۱ نفر
۲۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۳
 از کجا نهال اصلاح شده بخریم؟

آیا می‌دانید، از کجا نهال اصلاح شده بخرید؟ بهترین روش برای خرید نهال اصلاح شده، خرید از مراکز معتبر و معروف در ایران است که مجوز خود را از وزارت جهاد کشاورزی دریافت کرده‌اند. تعداد محدودی مرکز مدرن و پیشرفته در کشور هستند و می‌توانید از آنجا نهال اصلاح شده مانند نهال شلیل را تهیه کنید.

نهالستان برتر نهال مجهز به تجهیزات و آزمایشگاه‌های نوین و مدرن بوده و توانسته‌اند بهترین نوع نهال شلیل را تکثیر و در بازار ارائه دهند. ویژگی های برتر نهال به شرح زیر است:

مجهز به آزمایشگاه و لابراتوارهای کاملاً مدرن بوده و نهال‌های اصلاح شده را به روش‌های بذری، قلمه و پیوندی تکثیر می‌کنند. ‌

مجهز به گلخانه هستند تا جوانه درختان اصلاح شده را در این گلخانه‌ها در بهترین محیط رشد دهند.

این نهالستان‌ها دارای باغ مادر بوده و به آخرین تجهیزات آبیاری و کوددهی مجهز بوده و یک محل امن را برای رشد درخت اصلاح شده ایجاد می‌کنند.

نهال اصلاح شده چیست؟

وقتی کارشناسان تاکید بر فروش نهال اصلاح شده دارند، باغداران همیشه این سوال را می‌پرسند: «نهال اصلاح شده چیست؟». درخت و نهال اصلاح شده مانند نهال شلیل اصلاح شده به معنای نهال‌ها و درختانی هست که توسط انسان به صورت ماهرانه و عمدی تغییر یافته‌اند تا خصوصیات خاصی را داشته باشند. این تغییرات شامل موارد زیر است:

  1. افزایش میزان محصول دهی نهال
  2. سازگاری با شرایط محیطی مختلف
  3. مقاومت در برابر آفات و بیماری‌ها
  4. بهبود شکل و ظاهر آنها

به عبارت دیگر، درختان و نهال‌های اصلاح شده نتیجه فرایند اصلاح زیستی هستند. هدف آن ها بهبود ویژگی‌های ژنتیکی گیاهان است تا به نمونه‌های بهتر و مورد نظر دست یابیم. البته توجه داشته باشید این نهال‌ها به هیچ عنوان تراریخته نیستند و هیچ جهش ژنتیکی بر روی آنها اعمال نمی‌شود. بلکه نحوه کشت آنها به گونه‌ای است که مقاوم تر عمل می‌کنند.

تفاوت نهال اصلاح شده و سنتی

البته کشاورزان باید تفاوت نهال اصلاح شده و سنتی را بدانند چون شرایط نگهداری و مراقبت از نهال اصلاح شده کاملاً متفاوت از نهال‌های سنتی خواهد بود:

  • پایه نهال‌ اصلاح شده قدرت ریشه زایی عمیقی داشته و جذب مواد غذایی را با سرعت و قدرت بیشتری انجام می‌دهند، بنابراین هرگونه زیاده‌روی در کوددهی باعث سوختن ریشه آنها خواهد شد. پس به هنگام خرید نهال اصلاح شده مانند نهال شلیل باید برنامه دقیقی برای کوددهی باغ داشته باشید.
  • نهال اصلاح شده سیستم دفاعی قوی دارد. به طور مثال نهال شلیل که به صورت سنتی و بذری رشد می‌کند؛ بسیار حساس بوده و آستانه تحمل آنها پایین است. در حالی که نهال اصلاح شده و پیوندی شلیل قدرت رشد بیشتر داشته همچنین آستانه تحمل آنها درباره تنش‌های محیطی افزایش یافته است.
  • نهال اصلاح شده علاوه بر حفظ اصالت خود ویژگی‌ها و ژنوم‌های مثبت آن نیز ارتقا یافته و میزان باردهی این درختان در هکتار حداقل ۳۰ درصد بیشتر شده هست.

تولید محصولات با کیفیت بالا، مقاوم به بیماری‌ها، رشد سریعتر و ارزش تجاری بالا از دیگر خصوصیات منحصر به فرد درختان اصلاح شده بوده و کشاورزان را مشتاق آشنایی با انواع نهال اصلاح شده مانند نهال شلیل و خرید آن می‌کنند.

 از کجا نهال اصلاح شده بخریم؟

مزایای نهال اصلاح شده برای احداث باغ مدرن چیست؟

به عنوان یک کشاورز باید بدانید مزایای نهال اصلاح شده برای احداث باغ مدرن چیست؟ در ادامه مزایای خرید نهال اصلاح شده مخصوصاً نهال شلیل اصلاح شده را به شما توضیح خواهیم داد:

  • مقاومت به بیماری‌ها و آفات: نهال شلیل اصلاح شده و دیگر نهال‌ها، مقاومت بیشتری به بیماری‌ و آفات دارند.
  • عملکرد بهتر: نهال‌های اصلاح شده به لحاظ کیفی و کمی عملکرد بهتری نسبت به نهال‌های طبیعی دارند؛ این عملکرد شامل برداشت راحت و کیفیت بهتر محصول (مثلاً طعم، رنگ، اندازه و...) می‌شود.
  • از مهمترین ویژگی‌های نهال اصلاح شده باید به قدرت انبارمانی میوه‌های تولید شده آن اشاره کنیم؛ ماندگاری بیشتر محصول بعد از برداشت و حفظ خواص آن مهم هست.

چرا نهال شلیل اصلاح شده سودآور است؟

در پاسخ به سوال کاربران که می‌پرسند «چرا نهال شلیل اصلاح شده سودآور است؟» باید بگوییم درآمد یک هکتار نهال شلیل ۱ تا ۱.۵ میلیارد تخمین زده‌اند؛ به خاطر سازگاری نهال شلیل با آب و هوای کشور ایران میوه‌های تولید شده در این کشور کیفیت بیشتری دارد، به طوری که در سال گذشته بیشتر از یک میلیون تن میوه شلیل به کشورهای روسیه عراق و دیگر کشورهای عربی و آسیایی صادر شده هست. همین امر باعث شده تا ۲,۱۴۱,۰۰۰,۰۰۰ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته باشد. مطالعه این ارقام و اعداد نشان دهنده سوددهی بالای خرید نهال شلیل و احداث باغ شلیل هست.

 از کجا نهال اصلاح شده بخریم؟

کلام آخر

نهالستان‌های معتبر و مجوزدار از وزارت جهاد کشاورزی به عنوان مرجع اصلی خرید نهال اصلاح شده شناخته می‌شوند که سایت اینترنتی خود را در سراسر نقاط کشور راه‌اندازی کرده‌اند. تنها تعداد معدودی از شرکت‌های خصوصی در ایران، نهال‌های اصلاح شده را تولید و عرضه می‌کنند. شما می‌توانید با جستجوی آنلاین یا از طریق صفحات زراعی و بازاریابی، نهالستان‌های معتبر را شناسایی کنید. همیشه مطمئن شوید نهال‌هایی که خریداری می‌کنید، برای منطقه شما مناسب بوده و دارای گواهینامه کیفیت معتبر هستند.

تماس با برتر نهال:

09144501008

09141832393

منبع: برتر نهال bartarnahal.ir

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1871969

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =