دوشنبه 23 مهر 1397
چهارشنبه 28 شهریور 1397 - 13:05:23 چاپ

ترامپ ممکن است روحانی را به دیدار دعوت کند

بین الملل > دیپلماسی - تسنیم نوشت: یک نشریه آمریکایی مدعی شده «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا ممکن است در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد بار دیگر، «حسن روحانی»، رئیس‌جمهوری ایران را به گفت‌وگو دعوت کند.

نشریه پولیتیکو، علی‌رغم این نوشته ترامپ نشست اصلی مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک را فرصتی برای شماتت ایران و تکرار اتهامات علیه رفتارهای این کشور در خاورمیانه می‌داند.

اما از سوی دیگر، متحدان آمریکا هم احتمال دارد این نشست را تریبونی برای انتقاد از خود ترامپ ببینند و از تهدیدهایی که او برای صلح جهانی پدید آورده انتقاد کنند.

ترامپ ممکن است روحانی را به دیدار دعوت کند

به نوشته نشریه آمریکایی، لحن ستیزه‌جویانه ترامپ برای او حاوی مخاطرات و امتیازات سیاسی است: درشت‌گویی علیه تهران، پایگاه‌های او در میان جمهوری‌خواهان، اسرائیل و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را تقویت خواهد کرد؛ اما از سوی دیگر ممکن است میزان منزوی بودن آمریکا را بعد از خروج از توافق هسته‌ای یادآور شوند.

پولیتیکو نوشته وجود همین مخاطرات است که کاخ سفید را وادار کرده از طرح اولیه‌اش برای برگزاری نشستی به ریاست ترامپ در شورای امنیت برای تمرکز صرف بر ایران عقب‌نشینی کند.

چند روز پیش واشنگتن‌پست گزارش داد دولت ترامپ از بیم تقابل با نماینده آمریکا و همچنین آشکار شدن اختلافاتش با متحدان اروپایی در پرونده ایران، از طرح اولیه خود برای تمرکز صرف بر ایران در این جلسه عقب‌ نشسته و دستور کار جلسه را به موضوع گسترده‌تر «منع اشاعه» تغییر داده است.

پولیتیکو به نقل از یک مقام آمریکایی نوشته، علی‌رغم این، سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی در 25 سپتامبر لحنی به شدت ضد ایرانی خواهد داشت. ضمن آنکه ترامپ در جلسه شورای امنیت که 26 سپتامبر برگزار می‌شود هم بخش زیادی از سخنانش را به ایران اختصاص خواهد داد.

پولیتیکو به سخنرانی حسن روحانی در مجمع عمومی هم اشاره کرده و نوشته انتظار می‌رود رئیس‌جمهور ایران از این فرصت برای انتقاد از ترامپ استفاده کند.

رسانه آمریکایی نوشته این احتمال هم وجود دارد که ترامپ ممکن است از روحانی برای دیدار دعوت کند. او در جریان مذاکرات سال گذشته هم چنین درخواستی مطرح کرد و چند ماه پیش هم حاضر شده بود بدون پیش‌شرط با مقام‌های ایرانی دیدار کند.

«آلکس وتنکا»، کارشناس متخصص امور ایران در اندیشکده خاورمیانه، در همین باره گفت: «با مطرح کردن چنین درخواستی چیزی از دست می‌دهد؟ نه! بعداً می‌تواند مرتب بگوید فرصت‌های زیادی به ایرانی‌ها برای آمدن پای میز مذاکره دادم.»

دولت روحانی درخواست‌های مکرر تیم ترامپ در جریان نشست سال گذشته را رد کرد. «محمود واعظی»، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران چندی پیش گفت در سفر سال گذشته روحانی به نیویورک برای شرکت در نشست سازمان ملل، ترامپ 8 بار درخواست ملاقات و گفت‌وگو با تیم ایرانی را داد که تمامی این درخواست‌ها رد شدند.

52311

15 دیدگاه
 • بی نام
  چهارشنبه 28 شهریور 1397 - 13:31:50
  پاسخ
  22 4

  مذاکره همواره بهتر از منازعه است همیشه می توان توهین کرد اما فرصت برای رفع تخاصم و تلاش برای گشودن باب مذاکرات احترام آمیز را حداقل از رهبر جوان کره شمالی بیاموزیم. او فراتر از تصورات و انتظارات و عقلایی برخورد کرده است. واقعیات با اتهام زنی و فحاشی و مرگ بر گفتن تغییر نمی کند و احترام گذاشتن احترام می اورد. یک بار هم که شده اینطور عمل کنیم و نتیجه فوری آن را در گشایش بابی از امید به روی مردم تحت فشار و تحریم ایران ببینید. حاکمیت ایران که تحریم ها را تا کنون نه حس کرده نه اهمیتی برایش داشته است. درخواست ملاقات ترامپ را هرگز رد نکنید این از ادب متانت غرور و شخصیت ایرانی به دور است ...

  • بی نام
   چهارشنبه 28 شهریور 1397 - 18:47:47
   1 5

   حالا صبر کنید ببینیم فرجام رهبر کره شمالی چی میشه بعد ازش تعریف و تمجید کنید. آمریکا یه توافق نامه با ما امضا کرد ما انجام دادیم و اونا هیچ کاری نکردند و نهایتا زدن زیر همچی. کدوم عقل سلیمی دوباره می‌ره مذاکره می‌کنه اخه؟ اینا زور میگن و به هیچ قولی هم عمل نمی‌کنند مگه اینکه مطیع محضشون باشیم.

 • بدون نام
  چهارشنبه 28 شهریور 1397 - 13:52:46
  پاسخ
  14 3

  روحاني رو اميدوارم اجازه بهش بدن تا ديداري صورت بگيره و سران اعراب تا صبحش سكته رو بزنند

  • بی نام
   چهارشنبه 28 شهریور 1397 - 18:51:56
   4 0

   عربها و اسراییل خیالشون راحته و میدونند این دیدار فقط مصرف تبلیغاتی برای انتخابات در پیش روی آمریکا داره و ترامپ قرار نیست با ایران هیچ توافقی بکنه.

 • بی نام
  چهارشنبه 28 شهریور 1397 - 15:10:48
  پاسخ
  8 7

  روش ترامپ شل کن و سفت کن و در نهایت ازپا انداختن مورد مورد نظرش میباشد. اول چه شلوغی برای جلسه شورای امنیت علیه ایران کردند در مهرماه و بعد نظرشان چیز دیگری شد و الان هم ادعای دیدار با دکتر روحانی. با‌پرونده قضایی که برای اطرافیان او جور گردیده عقلانی است‌با او مذاکره کردن؟ کسی که میرود اجلاس جی ۷ و بعد در برگشتن در هواپیما امضایش را پس میگیرد چطور؟ کسی که با نهایت بی شرمی جلوی دوربینها از برجام امد بیرون به درد هیچ مذاکره ای نمی خورد و الکی جو ندهید که وقتی خبر تکذیب میشه روی دلار و طلا اثر کند. امید واهی سم مضاعف برای بازار فعلی ارز است و نوسانات ان.

 • بی نام
  چهارشنبه 28 شهریور 1397 - 15:11:56
  پاسخ
  4 6

  دولت، در مجمع عمومی سازمان ملل، نماینده ی مردم است، باید با دیپلماسی هوشمندانه حرکت کند، انچه در این جلسات مهم است تسلط بر نفس همراه با صلابت است، باید قدرتمندانه و هوشمندانه از کشور دفاع کرد و بهانه ای هم دست دشمن نداد. کشورها تفاوت ها را متوجه می شوند، چون هر انسانی در وجود خود قدرت تشخیص حق را دارد. ترامپ یک انسان بی شخصیت است که در نزد دنیا اعتباری ندارد و ایران باید با قدرت و دیپلماسی هوشمندانه بنفع مصالح مردم و کشور عمل کند و به حاشیه ها و جنگ روانی کاری نداشته باشد، تنها با حضور قدرتمندانه و دیپلماسی هوشمندانه حق را بگوید که حقیقت پیروز است و نتیجه خواهد داد.

 • بی نام
  چهارشنبه 28 شهریور 1397 - 15:56:56
  پاسخ
  9 10

  ترامپ مزخرف ترین رییس جمهور امریکا است که به هیچ چیزی جز منفعت خودش و خانواده اش پایبند نیست و ادعای امریکنی اش هم دروغه. ایران نباید وارد بازی های نزدیک‌انتخاباتی انها بشود و جمهوری خواهان عوضی را به پیروزی مجدد برساند.

  • بی نام
   چهارشنبه 28 شهریور 1397 - 18:36:46
   4 2

   ترامپ با همه بدی هایی که داره اقتصاد و اشتغال را در امریکا به شرایط قابل قبولی رسونده

 • بی نام
  چهارشنبه 28 شهریور 1397 - 17:34:18
  پاسخ
  0 4

  دیداراگه شکل بگیره اثرروانی بالایی برالتهابات بازار ارز وسکه خاهدگذاشت

 • چهارشنبه 28 شهریور 1397 - 17:34:32
  پاسخ
  1 6

  صادراتی ک ما به عراق داریم ۵ برابر اتحادیه ی اروپاست اقای روحانی به جای تکیه بر غربی ک بار ها خنجر بر پشت این ملت زدن از ظرفیت های همسایگان خویش استفاده کنید

 • بی نام
  چهارشنبه 28 شهریور 1397 - 18:16:08
  پاسخ
  3 1

  برای حفظ منافع ملی بهترین کار مذاکره باجهان آزادودراولویت آمریکاست با مذاکره چیزی ازدست نمی رود وبهترین فرصت برای از بین بردن سوتفاهمات بین دوکشوراست دولت محترم بهترازهرکسی شرایط سخت پیش رورا بایدورک کند زندگی مردم شدیدا تحت فشاراست که این روند به هیچ عنوان به نفع کشور نیست ومردم دیگر تاب تحریم وتهدید وخدای نکرده جنگ راندارند به قول شاعر صلاح مملت خویش خسروان دانند

 • بی نام
  چهارشنبه 28 شهریور 1397 - 18:38:17
  پاسخ
  0 5

  از عهد نامه برجام چه خبر ؟؟

  • بی نام
   چهارشنبه 28 شهریور 1397 - 20:35:50
   5 1

   برجام با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت گره خورده و دارد کارش را ادامه میدهد. با برجام غنی سازی ما ادامه دارد و هیچ قطعنامه ای علیه ان صادر نمیشود. ما ۲ سال تا رفع تحریم های نظامی که در ۲۲۳۱ امده فاصله داریم. امریکا بازنده نهایی خواهد بود.

 • رضا
  چهارشنبه 28 شهریور 1397 - 22:01:04
  پاسخ
  0 1

  بر اساس سیر اقدامات و وقایع چند ماه اخیر میتوان اینگونه در نظر گرفت که نقطه حداکثر فاز جنگ اقتصادی امریکا از نظر نوع فشارها و طرحها رسیده است. آنچه که میتوان انتظار داشت تکرار اقدامات، فشارها و تهدیدهای اقتصادی است که بر عکس انتظار ترامپ نتیجه حداکثری و شکننده نخواهد داشت. بنا براین میتوان اقدامات ترامپ را حداقل در زمان فعلی از طرف مولفه جنگ اقتصادی شکست خورده تلقی کرد. لازم به توجه است که تخریب و نفوذ داخلی در سطح چند وزیر، چند نماینده و کمیسیون و چندین تولید کننده کلان و سرمایه داران کلان و همچنین یک طیف مشکوک متنفذ و با احتمال زیاد خاین به کشور مخاطراتی بسیار بیشتر از اقدامات امریکا برای کشور دارند. در هر حال با توجه به عدم توفیق ترامپ، کشاندن ایران به باتلاق گفتگو آلترناتیو بعدی است.

 • رضا
  چهارشنبه 28 شهریور 1397 - 22:07:31
  پاسخ
  0 1

  موضع ایران در خصوص عدم دیدار و مذاکره با ترامپ در سطح ریاست جمهوری و رده های بالای دیپلماتیک صریح و روشن است. همچنین موضع کشور در خصوص عدم عقلانی بودن هر گونه تعاملی در این خصوص در صورت عدم اثبات ایجاد تغییرات در سیاستهای شدیدا ضد ایرانی ترامپ در طی یک دوره چند ماهه، قطعا برای مسئولان کشور و حتی آقای روحانی هم روشن شده است. بنابراین برای دیدار و انجام شوهای تبلیغاتی که از یک طرف شرایط را برای کشور از نظر بین المللی وخیم تر کرده و از طرفی معادل خودکشی سیاسی برای آقای روحانی است، مجالی وجود ندارد. تحریم های امریکا آنگونه که ترامپ کودن تصور میکرد به نتیجه نرسیده و نخواهد رسید. وضعیت سیاسی ترامپ نیز وضعیت وخیمی است. تمرکز بر کنترل و ثبات سازی شرایط اقتصادی و سایر مسایل جاری عقلانی است.

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین
آخرین مطالب