۳ نفر
۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۸
حفاظت از بم؛ یک مطالبه ملی یا استانی؟

چرا حفاظت از بم باید یک مطالبه ملی باشد و نه استانی؟

بم یگانه آبادبوم ایران است که هنوز کاریزها یا قنات‌هایش روزگاری رویایی دارند! چرا؟ همه آنها که دوست دارند از گذشته پرافتخار ایران در حوزه موانست طبیعت با کشاورزی آگاهی یابند، خوب است که به موزه زنده بم سر بزنند. این موزه چقدر می‌ارزد؟! موزه‌ای که به ایرانیان می‌آموزد که می‌توان بدون ساخت سدهایی گرانقیمت و حفر چاه‌هایی افیونی، هم زندگی کرد، هم کشاورزی پایدار داشت و هم این هم‌نشینی غرورآفرین و هوشمندانه را به عنوان میراثی ماندگار در یونسکو ثبت کرد.

بم تنها شهر ایران است که در برخی از معابر عمومی‌اش تابلوهایی نصب شده که هشدار می‌دهد ماشین‌آلات سنگین نباید از این گذرگاه‌ها عبور کنند، زیرا ممکن است برای گالری‌های کاریزها خطرآفرین باشد. قدر بم را بدانیم و اجازه ندهیم به بهانه زیبای اشتغال کارخانه روی و مشتقاتش، چاه حفر شده و منابع آب شیرین ارزشمند بم با تهدید کمی و کیفی روبرو شود. 
ما نباید گول پیمان و سوگندهای مقامات محلی و سرمایه‌گذار را خورده و اجازه دهیم سرنوشت سیاه زنجان و یزد پس از توسعه صنایع و معادن سرب و روی، در بم هم تکرار شود. بم خریدنی نیست و روح هزاران هموطنی که مظلومانه در زلزله هجده سال پیش جان خود را از دست دادند، هرگز ما را نمی‌بخشد اگر این امانت افتخارآفرین را به شایستگی به آیندگان انتقال ندهیم.

در عین حال، کسی با توسعه و اشتغال زاویه‌ای ندارد. مطالبه ما این است که محل این کارخانه در منطقه آزاد بم جانمایی شود و نه در حریم بیست‌هزارهکتاری باغ‌شهر بم که در یونسکو ثبت شده است.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1552804

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =