یک کارشناس آسیا می گوید: از نظر فساد اقتصادی و سیاسی نیز در میان 183 کشور جهان، برمه رتبه 180 را دارد و یکی از فاسدترین دستگاه های دیوانسالاری در جهان را داراست.

ماندانا تیشه یار، کارشناس آسیا و شبه قاره در یادداشتی برای سرویس بین الملل خبرآنلاین با عنوان: "چرا اوباما به برمه رفت؟" ضمن بررسی تاریخچۀ کشور برمه می نویسد: از نظر فساد اقتصادی و سیاسی نیز در میان 183 کشور جهان، برمه رتبه 180 را دارد و یکی از فاسدترین دستگاه های دیوانسالاری در جهان را داراست. کشوری که روزگاری بزرگترین صادر کننده برنج در جهان بود، امروزه دومین تولید کننده تریاک در جهان به شمار می رود.
تیشه یار در ادامه می افزاید: برمه پای ثابت گزارش های سالانه دیده بان حقوق بشر و عفو بین الملل است و گذشته از اعمال خشونت نسبت به مخالفان سیاسی، بحث قاچاق انسان، بهره کشی از کودکان و برده داری جنسی توسط نظامیان نیز در این کشور به مشکلی جدی تبدیل شده است. درست همین دو هفته پیش، دستیار ویژه باراک اوباما در امور حقوق بشر در تارنمای کاخ سفید نوشت که "حقوق بشر در بخش های گوناگون برمه، به ویژه علیه زنان و کودکان، به طور گسترده همچنان زیر پا گذاشته می شود." به این ترتیب، به سختی می توان گفت که دولتی اصلاح طلب و مردم سالار در برمه بر سر کار آمده تا منافع مردم این کشور را تامین کند و شایسته برقراری روابط سیاسی دوستانه با دیگر کشورهای جهان باشد.
این کارشناس شبه قاره می نویسد: جالب آنکه، با وجود تحریم های گسترده کشورهای اروپایی و آمریکا علیه این کشور، دولت های آسیایی، به ویژه چین و هند، که دو همسایه بزرگ برمه به شمار می آیند، بدون توجه به این تحریم ها، در سال های گذشته سرمایه گذاری های گسترده ای به ویژه در بخش منابع معدنی و انرژی در این کشور انجام داده اند و مهمترین تامین کنندگان درآمدهای اقتصادی دولت برمه به شمار می آیند. کشورهای جنوب شرق آسیا نیز بیش از یک دهه است که برمه را به مجمع منطقه ای ملل جنوب شرق آسیا فراخوانده اند و با دولت این کشور در حال همکاری هستند.


متن کامل یادداشت ماندانا تیشه یار را اینجا بخوانید


49263

کد خبر 259378

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام DE ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۶
  17 1
  1- از نظر فساد اقتصادی و سیاسی نیز در میان 183 کشور جهان، برمه رتبه 180 را دارد و یکی از فاسدترین دستگاه های دیوانسالاری در جهان را داراست. 2-جالب آنکه، با وجود تحریم های گسترده علیه این کشور، ، در سال های گذشته سرمایه گذاری های گسترده ای به ویژه در بخش منابع معدنی و انرژی در این کشور انجام داده اند و مهمترین تامین کنندگان درآمدهای اقتصادی دولت برمه به شمار می آیند. 3-در ايران كه حرف اول را در سلامت اداري مي زند (از در عقب صندلي اول) كسي حاضر به سرمايه گذاري نيست.
  • بدون نام IR ۱۹:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۳
   0 7
   وقتی ایمان به خدا حرف اول و آخر باشد هیچ چیزی در دشمن باعث تعجب نیست حتی حرف های احمقانه تو.... کاش برمه ای بودی دلم نمیسوخت این که داری با زبان شیرین فارسی جفتک میندازی اذیتم میکنه... برو شما به کارت برس مصداق حرف و عمل امثال شما غرب زده ها هستند
  • بدون نام IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۴
   6 0
   خب مسلما با وجود آدمایی مثل تو نظر دهنده عزیز، ایم مملکت هر روز پیشرفت می کنه، اون که برمه ای نیست و سنگ اونا رو به سینه می زهنه و غرب زده است اما تو عرب زده هستی این یاده نره. و همین عرب زدگی ما رو به این روز انداخته.
 • بدون نام IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۶
  16 0
  ما در رتبه چندم هستیم؟
  • بدون نام IR ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۶
   8 0
   يكي از رتبه هاي 181 ، 182 و 183 احتمال زياد همان 183