خانه سینما در آستانه برپایی مجمع عمومی با یک معضل جدی روبروست؛ دولت هنوز 600 میلیون تومان از مطالبات این تشکل صنفی را پرداخت نکرده است.

به گزارش خبرآنلاین، براساس آخرین تصمیم​گیری صنوف در مورد زمان برپایی مجمع عمومی خانه سینما برای انتخاب هیئت مدیره جدید قرار بود نیمه دوم آذر ماه این مجمع برگزار شود، اما مسئله پرداخت نشدن مطالبات خانه سینما موجب شده تا دستور جلسه این مجمع در هاله​ای از ابهام قرار بگیرد و معلوم نشود که بالاخره قرار است در این جلسه، اعضای هیئت مدیره جدید خانه سینما انتخاب شوند  یا دوره حضور هیئت مدیره فعلی  تمدید شود. 

تحلیل صنفی
مسئولان خانه سینما در ماه​های باقی مانده تا برگزاری مجمع عمومی و به منظور اطلاع​رسانی به صنوف در مورد اتفاقات رخ داده در خانه سینما و دستاوردهای این هیئت جلساتی با روسا و نمایندگان صنوف برگزار کردند؛ جلساتی که در آن علاوه بر توضیح اتفاقات رخ داده در خانه سینما موضوع مهم پرداخت نشدن بودجه خانه سینما نیز مورد بررسی قرار گرفت. 

نیمه دوم مهر ماه زمانی که هیئت مدیره خانه سینما از دردسرهای برگزاری جشن سینمای ایران فارغ شده بود و از سوی دیگر مشکلات میان هیئت مدیره خانه سینما و معاون امور سینمایی شکل علنی​تری به خود گرفته بود،جلساتی با حضور مسئولان خانه سینما و اعضای صنوف برای روشن شدن شرایط  در اذهان اهالی صنف تشکیل شد. 

یکی از سرفصل​های جدی این جلسات،پرداخت نشدن مطالبات خانه سینما بود؛ مطالباتی که در ماه​های پایانی سال 1388 از سوی محمدمهدی عسگرپور مدیرعامل خانه سینما بارها به آن اشاره شد و همچنان به عنوان یکی از معضلات جدی دست​اندرکاران صنف مطرح است. 

خانه سینما به واسطه برگزاری جشن سینمای ایران و سایر اقدامات معمول این نهاد در مهر ماه سال 1389 با 600 میلیون تومان مطالبات پرداخت نشده روبروست؛ مطالباتی که با پرداخت نشدن آن طبیعتاً خانه سینما همین رقم را به بخش​هایی که از آن قرض گرفته بدهکار است و رقم بدهی 600 میلیونی موجب نگرانی افرادی می​شود که قصد دارند با ورود به مجمع عمومی خانه سینما نامزد حضور در هیئت مدیره شوند. 

بیان مشکل بخشی از جلسه نیمه دوم مهر ماه بود و بخش دیگر به ارائه راهکاری برای برون​رفت از این بحران ارتباط داشت؛ اینکه عسگرپور و سایر اعضای هیئت مدیره تا زمان به سرانجام رساندن تمامی امور و دریافت مطالبات و صاف کردن حساب​ها مسئولیت را برعهده داشته باشند و راهکار دوم برگزاری انتخاباتی است که به صورت جدی در مورد برگزاری آن شک و شبهه در میان است؛ پذیرش مسئولیت هیئت مدیره​ای که در ابتدای ورود باید از پس پرداخت 600 میلیون بدهی برآید موجب شده در آستانه برگزاری مجمع عمومی خانه سینما به جای طرح این پرسش که چه کسانی وارد هئیت مدیره خانه سینما می​شوند، این مسئله به وجود آید که اصلاً مجمع عمومی منجر به برگزاری انتخابات خواهد شد یا خیر؟ 

پاسخ این پرسش​ها طی هفته آینده روشن خواهد شد و در این مدت روسا، نایب رئیس​ها و بازرسان صنوف که در جلسه با مدیرعامل خانه سینما حضور داشتند با هیئت مدیره صنوف خود در مورد این دو راهکار وارد گفت​و​گو شوند تا نتیجه نظرات آنان به عنوان صورت جلسه مجمع عمومی خانه سینما مطرح شود. 

نگرانی اعضای صنف
بهمن اردلان نایب رئیس انجمن صدابرداران سینمای ایران درباره وضعیت کنونی هیئت مدیره خانه سینما و بحث​هایی که در مورد پرداخت نشدن مطالبات خانه سینما مطرح شده، به خبرآنلاین گفت: «هزینه​های چهاردهمین جشن سینمای ایران به همراه سایر هزینه​هایی که به صورت معمول در خانه سینما صرف می​شود موجب شده هیئت مدیره کنونی با بدهی​هایی مواجه باشد.» 

او ادامه داد: «این بدهی​ها موجب می​شود تا گروه جدید از اینکه بخواهند کار را برعهده بگیرند نگرانی​هایی داشتند باشند، زیرا تسویه کردن این بدهی در ابتدای ورود گروه جدید به هیئت مدیره کار بسیار داشواری است و موجب می​شود تا برخی از پذیرش مسئولیت خودداری کنند.» 

اردلان با اشاره به نقشی که بخش دولتی سینما در این مقطع می​تواند ایفا کند، گفت: «اگر مطالبات خانه سینما از دولت که مربوط به بودجه سالانه این نهاد می​شود در شرایط کنونی پرداخت شود، می​توان امیدوار بود که وضعیت بهتری به وجود آید و هیئت مدیره جدید با مجموعه​ای از بدهی​ها روبرو نشود.» 

موافقان و مخالفان
ادامه فعالیت هیئت مدیره کنونی خانه سینما مستلزم نظر مثبت گروه عمده​​ای از اعضای خانه سینما است به این ترتیب که در جلسه هفته آینده هیئت مدیره خانه سینما با نمایندگان صنوف این گروه تکلیف را روشن کرده و مشخص کنند مایل هستند هیئت مدیره فعلی تا زمان رفع مشکلات روی کار باشند یا خیر؟. تصور می​شود مدت زمان تمدید حضور هیئت مدیره کنونی در راس امور خانه سینما سه ماه تا شش ماه باشد. 

اما از سوی دیگر گروهی هم مایل​​اند هر چه زودتر ترکیب هیئت مدیره خانه سینما تغییر کند تا شرایط تازه​ای بر این نهاد صنفی حاکم شود؛ البته گروه داعیه​دار تصاحب مسئولیت در خانه سینما ابتدا باید از پس پرداخت بدهی​های موجود برآیند. 

با وجود آنکه هنوز تکلیف برگزار شدن و نشدن انتخابات هیئت مدیره خانه سینما در آذر ماه روشن نیست، گروه​هایی برای حضور در این انتخابات از مدتی قبل آمادگی ضمنی خود را اعلام کرده بودند و برخی نیز بنا به درخواست صنوف برای حفط تعادل و ادامه جریان جاری خانه سینما به عنوان کاندیداهای جدید هیئت مدیره خانه سینما معرفی می​شوند. 

تورج منصوری، عضو هیئت مدیره انجمن فیلمبرداران و عضوی که بارها سابقه حضور در هیئت مدیره و حتی ریاست این هیئت را داشته از جمله افرادی است که تصور می​شود در صورت برگزاری انتخابات هیئت مدیره خانه سینما امکان بالایی برای کسب آرا و حضور تاثیرگذار در هیئت مدیره خانه سینما را داشته باشد. 

از سوی دیگر نماینده کانون کارگردانان سینمای ایران طبق روال دوره​های قبل یکی از گزینه​های جدی و اصلی حضور در هیئت مدیره خواهد بود که به نظر می​رسد بعد از ایجاد تغییر و تحولات احتمالی در کانون کارگردانان سینمای ایران و کناره​گیری سیروس الوند از ریاست کانون برای حضور در انتخابات، او یکی از گزینه​های جدی تصدی ریاست در هیئت مدیره خانه سینمای ایران باشد. مطابق اساسنامه خانه سینما تصدی همزمان ریاست صنف و عضویت در هیات‌مدیره خانه سینما ممکن نیست.

از بین نیروهای دیگری که احتمال می​رود در هیئت مدیره خانه سینما حضور داشته باشند،می توان به مسعود اطیابی به عنوان نماینده انجمن مدیران تولید و محمدرضا موئینی نماینده انجمن تدوینگران اشاره کرد.ممکن است این دو  در انتخابات هیئت مدیره خانه سینما به عنوان کاندیدا معرفی شوند. 

انتخابات؛ آری یاخیر؟
برگزاری انتخابات خانه سینمای ایران وابسته به نظر اعضای 28 صنف خانه سینما است؛از سوی دیگر برگزار شدن و نشدن این انتخابات حتی از سوی گروهی که مخالفت​هایی با هیئت مدیره کنونی داشتند جای تامل دارد زیرا پذیرش مسئولیت مدیریت بخشی که در دریافت بودجه مصوب خود با مشکل روبروست و به دلیل پرداخت نشدن بودجه با بدهی 600 میلیونی مواجه است، تعداد افراد داعیه​دار پذیرش مسئولیت را در هیئت مدیره کاهش می​دهد. 

پرداخت شدن بودجه معوقه خانه سینما که بنا به دلایلی چون نبود بودجه کافی در اختیار معاونت سینمایی و مسائلی از این دست هنوز تحویل صنف نشده، می​تواند بخش صنفی سینمای ایران را به حالت متعادل نزدیک کند و برگزاری انتخابات خانه سینما در شرایطی عادی برگزار شود.

اظهارنظر کننده

سمت

اظهارات

محمدمهدی عسگرپور

کارگردان / مدیرعامل خانه سینما و رئیس هیئت مدیره

38 درصد از بودجه سال گذشته ما پرداخت نشده و من شنیدم که می‌گفتند به همین میزان از منابع مالی بقیه بخش‌ها هم کاسته شده است. حال من نمی‌دانم که آیا واقعا این اتفاق افتاده یا خیر؟ اما می‌دانم که اگر چنین اتفاقی هم بیفتد کسی که نگاهی جامع به مسائل سینما دارد، می‌داند که کل بودجه خانه سینما به اندازه یک یا یک‌ونیم فیلم است و اگر تمام این فعالیت‌ها را بخواهد یک نهاد دولتی انجام دهد بد نیست که ببینیم آنها چقدر هزینه می‌گیرند.

جواد شمقدری

معاون امور سینمایی

در حال حاضر تمامی بخش​های سینمایی به دلیل آنکه بخشی از بودجه سینما زمانی که ما مسئولیت را برعهده گرفتیم، هزینه شده بود، دچار مشکل شده​اند که خانه سینما هم از این قاعده مستثنا نیست. ما درصدد هستیم تا این 30 درصد بودجه را تامین کنیم تا بتوانیم بخشی از بودجه خانه سینما را نیز پرداخت کنیم.

محسن هاشمی

مدیر اجرایی خانه سینما

متأسفانه 7/38 درصد از بودجه خانه سینما تاکنون پرداخت نشده و در حال حاضر خانه سینما علاوه بر اینکه تعهدات کمک‌های معیشتی که به سیاق هر سال در اسفندماه به اشخاص آسیب‌پذیر عضو در قالب بن کالا انجام می‌داد به انجام نرسانده است و بدتر از آن هنوز حقوق، عیدی و پاداش 19 نفر از همکاران شاغل خانه سینما را نیز نتوانسته است پرداخت کند

حسین ترابی

کارگردان، نویسنده و مستندساز

شنیده​ام رابطه ارشاد و خانه سینما شکرآب است بنابراین پیشنهاد دادیم گردهمایی برای مسئله امنیت شغلی سینماگران برگزار شود که نگداشتند. بر این اساس پیشنهاد می​دهم هنرمندان گورهای خود را در قطعه هنرمندان یا به ارشاد یا به شهرداری و یا به مرفه​های بی​هنر بفروشند و پول آن را به حساب خانه سینما واریز کنند تا خانه سینما استقلال مالی پیدا کند و هنرمندان هم امنیت شغلی.

---

روابط عمومی معاونت سینمایی

در مصاحبه مطبوعاتی معاونت محترم سینمایی به وضوح اعلام شد اختلاف نظر میان معاونت سینمایی و مدیر عامل خانه سینما ارتباطی با عدم اجرای تعهدات تفاهم‌نامه سال گذشته ندارد.

از آنجا که در سال 1388 نزدیک 30 درصد از بودجه معاونت سینمایی پرداخت نشده است و این کاهش پرداخت بودجه، شامل مؤسسات زیر مجموعه این معاونت نیز می‌شود، بدینوسیله اعلام می‌شود در موعد مقرر و زمانی که سقف کامل بودجه معاونت پرداخت شود تتمه بودجه مؤسسات وابسته معاونت سینمایی و از جمله خانه سینما پرداخت خواهد شد و اختلاف میان معاونت سینمایی و هیئت مدیره خانه سینما دلیل توقف بودجه اصناف و خانه سینما نیست.

ناصر صفاریان

مستندساز / عضو هیئت مدیره انجمن مستندسازان

اختلاف نظر معاونت سینمایی و خانه سینما اگر در حد حرف و نظر مانده بود و با دو مرکز نهاد مستقل و مجزا با دو شکل فکری متفاوت روبه‌رو بودیم، نه مشکلی بود و نه اصلاً جای صحبتی؛ می‌شد چیزی به نام «تضارب آرا» و همین گونه حرف‌های زیبای دوست‌داشتنی.

ولی آنچه از سر این اختلاف حاصل شده، نابسامانی مالی خانه سینماست در تمام این ماه‌های روی کار آمدن مدیران جدید سینمایی. یعنی یکی از طرفین، با استفاده از قدرتی که در اختیار دارد، سعی کرده فکر خود را به دیگری بقبولاند و این یعنی ایجاد شرایط نابرابر.

امین تارخ

بازیگر / سخنگوی هیئت مدیره خانه سینما

برای بودجه خانه سینما حدود ۳۱۰ میلیون تومان از سال گذشته از معاونت سینمایی طلب داریم. امسال نیز طبق بودجه تعیین شده حدود ۸۰۰ میلیون باید پرداخت شود که فقط ۱۰۰ میلیون آن واریز شده است.

کد خبر 104006

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =