هنوز هم هستند کسانی که در واکنش به رانندگی زنان شروع به اعتراض و متلک پراکنی می کنند، اما با همه این فشار ها چرا زنان ایرانی دست به فرمان می شوند؟

محمد حسین نجاتی: رانندگی زنان در شهر ها و کلانشهر های کشور چند سالی است که به مسئله ای عادی در جامعه ایران تبدیل شده است. زنان به یاد دارند که تا سال های قبل، سر چهار راه ها، پشت چراغ قرمز، وقتی که می خواستند دور تمام بزنند، بودند مردانی که با بوق ممتد و اعتراض، اسایش زنان را در پشت فرمان به هم می زدند. حتی بودند کسانی که اجازه رانندگی و دریافت گواهینامه رانندگی را به زنان و دختران خود نمی دانند. اما جامعه امروز ایران دیگر فرهنگ غالب خود را در گذشته های دور فراموش کرده است و تا حد زیادی به طور یکسان وبرابر فرصت بهره مندی از امکانات خودوری شخص را به زنان داده است.
ورود زنان به دنیای مردانۀ اتومبیل در گذشته های دور تأثیرات بسیاری بر چگونگی سبک زندگی، تحرک، فراغت،روابط اجتماعی و دیگر ابعاد مختلف زندگی آنان داشته است.
مروری تاریخی نشان می دهد با ورود اتومبیل به ایران، که همانند دیگر تکنولوژی های آن زمان نشان تجدد به شمار می رفت، مقاومت های فرهنگی و اجتماعی بسیاری در برابر آن صورت گرفت و اگرچه به مرور با استقبال عامۀ مردم، در زندگی روزمره جایگاه خاصی پیدا کرد، همچنان مخالفت های زیادی در برابر رانندگی زنان وجود داشت. امروزه به علت شهرنشینی مدرن و نیاز به تحرک اجتماعی، اتومبیل و کارکردهایش در زندگی روزمره زنان جایگاه خاصی یافته است.
با این حال با فرض اینکه فرصت رانندگی برای زنان به عنوان یکی از حقوق اصلی آنها در زندگی شهر نشینی کمتر از 20 سال است که به هنجار عادی ای در جامعه ایران تبدیل شده است، یکی از پژوهش های دانشگاهی در دانشگاه علامه طباطبایی به بررسی دلایل رانندگی زنان در جامعه ایران پرداخته است.


حصار امنیتی
امنیت از مهمترین مسائل مربوط به زنان است که حضور بی دغدغه در جامعه را برای کار و فعالیت فراهم می آورد و عدم آن عوارض روحی و جسمی بسیاری را سبب می شود. ناهنجاریهای اجتماعی چون ترس از آزار جنسی، متلکهای زننده، شلوغیهای آزاردهنده، لمس اعضای بدن، عدم وجود امنیت ذهنی و عینی در مؤلفه های حمل و نقل عمومی، ترس از تردد پس از تاریکی هوا، سختگیریهای خانواده و ...، اعتماد به نفس زنان را از حضور در فضای عمومی کاهش می دهد.
زنانی که دارای مهارت رانندگی و خودروی شخصی هستند، با بهره گیری از حصار امن و آهنین اتومبیل، فضای عمومی را به تصرف خود درآورده و قاعده عدم حضور در زمان پس از تاریکی هوا را می شکنند.

 

کسب درآمد
مسافرکشی زنان مسئلۀ نسبتاً نوظهور فرهنگ ایران است. در تمامی جوامع و در طول تاریخ، نوعی تقسیم کار بر حسب جنسیت وجود دارد و ماهیت کارهایی که توسط زنان و یا مردان انجام می شود، متفاوت است. رانندگی موتورهای ثابت، مسافربری و حمل کالا، به عنوان مشاغلی که 90 درصد آنها از یک جنس هستند، شغلی مردانه تعریف شده است . شغل مسافرکشی در عرف مردم ایران نیز، کاملاً مردانه محسوب میشد. اما اخیراً با آغاز به کار آژانسها و تاکسی سرویس های ویژه بانوان و زنان مسافرکشی که بر سر چهارراهها در کنار دیگر مردان مسافرکش، به دنبال مسافرند، رانندگی با کارکرد اقتصادی به حیطۀ مشاغل زنانه نیز وارد شده است. در این کارکرد، اتومبیل با طبقه پیوند عمیقی دارد. اغلب این زنان به علت مشکلات شدید اقتصادی و سختیهای زندگی به این شغل رو می آورند که در نتیجه اتومبیلهای آنان از خودروهای لوکس فاصله می گیرد و رفتارشان به علت فضای خیابان و کار فیزیکی، وجه کاملاً خشن، تند و مردانه می یابد.


تسهیل کارهای خانگی
اتومبیل در ابتدایی ترین کارکرد خود به عنوان ابزار رفاهی به کمک زن می آید و از دیگران بی نیاز می نماید. اغلب زنان در ایران، به ویژه زنان متأهل اتومبیل را برای تسهیل کارهای خانگی و اداری و شغلی به کار می گیرند. آنان معتقدند که با خودروی شخصی، بهتر توانسته اند از عهده امور روزمره خانه برآیند. زنان شاغل نیز به کمک اتومبیل توانسته اند بین کارهای منزل و بیرون هماهنگی بیشتری ایجاد کنند. همچنین بسیاری از فعالیتهای زندگی روزمره مانند گوش کردن رادیو، موسیقی، برنامههای آموزشی، سخنرانی های مذهبی، مکالمات تلفنی، غذا خوردن، مراقبت از کودکان را در خانه ی متحرک کوچک انجام می دهند. نصب مانیتور در اتومبیل، راهی برای سرگرم کردن است.

تحرک از پیامدهای ثانوی اتومبیل است که در ابعاد گردشگری، مراکز خرید، حومه نشینی گسترش یافته است . اتومبیل به عنوان عینی ترین و کامل ترین وسیله تحرک انسانی یا امکان کوتاه نمودن مسافتهای شهری، تسهیل در ارتباطات، ایجاد
سفرهای زنانه و بدون مرد و عدم محدودیت در دو عنصر زمان و فضا، نقش مهمی در شکل بندی روابط تحلیل تجربه های زنانه از رانندگی اجتماعی زنان دارد و امکان مشارکت و حضور اجتماعی بیشتر آنان را در فضای عمومی فراهم می آورد.
همچنین فرصت دسترسی آنان را به نهادهای آموزشی، مراکز اجتماعی _ فرهنگی فراهم می آورد. برخی نمونه ها اظهار می کردند که با وجود سختگیری های خانواده و راه دور، نمی توانستند به دانشگاه بروند، یا شاغل باشند، یا برخی ورزشها، کلاسها و فضاها را تجربه کنند. دادهها حاکی از آنست که تملک اتومبیل، تردد مستقل زنان را به مراکز خرید و گردشگری، اماکن زیارتی و مهمانیها افزایش داده و روابط، معاشرت و صمیمیت میان زنانِ خانواده را بیشتر کرده است.

 

تمایلات مصرفی
از آنجا که اتومبیل در لابلای سطور پنهان و پیامهای ثانویهی خود، پایگاه ، اجتماعی و طبقاتی صاحب اش را می نماید، در بین برخی زنان با انگیزة تقلید، چشم و هم چشمی، تمایز ، افادهفروشی و با هدف مصرف متظاهرانه برای کسب منزلت اقتصادی و اجتماعی و تظاهر به تن آسایی مصرف می شود، چون داشتن ثروت به تنهایی کافی نیست؛ و باید آنرا به شکلی خودنمایانه و متظاهرانه به نمایش گذاشت و اهمیت آن را به دیگران نشان داد.

 

در جدول زیر استدلال های زنان درباره رانندگی در مصاحبه با پژوهش گران را بخوانید؛

عنوان جزئیات استدلال
حصار امنیتی باید ماشین داشته باشم، به عنوان یه زن حاضر هم نیستم سر خیابون وایسم هرکی برام بوق بزنه، یا سوار ماشین مردم بشم، هر چقدر هم خودتو جمع کنی، باز ممکنه برات اتفاقی بیفته. با اتوبوسهای شلوغم حداقلش اینه که تحقیر میشی
کسب درآمد این شغل کار سالمیه و بهتر از شرکتهای خصوصیه... اما خیلی از زنا که تاکسی گرفتن یه جور دیگن، میگن هم یه درآمدیه و کار میکنیم و هم یه دوری توی خیابونا میزنیم. انگار سالهای سال محدود بودن و حالادنبال اینند که در قالب کار، یه خودی هم نشون بد
تسهیل کارهای خانگی ماشین خریدن زندگی منو راحت کرده، بچه ام را با آرامش بردم و آوردم. خرید خونم رو انجام دادم، به کارم بهتر میرسم، وقتم را افزایش داده، بی ماشینی بیشترِ انرژیام را میگرفت. الآن یک روز بی ماشین کارم لنگ است،خستگیام هم کمتر شده
تحرک و ارتباطات بدون ماشین میخواد بچشو پارک ببره نمیتونه، خونه مامانش بخواد بره، باید صبر کنه شوهرش فرصت کنه اونو ببره، اما اگه ماشین داشته باشه، هرجایی که بخواد بره دستش بازتره. زنی که ماشین نداره، این تواناییرو نداره که اینور و اونور سرک بکشه، شاید واسۀ همین استقلاله که مردا با رانندگی کردن زن مخالفن... من از وقتی ماشین خریدم حتی تفریحات خانوادهام تغییر کرده، هر جا بخان میبرمشون. کلاس، دکتر و... شاید بتونن با آژانس برن ولی من میرسوندمشون، برای خودمم صفا داشت
تمایلات مصرفی عشق به ماشین خریدن در بین دخترا الآن خیلی داره زیاد میشه. قبلاً چشم و همچشمی خانمها توی ظرف و طلا بود؛ و الآن توی ماشینه، ..! به محض اینکه دانشگاه قبول میشن باید ماشین بخرن


45237
 
 

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 96
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IN ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  قابل توجه خانمهاي عزيزي كه خودروشان دنده اتوماتيك نيست: ترمز اون وسطيه س ها!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • بدون نام IR ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   44 70
   چه قدر نظر منفی !یعنی تعداد بازدید کننده های زن انقدر زیاده؟
  • بدون نام IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   از نشانه های آخر الزمان راکب شدن زنان است
  • بدون نام IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   83 30
   تو رو خدا می شه راهنمایی کنید اونایی که ماشینشون دنده اتوماتیکه باید چی کار کنن؟؟ من الان وسط خیابون موندم منتظر جواب شما!
  • بدون نام IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   66 40
   بابا آقایان خانومها رو دوست دارن برای همین شوخی می کنن . اقایان شوخی بسته وگرنه مهریه ها میره اجرا اونوقت اشکتون در میاد و به غلط کردن میافتید .
  • بدون نام IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   23 44
   اره شما خانوما شوخی شوخی میرید تو جدول اشک میریزید ما مردا باید شمارو از تو جدول در بیاریم
  • بدون نام IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   16 30
   بابا ترسیدیم مهریه رو گرفتی بعدش برنامتون چیه خونه بابا
  • خانم IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۴
   28 3
   توی این جامعه وقتی کارمند باشی ،خرید خونه ،رفت وآمد مهد کودک بچه،و هزار تا کار دیگه رو انجام بدی ، باید ماشین داشته باشی تا از پس این همه کار بر بیایی . انگیزة تقلید، چشم و هم چشمی، تمایز ، افاده فروشی این روزا خیلی خیلی کم شده
 • بدون نام IN ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  بس کنید شما را به خدا!چرا از طریق این سایت دائما در حال دیوارکشی بین زنان و مردان هستید و میخواهید خانمها را موجوداتی غیرعادی نشان دهید که انجام هرکار عادی برای آنها،باید مسئله ای خارق العاده جلوه کند؟خانمها رانندگی میکنند درست به همان علتی که آقایان رانندگی میکنند!اتومبیل وسیله ای نیست که نیاز به تفکیک جنسیتی و اینجور شلوغ بازیها داشته باشه.وسیله ایست برای راحتی بیشتر تمام افراد جامعه کنونی ما که از امکانات بسیاری محروم است.به نظر من انتشار این جور مطالب زرد تنها ایجاد میدانی برای شروع جنگ بین کاربران شماست و این برای سایت پرمخاطب شما،اصلا کار درستی نیست...
  • بدون نام IR ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   هزارتا لایک
  • بدون نام IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   من فكر مي كنم كسي در حال ديوار كشي نيست.شما كمتر آقايون رو مي بينيد كه بدون داشتن كاري ماشين سوار بشن و اكثرا از ماشين براي رفتن به كار و تقريبا مورد هاي مهمتري استفاده مي كنن ولي خودم ده ها خانم سراغ دارم صبح كه مي شه براي خريد كوچكترين چيزي حتي تا سر كوچه با ماشين ميرن.مساله ديگه طرز رانندگي اكثر خانم هاست.70 درصد به بالا كند هستند.اشكال كار هم در قوانين و نحوه امتحان و گرفتن گواهينامه است.از موقعي كه امتحان گواهينامه رو به آموزشگاه ها دادن هر كسي رو مي بيني چه آقا چه خانم گواهينامه گرفته.آقايون هم تا يه خانم مي بينن فكر نكنن مسابقه اي در كاره.
  • امیر IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   75 19
   آفرین...!!! خیلی خوب گفتی، هر چند که من خوم با نوع رانندگی خانمها مشکل دارم! اما کلاً اینکه بخوایم مسایلی که از عمومیت وسیعی برخوردارند رو (مثل همین رانندگی) تفکیک کنیم واقعا درست نیست.
  • پارسا IR ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   45 12
   بسیار زیبا بیان کردید خانومها با ما آقایون هیچ فرقی ندارن ما تو قرن بیست و یک داریم زندگی میکنیم رانندگی مهارته فرقی نداره چه کسی این مهارت رو داره .خداییش امروزه خانومها دست به فرمانشون خیلی بهتراز بعضی آقایونه که لایی کشی و بی فرهنگی در رانندگی رو هنر میدونن بیاید این تعصبات و پیشداوری ها رو کم کنیم به نفع همه هست.
 • بدون نام IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  واقعا براي جامعه ام متاسفم تو عصري كه در تمام عرصه هاي اجتماعي تفاوتي بين زن و مرد نيست و معيار هر پيشرفتي كار و تلاش فردي است پرداختن به همچين موضوع پيش و پا افتاده اي مسخره است. اخه اين چه موضوعيه كه ذهن نويسنده رو بهخودش مشغول كرده؟؟؟ از سايت خبر انلاين انتظار بيشتري داريم.
  • بی نام IR ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۶
   1 1
   واقعا!
 • سامان IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  از همینجا از تمام خانم هایی که به هر دلیلی پشت رول میشینن عاجزانه تقاضامندیم نکات زیر رو رعایت کنن: 1- وقتی راهنمای چپ یا راست رو میزنین یدفعه به سمت مخالفش نپیچین ! 2- خواهشا وقتی مانعی رو نزدیک خودتون میبینین ترمز ناگهانی نکنین یا وقتی قراره ترمز کنین اشتباهی پدال گاز رو فشار ندین! 3- هرازگاهی یه نگاهی هم به آینه بکنین تا ترافیکی که پشت سرتون ایجاد شده رو ببینین! این همه ماشین به خاطر کندی حرکت شما پشت سرتون جمع شدن! 4-وقتی از فرعی میخواین وار اصلی بشین یه کم تامل کنین و دوروبرتون رو هم نگاه کنین و با همون سرعتی که توی فرعی بودین وارد اصلی نشین! و ... البته بعضی آقایون هم این نکات رو فراموش میکنن و لی خانوما بیشتر
  • بدون نام IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   گزینه 1 و 4 که تخصص آقایونه دیگه ... خودم بیش از صد بار دیدم من هم ار تمام آقایون تقاضا دارم 1 . سبقت غیر مجاز/ انحراف به چپ/ سرعت غیر مجاز رو به فهرست نبایدهای رانندگیشون اضافه کنند 2.بین خطوط رانندگی کردن رو یاد بگیرن 3. وقتی در حین رانندگی خانمی رو پشت فرمون میبینند فقط یک آدم پشت فرمان ببینند متلک پرانی و بی احترامی و سایر پیشنهادات بی شرمانه رو بگذارن برای سایر مکان های عمومی !!
  • بدون نام IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   54 15
   ظاهرا بیان این حرف ها به خیلی از آقایون یه احساس قدرت کاذب یا بامزه گی بی اندازه یا نماد مرد ایرانی بودن رو می ده که بدجوری ازش لذت می برن.
 • بدون نام IR ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  دید نویسنده در نوشتن این مطلب خیلی عجیبه. چرا نمی آد در مورد دلایل رانندگی مردان بنویسه. خب زنها هم مثل مردها دلایل مشابه دارند.
  • بدون نام IR ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   17 3
   من محمد هم همین نظر را (نظر مشابه شما را با تفصیل و با دلیل) صبح گذاشتم ولی نمی دانم چرا خبر انلاین آن را حذف کرده متاسفم برای خبر انلاین. خبر این نظر من را بذار به عنوان رسانه حرفه ای.
 • بدون نام IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  اتقاقا چشم و هم چشمی آقایون تو خرید ماشین خیلی بیشتره فقط بروز نمیدن.خانمها هم مث شما جنسیت پرستها حق دارن ماشین بخرن سوار بشن بگردن. تا کور شود هر آنکه نتواند دید. یه روزم نوبت ما میشه که تحقیق کنیم ببینیم شما مردا چرا سوار ماشین میشید؟اونموقع مطمئن باشید خودتون از نتیجه تحقیق خجالت می کشید
  • رضا IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   58 16
   خوشم اومد خيلي خوب بود
 • بدون نام IR ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  78 18
  خوب که چی ؟ حالا دیگه خانما تریلی واتوبوس هم میرونند
 • بدون نام IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  دلایل رانندگی مردان چیست؟؟؟اینم شد سوال آخه ؟؟ اینها رو هم برسی کنید.. دلایل غذا خوردن خانمها چیست؟ دلایل خوابیدن خانمها چیست؟؟ دلایل راه رفتن خانمها چیست؟ ..... ...... ...... واقعا با این گرونی ببین چیو دارن برسی میکنن.
  • بدون نام IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   94 13
   احسنت به این جواب خردمندانه راستی کسی میدونه چرا اقا یون نفس میکشند
 • بدون نام IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  متوجه نمي شوم. زن هم انسان است. مثل هر انسان ديگري به دلايل مختلفي رانندگي مي كند. اين جنسيتي كردن موضوع را نمي پسندم.
 • بدون نام IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  11 61
  جالب بود
 • يه مرد. IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  91 28
  داشتن و استفاده از اتومبيل شخصي به هر منظوري باشه حق بانوان است و آقايان اگه مرد هستند (!) بايد كمك كنند كه مهارت اونا افزايش پيدا كنه (در مورد خانمهايي كه مهارت كمي دارند) من به شخصه آقايون زيادي رو ديدم كه بعد 30 سال رانندگي بازم بلد نيستند درست برونند.
 • محمد IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  81 17
  خوب خانمها هم مثل آقایان نیاز به وسیله نقلیه دارند. انصافا چرا از آقایان (ماها) کسی نیست بپرسه ماشینوتو واسه چی خریدی. هر کدام از دلایل بالا برای ما هم می تواند صادق باشد.
 • بدون نام IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  17 91
  منظور از این متن چه بود؟ آیا جز این بود که طمع خانم ها را برای رانندگی یا خریدن ماشین را تحریک بکنید. با این آلودگی هوا و گرانی ماشین و .. آیا جز این است که نقش زن بیشتر در خانواده و تربیت فرزندان است تا گردش در شهر و خرید و اینور و اونور سرک کشیدن و احساس استقلال از مرد خود. آیا حس نیاز زن به مرد و برعکس بنیاد خانواده را محکم می کند یا حس استقلال و خودکفایی از یکدیگر؟
  • بدون نام IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   66 13
   شما خوبی ؟!!!!!!
  • بدون نام IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   23 9
   کدوم حس نیاز واقعا فکر میکنی یک همچین حسی وجود داره ...
 • مريم IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  21 77
  تا يك گزارشي در باره خانمها منتشر مي شه فورا واكنش نشان مي دهيم و فكر مي كنيم عليه ما ست. بر فرض هم كه عليه ما باشه چه دليلي داره كه از كوره در برويم. نصف مردها لااقل تحمل داشته باشيم
  • بدون نام IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   15 49
   گل گفتي
  • بدون نام IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   70 13
   بدون نام سوم ..اتفاقا من هم بسیار دیدم آقایونی که با ماشین در حال دور دور کردن در خیابان های شهر هستند! و اونهایی که وقتی به خونه میان از محل کار برای خرید خونه تا سر کوچه هم با ماشینشون میرن اینی که شما فرمودی ربطی به جنسیت نداره و در هر دو گروه دیده میشه ...بحث کندی هم خیلی خنده داره شما میخوای کجا رو فتح کنی؟ آمار تصادف های منجر به مرگ و میر فعلا در اختیار آقایونیه که حس فرمول یک گرفتارشون کرده ...در ضمن کم هم نیستند آقایون کند به قول شما و من هم کم ندیدم خانوم هایی که ضمن رعایت قوانین دست فرمان خوبی دارند ...پس بس کنید این رفتارهای مسخره عهد پارینه سنگی رو!
  • بدون نام IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   71 10
   خانوم محترم اگر خانوم باشی! و هزار جور ممانعت برای حضورت در اجتماع از سهمیه بندی جنسی دانشگاه گرفته تا حقوق کمتر رو تجربه کرده باشی و هزار جور مصیبت مربوط به ترغیب مردان به عدم تعهد به خانواده با وضع قوانین در مجلس یا همین آخریش مشکل خروج دختران مجرد کمتر از 40 سال رو خبرش داسته باشی می فهمیدی چرا زود از کوره در میریم ...ادم تا یه حدی تحمل داره البته اگر ما رو هم آدم حساب کنید؟!
 • امیر IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  84 10
  رانندگی که دیگه جنسیتی نیست! یعنی حق رانندگی رو همه انسانها سوای زن و مرد بودنشون دارند... نوع تیتر زدنتون نشون می ده که با پیش فرض منفی به رانندگی خانها نگاه می کنید.
 • ثابت IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  29 88
  مصيبتيه رانندگي خانوما علي الخصوص توي جاده هاي شمال . كاش پليس به منظور حفظ سلامتي مردم از رانندگي خانومها در جاده ها جلوگيري كنه
  • بدون نام IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   25 64
   بي انصافي نكن. توي ده هزارتا يكيشون رانندگي شون بدك نيست
  • fine CY ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   21 5
   از میان تصادفات منجر به مرگ چند درصدش مربوط به خانم ها بوده؟ شما که به فکر سلامتی مردم هستید بهتره خودتون نحوه صحیح رانندگی رو اول یاد بگیرید متاسفانه رعایت قوانین رانندگی در ایران از طرف خانمها باعث ازار مردانی میشه که هنر رانندگی رو در دیوانه وار رانندگی کردن میدونن که اکثرا هم خودشون و هم خانواده بیچارهشون رو در معرض خطر قرار میدن ، در ثانی رانندگی زنان در شمال کشور سالهاست که برای مردم عادی شده . متاسفانه در زمانی که در دنیا زنان فضانورد ، خلبان و دریاسالار هستند یه عده اندک افکار پوسیده منقرض شده ای رو همچنان رواج میدن. آیا تنها هنر مردان ایرانی که میتوانند به رخ زنان بکشند همین رانندگی انان است؟؟؟؟؟؟؟؟
 • بدون نام IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  19 8
  خب حالا مثلا اون سوویچ رو گرفته رو فرمون که نوع خودرو رو نفهمیم؟!
 • محمد امین علامه IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  15 12
  مگه ماشین سواری یا عضسق ما شین گناه یا اشتیاه که این موضوع را این قدر بزرگش کردید بر عکس خیلی هم خوبه
  • بدون نام IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   10 8
   آقاي علامه. غصسق چيه؟ همون عشقه؟!
 • بدون نام IR ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  59 11
  اخه چی بگم خبرانلاین یه جوری تیتر زدی انگار رانندگی مختص مردانه و زنان اومدن از روی حرفای خاله زنکی دارن رانندگی می کنن. در صورتی که بیشتر زنان برای براورده کردن نیازای روزانشونه که با ماشین می رن جایی . واقعا فرهنگتون هیچ وقت درست شدنی نیست .
  • افسانه IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   48 7
   فرهنگ؟؟؟ باید یه نگاهی به خانواده ای که بزرگ شدن بندازیم اونوقت شاید دیگه اینقدر با زدن این تیتر ها توسط این ادما تعجب نکنیم که مگه میشه یکجنین انسانی! هم هنوز باشه ولی خوب تقصیر خودشون نیست....ریشه ای هست
 • یک خانم IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  57 21
  مردها در طول تاریخ سعی کرده اند خانمها را عقب نگه دارند به حاشیه برانند و یا در اشپزخانه حبس کنند .!!!! ولی بر خلاف میل مردها خانم ها همیشه راه خودشان را پیدا کرده اند مثل قبولی در دانشگاهها . اگر واقعا مردید و به توانایی خودتان اعتماد دارید این قوانین تبعیض امیز و نابرابر را بردارید و بگذارید در یک میدان و با شرایط برابر رقابت کنیم . من مطمئنم که خانم ها برنده هستند و این غرور پوشالی و بی دلیل و اعتماد به نفس کاذب شما از بین خواهد رفت . در ضمن رانندگی دانش نیست مهارت است با تمرین و تکرار این مهارت ایجاد می شود و بهبود می یابد . به جای متلک پرانی و خوشمزگی بررسی کنید چرا خانما در این زمینه از مهارت کمتری برخوردارند ؟ شاید شما عصر حجری ها مقصرید 11111
  • حسین IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   13 18
   اینکه شما فرمودین که مردها همیشه سعی در عقب نگه داشتن خانم ها داشتند کمی بی انصافیه! چون اگه زن ها پا به پای مرد ها پیشرفت نکنند تکامل صورت نمیگیره! و آقایون به این مساله واقف هستن! در خصوص این صحبت شما که دست از تبعیض برداریم و همه با هم وارد یک میدان بشیم هم باید عرض کنم که خانم ها به خاطر ویژگیهای ذاتی شون تو بعضی مسائل ضعیفترهستند و این طبیعیه همونطور در بعضی موارد هم آقایون از خانم ها ضعیفتر عمل میکنن! درک شهودی و ذاتی زن و مرد از محیط اطرافشون با هم متفاوته، و این امر به خلقتشون برمیگرده! نه تبعیضی وجود داره و نه اصراری برای عقب نگه داشتن خانم ها! خوشبختانه خانم ها با توجه به ویژگیهاشون پیشرفتهای قابل توجهی داشتن و این باعث افتخاره!
 • ميلاد AE ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  55 9
  كلا هر آدمي تو دنيا ماشين سوار ميشه كه كيفيت زندگيشو بالا ببره و راحتتر باشه ربطي به زن و مرد بودنش هم نداره متاسفم واسه خبر آنلاين با اين سطح فكر پايين و قديمي
 • بدون نام JO ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  63 8
  پرداختن به این مطالب نشون میده که جامعه ما هنوز درگیر مسائلی هست که کشورهای پیشرفته دنیا چند دهه پیش درگیرش بودند. واقعا مایه تاسفه.
 • افسانه IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  61 11
  ما سالهاست که با این انسانهای عقب افتاده و عصر حجری زندگی میکنیم که حتی نمیتونن یه تیتر قابل تفکر بزنن و هنوز توی همین مسائل دست و پا میزنن...البته حتما یک روانشناس میتونه ایشون رو تحلیل کنه اونوقت میشه یه تیتر خوب نوشت از کمبودها و خوددرگیری درونی بعضی افراد...خبرانلاین لطفا سانسور نکن
  • نفيسه IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   10 52
   همين جوري برخورد مي كني كه مردا بهمون مي گن كم تحمل. يه خرده خودتو نگهدار خواهر جون.
 • بدون نام IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  70 10
  خیلی مطلب چرتی بود به عنوان یک مرد دارم اینو مینویسم
  • بدون نام IR ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   13 67
   شما مطمئني مردي؟ زن مردنما نباشي يه وقت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
 • شهاب IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  34 5
  هیچکدام صحیح است.... نیاز... در جامعه امروزی که رفت و آمد سخت تر و مسیرها دورتر است و مرد خانواده هم که نمیتواند همیشه بعنوان راننده آژانس در خدمت همسر و فرزندان باشد به ناچار رانندگی زنان را افزایش می دهد.
 • پدر سالار IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  21 95
  با این رانندگی افتضاحی که خانم ها دارند . اعصاب وروان مردها را خرد کرده اند . نه این که حقش بود مثل عرب ها حتی اجازه شناسنامه داشتن هم به زن ها نمی دادند
  • بدون نام IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   55 19
   ای خدا تو دیگه کی هستی صد رحمت به عصر حجریا!!!!
 • علي IR ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  70 15
  دلایل رانندگی زنان چیست؟ از اين تيتر اولين چيزي كه به ذهن مي رسه اينه كه نويسنده در كشور عربستان سعودي زندگي مي كنه يا حداقل فكرش تو همون مرزهاست. دلایل رانندگی مردان چیست؟ .... هان...... راستي اگه تيتر كم آورديد از اينها هم مي تونيد استفاده كنيد. دلایل ورزش زنان چیست؟ دلایل اشتغال زنان چیست؟ دلایل تفريح زنان چیست؟ دلایل خريد رفتن زنان چیست؟
  • بدون نام IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   19 52
   كشته مرده تم كه آخر زن ذليلي هستي.
  • بدون نام IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   24 31
   خبرآنلاين حواست هست كه بيشتر مخاطبات خانومها هستن؟
  • بدون نام IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   21 13
   آخی شما مردها طاقت نظر مخالف خودتون هم ندارین فوری یه انگی به هم می زنین تا وقتی شما ها اینقدر پست رفت می کنین ما زنها داریم پیشرفت می کنیم .در ضمن در قضاوت بایدنسبت را نگاه کرد در بین کل تعداد زنهایی که رانندگی می کنن تعداد آنهایی که واقعا خوب رانندگی می کنند بسیار زیاد است شاید تعداد مردهایی که خوب رانندگی می کنند زیادتر باشه ولی تعداد آنهایی هم که واقعا خطر آفرین و بد و بدون رعایت حقوق دیگران رانندگی میکنند و احساس درایوری می کنند خیلی بیشتر . در ضمن رو خودتون کار کنید چند وقت دیگه زنها بیشتر پیشرفت می کنند و این آه و ناله های شما چیزی رو عوض نمی کنه فرافکنی را بذارین کنار و واقعیتها را ببینین حتی اگه ناراحتتون می کنه
 • بدون نام EU ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  44 14
  من خودم یه خانمم ولی وقتی رانندگی میکنم خداییش از رانندگی بعضی خانم ها حرصم میگیره خب یه علتش هم اینه که این خانم ها می ترسن از رانندگی کردن و با ترس پشت فرمون می نشینند. و البته از بی جنبه بودن آقایون هم نباید گذشت که تا می بینن یه خانم پشت فرمون هست به هر طریقی میخوان مردونگی !!! خودشون رو ثابت کنن.
 • یک خانم IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  46 17
  نفیسه جان میدانی چرا کم تحمل شده ایم ؟1 یک بار دیگر کامنت های آقایان مثلا محترم را بخوان ؟ آخر به غیر از آشپزخانه جایی هست که ما قدم بگذاریم و این آقایان از خود راضی معترض نباشند ؟ فکر نمی کنی دیگر نباید تحمل کنیم ؟ اگر در جامعه فقر هست بیکاری هست تحریم هست و... ما هم داریم پا به پای مردان تحمل می کنیم . ما زنان کارمند داریم در دو جبهه کار می کنیم . زنان خانه دار با اداره کردن بچه ها و امور خانه با حقوق های اندک همسرانشان اعجاز می کنند . ولی آقایان با پررویی تمام سعی می کنند ما را نبینند هر کجا که وارد شویم مسخره مان کنند ما را به عقب برانند تا باز هم مثل قرون گذشته خدمتگذارشان باشیم ! با تصویب قوانین به ظاهر حمایت کننده و تحقیر کردنمان به بهانه غیرت مردانه و بهشتی کردن مردان حیز و چشم چران
  • بدون نام IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   29 7
   دمت گرم!
 • بانو IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  50 11
  سلام من متن رو نخوندم . فقط تیتر رو دیدم . این جوابی که میدم هم در مورد تیتر . من رانندگی میکنم چون خسته شدم از بس برای کوچکترین کاری منت کشیدم و نه شنیدم . بااحترام
 • بدون نام IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  19 48
  همش تقصیر افسرها هستش که الکی نصف متقاضی های خانم رو قبول میکنن!!!
 • يك خانم IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  26 8
  مي خوان آمار همه فضولهاي خاله زنكي رو بگيرن كه عشق اين رو دارن كه در مورد كار خانم ها نظر بدن كه هزار ماشالله كم هم نيستن
 • مايكل شوماخر IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  7 12
  خانم هاي عزيز در كل در رعايت قانون بهتر از اقايون هستن حتي اگه بدليل ترس هم باشه خوبه ولي خدا نكنه يك خانم شجاع وهمزمان بي قانون هم باشه...... ضمنادر مورد اين ضرب المثل خارجي كه ميگه خانومها مقدم هستن باور كنيد در امور راهنمايي ورانندگي صادق نيست بانوان عزيز پشت فرمون اين جمله رو بيخيال شيد
  • بدون نام IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   16 0
   دقیقا همینطوره.در ایران حق تقدم به بزرگیه,اول کامیون و اتوبوس,بعد نیسان ابی,بعد انواع دیگر وانت ها ,بعد سواری,بعد موتور,بعد دوچرخه,بعد عابر پیاده
 • aaa IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  20 6
  حالا واقعا اینقدر مهمه که ما بدونیم چرا در جامعه ما یه زن رانندگی می کنه؟!، تازه اونم با یه سری دلایلی من درآوردی.... اخه یه همچین چیزی چه نتیجه می تونه داشته باشه؟ .
 • حسام IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  33 6
  خبرآنلاین بهت بر نخوره ولی این جور تیتر زدن یعنی تبعیض جنسیتی کردن !! ماشین برای انسان ساخته شده وانسان هم دوگونه دارد 1-مرد 2-زن
 • مسعود IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  8 21
  چقدر این سایت فمنیستیه! هرکی در مورد مردها نظر داده هزار تا آنلایک خورده!!!1
  • بدون نام IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   10 12
   ذلیل آنلاینه دیگه.
 • بدون نام IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  39 9
  تا جونت در بره زنها دقیقا به همون دلیلی رانندگی می کنن که مردها . آدم ندید بدید و امل
 • سعید IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  12 12
  به نظر من آقایون بدترین و بهترین راننده ها هستند و خانم ها در دامنه ای این بین (البته متمایل به بد) قرار دارند.
 • reza GB ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  17 29
  اصلا" زن ها رانندگی بلد نیستن از هر 1000 زن یکی دوتاش رانندگیشون خوبه
 • بدون نام IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  16 26
  یه چیز خیلی جالب تو بعضی از رانندگان زن هست اونم ادای رانندگی مردا رو در آوردن که وقتی این نقشو بازی میکنن خیلی صحنه خنده داری بوجود میاد
 • میثم IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  31 8
  باید دلیل خاصی باشه ؟! چون این حقشون هست که بتونن رانندگی کنن .. بحث کردن در این رابطه واقعا خنده داره
 • احسان IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  13 32
  چرا برای به اصطلاح پیشرفت کردن و به قول بعضی خانم ها عصر حجری نبودن فشار میارید که وارد کارهای مردانه بشید؟چرا آقایان به گلدوزی و خیاطی و آشپزی و... علاقه نشون نمیدن؟تاحالا بهش فکر کردین؟چرا هنرهای زنانه داره متروک میشه؟ به خدا آخرش مث اون کلاغه میشید که اومد راه رفتن کبک رو تقلید کنه راه رفتن خودش یادش رفت ارزش نیست که یک زن کارهای مردانه انجام بده و بالعکس
  • بدون نام IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
   30 5
   آقای کارهای مردونه! لازمه یاداوری کنم اولین رانندگی بین شهری توسط زنی به نام برتا بنز انجام شد شوهرش اولین ماشین رو اختراع کرده بود ولی جیگرش رو نداشت رانندگی کنه یه روز صبح زود وقتی شوهره خواب بوده میره سراغ ماشینه و با بچه هاش میرن یه شهر دیگه دیدن اقوام.به عبارت دیگه اگر خانوم بنز مینشست تو خونه گلدوزی چه بسا خیلیها مثل تو الان مشغول خر سواری بودن!
 • ehsan IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  23 6
  به نظر بنده هم خانومها حق رانندگی دارن و هم آقایون و ما حلا تو عصری زندگی میکنیم که همه فهمیده و باشعورند و نمیخوان که از قافله جهان های پیشرفته عقب بمونن .حالا دیگه زمون این حرفا گذشته باید فکر این گرونی و تورم بود که هیچ چیزی نمیشه خرید اصلا از توان مالی همه خارج شده افسار گسیخته همه چیز داره گرون میشه و باید راه حلی برای این مسئله پیدا بکنیم مسکن گرون شده ماشین گرون شده خوردوخوراک گرون شده و این هم وضع حقوقهاست که دست اندر کاران خبر آنلاین؛ رو این مسائل کلید کنن نه اینکه این مسئله طرح بشه که ((خانمها حق رانندگی دارن یا ندارن))
 • رامین IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  35 14
  مگه زن آدم نیست که دلیل برای رانندگی ازش بخوایم؟؟؟
 • حسین IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  13 36
  زمانی یه ماشین میخوای بخری اگه راننده قبلیش زن بوده باید فاتحه اون ماشین و خوند کلاج تعطیل- ترمز دیگه داره میماله -صفحه ماشین فاتحه- بدنه که نگو بگو جیگر زلیخا- زمان تصادف یه زنگ به زنم به شوهرم شاهکارمو گزارشکر بدم- و اما( با تشدید بخونید) خدای نکرده اگه بخوان به جای همسر پشت فرمان این رورو بشین سکته قلبی- مغزی استپ قلب - تپش قلب - استرس و انواع و اقسام بیمارهای موجود و غیر موجود در مرد به وجود میاد . زمان گرفتن خلافیم که تا دلت بخواد جریمه - یه راهکار برای خانوما لطفا زنگ بزنید آژانس
 • بدون نام IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  30 7
  اخه واقعا اين هم تايتل كه شما انتخاب كرديد؟ بحث مهم ديگه اي تو جامعه نيست كه بشه بازش كنين؟ من خودم يك خانمم، با هر آقايي هم كه بخواد با من كورس بذاره باهاش كورس ميذارم، 10 سالم هست كه راننده ام، و يه بارم تصادف نكردم. در ضمن دليل خريدن ماشينم اين بود كه تو اين جامعه امنيت جاني نداشتم. به خاطر اكثر مردهاي مريضي كه ما تو اين جامعه داريم.
 • بدون نام IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  22 8
  آدم دلش برای مردهای ایرانی می سوزه ! کلا چون همیشه و همه جا از زنها عقبتر هستند رانندگی خانمها را مسخره می کنند. زنها کلا به قوانین راهنمایی و رانندگی بیشتر احترام می گذارند و راننده های بهتری هستند و مثل مردها با ویراژ دادن و گاز دادن بیجا جون خودشون و بقیه رو به خطر نمی اندازند!!
 • ناهید IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  29 7
  چقدر ما عقب افتاده ایم که باید سوال واسمون پیش بیاد که چرا خانوما رانندگی میکنند؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
 • بدون نام IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  17 42
  بهترین کار عریستان انجام داد اجازه رانندگی به زنان نمیده
 • توصیه ایمنی IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  18 44
  اقایون با ندادن ماشین به بانوان نود درصد از تصادفات بکاهید
 • اژانس بانوان IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  15 35
  هرموقع یک خانوم پشت فرمن دیدید جاده خلوت کنید
 • فریبا IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  18 42
  هنر زن در اشپزی بس رانندگی یک کار مردنه است
 • بدون نام IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
  31 7
  از این ملت با این طرز فکر انتظار پیشرفت نمیره
 • راضیه IR ۰۲:۳۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۴
  20 2
  مدیران خبر آنلاین چند وقتی بود مشتری سایت شما بودم و دلم خوش بود که سایت خبری پیدا کرده ام که تا حدی حرفه ای است اما اخیراً حجم مطالب زردتان آنقدر زیاد شده که اکراه دارم خواننده تان باشم. می خواهید شمار کامنتها را به رخ دیگران بکشید یا داغ شدن مطلب تبدیل به امتیازی درون خودتان شده؟ یا همت گزارش گذاشتن ندارید و این راه آسانی برای پر کردن سایت شده؟ چرا موضوعاتی میگذارید که میدانید فایده ای بر آن مترتب نیست و فقط جنگ زرگری به راه می اندازد؟ بعد هم یک گزارش دیگر میگذارید و در آن فقط کامنتها را نقل می کنید بدون اینکه تحلیل خرد ورزانه ای ارائه دهید...من در پس ژست روشنفکری تان فکر روشنی نمی بینم. به انتشار این کامنت اهمیت نمیدهم اما امیدوارم چنین اعتراضهایی در اصلاح رویه تان موثر بیفتد.
  • بدون نام IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۴
   9 2
   چند صد میلیارد لایک
 • ترنادو IR ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۴
  24 3
  خبر انلاین اگه راست میگی یه مطلب راجع به اولین ایرانی که جرات کرد به فضا بره والبته یه خانم بود مطلب بنویس
 • بدون نام IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۴
  3 14
  بابا راس میگن دیگه یه پارک دوبل بلد نیستید کلا خانوما نباید رانندگی کنن
 • عارف تیموری IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۴
  2 11
  با با این زنها وقتی تو خیابون رانندگی می کنند دوست دارند وسط رانندگی کنند بعد اینجاست که هر چی بوق میزنیم چراغ میدیم انگار نه انگار با کمال آرامش به کار خودشون ادامه میدن
 • سارا A1 ۰۷:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۴
  7 4
  من یه دخترم ومیدونم رانندگی کردن رو خوب بلد نیستم و اصلا قبه خودم فشار نمیارم و رودرباسی ندارم پول دارم ماشین بخرم اما چون بلد نیستم با تاکسی میرم اصلا هم زشت نیست زشت اینه که بلد نباشی برونی بیوفتی تو جدول یا با دل ترس رانندگی کنی افتاد