورخارجه بلغارستان همچنین نشست مشترک و ضیافت ناهاری ایرانی با همتای خود در تهران برگزار کرد.

پیش از وی نیز در تابستان پوریازوف معاون وزیر امور خارجه بلغارستان در راس هیاتی سیاسی به ایران سفر کرده بود با مجید تخت‌روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه کشورمان دیدار و آخرین تحولات روابط دوجانبه، منطقه‌ای و همکاری‌های بین‌المللی را مورد بحث و بررسی قرار داده بود تا مقدمات این سفر مهیا گردد.

6. اسلوونی و ایران

در 30 آذر ماه همزمان با دیدار برخی سفرای خارجی در تهران با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، ایگور جوکیچ سفیر جدید آکرودیته اسلوونی در تهران، ضمن ابراز امیدواری از اینکه دوران مأموریت وی منجر به شکوفایی و ارتقاء روابط تهران - لیوبلیانا شود، گفت: با استفاده از فرصت پسابرجام، باید برای توسعه همکاری‌ها و مناسبات تلاش کنیم.

ایگور جوکیچ سفیر جدید آکرودیته اسلوونی نیز در این دیدار ضمن تقدیم استوارنامه خود به رییس‌ جمهوری کشورمان با بیان اینکه زمینه‌های خوبی برای توسعه مناسبات در بخش‌های مختلف میان دو کشور فراهم است، گفت: ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در دو کشور می‌تواند در جهت توسعه تقویت و بهبود روابط ایران و اسلوونی بکار گرفته شود. وی همچنین از سفر وزرای اقتصاد و خارجه این کشور و نیز بازگشایی سفارت این کشور در تهران خبر داد و گفت که لوبلیانا در حال برنامه‌ریزی برای سفر رییس‌ جمهور اسلوونی به ایران در آینده نزدیک می‌باشد.

همزمان با این دیدارها در تهران، دکتر مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه کشورمان در لیوبلیانا، ضمن حضور در محل اتاق بازرگانی و صنایع اسلوونی و ملاقات با سامو خریبار میلیچ مدیر کل آن اتاق، در نشست مشترک اقتصادی شرکت کرد و در حضور مدیران و نمایندگان شرکت های اقتصادی اسلوونی سخنرانی نمود. روانچی تصریح کرد: ایران و اسلوونی می‌توانند در حوزه‌های انرژی، نفت و گاز، ساخت و ساز و حمل و نقل، معدن، کشاورزی، صنایع فولاد و داروسازی با یکدیگر همکاری کنند. 

همچنین وی در ملاقات با وزیر امور خارجه جمهوری اسلوونی در لوبلیانا، راه های گسترش همکاری های دوجانبه و منطقه ای و بین المللی بحث و تبادل نظر شد. وی روز چهارشنبه 25 آذر 94 با ازدراوکو پوچیوالشک وزیر اقتصاد اسلوونی دیدار و پیرامون توسعه همکاری های دو کشور به ویژه راه های گسترش مناسبات اقتصادی و تجاری در شرایط پس از توافق هسته ای،تبادل نظر کرد.

7. بوسنی هرزگوین و ایران

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز 30 آذرماه هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید بوسنی و هرزگوین با اشاره به اینکه دو کشور در زمینه‌های فرهنگی بسیار به هم نزدیک هستند، افزود: امیدواریم در دوره پساتحریم، شاهد گسترش بیش از پیش روابط دو کشور باشیم.

رییس‌ جمهوری با اشاره به دوران سخت جنگ در بوسنی و هرزگوین گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره در دوران سختی و البته دوره بازسازی در کنار مردم بوسنی و هرزگوین بوده و در حال حاضر نیز از توسعه روابط صمیمانه و دوستانه با سارایوو استقبال می‌کنیم. رییس‌ جمهوری همچنین با اشاره به اشتراکات فرهنگی و دینی دو ملت، بر ضرورت گسترش روابط دو کشور در زمینه‌های فرهنگی و گردشگری تأکید کرد. 

 

«کمال مفتیچ» نیز در این دیدار با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره در سخت‌ترین شرایط در کنار مردم بوسنی و هرزگوین بوده است، گفت: روابط دوستانه دو کشور در سال‌های گذشته پایه و اساس محکمی برای تقویت روابط مشترک اقتصادی و فرهنگی خواهد بود. وی با اشاره به سفر وزیر خارجه این کشور در ماه‌های آینده به جمهوری اسلامی ایران گفت: امیدواریم با افزایش روند رفت و آمدهای هیأت‌های تجاری دو کشور، شاهد گسترش روابط نه تنها در زمینه‌های اقتصادی بلکه در بخش‌های فرهنگی و گردشگری نیز باشیم.

 

* پژوهشگر ارشد مرکز مطالعات اروپای شرقی دانشگاه ورشو


4950

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 500578

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =