جمعه 1 تیر 1397
چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 12:26:29 چاپ

بازی زیرکانه اون در سنگاپور/ رهبر ۳۵ ساله کره‌شمالی به اهداف خود رسید

بین الملل > آسیا - یک خبرگزاری آمریکایی مذاکرات میان اون و ترامپ را در سنگاپور تحلیل کرده است و معتقد است رهبر جوان کره شمالی با دستی پر به کشورش بازگشت و به تمامی اهداف خود رسیده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس در گزارشی تحلیل کرده است که دستاوردهای کیم جونگ اون در نشست با ترامپ بسیار زیاد و زیرکانه بوده است. به طوری که همسایگان کره شمالی (چین و روسیه) نیز خوشحال و بهرمند خواهند شد.

همه آن چیزی که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی واقعا به آن در نشست بی‌سابقه با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیاز داشت، نگهداری زرادخانه هسته‌ای خود برای مدتی بیشتر و منتشر شدن عکس دست دادنش با دونالد ترامپ بود، برای آنکه نشان دهد او حقیقتا وارد صحنه جهانی شده است.

 کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در حالی که هیچگونه وعده محکمی برای کنار گذاشتن زرادخانه هسته‌ای به سختی به دست آمده خود ارائه نکرد، به عنوان یک مقام برابر در کنار رهبر قدرتمندترین کشور جهان ایستاد و نشانه‌هایی دریافت کرد مبنی بر اینکه در آینده مانورهای نظامی مشترک آمریکا – کره‌ جنوبی احتمالا برگزار نمی‌شود و با ستایش‌های رئیس‌جمهوری مواجه شد که سال گذشته او را به عنوان "مردک موشکی" مورد تمسخر قرار داده بود.

اگر او مجبور شده بود تحت فشارهای آمریکا مذاکره کند، مطمئنا چنین چیزی مشهود نبود.

همچنین مخالفان کمپین دیپلماتیکی که او اوایل سال جاری میلادی با همسایگانش به راه انداخت، با برگزاری این نشست به حاشیه رانده شدند.

همه این اتفاقات از جانب رهبر 34 ساله‌ای انجام شد که او را خیلی جوان و بی‌تجربه برای آنکه برای مدت طولانی به کارش ادامه بدهد تلقی می‌کردند.

ترامپ از ابتدای نشست آنها کیم جونگ اون را با انبوهی از تحسین‌ها مواجه کرده و او را یک "فرد با استعداد که خیلی زیاد عاشق کشورش است" خواند.

با این حال مهمتر از آن ترامپ از این صحبت کرد که می‌خواهد به رزمایش‌های نظامی سالانه با کره‌ جنوبی – یک مطالبه مهم و طولانی مدت کره شمالی- پایان داده و به این ترتیب می‌تواند به کیم جونگ اون زمان زیادی برای حفظ سلاح‌های هسته‌ای‌اش بدهد و درخواست‌ها برای یک فرایند سریع و فوری خلع سلاح هسته‌ای با شانه خالی کردن و گفتن اینکه "این کار مدت زمانی طولانی نیاز دارد" جایگزین کرد. موفقیت این نشست قطعی نیست.

کره شمالی شاید حتی بیشتر از خود ترامپ خواهان این نشست بود و رهبر این کشور به شکل ملموسی عصبی بود.

کره شمالی بعد از آنکه شدیدا در مقابل درخواست‌های دولت ترامپ به منظور خلع سلاح هسته‌ای فوری خود ایستادگی کرد (مساله ای که یکبار ترامپ را وادار کرد موقتا این نشست را لغو کند) به یکباره لحن ملایمی را در پیش گرفت تا دوباره ترامپ را به سمت خود بکشاند.

کیم جونگ اون حتی برای آنکه این توافق را برای واشنگتن شیرین تر کند یک نمایش بزرگ در مقابل رسانه‌های خارجی برای تعطیل کردن محل مربوط به آزمایش‌های هسته‌ای خود ترتیب داد، سه زندانی آمریکایی را بازگرداند و از توقف یک جانبه آزمایش‌های هسته‌ای و پرتاب‌های موشک‌های دوربرد خود خبر داد.

با این حال به مجرد ورود کیم جونگ اون به سنگاپور در روز یکشنبه اعتماد به نفس کره شمالی پدیدار شد.

با وجود آنکه رسانه‌های دولتی این کشور به شکلی محتاطانه پوشش خبری نسبتا کمی درمورد این نشست در مقایسه با زمان قبل از آن به عمل آوردند اما بعد از آنکه رهبر کره شمالی با هواپیمای چارتر شرکت ایر چاینا به سنگاپور وارد شد به یکباره درهای خود را باز کردند.

در عین حال منتقل شدن رهبر کره شمالی با این هواپیمای چینی نشان می‌دهد که او از حمایت کامل همسایه قدرتمند و هم‌پیمان اقتصادی خود برخوردار بوده است.

تصاویر ورود رهبر کره شمالی به سنگاپور صفحه‌های روزنامه رسمی حزب حاکم را به خود اختصاص داده و در بخش‌های خبری تلویزیون غالب شد.

قدم‌زدن شبانه رهبر کره شمالی در سنگاپور در آستانه این نشست حتی جایگاه بزرگتری در رسانه‌های کره شمالی به خود اختصاص داد. در ویدئوهایی که از این بازدید پخش شد جمعیت ناظران مثل یک ستاره موسیقی از او استقبال کردند.

اخبار خود نشست سه‌شنبه شب در رسانه‌های کره شمالی گزارش شد.

تصویر دست دادن تاریخی او با ترامپ که سراسر جهان بازتاب پیدا کرد مطمئنا در صفحه اول شماره امروز (چهارشنبه) نشریه اصلی کره شمالی چاپ شده است.

به نظر می‌رسد که رهبر کره شمالی در مورد خلع سلاح هسته‌ای، مساله کلیدی این نشست موضعی قاطعانه اتخاذ کرده است یا شاید اینکه کسی او را در این مورد خیلی تحت فشار قرار نداده است.

با وجود آنکه این دو رهبر در بیانیه مشترک خود بر لزوم عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح هسته‌ای تاکید کردند اما الفاظ به کار برده شده برای آن بسیار مبهم بود و چیزی بیشتر از وعده‌های قبلی کره شمالی در آن مطرح نشده است.

ادعای دونالد ترامپ درمورد اینکه کیم جونگ اون متعهد به این فرایند شده است باید در آینده بررسی شود. می‌توان فرض کرد که این برای کیم جونگ اون خوب بوده است.

او همچنین از ترامپ هدایای دیگری نیز دریافت کرد.

علاوه بر آنکه کیم جونگ اون توانست خودش را به عنوان  یک شخصیت برابر و همچنین "یک رهبر عادی یک کشور عادی" نشان دهد، او حتی دست به اقدامات تبلیغاتی دیگری نظیر گرفتن عکس سلفی با وزیر خارجه سنگاپور زد که در توئیتر منتشر شد. (شبکه‌ای که مثل همه شبکه‌های اجتماعی دیگر در کره شمالی ممنوع است.)

هدف اصلی کیم جونگ اون از ورود به این نشست تضعیف حمایت‌ها از تحریم‌های تجاری بین‌المللی بود که مدت‌هاست جلوی برنامه‌های توسعه کره شمالی را گرفته‌اند. موفقیت او در این جبهه تقریبا سریع اتفاق افتاد.

مالزی که یکسال پیش روابطش با کره شمالی را بر سر مناقشه ترور برادر ناتنی کیم جونگ اون در فرودگاه کوآلالامپور قطع کرده بود، اکنون از آغاز دوباره این روابط سخن می‌گوید و همینطور چین نیز براساس گزارش‌ها در حال بررسی کاستن از محدودیت‌های تجاری کره شمالی است.

52310

14 دیدگاه
 • عباس
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 13:56:59
  پاسخ
  7 99

  شش ماه دیگه میفهمین کی سود کرده, میخوای خودتو تو چاه بندازی با امریکا قرارداد ببند

  • بی نام
   چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 15:02:05
   60 3

   الان همه دنیا دارن مث بچه آدم با امریکا معامله می کنن تنها جایی که اعتقاد داره معامله با امریکا تو چاه رفتنه ایرانه

  • میثم
   چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 15:35:06
   30 0

   اینهمه کشور مثل سوئد سوییس دانمارک و کانادا استرالیا و که باامریکا قرارداد نیبندند تو چاا افتادند؟

  • بی نام
   چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 16:27:21
   10 0

   اوه اوه، عباس آقا وارد ميشود، تحليلگر ارشد منطقه و فرا منطقه اي،

 • رضا
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 14:26:25
  پاسخ
  48 2

  کشور متخاصم با دنیا دیگه فقط‌ ماییم تمام.

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 14:37:42
  پاسخ
  29 2

  یاد بگیرید ازش

 • علیزضا
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 15:20:12
  پاسخ
  30 0

  چرا باید ضرر کنه اون جنگه که یک طرف بیشتر ضرر می کنه دیگری کمتر اما در مذاکره کسی ضرر نمی کنه .

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 15:29:18
  پاسخ
  42 2

  کشور ماست که داره به قهقرا میره

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 15:38:52
  پاسخ
  5 31

  "اون "حالا هم بمب اتمی داره و هم مذاکرات پیش می بره ولی اقایون‌مسولین ما ، انرژی صلح امیز هسته ای رو بتن ریختندکارشو یکسره کردن حالا چشمشون به وعده های واهی یه مشت اروپایی خائنه.امریکا که لعنتش کنند همیشه از پشت خنجر زده.

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 15:40:16
  پاسخ
  19 0

  احتمالا اون یک خبرگزاری آمریکائی ، خبرگزاری دلواپس های داخلی نیست احیانا؟

 • بدون نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 16:28:39
  پاسخ
  5 9

  تحلیلی بسیار نسنجیده بود،امریکا همانند برجام می تواند هرلحظه که بخواهد توافق را باطل کرده و مجددا کره را به دوران قبل از توافق سوق دهد فراموش نکنیم که این کره شمالی است که برای غرق نشدن درحال دست وپا زدن است ونه امریکا ،ایکاش غیر از کینه ودشمنی کورکورانه قدری بینش واندیشه مبننی بر واقعیت داشتیم

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 17:44:06
  پاسخ
  18 0

  ایران هم با امریکا مثل بچه ها قهر هستند مطمئا عده ای در داخل بخاطر منافع شخصی هیچگاه نمی گذارند با امریکا مذاکره شود

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 18:34:44
  پاسخ
  4 0

  هرچي كه باشه بايد شجاعت اين رهبر را ستود كه پشت اين و اون قايم نشد و خودش مسئوليت رو به عهده گرفت

 • احمد درخشان
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 19:23:52
  پاسخ
  0 0

  همچین چیزی نیست.کره شمالی چیز زیادی بدست نیاورد شاید تنها چیزی که بدست اورد. وقت بود که ان نیز بگذرد.مث ما یادتونه که؟؟؟ چقد زود داره تحریما برمیگرده.هنوز شروع نشده خودمون شروع کردیم...... چندتا قرارداد منعقد شده ولی اجرا نشده.و مقداری پول برای ...... و ملت فقط هیچ نصیبشون.

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

وبگردی