ایرنا نوشت: مطالعات جدید نشان می‌دهد، گردوخاک خانگی حاوی ذرات شیمیایی هستند که عملکرد غدد درون‌ریز را مختل کرده و سبب رشد و تکثیر سلول‌های چربی و چاقی و اضافه وزن کودکان می‌شوند.

 این مطالعه برای اولین بار است که ارتباط ذرات شیمیایی خانگی و سوخت و ساز کودکان را مورد بررسی قرار می‌دهد.
مطالعات قبلی بر روی مدل‌های حیوانی، نشان داد قرارگرفتن در معرض مواد شیمیایی تجمع تری‌گلیسیرید را افزایش داده و منجر به چاقی می‌شود. مطالعات دیگری ارتباط مواد شیمیایی خانگی با اختلال در عملکرد غدد درون ریز در انسان را تصدیق کردند.
محققان دانشگاه دوک در نیویورک، 194 نمونه از گردوخاک خانگی را بررسی و مواد شیمیایی نمونه‌ها را در آزمایشگاه استخراج کردند. سپس این مواد از نظر قابلیت ترویج رشد سلول‌های چربی در یک مدل سلولی مورد بررسی دقیق قرار گرفتند. نتایج نشان می‌دهد حتی غلظت بسیار کم این مواد می‌تواند منجر به تکثیر و رشد سلول‌های چربی شود. بر اساس آمار آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا، کودکان روزانه در معرض 60 تا 100 میلی‌گرم از این مواد قرار می‌گیرند. 
محققان در ادامه آزمایش‌ها بیش از 100 ماده شیمیایی مختلف را در ذرات گردو خاک خانگی شناسایی کردند که حدود 70 درصد آن با رشد و تکثیر سلول‌های چربی و چاقی و اضافه وزن مرتبط هستند. این مواد شیمیایی ناشی از مواد شوینده، انواع پاک‌کننده‌های خانگی، رنگ و لوازم آرایشی و بهداشتی هستند. 
نتایج این مطالعه در نشست سالانه 2019 انجمن غدد درون ریز در نیو اورلئان ارائه شده است.

5656

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1244142

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =