کانون کارگردانان سینمای ایران با دارا بودن 17 عضو در هیئت مدیره خانه سینما رکورددار حضور در راس جامعه اصناف سینمایی است.

سمیه علیپور: انتخابات هیئت مدیره خانه سینما نیمه آذرماه برگزار می​شود و ماه​های پایانی حضور مدیران کنونی این نهاد صنفی با سختی​ها و مشکلات بسیاری چون اختصاص نیافتن بودجه و بروز مشکلاتی با معاونت امور سینمایی سپری می​شود، اما آنچه در میان هجوم این حواشی کمتر مورد توجه قرار می​گیرد انتخابات پیش روی خانه سینماست؛ برنده این انتخابات می​تواند تصویری از وضعیت سینما در دو سال آینده ارائه دهد.

رکوردداران
کانون کارگردانان سینمای ایران از سال 1368 تاکنون بیشترین تعداد نماینده را در هیئت مدیره خانه سینما داشته​اند. 17 عضو این هیئت از کانون کارگردانان انتخاب شده و هفت رئیس هیئت مدیره و هفت مدیرعامل از نمایندگان کانون انتخاب شده​اند. این آمار به وضوح نشان​دهنده جایگاه کارگردانان در انجام امور صنفی سینماگران است. ابوالحسن داودی نیز با سه بار حضور در هیئت مدیره رکورددار نمایندگی کانون در بخش مدیریتی خانه سینما است.

امسال نیز به نظر می​‌رسد یکی از مدعیان اصلی تصاحب صندلی هئیت مدیره نماینده کانون کارگردانان باشد. هرچند کانون کارگردانان در ماه​های اخیر به دلیل برکناری علیرضا رئیسیان، رئیس باسابقه کانون و در ادامه برگزاری انتخابات و پس از آن اختلافاتی که دوباره در شورای مرکزی کانون بروز پیدا کرد، بیش از آنکه قدرتمند ظاهر شود با حواشی روبروست، اما با این حال تصور می​شود نماینده این صنف حضور موثری در انتخابات نیمه آذر داشته باشد.

اتحادیه تهیه​کنندگان، انجمن تدوینگران، انجمن فیلمبرداران و انجمن بازیگران سینما هر کدام هشت نماینده در هیئت مدیره خانه سینما داشتند. در این میان بهرام دهقانی از انجمن تدوینگران و تورج منصوری از انجمن فیلمبرداران با چهار بار نمایندگی رکورداران اصناف خود هستند و فاطمه معتمدآریا با دو بار عضویت رکوردار صنف بازیگران و غلامرضا موسوی با سه بار عضویت رکوردار اتحادیه تهیه​کنندگان سینمای ایران​ هستند.

نکته قابل توجه اینکه امسال اتحادیه تهیه​کنندگان سینما به دلیل مشکلاتی که با خانه سینما داشتند حضور چشمگیری در انتخابات نخواهند داشت و شورای عالی تهیه​کنندگان نیز زیرشاخه خانه سینما نیست و اعضای آن امکان مشارکت در مجمع عمومی را ندارند.

کانون فیلمنامه​نویسان سینمای ایران و انجمن صدابرداران پنج عضو در هیئت مدیره داشتند که فرهاد توحیدی و کامران ملکی رکورداران صنف فیلمنامه​نویسان و نظام​الدین کیایی و محمود سماک​باشی با دو بار عضویت رکوردداران صنف صدا هستند.

انجمن​های آهنگساران، طراحان هنری، طراحان چهره​پردازی و تهیه​کنندگان مستند و نیز سه عضو در هیئت مدیره داشته​اند که محمد سریر با دو بار عضویت از انجمن آهنگسازان، امیر اثباتی نیز با دو بار عضویت از انجمن طراحان هنری، عبدالله اسکندری با سه دوره عضویت از انجمن چهره​پردازان و مرتضی رزاق​کریمی با دو بار عضویت از انجمن تهیه​کنندگان سینمای مستند رکوردران اصناف خود محسوب می​شوند.

انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی، انجمن مدرسان سینما و انجمن مدیران تولید هر کدام دو عضو و انجمن جلوه​های ویژه و انجمن انیمیشن یک عضو در هیئت مدیره داشتند.

مروری بر عملکرد هیئت مدیره​های خانه سینما
خانه سینما در سال 1368 به همت سیدمحمد بهشتی، محمدمهدی حیدریان و سیدفخرالدین انوار تاسیس شد و در ابتدای کار هیئت پنج نفره منتصب از سوی این افراد فعالیت خود را برای راه​اندازی اصناف سینمایی آغاز کردند. منوچهر عسگری​نسب، عبدالله اسفندیاری، محمدمهدی دادگو، مهدی مسعودشاهی و محسن مخملباف به عنوان این گروه انتصابی کار خود از تاریخ شهریور 1368 فعالیت خود را شروع کردند. در همین تاریخ نخستین اساسنامه خانه سینما تصویب شد. در این دوره به تدریج حرفه​های مختلف سینما انجمن​های خود را تشکیل دادند و به خانه سینما پیوستند. در انتهای این دوره 19 انجمن صنفی موجودیت خود را اعلام کرد و در پی آن نخستین انتخابات هیئت مدیره خانه سینما برگزار شد.

با حضور نخستین گروه منتخب اعضای صنوف ابتدا مکان خانه سینما در محل فعلی مشخص شد و جلسات هیئت مدیره در آن برگزار شد. در آن سال​ها برای نخستین بار علاقمندان به سینما با عنوان خانه سینما مواجه می​شدند.

هیئت مدیره سوم خانه سینما در سال 1373 کار خود را آغاز کرد و مهمترین اتفاقی که در دوره این هیئت مدیره روی داد تحقق یافتن بیمه تأمین اجتماعی اعضای انجمن‌ها بود. این دوره مصادف بود با دوران معاونت سینمایی مهدی فریدزاده و تحقق این امر با حمایت‌ها و کوشش​های او امکان‌پذیر شد و 1300 نفر در نوبت اول تحت پوشش بیمه​های تأمین اجتماعی قرار گرفتند.

گروه چهارم مدیران خانه سینما از سال 1375 کار خود را شروع کردند و در این دوره مدیرعامل خانه سینما برای به نتیجه رساندن بهتر امور دارای سه معاونت شد؛ معاونت اداری مالی، معاونت فرهنگی و معاونت روابط عمومی و امور بین الملل. در این مقطع بود که آیین‌نامه حراست از امنیت شغلی به تصویب رسید. نخستین جشن بزرگ سینمای ایران نیز در این سال برگزار شد تا خانه سینما بیش از پیش جایگاه خود را تثبیت کند.

در دوره پنجم روی کار آمدن هیئت مدیره خانه سینما امور فرهنگی و برگزاری برنامه​های سخنرانی و بزرگداشت​ها گسترش یافت و در دوره ششم، پنجمین جشن سینمای ایران همزمان با صدسالگی سینما با شکوه و عظیم​تر از هر سال برگزار شد و تعامل جدی معاونت سینمایی با خانه سینما موجب شد نمایندگان خانه سینما جایگاهی ثابت و مشخص در امور تصمیم​گیری سینما برای تولید و نمایش آثار داشته باشند.

در دوره هفتم معاونت سینمایی بودجه​ای مشخص را برای خانه سینما تعیین و تشکیل شورای عالی سینما به تصویب رسید و در دوره هشتم موضوع مالیات هنرمندان از سوی خانه سینما به صورت جدی مورد بررسی قرار گرفت، هرچند دوران حضور این گروه در خانه سینما بسیار کوتاه بود و بعد از سه ماه تمامی اعضای هیئت مدیره استعفا دادند.

برپایی غرفه خانه سینما در جشنواره فیلم کن را می​توان یکی از مهمترین اقدامات نهمین دوره هیئت مدیره خانه سینما دانست.

در دهمین دوره هیئت مدیره خانه سینما این نهاد صنفی با جذب اسپانسرهای بسیار توانست استقلال خوبی به لحاظ مالی به دست آورد و جشن​های سینمای ایران دارای زیرمجموعه​های مختلف شد.

یازدهمین هیئت مدیره خانه سینما تلاش بالایی برای ایجاد امنیت شغلی و ارائه نمونه قراردادهای استاندارد انجام داد و سفر اعضای آکادمی اسکار به ایران و در ادامه سفر گروهی از سینماگران به آمریکا برای آشنایی با تکنولوژی سینما در آنجا و دیدار با اعضای آکادمی از مهمترین اقدامات هیئت مدیره خانه سینما در دو سال و نیم اخیر محسوب می​شود.

دوره و سال

اعضای هیئت مدیره

رئیس هیئت مدیره

مدیرعامل

دوره اول / از شهریور 1368 تا اسفند 1371

منوچهر عسگری نسب، عبدالله اسفندیاری، محمدمهدی دادگو، مهدی مسعودشاهی و محسن مخملباف

---

منوچهر عسگری​نسب

دوره دوم / اردیبهشت 1372 - مرداد 1373

عباس گنجوی، تورج منصوری، علیرضا داودنژاد، عبدالله اسکندری و غلامرضا موسوی

---

محمد آقاجانی

دوره سوم / مرداد 1373 - دی 1373

تورج منصوری، غلامرضا موسوی، فواد نور، محمود سماک​باشی، عباس گنجوی، عبدالله اسکندری و فاطمه معتمدآریا

عباس گنجوی

محمد آقاجانی

دوره سوم / دی 1373 - خرداد 1375

فاطمه معتمدآریا، منوچهر عسگری​نسب، تورج منصوری، عبدالله اسکندری، محمود سماک​باشی، بزرگمهر رفیعا و محمدرضا  موئینی (سیروس الوند و محمدعلی نجفی)

منوچهر عسگری​نسب

تورج منصوری

دوره چهار / خرداد1375 - 1377

زنده یاد سیف​الله داد، ابوالحسن داودی، داود رشیدی، یونس صباحی، محمدرضا موئینی، حسن قلی​زاده و حمیدرضا آشتیانی​پور

زنده یاد سیف​الله داد و ابوالحسن داودی

احمدرضا درویش

دوره پنجم / تیر 1377 - اردیبهشت 1379

یدالله صمدی، امیر اثباتی، کامبیز روشن​روان، بهرام دهقانی، تورج منصوری، مهدی سجاده​چی و جمشید مشایخی  

تورج منصوری

یدالله صمدی

دوره ششم / اردیبهشت 1379 -  اردیبهشت 1381

تورج منصوری، فرشته طائرپور، کمال تبریزی، نورالدین زرین​کلک، جهانگیر الماسی، بهرام دهقانی و فواد نور

فرشته طائرپور

یدالله صمدی و منوچهر محمدی

دوره هفتم / اردیبهشت 1381 - تیر 1383

ابوالحسن داودی، بهرام دهقانی، علیرضا داودنژاد، امیر اثباتی، کامران ملکی، محمدرضا شریفی و  نظام الدین کیایی

ابوالحسن داودی

منوچهر محمدی و ابوالحسن داودی

دوره هشتم / تیر 1383 تا شهریور 1383

ابوالحسن داودی، رضا کیانیان، بهرام دهقانی، مرتضی رزاق​کریمی، داود رسولیان، نظام​الدین کیایی و فرهاد توحیدی

ابوالحسن داودی

---

دوره نهم / شهریور 1383 - تیر 1385

محمدعلی نجفی، غلامرضا موسوی، حمید دهقانپور، مهدی فخیم​زاده، مسعود بهنام، مجید میرفخرایی و مسعود اطیابی

محمدعلی نجفی

سیدضیا هاشمی

دوره دهم / تیر 1385 - تیر 1387

رضا میرکریمی، علی معلم، جعفر فاطمی، محمدرضا سکوت، محمد سریر، کامران ملکی و رویا تیموریان

رضا میرکریمی

رضا میرکریمی

دوره یازدهم / تیر 1387 تا کنون

محمدمهدی عسگرپور، امین تارخ، محمدرضا سکوت، مرتضی رزاق​کریمی، فرهاد توحیدی، محمد سریر و کامران ملکی

محمدمهدی عسگرپور

محمدمهدی عسگرپور

 

کد خبر 99035

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بردبار IR ۱۷:۰۳ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۷
  0 0
  موفق باشيد
 • موسویان IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۸
  1 0
  اردوکشی خیابانی نتوانست فتنه گران را به مقصدشان برساند و اردوکشی لیستی و امضایی هم جواب نخواهد داد.