سومین جشن اهدای جایزه کتاب سال سینمای ایران با معرفی برگزیدگان و نکوداشت پرویز دوایی به کار خود پایان داد.

سمیه علیپور: مراسم جایزه کتاب سال سینما شنبه هفتم آبان با حضور جمعی از اهالی سینما و حوزه نشر در تالار سیف الله داد خانه سینمای ایران برگزار شد.
 
در ابتدای برنامه که کامران ملکی اجرای آن را برعهده داشت داوران جشن شامل گلی امامی، رخساره قائم مقامی، شهاب الدین عادل، امید روحانی و رضا درستکار معرفی شدند.
 
گلی امامی به عنوان رئیس هیئت داوران سومین جایزه کتاب سال سینما روی صحنه حاضر شد و بیانیه گروه داوری را قرائت کرد.
 
امامی گفت: «هیئت داوران مراتب خرسندی خود را نسبت به رشد کمی و به ویژه کیفی ادبیات سینمایی، چه در حوزه تالیف و پژوهش و چه در عرصه ترجمه اعلام می دارد. بررسی کتاب‌های مورد داوری نشان می‌دهد ناشران فعال در حوزه ادبیات سینمایی و مولفان و مترجمان علاقه‌مند به این رشته اکنون با نگاهی عمیق‌تر، با برنامه‌ریزی منسجم‌تر با هدف‌هایی از پیش برنامه‌ریزی‌شده و نظام‌مند به انتشار این کتاب ها دست می‌زنند.»
 
او ادامه داد: «رشد کمی و کیفی کتاب‌های سینمایی در حوزه‌های آموزش اصول فیلمسازی، کتاب‌های مربوط به اصول و قواعد و رموز فیلمنامه‌نویسی، انتشار تفکر‌شده مجموعه نقدهای ماندگارِ منتقدان نام‌آشنای عرصه سینما و نیز توجه عمیق و گسترده به کتاب‌های مربوط به سینمای مستند و انیمیشن در دو سال گذشته قابل تقدیر است.»
 
این نویسنده و مترجم اظهار داشت: «همچنین افزایش کیفیت ویرایش و توجه به گرافیک و پالودگی روز‌افزون چاپ کتاب‌ها در این حوزه پرخطر نشانه توجه فزاینده دست‌اندرکاران این عرصه به نسل جوان و آینده و رشد و آموزش صحیح سینما در ایران است که امیدبخش است.»
 
او گفت: «ورود ناشران جدید چون نشر افراز، سناء دل و فعالیت فزاینده ناشران با تجربه‌ای چون نشر هرمس، نشر ساقی، نشر چشمه، نشر روزنه کار و بسیاری دیگر رویدادی خوشایند در حوزه ادبیات سینمایی است.»
 
در بخش دیپر بیانیه هیئت داوران آمد: «هیئت داوران مراتب تاسف و تاثر خود را از درگذشت دو تن از نویسندگان و مترجمان صاحب نام و فعال در ادبیات سینمایی، زنده یاد ابوالحسن علوی طباطبائی، مترجم کتاب «سینما، روح بشر، تحلیل روانکاوانه فیلم» نوشته ویلیام ایندیک، از انتشارات نشر دانژه و نیز زنده یاد فواد نجف‌زاده، مترجم کتاب «فیلمسازی، اصول و شیوه ها» از انتشارات نشر مبلغان اعلام می دارد و فقدان این دو مترجم کوشا و فعال را در عرصه ادبیات سینمایی ضایعه‌ای برای سینما و آموزش سینما می‌داند و برای آن‌ها طلب آمرزش می‌کند و به بازماندگان و جامعه سینمائی تسلیت می‌گوید.»
 
امامی گفت: «هیئت داوران لازم می‌داند از کوشش و فعالیت آقای محمد گذرآبادی تقدیر ویژه کند. شرکت پنج کتاب به ترجمه ایشان در میان کتاب‌های امسال، نشان از حسن انتخاب آقای گذرآبادی در گزینش کتاب‌های مناسب و آموزنده برای مخاطبان سینما در ایران دارد. همچنین دقت و روانی ترجمه‌ها و نگاه هدفمند ایشان به مقوله ترجمه ادبیات سینمایی شایسته تقدیر و تجلیل است.»
 
رئیس هیئت داوران اظهار داشت: «در خاتمه هیئت داوران لازم می‌داند مراتب سپاس خود را از زحمات سیدمحسن هاشمی مدیر اجرائی برنامه‌های خانه سینما، خانم پیشنماز سرپرست کتابخانه خانه سینما و نیک بخت مسئول هماهنگی داوران و مینا جهانگیری مسئول روابط عمومی خانه سینما اعلام کند که بدون تلاش های این عزیزان انجام این داوری غیر ممکن بود.»
 
مراسم با اعطای جایزه بهترین گردآوری ادامه پیدا کرد. برای اعطای این جایزه کمال تبریزی و مریلا زارعی روی صحنه حاضر شدند و جایزه بهترین گردآوری به کتاب «کارگردانان» از مجموعه دانشنامه سینمایی به گردآوری و تدوین بهزاد رحیمیان از انتشارات روزنه کار تقدیم شد.
 
برای اهدای جایزه ویژه بخش ترجمه محمدرضا موئینی و غلامرضا موسوی به دعوت ملکی روی صحنه آمدند. هیئت داوران به دلیل کوشش و فعالیت محمد گذرآبادی در زمینه ترجمه و شرکت پنج کتاب به ترجمه او در جشن امسال و همچنین دقت و روانی متون و نگاه هدفمند او به مقوله ترجمه ادبیات سینمایی، قلم زرین را به عنوان جایزه ویژه به او اعطا کردند و گذرآبادی جایزه خود را از دستان موئینی و موسوی دریافت کرد.
 
پس از معرفی نامزدهای بخش بهترین ترجمه، محمدمهدی عسگرپور مدیرعامل خانه سینما روی صحنه آمد و جایزه این بخش شامل قلم زرین، لوح و هفت سکه بهار آزادی را به فتاح محمدی برای ترجمه «پیش درآمدی بر فیلم» اعطا کرد.
 
مدیرعامل خانه سینمای ایران با اشاره به برگزاری سومین جایزه کتاب سال سینما گفت: «خوشحالم که امروز شاهد برگزاری جشن کتاب سال هستیم. برگزاری چنین مراسمی سخت است و زمانی این کار سخت‌تر می شود که خانه سینما خود دچار معضلات و مشکلاتی باشد. هیئت مدیره خانه سینما روی برگزاری این جشن تاکید داشت تا هیچ وقفه‌ای بین برپایی دوره‌های مختلف آن به وجود نیاید.»
 
او ادامه داد: «توجه به حوزه کتاب‌های سینمایی جزو وظایف خانه سینماست. این بخش مهجوریت را در خود دارد و فعالان این حوزه جزو شریف‌ترین و باشعورترین افراد خانواده سینما هستند. آمار خوبی از کتاب‌های سینمایی در این دوره از جشن داشتیم که برای ما امیدوارکننده است.»
 
عسگرپور با اشاره به آماری که یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد درآمد و مخاطب کتاب و سینما ارائه کرده است، گفت: «براساس آماری که یکی از نمایندگان مجلس ارائه کرد درآمد سینما در یکسال 50 میلیارد و درآمد کتاب 800 میلیارد و مخاطب سینما 15 میلیون و مخاطب کتاب 180 میلیون نفر است. به نظر می رسد در این آمار فروش و مخاطب کتاب‌های درسی نیز در نظر گرفته شده است. ارائه چنین آماری از سوی یک نماینده مجلس واقعا تاسف‌برانگیز است.»
 
مدیرعامل خانه سینما با اشاره به مسائلی که اخیراً در سینما مطرح شده و اظهارات برخی درباره بازیگران گفت: «براساس استنباط شخصی من، روندی که پیش از این فکر می‌کردم خودجوش بود، الان احساس می‌کنم ساماندهی شده است و هدف آن بدنام کردن خانواده سینما و در نهایت ضرر رساندن به کل سینمای ایران است. این‌ها ابعاد مختلفی دارد، از نسبت ناروایی که به خانواده سینما می زنند تا اظهارنظرهای پراکنده‌ای که در این مورد صورت می‌گیرد.»
 
او با اشاره به برنامه‌ای در رادیو گفت‌و‌گو که قصد داشت با عسگرپور به عنوان مدیرعامل خانه سینما در مورد علاقه یک بازیگر به گربه صحبت کند، گفت: «وقتی مجموعه این اتفاقات را گرد هم جمع می‌کنم احساس می‌کنم این مسائل هدفمند پیگری می‌شوند. اینکه می‌خواهند نشان دهند سینمایی‌ها یا گربه‌باز و سگ‌باز هستند و یا موجب بی‌آبرویی می‌شوند یا کسانی که در میان کسانی که در میان آنان معقول‌تر هستند با بی‌بی‌سی و VOA کار می کنند.»
 
مدیرعامل خانه سینما گفت: «همه ما می‌دانیم این‌ها بی‌جهت است و سینمای ایران بعد از انقلاب در حضورهای داخلی و خارجی در صف اول بوده است؛ از هنرمندان تا برخی از مدیران در این زمینه تلاش کرده‌اند و در نتیجه گروهی که می‌خواهند برخی مسائل را با بیان این اظهارات نادرست بپوشانند به نتیجه نخواهند رسید و سینمای ایران سرافراز به مسیر خود ادامه خواهد داد.»
 
بخش نکوداشت پرویز دوایی با پخش کلیپی درباره او آغاز شد. مجید برزگر و هوشنگ گلمکانی این کلیپ را از دوایی که در پراگ ساکن است تهیه کرده بودند و دوایی در بخشی از سخنانش درباره نوشته‌هایش گفت: «روی این نوشته‌ها نمی‌توانم اسم سینمایی بگذارم.... این‌ها نوشته‌های من هستند...»
 
او همچنین در مورد نزدیکی خود به سینما گفت: «سینما برای من از خانه‌ای که در آن زندگی می‌کردم، دوستانم و حرف‌هایی که با آنان می‌زدم جدا نیست...»
 
پس از پخش کلیپ مسعود کیمیایی به دعوت ملکی روی صحنه آمد و در مورد دوایی گفت: «وقتی پرویز را دیدم فکر نمی‌کردم این همانی است که از او آموختم. من با او زندگی کردم و از او زندگی آموختم، سینما که جای خودش را دارد.»
 
او ادامه داد: «عمق نگاهش اینجاست. خالصانه می‌گویم پرویز برگرد. برگرد این آخری را با هم باشیم. ما هم خیلی بهانه برای قهر داشتیم. شاید باید از پرویز یاد می گرفتیم. خالصانه و عاشقانه دوستش دارم و امیدوارم همین حس در دل سینما هم وجود داشته باشد.»
 
جمشید ارجمند به نمایندگی از پرویز دوایی روی صحنه آمد و لوح و تندیس را از دستان مسعود کیمیایی دریافت کرد و گفت: «دوایی گرچه رفت، اما جایش سبز ماند و روز به روز پررنگتر شد. او در غربت پراگ قصه‌های حرن‌انگیز نوشت... او نوشته‌های عاشقانه و غریبانه دارد. وقتی دوایی می‌نوشت انگار برای ما فیلم در آپارات می‌گذاشت.»
 
بعد از این بخش پیام تشکر دوایی از برگزارکنندگان مراسم پخش شد و در ادامه ایرج تقی‌پور و محمدرضا اصلانی جایزه بهترین نشر را به مدیر نشر چشمه حسن کیائیان اهدا کردند.
 
کیائیان در سخنانی گفت: «از هیئت مدیره خانه سینما و هیئت داوران به خصوص خانم گلی امامی که نمی‌توان تاثیر ایشان را در حوزه ادبیات نادیده گرفت تشکر می‌کنم.»

او همچنین از محسن آزرم به عنوان مسئول کتاب‌های سینمایی نشر چشمه تشکر کرد و در مورد سخنان عسگرپور اظهار داشت: «سینما و کتاب از هم جدا نیستند و هیچ گاه در تقابل با هم قرار نمی گیرند. ما از سال ها قبل با مشکلاتی که امروز شما در سینما با آن مواجه هستید روبرو بودیم و معتقدم این افراد می‌آیند و می‌روند و این هنرمندان هستند که در هر دوره‌ای باقی می‌مانند و به فعالیت خود ادامه می‌دهند.»
 
تقی‌پور نیز در صحبت کوتاه خود بر این مسئله تاکید کرد که سینمای ایران با نشاط است و سرحال به فعالیت خود ادامه می‌دهد.
 
سومین جشن اهدای جایزه کتاب سال با اعطای جایزه بهترین تالیف به شاهپور شهبازی برای «تئوری‌های فیلمنامه در سینمای داستانی» از سوی گلی امامی و احمد مسجدجامعی به بخش پایانی رسید.
 
کامران ملکی در آخرین بخش مراسم از اهالی خانه سینما خواست به کتابخانه این نهاد صنفی سربزنند و از کتاب‌های آن استفاده کنند.
 
58243
کد خبر 180970

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =