عذرخواهی از پولاد کیمیایی و پدرش و انصراف یک فیلم از رقابت

اعتراض پولاد کیمیایی به تغییر سانس نمایش فیلم «معکوس»، بلاتکلیفی نمایش فیلم «متری شیش و نیم» و انصراف فیلم «خون خدا» از رقابت در بخش سیمرغ، مهم‌ترین اخبار روز اول جشنواره فجر بودند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سی و هفتمین جشنواره ملی فیلم فجر به صورت رسمی روز چهارشنبه ۱۰ بهمن با نمایش فیلم‌ها در سالن‌های سینمای مردمی و همچنین سینمای اهالی رسانه آغاز به کار کرد تا بار دیگر در سینماهای کشور سیمرغ به پرواز درآید.

در روز نخست جشنواره، فیلم‌های بسیاری روی پرده رفتند و چهره‌های مختلف سینمایی نیز به تماشای فیلم‌های خود در کنار مردم نشستند که در ادامه مروری خواهیم داشت بر آنچه در برگ اول از جشنواره سی و هفتم ورق خورد.

اعتراضی که به یک عذرخواهی ختم شد

پردیس سینمایی ملت در نخستین روز نمایش فیلم‌ها برای اهالی رسانه با یک تغییر برنامه همراه بود، پس از نمایش فیلم مستند «خانه‌ای برای تو»، با نزدیک شدن به زمان نمایش فیلم سینمایی «غلامرضا تختی» در ساعت ۱۵:۳۰ دقیقه ناگهان از سوی برگزار کنندگان جشنواره فیلم فجر اعلام شد که این فیلم به نمایش در نخواهد آمد و به جای آن فیلم سینمایی «معکوس» به کارگردانی پولاد کیمیایی نمایش داده خواهد شد.

دست اندرکاران جشنواره فیلم فجر در این باره توضیح دادند که نسخه نهایی فیلم «غلامرضا تختی» به سانس موردنظر نرسیده است.

این اتفاق با واکنش پولاد کیمیایی در نشست خبری فیلم «معکوس» همراه بود او ضمن گلایه‌مندی از اینکه بدون خبر و اجازه او و صاحبان اثر سانس فیلم را تغییر دادند، تاکید کرد که این مسئله باعث شده که بازیگران هم نتوانند فیلم‌شان را روی پرده ببینند. (جزییات کامل نشست فیلم «معکوس»).

اعتراض کیمیایی اما بی‌جواب نماند و عوامل فیلم سینمایی «غلامرضا تختی» در نشست خبری این فیلم در پردیس سینمایی ملت، با عذرخواهی از مسعود و پولاد کیمیایی برای جایگزین شدن فیلم «معکوس» به جای فیلم خودشان در پردیس ملت تاکید کردند: «نسخه کامل تختی توسط هیأت انتخاب دیده شده بود و یک مشکل فنی باعث تأخیر در نمایش آن در سالن رسانه‌ها شد.»

دیگر نشست روز نخست جشنواره فیلم فجر به فیلم «سال دوم دانشکده من» رسول صدرعاملی اختصاص داشت، فیلمی اجتماعی با سبک و سیاق دیگر آثار کارنامه صدرعاملی که به معضلات اجتماعی در قالب زندگی دو دختر دانشجو پرداخته است. سخنان این کارگردان درباره اینکه چهره جدیدی که در فیلم استفاده کرده است، ترانه علیدوستی دیگری است که به سینما معرفی شده یا خیر؟ جالب توجه است.

با گذر از آنچه در نشست‌های خبری جشنواره فجر در روز نخست گذشت، نگاهی می‌اندازیم به حواشی که از چشم اهالی رسانه دور نماند، مهم‌ترین مسئله‌ای که در روز نخست توجه همگان را جلب کرد، حضور امیر جدیدی کنار عوامل فیلم «غلامرضا تختی» در مراسم فرش قرمز این فیلم بود. در حالیکه یکی از حواشی این فیلم پیش از آغاز فیلمبرداری جدایی این بازیگر پس از تمرینات بسیار از این پروژه بود، جدایی که از نظر برخی دلیل آن اختلافات میان سازندگان اثر و جدیدی بود.

با این حال سعید ملکان تهیه‌کننده این فیلم در نشست خبری اعلام کرد که علت جدایی این بازیگر گریم سنگین نقش بوده است و او با اخلاقی تختی‌وار با آن‌ها در پروژه همراهی داشت.

همچنین در روز نخست به نظر برخی از حاضران، پردیس سینمایی ملت به آمادگی کامل برای میزبانی اهالی رسانه نرسیده بود که این مسئله در نوع خود طبیعی است و به مرور زمان در روزهای آینده شرایط مطلوبی برای برگزاری هر چه بهتر این رویداد بزرگ سینمایی مهیا می‌شود.

ستارگانی که با مخاطبان به تماشای فیلم‌ها نشستند

سینماهای مردمی نیز روز نخست جشنواره را پرشور و حرارت آغاز کردند و شاهد حضور گسترده مردم و همچنین چهره‌های شناخته شده سینمایی بودند که به تماشای آثار نشستند.

در پردیس سینمایی کورش فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» به کارگردانی نرگس آبیار با حضور این کارگردان و الناز شاکردوست و هوتن شکیبا بازیگران اصلی آن به نمایش درآمد و این هنرمندان نیز در کنار مردم این فیلم را دیدند.

سیدجواد رضویان که با نخستین فیلمش در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور دارد دیگر هنرمندی بود که روز گذشته به همراه جواد نوروزبیگی تهیه‌کننده این فیلم در پردیس سینمایی کورش حضور پیدا کرده و از نزدیک با علاقه‌مندان به تماشای این اثر نشست.

دیگر اکران مردمی این پردیس سینمایی به فیلم «قسم» ساخته محسن تنابنده اختصاص داشت که این هنرمند به همراه مهناز افشار و سعید آقاخانی دو بازیگر اصلی فیلم به دیدار با علاقه‌مندان و تماشاگران پرداخته و فیلم را از نزدیک با آن‌ها دیدند.

اکران مردمی دیگری که در روز نخست برگزار شد، به فیلم «آشفته‌گی» تازه‌ترین ساخته فریدون جیرانی اختصاص داشت که در پردیس سینمایی آزادی با حضور این کارگردان، مهناز افشار و بهرام رادان برگزار شد.

با این حال مسئله‌ای که در روز اول جشنواره در پردیس‌های مردمی بسیار مورد توجه قرار گرفت، نمایش ندادن فیلم سینمایی «متری شش و نیم» به کارگردانی سعید روستایی در چند سینما بود، اتفاقی که به نظر می‌رسد علت آن به خارج از خانواده سینما باز می‌گردد زیرا که روابط عمومی جشنواره فیلم فجر اعلام کرد که این فیلم هیچ مشکلی برای نمایش نداشته است و باید دید در نهایت سرنوشت دومین ساخته سینمایی روستایی چه خواهد شد.

همچنین سانس نمایش فیلم «خون خدا» در دو سینماهای جوان و سالن حجاب نیز تغییر کرد که این مسئله باعث گلایه تهیه‌کننده این اثر سینمایی نیز شد.

دو فیلمی که در روز نخست به سانس فوق العاده رسیدند

به سانس فوق العاده رسیدن دو فیلم در نخستین روز جشنواره نشان از استقبال مردم از این رویداد سینمایی دارد. فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» ساخته نرگس آبیار به دلیل استقبال فراوان و اتمام بلیت‌های گیشه در پردیس سینمایی کورش به سانس فوق العاده رسید، این سانس ساعت ۲۱ برای علاقه‌مندان به تماشای این اثر برگزار شد.

دیگر فیلمی که در روز اول سانس فوق العاده را تجربه کرد، «آشفته‌گی» به کارگردانی فریدون جیرانی بود. این فیلم نیز به دو سانس فوق‌العاده در پردیس سینمایی آزادی رسید.

از آرای مردمی در روز نخست چه خبر؟

شمارش آرای مردمی در سی و هفتمین دوره جشنواره ملی فیلم فجر در نخستین روز و با حضور مخاطبان در سالن‌های سینما آغاز شد. امسال نیز همانند سال گذشته علی آشتیانی‌پور مدیریت ستاد آرای مردمی را برعهده دارد. او در گفت‌وگویی اعلام کرد که امسال استقبال تماشاگران خوب بوده است و نسبت به سال گذشته، آرای مردمی در روز نخست سیر صعودی داشته است.

او همچنین درباره زمان اعلام نتایج تاکید کرد: «نتایج آرای مردمی در حال حاضر در حال ثبت است و ۱۱ بهمن منتشر خواهد شد. نکته قابل توجه این است که حتی خود مردم و مخاطبان هم پیگیر رای دادن به فیلمی هستند که می‌بینند.»

انصراف یک فیلم از جشنواره فیلم فجر

آخرین اتفاقی که در روز نخست جشنواره فیلم فجر رخ داد، انصراف سازندگان یک فیلم سینمایی از ادامه حضور در جشنواره بود، سیاوش حقیقی، تهیه‌کننده فیلم سینمایی «خون خدا» شب گذشته اعلام کرد که به دلیل بی‌قانونی و بی‌برنامگی از ادامه حضور در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر انصراف می‌دهد. حال باید دید که واکنش برگزارکنندگان این رویداد سینمایی به این اتفاق چیست.

این فیلم به کارگردانی مرتضی علی عباس میرزایی و با بازی رضا اخلاقی راد، فرید سجادی حسینی، سعید داخ، علیرضا ثانی فر، خسرو احمدی، وحید نفر، امین میری، میثاق جمشیدی، حسین غایبی شباهنگ و شیوا ابراهیمی در بخش سودای سیمرغ سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت.

۵۷۲۴۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1227558

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =