انیمیشنی برای افراد بالای ۱۳ سال/ صدای سوپراستارهای سینما در داستانی از دل تاریخ ایران

نشست خبری انیمیشن «آخرین داستان» با حضور عوامل آن در پردیس سینمایی اهالی رسانه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نشست خبری فیلم انیمیشن«آخرین داستان» با حضور اشکان رهگذر (کارگردان)، احسان رسول اف (تهیه کننده)، تینا پاکروان (مسول انتخاب صدا پیشگان)، مجید مظفری، اشکان خطیبی، بانیپال شومون (صدا پیشگان)، بابک ارجمند (سرپرست انیماتورها)،آرمان رهگذر (مجری طرح)، ژینوس پدرام(تدوینگر)، علیرضا علویان (طراحی) و ترکیب صدا با اجرای محمود گبرلو در اولین سانس از دومین روز سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با حضور اهالی رسانه برگزار شد.

اشکان رهگذر در ابتدای این نشست توضیحاتی درباره فیلم بیان کرد و گفت: «حضور در جشنواره فجر برای هر فیلمساز افتخار بزرگی است به خصوص برای فیلمساز انیمیشن. من به نمایندگی از صدها همکارم که در ۹ سال برای این کار تلاش کردند، اینجا هستم و اگر پاسخی می‌دهم به نمایندگی از آنهاست.»

رسول اف نیز گفت:« خوشحالیم این فرصت پیش آمد که این فیلم بعد از 9 سال کار بی وقفه که من پنج سال آخر با دوستان بودم در جشنواره اکران شد. جشنواره فجر برای این فیلم ها فرصت خوبی است تا با اکران فیلم خستگی عوامل فیلم از تن آنها برود.»

مجید مظفری هم با بیان اینکه  واقعیت این است که دلم می خواست امسال در این جشنواره نباشم، گفت:« اما دیدم کاری دارد انجام می شود که دوستان ۹ سال درباره آن زحمت کشیدند و باید حمایت شود. می دانم مسئولان حمایت نمی‌کنند زیرا اگر می کردند ۹ سال طول نمی کشید زیرا جای انیمیشن در سینمای ایران خالی است.»

تینا پاکروان هم درباره استفاده از صدای سوپر استارها و تجاری کردن این انیمیشن گفت:« همیشه سعی می‌شود در بین صداها دو نفر سوپراستار باشند تا برای شناختن آن کمک کند اما ما سعی کردیم از بین کسانی که شناخته شده هستند صداها را انتخاب کنیم.»

رهگذر در ادامه درباره موسیقی فیلم گفت:« شاهنامه متعلق به همه ایرانیان است و مهم بود که رنگ و بوی ایران را داشته باشد. در این انیمیشن از موسیقی جنوب تا مناطق دیگر را می شنوید. تحقیق ۵ ساله را درباره موسیقی نواحی شروع کردیم و به مشاورانی دسترسی داشتیم. از مشاورانی مثل علی مغازه ای کمک گرفتیم تا به درستی از موسیقی در فیلم استفاده کنیم. جا دارد از شهرام ناظری تشکر کنم که اثر زیبایی را به ما هدیه دادند.»

در ادامه نشست خبری انیمیشن «آخرین داستان» رسول اف درباره مدت زمان طولانی فیلم گفت:«این پروژه به صورت مستقل تولید شده و تمام اتفاقات در کنار پروژه های دیگری که این استودیو پیش می‌برده انجام شده است. فکر می‌کنم این فیلم متفاوت از تجربه ساخت فیلم بود. تجربه ساختاری برای استودیو هورخش بود و بخشی از زمان نیز صرف این اتفاق شد.»

رهگذر درباره خشونت در این انیمیشن و مناسب نبودن آن برای کودکان گفت:«این انیمیشن برای بزرگسالان ساخته شده و افراد بالای ۱۳ سال می‌توانند آن را ببینند و انیمیشن های خشن تری هم در انیمیشن در کشورهای دیگر ساخته شده است.»

رهگذر درباره فاصله انیمیشن ایران با دنیا توضیح داد:« اگر بخواهیم سینمای مستقل انیمیشن در دنیا را در نظر بگیریم فاصله چندانی با آن نداریم ولی نیاز به تکرار تجربه داریم. مگر ما در سینمای ایران چند انیمیشن داشتیم؟ انیمیشن های کوتا و تجربی ما در دنیا حرفی برای گفتن دارد و فاصله ما در این زمینه با دنیا می تواند کوتاه تر شود به شرط آنکه ار بدنه سینما جدا نباشد و بتوانیم فیلم بسازیم.»

پاکروان درباره اینکه چرا برای اهریمن از صدای خانم استفاده کردید، گفت:« صدای شهرازد که به دلایلی متاسفانه دو صدا شده است نوایی را به گوش ضحاک می رساند که نمی تواند مرد باشد. البته من امیدوار بودم که صدای شهرزاد را تنها بشنویم و دو صدا نشنویم.»

رهگذر کارگردان انیمیشن هم در انتها بیان کرد:« حدود ۱۰۰۰ نفر در این سال ها در این پروژه زحمت کشیدند و ۱۷۰هزار فریم تشکیل شده که روی هر کدام ۵ فرآیند اتفاق افتاده و بچه ها از جان مایه گذاشتند. گاهی اوقات دستمزد بچه ها در حد کرایه تاکسی هم نبود ولی نمی خواهم در این زمینه روضه بخوانم.»

۲۴۱۲۴۵

کد خبر 1227725

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =