جدیدترین آمارها خبر از افزایش میزان اقدام به جراحی زیبایی در زنان را می دهد، اما دلایل تمایل زنان به جراحی زیبایی چیست؟

محمد حسین نجاتی: مدرنیته، رشد سالمندی، فرد گرایی و افزایش تکنلوژی شرایطی را ایجاد کرده است که به قول جامعه شناسان امروز دیگر "بدن طبیعی" جای خود را به "بدن اجتماعی" داده است. همگان به ظواهر خود اهمیت می دهند و نتایج تحقیقات متعدد نشان داده است که زیبایی و ظاهر آراسته رابطه تنگاتنگی با اعتماد به نفس افراد در جامعه دارد.

از طرف دیگر علم پزشکی به یافته های زیادی رسیده است، رسانه هایی مانند ماهوراه و تلویزیون افراد را با شرایطی روبرو کرده است که قبلا امکان رویارویی با آن نبوده است. همه اینها باعث شده است که تمایل به جراحی زیبایی در جامعه ایران افزایش قابل توجهی داشته باشد.

به طوریکه بر اساس پژوهش صورت گرفته در دانشکده علوم اجتماعی واحد علوم تحقیقات تهران دانشگاه آزاد اسلامی از میان 426 زن تهرانی بیش از 15 درصد از آنان تا کنون عمل جراحی زیبایی را تجربه کرده اند که بیش 60 درصد آن را عمل جراحی بینی تشکیل داده است.

این پژوهش به بررسی شیوع جراحی زیبایی در زنان تهرانی و همچنین پی بردن به عوامل موثر بر تمایل به جراحی زیبایی 426 زن تهران صورت گرفته است. حدود 61 درصد از شرکت کنندگان در این پژوهش دارای مدرک کارشناسسی بوده اند و اکثر افراد جراحی شده زیر 25 سال و مجرد بوده اند. همچنین 45.5 درصد ایشان دارای پایگاه طبقاتی متوسط و 37.9 درصد دارای پایگاه طبقاتی بالا و 16.7 درصد در پایگاه طبقاتی پایین قرار داشتند.

در نمونه مورد مطالعه 15.5 درصد از زنان عمل جراحی را در یک یا چند عضو خود تجربه کرده اند که اکثریت غالب را یعنی 62.4 درصد را جراحی بینی تشکیل می دهد.

 

در جدول زیر بیشترین انگیزه زنان در تمایل به جراحی زیبایی را بخوانید؛

انگیزه درصد فراوانی
کسب زیبایی بیشتر 54.1
جلب توجه دیگران 8.1
کسب موفقیت های اجتماعی 14
رضایت دوستان 2
سایر موارد 13.5


زنانی که اعتماد به نفس دارند، کمتر جراحی زیبایی می کنند
از سوی دیگر بر اساس آزمون صورت گرفته در این پژوهش ارتباط گرایش به جراحی زیبایی با تصویر منفی از بدن ، اعتماد به نفس، رضایت مندی از زندگی ، فشار های اجتماعی و باورها و گرایش مذهبی مشاهده می شود. در تحلیل ارتباط بین تصویر منفی از بدن زنانی که تصویر منفی نسبت به بدن خود دارند بیشتر تمایل دارند تا در بدن خود تغییراتی از طریق جراحی ایجاد کنند. از سوی دیگر در تحلیل اثر اعتماد به نفس بر تمایل به جراحی زیبایی ملاحظه می شود که زنانی که اعتماد به نفس بالاتری دارند کمتر تمایل به انجام دادن جراحی زیبایی دارند.

 

در جدول زیر درصد فراوانی فشارهای اجتماعی و مشوق ها برای انجام جراحی زیبایی میان زنان را بخوانید؛

مشوق درصد فراوانی
دوستان 64.3
خانواده 79.4
فامیل و نزدیکان 53
پزشکان 46
تلویزیون 32
ماهواره 36
همسر 58

 
کسب زیبایی به عنوان عامل افزایش اعتماد به نفس
بر اساس نتایج این پژوهش بیشترین انگیزه زنان در جراحی زیبایی، کسب زیبایی به عنوان عاملی برای ارتقا اعتماد به نفس معرفی شده است. این تمایل از طرفی متاثر از خصوصیات فردی و از طرف دیگر تحت تاثیر الزام های خارجی است. به طوریکه در افراد مجرد، افراد با تحصیلات بالاتر، افراد دارای تصور منفی از بدن خود و افراد با اعتماد به نفس پایین تر، بیشتر بوده و همچنین خانواده، دوستان، فامیل ، همسر، پزشکان، ماهواه و تلویزیون به ترتیب در ایجاد این تمایل موثر هستند. اما تمایل زنان به جراحی زیبایی با سن ، اشتغال، پایگاه اجتماعی، رضایت مندی از زندگی و باورها و گرایش های دینی بی ارتباط است.

 

در جدول زیر علت علاقه به زیبایی از سوی زنان را بخوانید؛

دلیل درصد فراوانی
برای خودم 72
جلب توجه همسرم 7.6
برای پیشرفت در جامعه 1.9
زیبایی مهم نیست 3.4
موارد اول و دوم 8.1


در جدول زیر تلقی زنان از زیبایی را بخوانید؛

عنوان درصد فراوانی
زیبایی موجب افزایش قدرت در خانواده    22.5
زیبایی موجب افزایش قدرت در جامعه 37
زیبایی باعث موفقیت بیشتر در زندگی می شوند 59.5
زیبایی موثر در کسب شغل 35.8
زیبایی موجب ارتقا در شغل 35.8
زیبایی موجب کسب اعتماد به نفس 75.3
زیبایی موجب ارتقا پرستیژ و منزل اجتماعی 51.5
زیبایی با پیری از بین می رود 55.6
برای زیبایی حاضرم از خیلی چیزها بگذرم 30.2


47237

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 32
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • بدون نام IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۱
  کم به خانوما گیر بدین آقایونم کم عمل زیبایی و...نمی کنن!!!
  • بی نام IR ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۱
   7 0
   آقایون که ماشالاشون نباشه رو دست خانوما هم زدن:))
 • بدون نام IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۱
  79 17
  یعنی 79.4% خانواده ها فشار وارد میکنن که طرف بره عمل کنه؟ واقعا متاسفم برای خانواده ها. خیلی این عملها بخصوص عمل بینی خطرناکه.
 • بدون نام IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۱
  75 30
  مگه نميگن گرونيه؟ اگه گرونيه پس چطوري پول عمل جراحي پلاستيك رو دارن بدن ولي ميگن نون شب نداريم !!!!!
  • بدون نام IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۱
   74 11
   گرونی جای خودش هست اما امان از ضعف فرهنگ.
  • بدون نام FR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۱
   74 19
   چطور پول دارین برین پراید 20 میلیونی بخرین، 3 میلیون واسه عمل دماغ خیلیه؟
  • بی نام IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۱
   54 7
   خیلیها ازخیلی چیزها میگذرن تافقط ظاهرزیبایی داشته باشن.
 • بدون نام IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۱
  58 29
  در کشورهای جهان سومی مثل ما باید هم همین باشه
 • محمد IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۱
  46 4
  ما با همین بینی هم نفس میکشیم بابا. نوک بالا و پایین فرقی نداره
 • بدون نام IN ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۱
  به عنوان یک خانم ایرانی تحصیل کرده و شاغل که با دختران و بانوان زبادی سر و کار دارم قویا میگویم که بیشتر این عمل های جراحی زیبایی فقط و فقط برای پیدا کردن همسری مناسب است.پسری که شاید اگر این دختر خانم را پیش از عمل جراحی می دید حاضر نمیشد حتی به او نگاهی بیندازد حالا وقتی یک دختر با بینی و گونه و لب و ...عمل شده صد خروار آرایش را میبیند به خیال اینکه زیباترین دختر روی زمین را یافته دیگر حاضر به دل کندن از او نمیشود و فقط باید از خدا خواست که آخر و عاقبت این جوانان ظاهربین را ختم به خیر فرماید.من دوستانی دارم که با دریافت وام از سه جای مختلف،زیر تیغ جراح زیبایی رفته اند و در حال حاضر نیز مترصد یافتن یک پسر پولدار و به قول خودشان خانواده دار هستند!وضعیت امروز ما بسیار تاسف آور است...
  • بدون نام IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۱
   42 16
   کاملا با شما موافقم
  • م IR ۲۱:۴۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۲
   18 12
   شما خانم‌ها ما پسرها رو نادان فرض کردید؟ دوست عزیز شما خودتون رو گول می‌رنید. کمبود اعتماد به نفس دختر صد در صد روی روابط‌اش هم تأثیر می‌گذاره. اما من یکی به شخصه حتی اگر خانمی را همسر مناسب بدانم اگر فرداش ببینم عمل زیبایی انجام داده به یکدفعه ازش متنفر می‌شم چرا... چون می‌فهمم در درونش یک مشکلی داشته.
 • اصفهانی IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۱
  17 70
  تهران: شهر مرفهین بی درد...
  • بدون نام IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۱
   47 7
   بیا دو روز تهران زندگی کن ببین از کجا دردت میگیره. فقط بیا دو روز زندگی کن..
  • متولد تهران IR ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۲
   34 2
   من اصالت اصفهانی هستم اما تهران به دنیا آمدم، تهران بزرگ شدم، خانوادم تهران هستند و بنابراین تهرانم کار می‌کنم. مطمئن باش اگر جای دیگری متولد می‌شدم و اهالی خانواده و فامیلم جای دیگری بودند هرگز هرگز هرگز عذاب زندگی در تهران را تحمل نمی‌کردم. بله در پاسخ شما هم اینکه تهران: شهر مرفهین بی درد... شهرستان: بی خیالان بی درد... کدوم شهرستان ساعت ۶ از خونه میان بیرون و تا ساعت ۸:۳۰ برسند سر کار کدوم شهرستان تا ۴:۳۰ که تعطیل بشند ساعت ۷ داغون خسته می‌رسند خونه؟ نمی‌گم شهرستانی‌ها اشتباه می‌کنند برعکس شیوه‌ی درست زندگی آنی هست که در شهرستان هست فقط میخام بگم آنچه شما می‌گید هم درسته و هم غلط و اشتباه. چون کامل همه‌ی جوانب رو در نظر نمی‌گیرید.
 • منا IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۱
  52 5
  اعتماد به نفس كم منجر به افزايش عمل زيبايي ميشود اينكه ديگه نياز به تحقيق و داده پردازي نداره، معلومه كسي كه قيافه خودشو قبول نداره تن به تيغ جراحي ميده.
 • زيبا IR ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۱
  29 25
  خانومهاي محترم به جاي اين كارها يك كم مطالعه كنند و دانش روز خودشونو بالا ببرند.
 • بدون نام IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۱
  19 27
  چه خوب كه همه نگاهها متوجه زنان تهراني شده است چرا كه تعميم دادن جراحيهاي زيبايي به زنان تهراني بيانگر نگاه خاص به اين قشر از ساكنين كشور است و شايد هم چون ساير زنان كشور در آب و هواي بهتري زندگي مي كنند نيازي به تغيير و اطلاح زيبايي خود ندارند. بايد گفت كه مردان هم به اغلب جراحيهاي زيبايي روي آورده اند ولي اين امري بسيار شخصي است بنابراين بهتر است به حريم خصوصي افراد وارد نشده و با انتقاد از يكديگر موجب نارضايتي يكديگر نگرديم.
 • بدون نام IR ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۱
  20 35
  در پاسخ به خانم تحصيلكرده بايد گفت كه اگر ادامه تحصيل هم براي انتخاب يك همسر مناسب بوده باشه براي شما كه بد نشده خدارو شكر با اين گزينه كه ديگه موافق بودي و به آن عمل كرديد!
  • بدون نام IR ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۱
   32 18
   تو هم بری درس بخونی کسی ازت ایراد نمیگیره.
 • بدون نام IR ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۱
  9 67
  امان از غرب گرایی
  • بدون نام IR ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۱
   58 1
   بیچاره همش غربو میکوبن.. بی عقلی خودشونو به غرب نسبت میدن.
  • بدون نام IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۲
   46 0
   بالاترین امار عمل بینی مال ایرانه توی کشورهای غربی کجا تا وقتی نقص عضو ی ندارن میرن عمل زیبایی میکنن؟؟؟
 • بدون نام US ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۱
  22 50
  مرد های ما مشکل دارن تا یک خانم را میبینند انچنانی زود تغییر مسیر میدهند .هزار کنایه به خانم خودشون که اوملی و سنتی فکر میکنی ما زن مد جدید و با کلاس میخواهم .که جامعه ما این جوری شده .هر کاری دو طرفه است .سادگی .و بی الایشی و پاکدامنی ومطبخی بودن در ایران ما جایی نداره به گزارش امار .
  • بدون نام IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۲
   50 30
   تو که رفتی آمریکا پس حداقل شوهر تو یکی خیلی روشن فکر بوده! پس کاری به بقیه نداشته باش!! D:
  • سادگی .و بی الایشی و پاکدامنی IR ۲۱:۵۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۲
   13 2
   "ما مشکل دارن تا یک خانم را میبینند انچنانی زود تغییر مسیر میدهند .هزار کنایه به خانم خودشون که اوملی و سنتی فکر میکنی ما زن مد جدید و با کلاس میخواهم .که جامعه ما این جوری شده .هر کاری دو طرفه است .سادگی .و بی الایشی و پاکدامنی ومطبخی بودن در ایران ما جایی نداره به گزارش امار ." همش درست بود اما فقط اینکه مرد و زن نداره...
 • بدون نام IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۲
  38 4
  اگر مشکلات مربوط به ازدواج کم بشه( که حداقلش داشتن شغل و مسکن هست) کمتر کسی دنبال این کارها میره چون عمده دلیل جراحی های پلاستیک در ایران جذب جنس مخالف برای ازدواج هست و در واقع تعداد خیلی کمی واقعا نیاز به این قبیل جراحی های آنچنانی دارن
 • بدون نام IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۳
  10 25
  به جای این همه بحث های مسخره یه کم به این حقیقت توجه کنین که ایرانیها واقعا بینی های خوش فرمی ندارن و خیلی از اطرافیان با یه عمل بینی کاملا چهرشون عوض شده و صددرصد زیبا تر شدن....باید اینو بپذریم...من مشکلی تو جراحی زیبایی نمیبینم. آخه آینه که تعارف نداره...زیبایی هم اصول و قواعد خودشو داره...
  • م US ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۳
   18 7
   ۱-زیبایی همه چیز نیست اعتماد به نفس و عقل خیلی مهم‌تر از زیبایی به قیمت عمل جراحی هست. ۲-ظاهر هر فرد مانند شخصیت‌اش چیزی منحصر به فرد برای آن فرد هست. اگر قرار بود همه قیافه‌هاشون شبیه هم باشه (تا مثلاً فرض کنند زیبا شدند) که خب همه بریم عمل جراحی کنیم، تا فکر کنیم زیبا شده‌ایم. پس تفاوت ما با بقیه چی میشه؟ آیا من به عنوان یک فرد نباید خصوصیاتی منحصر به خودم داشته باشم؟ ۳-زیبایی که بازحمت خود فرد بدست بیاد ارزشمند هست. مثلاً حفظ جوانی با تغذیه طبیعی و مناسب و و و ... وگرنه پرداخت یه مقدار پول و سپردن کار بدست جراح و یک شبه شبیه یک عروسک مصنوعی شدن اصلاً کاری نداره و هر کسی می‌تونه اینکارو بکنه. ۴-به جای تلاش برای شبیه همه شدن بهتره نقاط ضعف خودمون رو بدونیم و عوضش نقاط برتری دریابیم.
  • م US ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۳
   18 5
   ادامه... ۵- "ایرانیها واقعا بینی های خوش فرمی ندارن" خب حالا پس همه برند بینی‌هاشون رو عمل کنن چون بینی خوش‌فرمی ندارند؟ در ضمن لطفاً به دیگران توهین نکنید، هر بحثی که باب میل شما نبود مسخره نیست. متشکرم
 • بدون نام IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۴
  3 10
  ادامه 6- برو تا بينهايت شايد موفق بشي!
  • بی نام IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۱
   3 0
   شما موفق باشی، چایی شیرین!