۳ نفر
۱۷ آذر ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۸
دو بارش شهابی در آذر و دی!/ عکس

مادر طبیعت به هفته های پایانی سال ۲۰۲۳ رنگ و بوی جشن خود را اضافه می کند، زیرا دسامبر پذیرای شب های اوج دو بارش شهابی باقی مانده در سال است: جمینیدها و ارسیدها.

تینا مزدکی_ شهاب‌ها که معمولاً به عنوان «ستاره‌های دنباله‌دار» شناخته می‌شوند، رگه‌هایی از نور در آسمان هستند که هنگام تماس آن‌ها با جو زمین ایجاد می‌شوند. بارش شهابی معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که زمین از میان نوار بزرگی از این تکه‌های فضایی عبور می‌کند، و «اوج» بارش زمانی اتفاق می‌افتد که انتظار می‌رود سیاره ما با بیشترین تعداد آنها مواجه شود.

در اینجا چند نکته از انجمن شهاب سنگ آمریکا در مورد انتظارات از بارش شهابی در ماه دسامبر آورده شده است:

بارش شهابی Geminid: اکنون تا ۲۴ دسامبر. این بارش شهابی بزرگ به دلیل قابل اطمینان ترین و فراوان ترین بارش شهابی در هر سال شناخته می شود، با ۱۲۰ شهاب سنگ درخشان در هر ساعت در شرایط ایده آل. در شب ۱۳ تا ۱۴ دسامبر، Geminids در اوج قرار خواهد گرفت. شهاب ها ممکن است در ساعت ۹ یا ۱۰ شب دیده شوند.

بارش شهابی Ursid: فعال ۱۳-۲۴ دسامبر. Ursids معمولا نادیده گرفته می شوند زیرا آنها کمتر از جمینیدهای دیدنی هستند که فقط یک هفته قبل به اوج خود می رسند. بیشتر سال‌ها، این بارش شهابی جزئی حدود ۵ تا ۱۰ شهاب در ساعت ارسال می‌کند، اگرچه طغیان‌های گاه‌به‌گاه می‌تواند تعداد آنهارا به بیش از ۲۵ برساند.

منیع: mlive

۲۲۷۲۲۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1845990

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =