۰ نفر
۳ مهر ۱۳۹۲ - ۱۴:۵۹
آیا شهریار سارق ادبی بود

آقای جواد محقق آدم محترمی است اما این که وسط این همه بلبشو گیر داده است به این که غزل "علی ای همای رحمت..." از آن شهریار نیست و پیش از این در دیوان شخص دیگری به چاپ رسیده است، خیلی قابل فهم نیست. گیرم اصلا ماجرا همین است که ایشان می گوید، این که دیگر این همه بلوا به راه انداختن و هیاهو ندارد. آقای محقق مستندات خودش را عرضه کند تا مخاطبان قضاوت کنند.

از این که اسم شاعر مورد نظر را از دیگران پنهان کنیم  و هی بگوییم بعدا می گویم شاعری که شعرش مورد دستبرد قرار گرفته چه کسی بوده، در پی اثبات چه چیزی هستیم؟ می خواهیم هیجان ایجاد کنیم؟ این مردم همیشه در صحنه آن قدر در این سال ها چیزهای مهیج دیده اند که با این حرف ها نه به وجد می آیند و نه متعجب می شوند اما از آقای محقق تعجب می کنم  که چرا بعد عمری با نیک و بد خو کردن که هم مسلمانان حاضرند ایشان را بعد از صدو بیست سال بشویند و هم هندوان بسوزندشان، هر روز در رسانه ها دراین باره چیزی می گویند. آیا این همه پیگیری و سماجت به خرج دادن در باره موضوعی که برای اهل ادبیات هم خیلی اهمیتی ندارد به نوعی جبران یا کفاره این همه سال با نیک و بد خو کردن نیست؟ آیا اگر آقای محقق، در آن زمان که سن وسالش اقتضا می کرد شر و شور به پا می کرد و بسان   معلمان کهنسال  رفتار نمی کرد این روزها چنین رفتاری ز او سر می زد؟ من به آقای محقق احترام می گذارم و درست به همین دلیل از این که می بینم این روزها برخی از رسانه ها سعی دارند در این اوضاعی که اتفاق جدی ای در حوزه ادبیات رخ نمی دهد او را تبدیل به یک خبر جنجالی کنند، دلم می گیرد.شعر "علی ای همای رحمت..." ممکن است به لحاظ ادبی نقطه قوتی در کارنامه پربار شهریار به شمار نیاید اما در حافظه فردی و جمعی همه ایرانیان جایگاه ویژه ای دارد. به ویژه آن که همه ما شنیده ایم ماجرای خواب آیت الله مرعشی نجفی را، وبه نوعی این شعر را از الطاف ایزدیان و آسمانیان به شهریار شعر فارسی می دانیم. شک و شبهه وارد کردن به این که این شعر از آن شهریار نیست و خدشه وارد کردن به پاکدستی و انصاف و مروت شهریار چه مشکلی از ادبیات را حل می کند؟ البته این حرف ها بدین معنا نیست که اگر شهریار واقعا چنین کاری کرده ما محافظه کاری به خرج دهیم و به هر بهانه ای از گفتن حقیقت طفره برویم. خیر. مسئله این جاست که اصلا ادعای آقای محقق از بیخ و بن اشتباه است و اگر قرار باشد آن چیزی را که ایشان دستبرد ادبی می دانند محک و معیار قرار دهیم "حافظ شیرازی" را باید سرآمد سارقان ادبی در جهان بدانیم. نمی خواهم بحث ادبی کنم اما این که شاعری از شاعران عهد قاجار به نام "بنده تبریزی" بگوید:

علی ای سحاب رحمت همه مظهر خدایی

همه خلق ماسوی را به خدای رهنمایی

و شهریار بسراید:

علی ای همای رحمت تو چه آیتی خدارا

که به ماسوی فکندی همه سایه هما را

اسمش سرقت ادبی نیست. از آقای محقق خواهش می کنم اگر مستندات جدی در باره مدعای خود دارد آن را طرح کند و اگرنه بهتر است موضوع را همین جا تمام کند و سراغ مسائل جدی تری در ادبیات برود.

 

 

کد خبر 314749

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 69
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • امیر IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
  از این مسایل در ادبیات بسیار اتفاق افتاده که اثری به شکل دیگری در آمده . پروین اعتصامی هم به این مسائل متهم شد . شعر شهریار در اوج قرار دارد . اما اینکه اگر کسی در مورد آن حرفی بزند مورد هجمه قرار بگیرد اشتباه است . ادبیات با نقد و سخن پویاست . نباید با بی نزاکتی جلوی آن را گرفت .
  • بی نام A1 ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
   85 15
   ببخشید در این مورد خاص مگر کسی بی نزاکتی کرده؟
  • امیر IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
   14 36
   به نظرات توجه بفرمایید می بینید چه کسانی بی نزاکتی کرده
  • بنده خدا IR ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
   86 18
   بیچاره شهریار... از ادبا و صاحب نظران انتظار داریم این کم لطفی ها و هجمه ها به شاعری که بارها خود را اثبات کرده را بی جواب نگذارند
  • پندار A1 ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
   36 19
   این شعر مال من است . میگید نه ، خب ثابت کنید !!!
  • jalal A1 ۰۵:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۴
   14 5
   این شعر واسه ما تدایی دوران راهنماییه که با نام شهریار گره خورده
  • بی نام IR ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۴
   26 4
   حیدربابا یولوم سنن کج اولدی حیدربابا راهم از راه تو جدا شد عمریم کچدی گلمدیم گج اولدی عمرم گذشت و نیامدم- دیر شد هچ بیلمدیم گوزللرون نج اولدی هیچ ندانستم زیبارو هایت(زیباییهایت) چه شدند بیلمزدیم دنگه لر وار، دنوم وار نمی دانستم پیچ و خمی وجود دارد( پستی و بلندی زندگی) ایتگین لیک وار، آیریلیق وار، ئولوم وار جوانی هست- جدایی و مرگ هست
  • سهراب A1 ۲۱:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۴
   18 4
   شهریار را نه میشود تحریف کرد و نه تخریب. آثار بی بدیلش اجازه این را نمیدهد مخصوصا اشعار ترکی وی که به زبان مادریش هست و با تسلط و زیبایی فوق العاده ای سروده
 • بیکار A1 ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
  ظاهرا این آقای محقق خیلی شکم سیره.
  • شنتيا IR ۰۵:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۴
   13 1
   دلدار به من گفت چرا غمگيني/در فكر كدامين دلبر سيميني/برخواستمو ايينه به دستش دادم/يعني كه در ايينه كه را مي بيني/اينم شعر منه ساخته خوده خوده منه
  • بی نام IR ۲۰:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۴
   23 3
   گوزیاشینا باخان اولسا قان آخماز اگر به اشک چشم نگاهی شود(توجه شود) خون جاری نمی شود انسان اولان خنجر بلینه تاخماز انسان واقعی خنجر و شمشیر به کمر نمی بندد آما حیف کور توتدوغون بوراخماز ولی افسوس انسان کور چیزی را که در دست می گیرد رها نمی کند بهشتمیز جهنم اولماقدادور بهشت مان می رود که به جهنم تبدیل شود زیحجه میز محرم اولماقدادور و ماه ذیحجه مان به محرم
 • عادل از تبریز IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
  واقعا که، تو که چیزی در چنته نداری بایستی هم به بال و پر سیمرغ دست دراز کنی بلکه از عظمت او چیزی هم نضیب تو شود. حالا این محقق گرامی نگفته که چند سال کنکاش کرده تا موضوع بدین مهمی را کشف کرده که یک بیت از اشعار استاد شهریار با شاعری دیگر تشابه دارد!؟ راستی بهتر به یونسکو هم خبر بدی تا شما را زودتر کشف کنند.
  • بی نام IR ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
   57 46
   آقای عادل بهتر است در باره چیزی که نمی دانی مطالعه و اگر هم برایت سخت است سکوت کنی.جواد محقق یکی از شاعران و پژوهشگران برجسته کشور است.مقام شامخ شهریار را با تعصبات کور قومی قبیله ای گره نزن. ایران همواره به غیور مردان و فرهیختگان آذربایجان و سایر اقوام ایرانی به خود می بالد.(البته من تصور می کردم آقای خوش عمل چنین موضوعی را مطرح کرده)
  • بی نام A1 ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
   38 13
   آقاي بي نام كسي از قوميت حرف زد اصلا معلومه درباره چي داري صحبت مي كني ؟
  • مسعود A1 ۲۰:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
   37 18
   اقای بی نام محقق هرچه باشد, به پای شاعر نامی مثل شهریار که نمی رسد. از طرف دیگر با بگم بگم که حرفی اثبات نمیشه, اگهمدرکی دارن باید رو کنن. عدم ارایه مدرک خودش نشان دهنده بی سوادی این اقا می باشد.
 • بی نام IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
  67 9
  می روم تا که به صاحب نظری باز رسم *** محرم ما نبود، دیده ی کوته نظران * دلِ چون آینه ی «اهل صفا» می شکنند *** که ز خود بی خبرند این ز خدا بی خبران * شهریار سخن
 • بی نام IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
  حیدربابا دونیا یالان دونیادی
 • هادی از ارومیه A1 ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
  67 34
  برچسب زدن به کسی که هر بیت شعرش روح هر انسان دانایی را نوازش میدهد و بارها وبارها بااشعار زیبایش خود راثابت نموده از سوی افرادی چون این محقق !!!! تنها به قصد مطرح کردن اسم و رسم نداشته شان است
 • محمد IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
  64 9
  از نظر ادبی این مسئله به هیچ عنوان سرقت ادبی محسوب نمی شود و باید نام آن را الهام گرفتن گذاشت. به این نمونه ها نیز توجه کنید: اگر آن ترک شیرازی به دست آرد دل ما را/ به خال هندوش بخشم سمرقند و بخارا را (حافظ) اگر آن ترک شیرازی به دست آرد دل ما را/ به خال هندوش بخشم تن و دست و سر و پا را کسی که چیز می بخشد ز ملک خویش می بخشد/ نه چون حافظ که می بخشد سمرقند و بخارا (صائب) یا مثلاً گفته شده که در مورد شعر سعدی که گفته است: خدا کشتی آنجای خواهد برد/ وگر نا خدا جامه بر تن درد که اگر فردوسی بود به این صورت می سرود: برد کشتی آنجا خواهد خدای/وگر جامه بر تن درد ناخدای و شاعران گاهی اوقات شعرهای همدیگر را به این صورت تغییر می دهند.
 • بی نام IR ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
  12 20
  و البته شما هم تا همین چند سال پیش از دوستان و هم پیاله های تکفیری ها و تحریمی ها بودین. راستی چی شده جریان چیه از اون جا اومدین ژست اصلاح طلبی گرفتین؟؟
  • بی نام IR ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۴
   0 7
   تازه ريش پروفسوري هم گذاشته نگاش كن!!!!!!!!!!
 • بی نام A1 ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
  21 9
  شما در همه چی نظر میدی ها!!! احمدی نژادی ای برا خودت!!!!
 • گمگشده A1 ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
  37 32
  جناب محقق : شما در حدی نیستی که حتی صلاحیت به زبون آوردن استاد شهریار را داشته باشی.پس لطفا ازین به بعد در کار بزرگان وارد نشو.
 • مریم IR ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
  29 17
  واسه این محقق بی اطلاع متاسفم هدف این بابا مطرح شدن در رسانه ها وکسب شهرت است یکی نیست بگه تو رو چه به این حرفها که در مورد عجوبه ای مثل شهریار حرف بزنی .
 • جيمي جامپ IR ۱۹:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
  33 15
  اقاي محقق ميخواست بكه منم هستم كه كفت ! اقا اكه نظرتون اينه كه شهريار ما سرقت ادبي كرده عيبي نداره كشور اذربايجان همجوره پاش وايميسه و بعد شما مياييد ميكيد شهريار و مثل نظامي براي خودشون قبضه كردند.امدي جانم به قربانت ولي حالا چرا و....اينم حتما از بابا بزرك اقاي محقق سرقت شده..
 • بی نام A1 ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
  23 6
  من تو فكر اون خواب و علامه طباطبايي و باقي ماجرا هستم !!!
  • بی نام A1 ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۴
   3 1
   طباطبایی نه مرعشی نجفی جانم
 • بی نام IR ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
  30 35
  وقتی شهریار داشت شعر می گفت ، هنوز این آقا عبد الجواد داشت تو محلشون گل کوچیک بازی میکرد !الان اومده بهش میگه سارق‌!‍
  • علی A1 ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
   42 8
   شما اول مطلب رو بخون بعد نظر بده. دوست عزیز نویسنده به این موضوع معترضه که چرا بعضی ها به شهریار دارن نسبت سرقت ادبی می دن اون وقت تو اومدی به نویسنده بد و بیراه می گی. واقعا که !
  • بی نام EU ۰۴:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۴
   10 4
   علی جان بیخیال...سخت نگیر..اگه کاربر دائمی خبرانلاین باشی باید بدونی که اینجا بعضیها هستند که یک مریضی خاص دارند به نام"عشق کامنت"!!این جماعت به خاطر مریضیشون حتما باید ذیل هر خبری کامنت بذارند وگرنه از لحاظ روحی و روانی به هم میریزند اما مشکل اینجاست که چون خبرها زیاده و این قبیل افراد میخوان برای همه خبرها کامنت بذارند و طبیعتا وقت نمیکنند همه خبرها رو بخونند به تیتر خبرها اکتفا کرده و بسته به تیتر یه کامنتی رو مینویسند!!بدبختی اونجاست که این افراد حتی از تیترها هم برداشت درستی ندارند!!مثلا هر ادم عاقلی با خوندن تیتر"ایا شهریار سارق ادبی بود"میفهمه که نویسنده در پی نفی این موضوعه ولی متاسفانه این گونه افراد با دیدن کلمه سارق و شهریار در تیتر استنباطشون چیزی غیر از برداشت یک عقل سالمه!!
 • مهدی A1 ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
  18 2
  بنا به وجود مضامین و تعابیر همانند در اشعار خاقانی و حافظ و سعدی و نیز با توجّه به پاره‌ای از غزلیات هم‌وزن و هم قافیهٔ آن‌ها می‌توان نگرش این دو شاعر بزرگ (حافظ و سعدی) را به دیوان خاقانی نتیجه گرفت. (ویکیپدیا - خاقانی)
  • بی نام A1 ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
   18 8
   پس با این حساب منشا کارای حافظ و سعدی هم به آذربایجان برمیگرده
 • دکتر ارنست A1 ۲۰:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
  21 13
  لطفا در فکر نون و آب ما باشید.شعر و شاعری واسه اون موقعی خوبه که شکم سیر باشه داداش من.
  • بی نام IR ۲۱:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
   9 9
   اگر گرسنه ای پس لطفا این صفحه را باز نکن. این جا مال سیر هاست
 • بی نام A1 ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
  29 4
  آغاز سرودن شاهنامه را بر پایهٔ " شاهنامه ابومنصوری " از زمان سی سالگی فردوسی می‌دانند. (از این اقتباسها زیاده تو ادبیات، لطفا بزرگش نکنید)
 • فرید A1 ۲۰:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
  15 22
  اتفاقا جالبه ! اونوقت ماجرای خواب میره رو هوا دیگه
 • بی نام A1 ۲۰:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
  12 2
  دقیقی از معدود شاعران ادبیات فارسی بوده که دین زرتشتی داشته است. دقیقی آغاز کننده سرایش شاهنامه (فردوسی) بوده است.
 • بی نام IR ۲۰:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
  8 5
  سارق ادبی بهتره یا سارق امیدی؟
 • بی نام IR ۲۰:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
  18 8
  با چه حقی در مورد شهریار حق دارند نظر بدند ؟تخصص ایشون با جستجو در اینترنت: "جواد محقق شاعر نویسنده و پژوهشگر ادبیات کودک و نوجوان "
 • بی نام IR ۲۱:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
  21 6
  ای کاش شهریار بود و یک شعر در وصف این آقای محققی می سرود تا آفتاب برای این آقا طلوع می کرد
 • بی نام IR ۲۱:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
  27 2
  از احمدی نژاد بپرسید در این مورد هم نظر داره مثل همان وقتی که رفت شیراز و شعر حافظ را غلط خواند
 • بی نام IR ۰۳:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۴
  9 4
  لابد تمام اشعار حیدر بابا را هم از روی دست همکلاسیش تقلب کرده؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • احسان IR ۰۴:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۴
  9 0
  یک قصه بیش نیست غم عشق و این عجب کز هر زبان که میشنوم نامکرراست
 • ناصر IR ۰۵:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۴
  8 0
  آقاي محقق، همداني است و حق استادي به گردن بنده دارد. شايد شعر مفتون همداني را مد نظر دارد كه مي گويد: علي اي سماي وحدت تو چه مظهري خدا را كه خدا نموده زينت به تو تخت انما را (ديوان مفتون همداني، نشر زوار، ص 20) البته بنده معتقم اين شعر را مرحوم مفتون از شهريار استقبال كرده است كما اينكه در ديوان اين شاعر پر مايه استقبال از ديگر شعرا به كرات مشاهده مي شود. مرحوم مفتون همداني به سال 1334 فوت كرده و شعر شهريار به سال 1316 سروده شده و آوازه زيادي داشته و بعيد نيست كه اين استقبال صورت گرفته باشد. شايد هم استاد محقق ، شعر شاعر ديگري را مد نظر داشته باشد.
 • آریا IR ۰۵:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۴
  9 5
  فقط خطاب به این آقای محقق میتونم بگم متاسفم برای شما.
 • مهدی IR ۰۵:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۴
  6 3
  سلام جناب موسوی.از شما به هیچ وجه انتظار چنین تیتری نداشتم.بیشتر نظرات احساسی هستند تا از روی مطالعه و آگاهی و متاسفانه این یک مشکل ریشه دار در ماست که در برابر اظهارنظرهایی که احیانا تابوهای ما را مورد سوال قرار می دهد مواضع غیر منطقی می گیریم.البته این به این معنی نیست که نظر ایشان درست است ولی باید افراد با دانش کافی آنرا مورد نقد قرار دهند .علاقه مندان را به مطالعه گزارش خبرگزاری ایسنا در بخش فرهنگی ادبی این رابطه دعوت می کنم
 • saman A1 ۰۵:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۴
  7 6
  آقاي محقق! اولا درست نيست براي جلب توجه ، اظهار نظر يا هر قصدي كه هست ، از لفظي مثل سارق استفاده كنيدثانيا ازاين نقد وبازي و حرافي وقلم فرسايي كه بگذريم چيزي از ارزشهاي استادشهريار كم نميشود، حالا شما مثل يه بازرس بنشين وهي تحقيق كن ببين قاتل همون مقتوله يا كس ديگه س!!
 • بی نام A1 ۰۵:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۴
  11 20
  انقدر شهریار رو گنده نکنید ! ایشون جلوی حافظ و سعدی و نظامی و فردوسی یک شاعر معمولی است
  • بی نام A1 ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۴
   9 4
   حافظ و سعدی که یه نیم نگاهی به اشعار خاقانی داشتد و فردوسی هم که از شاهنامه ابومنصوری و اشعار دقیقی توسی کارشو شروع کرده. حالا نمیدونم مبنای مقایسه شما چیست؟
  • بی نام IR ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۴
   5 0
   حیدربابا شیطان بیزی آزدیریب حیدربابا شیطان ما را گمراه کرده است محبتی اورکلردن قازدیریب محبت را از دلها کنده است قره گونون سرنوشتین یازدیریب روز سیاه را سرنوشت قرار داده( نوشته) سالوب خلقی بیر بیرینون جاننا مردم را به جان هم انداخته است بارشغی بلشدیروب قاننا صلح را به خون آغشته کرده
  • بی نام بی نام IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۴
   0 0
   ما گنده اش نمیکنیم///شهریار خودش گنزه س عزیزم
 • بی نام IR ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۴
  6 4
  ژورنالیسم سرگرم کننده... خسته نباشی اقای موسوی...
 • بی نام A1 ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۴
  12 3
  خبر آنلاين يه كمي توهين آميز نوشتي ! نه ؟ سارق يعني چي؟
 • متعجبم IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۴
  11 1
  تو؟؟؟ شهریار؟؟؟ سرقت؟؟؟ الووووووووووو تیمارستان؟!
 • بی نام A1 ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۴
  8 2
  اگر ماجرای خواب دیدن یک مرد دینی مطرح نبود هرگز چنین ادعاهای عجیب غریبی مطرح نمی شد! علت اصلی این دروغ پردازی ها مخدوش کردن جایگاه علما و دین به هر قیمتی است!!! خیلی مشتاق با تفکر سیاسی و دینی واقعی این آقای مثلا محقق آشنا شوم!
 • موحدی IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۴
  2 12
  جناب موسوی قضیه گنده تر این حرفهاست. بهتره یه سر به ایسنا بزنین تا ببینین جناب شهریار شعر رو از کی بلند کرده. این شعری که شما نوشتین و شاعری که نام بردین هم از بیخ و بن اشتباهه. شما برو شعر خودت رو بگو نمیخواد از شهریار دفاع کنی.
 • بهار A1 ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۴
  6 0
  من خبرو خوندم و کامنتارو نیز. پ چه خبره بگذارید اهالی شعر نظر بدهند،شهریار عزیز است و بس همونطور که نویسنده گفتن هنوز مدرکی دال بر این ادعا وجود نداره . چرا نقد عصبیتون میکنه اتفاقا این ادعا باعث میشه بیشتر شهریارو دوست داشته باشیم و شاعرا بیش از پیش شعراشو میخونن . نظر شخصی ندارم نسبت به اقای محقق چون سر رشته ای ندارم در این موضوع (تاریخ شعر)
 • بی نام IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۴
  4 6
  آقای نویسنده!(درج نکن طبق معمول!اما خودت بخون) ظاهرا شما هم به بیماری (همه چیزدانی) مبتلایید.کمتربنویس!بیشتربخون!برات خوبه .ضمنا شهریاراواخرعمراداعاکردکه ازحاقظ بالاتره!اگه درج کردی نشانی اش روهم بهت میدم.
 • بی نام A1 ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۴
  12 1
  خبر تیتر رو خیلی بد زدی. هزاران از این اقتباسها وجود داره بحث سرقتی در میان نیست.
 • سینا IR ۰۵:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۵
  5 0
  پس از نظر محقق سعدی هم سارق ادبی است . چون سیصد سال قبل از سعدی ، فردوسی گفته : برد کشتی آنجا که خواهد خدای اگر جامه بر تن درد ، ناخدای بعد در قرن هفتم سعدی میگه : خدا کشتی آنجا که خواهد برد اگر ناخدا جامه بر تن درد. بعضی ها دنبال مطرح شدن هستند با تخریب و حمله و ان قلت آوردن در کار بزرگان ... می خوان با مغلطه کردن جامعه ادبی و مردم را تو آمپاس قرار بدهند ، ولی نمی دانند که : بزرگش نخوانند اهل خرد که نام بزرگان به زشتی برد
 • بی نام A1 ۰۶:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۵
  4 2
  واقعا باید در این سایتو تخته کرد که کامنتارو سلیقه ای نمایش میدن متاسفم براتون
 • ترنادو IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۵
  3 0
  عرض خود میبری وزحمت ما میداری
 • نیماراسخ A1 ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۷
  2 1
  من مانده ام که چرا موضوع خواب آقای مرعشی را شخص ثالثی بازگو نکرده است و ایشان در زمان حیاتشان هم چیزی نفرمودند.جالب است بدانید که حاج آقا محمود فرزند آقای مرعشی هم چنین موضوعی را تایید نمی کنند.تازه اگر صحت هم داشته باشد در ذهن حضرت آیت الله شعر قبل تر از شعر شهریار بوده است که عنوان کرده اند.ایشان محفوظات زیادی داشته اند و همینطور کتاب زیاد. فرزندان آقای مرعشی حیات دارند و هم دوستان ایشان ، چرا کسی نمی رود حقیقت یا عدم حقیقت آن خواب را از آنها بپرسد؟گذشته از این حرفها ،کاری که استاد شهریار کرده در تاریخ ادبیات سابقه دارد و سرقت ادبی هم نیست.مثل این است که زرگری ماهر خرمهره ای پیدا کند و از آن گوهری تابناک و زیبا ارائه دهد.در دیوان حافظ دهها بیت از خواجو آمده است به همین منوال.
 • سهند IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۸
  4 0
  واقعا این قدر حسادت دارید ....برای خبرگذاری انلاین متاسف هستیم که چنین تیتر توهین آمیزی نوشته.....
 • احد IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۸
  4 0
  برو بابا سعدی و حافظ دزدی نکنن شهریار نمیکنه
 • بی نام A1 ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۸
  5 0
  این محقق ادب دوست نیست از ان دسته ای است یادنبال تنش افرینی بین اقوام است یا خواسته اظهار وجود با نفی یک بزرگوار کند
 • داریوش A1 ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۹
  3 0
  جنگ هفتاد و دو ملت همه را عذر بنه چو ندیدند حقیقت ره افسانه زدند
 • رویا IR ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
  3 0
  خیلی توهین آمیز تیتر زدی بی شک شهریار بزرگترین شاعر معاصر هست حتی اگر تهمت دزدی این شعر رو بهش بزنن اونقدر اشعار والای دیگه ای داره که هیچی از ارزشهاش کم نمیشه مثل اون غزل اولدوز سایاراق گوزلمیشم هر گجه یاری گج گلمده دیر یار یئنه اولموش گجه یاری...
 • ناشناس A1 ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
  0 0
  استاد شهریار شاعر معاصر بزرگی است و مورد احترام همه ایرانیان، ولی روز شعر و ادب پارسی تنها برازنده یادبود بزرگانی چون "فردوسی کبیر" است. اگر در انتخاب این روز به یادبود فردوسی، بی عدالتی صورت نمی گرفت و تعصبات قومی دخالت داده نمیشد شاید امروز شاهد این بحثها نیز نبودیم.