سرنوشت یک شعار استراتژیک/ موافقان و مخالفان مرگ بر آمریکا چه می​گویند؟

«احمد آقا تلفن‌ کرد و اطلاع‌ داد، امام‌ با پیشنهاد قطع‌ شعار «مرگ‌ برآمریکا و مرگ‌ برشوروی‌» از رسانه‌های‌ دولتی‌ موافقت‌ کرده‌اند و پذیرفته‌اند که‌ بگویند به‌ امر امام‌ قطع‌ شده‌ است‌».

محمود عزیزی: این عبارات روایت هاشمی رفسنجانی از تصمیمی است که در دهه 60 گرفته شد، اما مجال طرحش به سالهای دهه 90 رسید. شعاری که برای خیلی از مردم ایران، نشانه انقلاب 57 است و جمعی هم که سه دهه قبل هم تمایلی به بیانش نداشتند این روزها فکر می کنند حذفش راهی به سوی  ارتباط با دنیا است.

6 روز بعد از بازگشت روحانی از آمریکا و در روزهایی که همه تریبون های رسمی و غیر رسمی از او و عملکردش در سفر به نیویورک تقدیر می کردند، در ظهر 12 مهر ماه در نماز جمعه تهران، حتی اظهارات صفار هرندی نتوانست جلوی شعار مرگ بر آمریکا برخی نمازگزاران را بگیرد.

در همان روز خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی از تهران، نوشت: «شعارهای متداول پس از نماز جمعه در تهران نشان دهنده چالش‎هایی است که حسن روحانی در مسیر رسیدن به یک تعامل بی سابقه با واشنگتن - که شامل گپ تلفنی هفته گذشته با رئیس جمهوری باراک اوباما بود- در پیش رو دارد.»

اما آنچه که در روزهای گذشته به موضوعی چالش برانگیز تبدیل شد، تنها گفت و گوی تلفنی روحانی و اوباما نبود، بلکه بخشی از آن به باز نشر یک مصاحبه در سایت آیت الله هاشمی رفسنجانی باز می گشت. مصاحبه ای که رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بعد از انتقادهای ریز و درشت در گفت وگویی تاکید کرد که مسئول سایت او بدون هماهنگی اقدام به انتشار آن در این زمان نموده است. {اینجا}

آنچه که بدون هماهنگی با او منتشر شده، مربوط به اظهارات آیت الله درباره حذف شعارمرگ بر آمریکا در گفت‌وگو با ماهنامه مدیریت ارتباطات در  اردیبهشت 1389 و مطلب مربوط به رابطه با آمریکا در گفت‌وگوی وی با فصلنامه موسسه مطالعات بین‌المللی در پایان سال 1390 بود که چندی بعد در کتاب صراحتنامه هاشمی انتشار یافت. هاشمی در کتاب صراحت نامه به موضوعی که سه دهه شعار  انقلاب بوده  پرداخت و تاکید کرد که امام با حذف این شعار {مرگ بر آمریکا} موافق بودند.

اظهار نظری که صف منتقدان همیشگی هاشمی را بار دیگر هوشیار کرد تا علیه او و اظهار نظرش سخن بگویند و او را به بیان مطالب بدون سند متهم کنند. هاشمی در خاطرات سال 62 خود در روز 20 فروردین می​نویسد: «...حاج احمد خمینی فرزند امام از طرف امام رسما به صداوسیما ابلاغ کنند که [شعار] مرگ بر آمریکا و مرگ بر شوروی را که در شعارهای مردم می‌آید، حذف کنند. او در ادامه روزنگاری خود می​نویسد:« دوستان دیگر هم موافق‌اند.»

 هاشمی در خاطرات خود اشاره ای به نام این دوستان نکرده است. اما در تاریخ 21 مهرماه سال جاری سایت هاشمی به انتشار متنی از سخنان شهید مطهری اقدام کرد تا تفاوت انقلاب اسلامی و اسلام انقلابی را توضیح دهد. متنی که به نقل از پایگاه جامع آثار شهید مطهری منتشر شده و در آن آمده است: «عده ای میان انقلاب اسلامی و اسلام انقلابی اشتباه می کنند یعنی برای آنها مبارزه و انقلاب هدف است، اسلام وسیله ای است برای مبارزه و انقلاب. نتیجه اش این است که از اسلام انتخاب می کنیم؛ هر چه از اسلام ما را در مسیر مبارزه قرار بدهد آن را قبول می کنیم و هر چه از اسلام ما را در مسیر مبارزه قرار ندهد آن را از اسلام طرد می کنیم!»

رجوع به خاطرات هاشمی نشان می دهد این موضوع مساله مورد تصمیم حزب جمهوری اسلامی هم بوده است چرا که در اول اردیبهشت همان سال در این خصوص بحث می شود. روایت هاشمی از این بحث از این قرار است: «... جلسه شورای مرکزی حزب [جمهوری اسلامی ] داشتیم‌. درباره دستور امام برای حذف شعارهای مرگ برآمریکا و «مرگ بر شوروی» بحث داشتیم که شیوه حذف آن ـ‌به صورتی که عکس‌العمل بدی نداشته باشد ـ انتخاب شود. »

سه ماه بعد هاشمی بار دیگر با موضوع  حذف شعار رابطه با آمریکا مواجه می شود. او در روزنوشت 14 تیر 63 نوشته است: «...  [آقای امام موسوی‌] نماینده شوشتر هم آمد و پیشنهاد قطع شعار مرگ برآمریکا و شوروی را می‌داد. گفتم به طور اصولی تصمیم گرفته‌ایم‌، امام هم موافقت کرده‌اند ولی منتظر فرصت هستیم .» فرصتی که به نظر می رسد سه دهه بعد در سال 92 با روی کار آمدن روحانی و تغییر دیپلماسی ایران و آمریکا فراهم شده است.

مذاکرات سه شنبه جاری ایران و 1+5  شاید نتواند سرنوشت یک شعار استراتژیک انقلاب اسلامی را از تریبون های رسمی حذف کند، اما شاید موجب شود 13 آبان امسال روز تسخیر لانه جاسوسی شعار «مرگ بر آمریکا» به «مرگ بر استکبار» تغییر کند. همه این احتمالات در دنیای سیاست به رفتار آمریکایی ها بازمی گردد.

اهم اظهارات موافقین و مخالفین سر دادن شعار مرگ بر آمریکا براساس حروف الفبا

 

نام/ سمت

اظهار نظر/ منبع خبر

انصاری حمید/ قائم مقام موسسه تنظیم نشر آثار امام خمینی

خاطره‌ای که آقای هاشمی رفسنجانی در موضوع حذف شعار نسبت به امام ذکر کرده است مربوط به موافقت و دستور امام بر قطع این شعار از رسانه‌های دولتی است نه حذف آن از ادبیات سیاسی مردم در تظاهرات و راهپیمایی‌ها و مناسبت‌ها (جماران)

اکرمی سیدرضا/ رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری

شعار مرگ بر آمریکا باید ادامه یابد . بنده معتقدم مسائل را تنها به شعار خلاصه نکنیم بلکه به دنبال عمل هم برویم.(مهر)

بادامچیان اسدالله/عضو شورای مرکزی موتلفه

جامعه ما یک جامعه آزاد است و در این آزادی همه حق اظهارنظر دارند و در مقابل از باب تذکر هم می شود انتقاد کرد.(مهر)

تقوی سیدرضا/رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه

برخی ها قبله و آرمانشان آمریکا است. ما آنچه از امام در مورد آمریکا به یاد داریم، این جمله تاریخی است که "آمریکا شیطان بزرگ است". (مهر)

جعفری محمدعلی/ فرمانده سپاه

مردم فریب کسانی که ادعا می کنند امام موافق تعطیلی شعار مرگ بر آمریکا بودند را نمی خورند.(فارس)

حسینی بوشهری سیدهاشم/ مدیر حوزه‌های علمیه کشور

امروز اگر مرگ بر آمریکا سر می‌دهیم به این دلیل است که هنوز مستحق مرگ است.(مهر)

خاتمی سیداحمد/ امام جمعه تهران

حذف شعار مرگ برآمریکا مخالفت با ولایت است.(فارس)

سجادی سیدکمال/دبیر کل حزب جامعه اسلامی کارمندان

بحث در مورد حذف شعار مرگ بر آمریکا زود هنگام است و دلیلی بر حذف این شعارها وجود ندارد چرا که غیر از تعارفات سیاسی و دیپلماتیک شاهد برنامه دیگری از رابطه با آمریکا نیستیم و همچنین تغییری در سیاست آمریکا به وجود نیامده است.(آریا)

سعیدی علی/ نماینده ولی فقیه در سپاه

حذف شعار «مرگ بر آمریکا» تنها در اختیار ولی فقیه است.(فارس)

شجونی جعفر/ عضو جامعه روحانیت مبارز

شعار مرگ بر آمریکا، شعار مورد تائید حضرت امام بود و اگر قرار باشد روزی این شعار حذف شود با نظر حضرت آقا خواهد بود پس بهتر است افراد غیرمرتبط در این حوزه ورود نکنند.(فارس)

زیبا کلام صادق/ استاد دانشگاه تهران

اصرار بر دشمنی با آمریکا و شعار مرگ بر آمریکا، هزینه‌های زیادی برای کشور داشته است.(ایسنا)

غرویان محسن/ استاد حوزه علیمه قم

عالم سیاست عالم تغیرات است و اگر روابط ایران و آمریکا اصلاح شود، حذف این شعار هم بلااشکال است.(عصر ایران)

غضنفر آبادی موسی/ نماینده بم در مجلس

آرزوی‌مان این است که مرگ بر آمریکا نگوییم و آن زمانی محقق می‌شود که آمریکا دست از جنایت،‌ قتل، غارت و چپاول بردارد.( مهر)

حبیبی محمدنبی/ دبیر کل موتلفه

هیچ سندی درباره موافقت امام (ره) با حذف شعار مرگ بر آمریکا وجود ندارد. امام (ره) بارها از نفرت مردم ایران از سیاستهای آمریکا سخن گفته‌اند.(فارس)

هاشمی​رفسنجانی فائزه

اینکه شعار مرگ بر آمریکا می‌تواند مانند شعار مرگ بر شوروی حذف شود باید بر اساس منافع ملی باشد و رابطه هزینه و فایده در نظر گرفته شود.(تسنیم)

اسامی افراد در این جدول به ترتیب حروف الفبا تنظیم شده است.

29212

 

 

 

 

کد خبر 317435

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 116
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام EU ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  مرگ بر روسیه
  • بی نام A1 ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
   بيايم كلا به كشوري دشنام نديم و توهين نكنيم
  • بی نام A1 ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
   شعار ما از امروز فقط همینه: درود بر ایران و زنده باد زندگی...........
  • بی نام A1 ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
   دوست عزیزی که میگی مرگ بر روسیه، میدونی شما هیچ تفاوتی نداری با اونی که میگه مرگ بر آمریکا؟
  • بی نام A1 ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
   325 4
   مرگ بر ريا دروغ ونيرنگ وفريب ,مرگ بر انحصار واستبداد مرگ برارتجاع وانجماد
  • بی نام A1 ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
   آقا چرا نون ما رو آجر می کنید ما از همین شعار ثروتمند شده ایم
  • بی نام EU ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
   در وصف امریکا همین بس که دشمن قابل تحسینی است. اما بهر حال دشمن است.
  • بنده خدا IR ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
   187 9
   خداوند تو قرآن به مسامونا توصیه مکنه که به خدای سنگی و چوبی و ... که بت پرستا برای خودشون درست کردن توهین نکنید تا آنها هم به خدای شما توهین نکنن. همین بزرگترین درس برای ماست که بدونیم کار درست کدومه.
  • عاجز A1 ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
   6 27
   چه ربطی داره ؟ اصلا شعار علیه یک جغرافیای خاصی نیست که شما روسیه را هم وارد میکنید بلکه مرگ بر نظامی است زورگو و استکباری و لجوج و غارتگر و سفاک و ضد بشر و شیطانی که خیلی از کشور ها را شامل میشه اما به صورت نمادین به نظامی نسبت می دهیم که شیطانی تر از بقیه است که آن هم به قول امام خمینی نظامی نیست جز شیطان بزرگ آمریکا
  • بی نام A1 ۰۷:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۴
   20 5
   روسیه حدود 15 درصد موافق و 85 درصد مخالف داره توی ایران معلوم نیست چیکار کردن روسها که اینطور ملت ازشون روگردون ششدن قابل توجه سفارت روسیه
 • بی نام A1 ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  اصلا شعار و دشنام و نفرين كار افراد و جوامع ضعيفه. دقيقا مثل كودكي كه زورش به يكي قويتر نميرسه بجاش بهش فحش ميده!
  • حقیقت گو A1 ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
   نه خیر کشورهای قدرتمند هم به کشورهای ضعیف فحش می دهند فقط شکل اون فرق داره!!! همین فیلم 300 یه نمونه ی کوچیکش که کل فرهنگ ایران باستان رو شست پهن کرد جلو آفتاب!!!!!!!!!! شما اینها رو فحش نمی دونی برو خودت رو عوض کن!!!! بله، اونها چون امکانات دارند، مدل فحش دادنشون با ما جهان سومی ها فرق داره و برای فحش دادنشون هم از امکاناتشون استفاده می کنند نه مثل ماها بریزند توی خیابون و.....
  • بی نام A1 ۱۶:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
   25 3
   فيلم 300يه كار دولتي بود؟نكنه ميخواي بگي تعداد زيادي از مردم آمريكا از فيلم300حمايت كردند؟(مثلا ريختند توو خيابون و دردفاع از اون شعار دادند؟)اگه كسي دلش ميخواد فحش بده خب فحش بده ولي نه به شكل دسته جمعي و سازمان يافته (يا همون "خودجوش" ِ خودمون!) ما هم فيلمهاي زيادي شبيه 300عليه آمريكا ساخته ايم كه از قضا بيشترشون دولتي بوده(صداوسيما ازش حمايت كرده) لطفا نظرم رو كامل منتشر كنيد
 • بی نام A1 ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  خداوکیلی این تابو ها چیه واسه خودمون درست میکنیم بعد خودمون توش گیر میکنیم؟ اصلا یعنی چی مرگ بر فلانی؟ خوشتون میاد اونا بگن مرگ بر ایران؟ پرچم ما واسمون مقدسه چه حسی پیدا میکنید وقتی میبینید الله وسطش داره توی آتیش میسوزه؟ پرچم آمریکا هم واسه خودشون مقدسه، افتخار میکنم تا الان حتی یک با هم نه به شرق نه به غرب مرگ نفرستادم
  • مرتضی IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
   جناب بی نام یک نگاهی اجمالی به سایت های رسمی بی اندازید متوجه می شوید که سیاه پوستان آمریکا چندی پیش برای مخالفت با رئیس دولت مرکزی که خود نیز رنگین پوست است پرچم امریکا را به آتش می کشند !!! شما از ایرانیان که از سالیان دراز امریکا با ایشان دشمنی آشکار دارد چه توقعی دارید ؟؟؟!!!
  • بی نام A1 ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
   132 4
   مرتضي خان اونا هم كلر اشتباهي كردن. بنظر شما خيلي ادمهاي بافرهنكي هستن؟. ضمنا الان امريكا اون دشمن خونخواري كه شما فكر ميكنين نيست. فقط كشوريه كه باهاش اختلاف نظر داريم كه بيشتر اين اختلاف نظرها هم بخاطر كشورهاي ديكري مثل فلسطين و عراق و ايناست نه كشور خودمون!! ما سالهاست به منافع ملي مون فكر نكرديم و ارتباط با كشورهاي قوي و درست حسابي رو كنار كذاشتيم. اما اين نسخه ديكه مال الان نيست
  • بی نام A1 ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
   29 1
   اینم خودش شعاره! مثل نظر من
  • بی نام IR ۱۸:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
   31 0
   دوست بی نام اول حرفتون صحیحه. ولی نباید این مساله از اول به وجود می اومد که حالا تبدیل به تابو بشه. غربی ها به خصوص آمریکایی ها در دوره ای اونقدر از شرق و چپی ها می ترسیدند که حتی مثلی بود که اگر فلانی با پای چپ وارد یا خارج بده شاید چپی باشه؛ با این حال هرگز شعاری در کار نبوده... از اونطرف در جوامع کمونیستی چنین شعارهایی در برخی جاها رایج بود.
  • بی نام A1 ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۴
   0 2
   جوابتو حقیقت گو داده..یکم عقلتو بکاربنداز.بولتن جرا نظرهامو نمیذاری
 • بی نام A1 ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  اقا اصلا امريكا بد اخ ايش. شعار دادن معني نداره كه. اينهمه شعار دادين كجا رو كرفتين. بجاش بياين با امريكا رقابت كنيم. مثل خيلي كشوراي ديكه شعار با فرهنك ( كذشته، نه الان!) ايران در تضاده
  • بی نام A1 ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
   5 127
   شما مطمئنی الآن خودت در حال شعاردادن نیستی؟
  • بی نام A1 ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
   6 118
   عزیزم کسی جلوی شما رو نگرفته که شما رقابتتو بکن
  • بی نام IR ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
   154 4
   از شما كوته فكران همين جواب بر مياد! من منظورم رقابت توسط همه مردم ايران بود، البته من نظرم دوستيه نه رقابت! رقابت رو بخاطر شماها گفتم!، يه نگاه به ژاپن بكنين، غير از اينه كه رو دو تا شهر مهمش بمب اتم ريختن؟ اونا بجاي اينكه مثل شما فقط شعار و هاي و هوي بدن كار كردن، رقابت كردن و پيشرفت كردن، حالا شما هي اندر خم اين كوچه بمونيد و شعار بديد!
 • بی نام IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  84 0
  جامعه مانندیک موجودزنده بایدراه تکامل رابپیمایدایستائی وتعصب آفت پیشرفت وتعالی است اگرشعارهامنفی باشداثرمنفی برجامعه داردواگرشعارهامثبت باشدباعث همبستگی وانسجام ملی میشودژاپن وآلمان بامثبت اندیشی به مشکلات فائق آمدندماازتجربیات بشری بهره بگیریم ونسل فردارادریابیم
 • بی نام A1 ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  ميشه لطف كنين عكس مجسمه ازاد رو ديكه اينجوري نذارين؟. حداقل اسمش قشنكه. اين مجسمه هديه اي بود كه فرانسوي ها به امريكا داده بودن.
  • بی نام A1 ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
   10 40
   چقدر منطقی! واقعا قانع شدم
  • msx A1 ۲۱:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
   15 78
   مجسمه ازادی تندیس *تائیس *معشوقه اسکندر است,همون کسی که اسکندر رو به سوزاندن تمدن ایران وا داشت.از این جهت به این مجسمه تندیس تمدن سوز میگن.بد نیست یکم در موردش تحقیق کنی تا متوجه شی غرب از 3000 سال پیش با شرق مشکل داشته.واقعا به نماد سوزاننده تمدن کشورت احترام میذاری؟
  • بی نام IR ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
   84 3
   هرچي باشه اين مجسمه نماد يك كشور است، و ما نبايد به نماد يك كشور در قرن 21 توهين كنيم، ضمنا بزرگترين آسيب رو در تاريخ به ايران مغول ها زدن اما تو كشورشون از چنگيزخان مجسمه دارند و بهش احترام ميذارن، ما هم همش نبايد مثل بچه ها لج كنيم و نماد كشورها رو مسخره كنيم، ضمنا اسم اين مجسمه "آزادي"‌است، نه "تائيس"! ضمنا آمريكا كشوري است كه اگر منصف باشيد، مادر تمام پيشرفتهاي علمي و پزشكي و فني عصر جديد در دنياست و بزرگترين خدمتها رو به بشريت كرده
  • رضا EU ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
   62 3
   ام اس ایکس جان هیچ تمدنی نابود نمیشود مگر از درون (ویل دورانت)... شما هم این کینه های چند هزارساله رو بی خیال!!
 • بی نام IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  87 1
  اگر با مرگ مرگ گفتن چیزی درست و می شد و تغییر می کرد باید در این سی و چند سال یک اتفاقی به نفع ما می افتاد ما که چیزی ندیدیم حالا شاید یک عدهای پشت پرده یه چیزهای دیده باشند و یک استفاده ای برده باشند حالا با برداشتنش از اون سود براشون هیچ میشه اله اعلم
 • بی نام IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  53 0
  اگه ميخواهيم كشورمون پيشرفت كنه از خودمون شروع كنيم تو تاكسي نشسته بودم كارگره از زرنگي خودش مي گفت كه هفته اي چند ساعت در محل كارش نيست و همش جيم ميزنه اما فكر نكنم يه چيني زيره كار در رو باشه
 • اصولگرا DK ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  50 1
  1- مشکل شعار «مرگ بر آمریکا» اینه که در این شعار تفاوتی بین مردم آمریکا و سیاست های خصمانه دولت آمریکا وجود نداره و باعث می شه که یک تصویر بدی با شانتاژ رسانه ای غربی ها از ملت بزرگ ایران نشون داده بشه. این شعار باید اصلاح بشه. 2-بعضی از بزرگان به جای بیان خاطرات دو نفره که سندی براش وجود نداره و باعث تردید می شه بهتره که اگه نظرشون رو صحیح می دونن و بر اون پافشاری دارن بیان با دلیل و منطق نظرشون رو برای مردم تشریح کنن.
  • بی نام A1 ۰۴:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۴
   7 0
   لذت بردم
 • بی نام IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  77 1
  حتما اگه ادامه بدیم به یه جایی میرسیم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!):دنیا با سرعت در حال پیشرفته و ما همچنان اندر خم اینیم که شعار بدیم یا ندیم!!!!!!!!!!!بدید برادر بدید
 • علیرضا IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  41 1
  بهتر است نوع شعارهایمان عوض شود با توجه به گذشت زمان قبلا میگفتیم مرگ بر شوروی چرا حالا نمیگیم چون رابطه خوبی داریم اما روسیه هنوز دوست واقعی ما نیست بهتر است بگوییم مرگ بر منافق یا مستکبریا زورگو
 • بی نام IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  46 7
  همه شعارهای مرگ باید حذف شوند چون در شرایط فعلی کاربرد نداشته و حتی تاثیر منفی بر منافع ملی دارند فقط یک شعار باید تداوم یابد و آن مرگ بر صهیونیست است /
 • عادل IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  49 0
  آیا در هر کشوری مهمترین نظر نظر ملت نیست؟آیا دولت و دولتمردان خدمتگزار ملت نیستند؟چرا یک همه پرسی نمیگذارید که ملت میخواد با آمریکا مذاکره کنه یا نه؟اگه کامنت های همین مطلب بخونیم میفهمیم مردوم ایران شریف ترین مردمانند و با هیچ کشور و مردمی دشمن نیست و هرگز مرگ مردمان کشور دیگری را نمیخواهند..
 • کاوه A1 ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  51 1
  اگر واقع بین باشیم شعار مرگ بر امریکا متناسب با اخلاق اسلامی نبوده و غیر از ضرر ملت صرفا بسود رانت خواران می باشد.
 • بی نام A1 ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  48 0
  هر چقدر هم مشكل داشتيم از ژاپن بيشتر با آمريكا مشكل نداشتيم. آيا اين شعارها رو انجا هم مي بينيند؟ ولي انها با صنعتشون از مهم ترين رقيبان آمريكا هستند، در حالي كه ارتباط هاي معموليشان را هم حفظ كردن.
 • بی نام A1 ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  10 7
  تولی و تبری در دین هست. نیست؟
 • هادی A1 ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  35 1
  با سلام .با نقد برسی که دیشب شبکه 1 گذاشت فکر نکم امیدی به برقراری ارتباط باید داشت.امام خمینی گفتن این شعار برات مظلوم از ستمگره .حالا که این ستمگران و ظالمان تو همین کشور خیلی بدتر از امریکان. بعدم با علمی و سوادی که خودمان داریم. چرا استناد به گذشته می کنیم.پای امام وسط میارید .
 • بی نام A1 ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  4 44
  کسی مخالف رابطه با آمریکا نیست مساله این است که اونها عملکردشون کجا منصفانه و طلبکارانه نبوده که الان ما باید این قدر راحت با آنها مذاکره کنیم
  • بی نام A1 ۰۷:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۴
   14 0
   اصلا حرف شما درست آیا عملکرد روسیه و چین منصفانه بوده؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!این کشورا چی برای ما داشتن؟ مسئله اینه که ما فقط گیر دادیم به آمریکا و از رابطه بد بین این دو کشور کشورهای عربی و روسیه و چین بدتر از آمریکا دارن سود می برن دوست عزیز.آیا ما نباید این شعارها رو کنار بگذاریم و واقع بین عمل کنیم؟ در این هیچ شکی نیست که آمریکا به فکر منافع خودشه مثل تمام کشورها دنیا اما ما باید به جای لج و لج بازی به این فکر باشیم که چه چیزی به نفعمونه آیا باید تا آخر همین طور چشم بسته با کشورها قطع رابطه کنیم
  • مهدی A1 ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۴
   4 0
   آخه دلتون میاد نون بعضی ها ببرید؟ نه خداییش دلتون میاد؟
 • فاضل IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  7 121
  آقای هاشمی مگه کشور ایران مال شماست یا ارث پدرتان است که این طور برای ایران تصمیم میگیرید ضمنا تا قیامت باید شعار مرگ بر امریکا سر داده بشه این رو هم بگه تا امروز فقط دو تا از رئیس جمهور های امریکا شیطان پرست نبودن که اون دو نفر هم به قتل رسیدند خب با این وضعیت آیا آمریکا شیطان بزرگ نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  • بی نام A1 ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
   28 6
   من خواستم منفی بدم. مثبت ثبت شد!!!!!!!!!!!!!!!!! عجب دوره زمونه ای شده!!!!
  • بی نام IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
   53 2
   "تا امروز فقط دو تا از رئیس جمهور های امریکا شیطان پرست نبودن"؟!!!!!!!!!!!!!! هاهاهاهاها شماها ديگه كي هستين!!!
  • حاجی IR ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
   15 2
   باز خوبه که نمیگی فقط دوتاشون زامبی و آدم خوار نبودن .. یا مثلا نمیگی همه ی دولتمردانِ امریکا همجنسگرا هستند!.. واللا از شما ها هیچی بعید نیست.. شیطان پرست؟؟؟ بعضیاتون یه چیزایی میگید آدم دلش میخواد سرش رو بکوبه به میزِ فردوسی پور!
  • حاجی IR ۲۳:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
   15 0
   ضمنا آقای فاضل مگه کشور ایران مال شماست یا ارث پدرتان است که اینطور تا قیامت !! براش تصمیم میگیرید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ !
  • msx A1 ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۴
   1 10
   شما اگه 4 تا فیلم ببینی و 4 تا بازیم الان بکنی میفهمی فاضل چی میگه .اگر روسای جمهور امریکا فراماسون نبودند چرا اینقد علاقه شدید به نماد های فراماسونری و کابالاییستی دارن و حتی علنی اون رو نشون میدن؟حتما پنتاگرام هم تصادفی بوده یا دیوید کپیتال یا...؟ جریان اف کندی و لینکلن هم که خیلی ضایس.یه تحقیقی در مورد زمان و مکان و چگونگی به قتل رسوندن این دوتا بکن!
 • بی نام IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  6 124
  مرگ امریکا و هرکه خواهان حذف شعار مرگ بر امریکا است
 • حسین ش US ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  6 154
  ما با مرگ بر شوروی گفتنهایمان شوروی را نابود کردیم. آنقدر گفتیم مرگ بر صدام که صدام اعدام شد. آنقدر مرگ بر منافقین گفتیم که امروزه منافقین در حال مرگ هستند. مرگ بر ضد ولایت فقیه گفتیم و مخالفین ولایت فقیه امروز آواره در کشورهای اروپایی هستند.فقط مانده مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل که براورده شود.ان شالله آن هم به زودی،البته آگه دولت تدبیر و امید بگذارد
  • بی نام IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
   61 4
   شما یه پا خدایی واسه خدتااااا می دونستی همه رو نابود کرد دمت گرم... نه عزیز اگه اونی که الان تو اروپا حقوقش از من و تو با فروش تو مغازه بیشتره آواره است پس ما چی هستیم... نگران نباش از یه راه دیگه پول دیر میاری شماها که راه در روتون عالیه....
  • amir A1 ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
   78 0
   تو پس چرا پرچمت آمریکایی هه هه هه.....
  • بی نام IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
   63 0
   حسين خان حالا گيريم حرف شما درست دربياد! اونوقت اگه امريكا از بين بره كي اينهمه توليد تكنولوژي تو دنيا كنه؟ هواپيما ماشين داروهاي پيشرفته اينترنت كامپيوتر و و و ، ما ايرانيا ميخوايم درست كنيم با اين پشتكارمون؟!
  • علی FI ۰۳:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۴
   14 1
   دوست عزیز خیلی توهم داری؟اگر با گفتن مرگ بر ... چیزی نابود می شود مثلا بگو مرگ بر دزد تا دزدها نابود شوند .و دیگر نیازی به پلیس نباشد!!!!!
 • saeed IR ۱۷:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  1 35
  همشه بايد همراه جريان آب حركت كرد ؟؟؟؟؟؟
 • بی نام A1 ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  33 2
  الان کجای این شعار استراتژیکه ؟؟
 • عبد خدا A1 ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  42 0
  حیف و دریغا تمام مسایلمون حل شده هیچ مشکلی نداریم فقط اینکه مرگ بر امریکا بگیم یا نه.آنهایکه مگن مرگ بر امریکا خدا وکیلی جون بیکار تو خونتون نه فامیلتون دارید ،شب گشنه خوابیدی،تو رو زنو بچه ات بخاطر نداری شرمنده شدی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • بی نام A1 ۱۷:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  1 41
  ببینید ما باید با امریکا رفیق بشیم و در عالم رفاقت بهش نامردی کنیم تا از پا دربیاد نه اینکه دشمنی کنیم بدون نتیجه عزیز من
 • بی نام IR ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  65 0
  امریکا فقط بریا ملت بده ومسولین محترم گرین کارتشو دارن
  • بی نام A1 ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
   33 0
   اگرمی توانستم هزاران مثبت می دادم
 • علیرضا A1 ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  40 2
  مرگ بر امریکا ! این همه قرص دارو های امریکائی استفاده میکنین که اگه نباشه مجبورتون میکنه از داروهای اشغال چینی وارد کنین و یک عده بی گناه رو بکام مرگ بکشونین بخاطر یک شعار ! اما بهتر اینه بگین مرگ بر سیاست های امریکا
 • بی نام A1 ۱۸:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  3 46
  مرگ بر آمریکا ویتامین داره
 • بی نام A1 ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  34 0
  امام سالها شعار جنگ تا رفع فتنه و جنگیدن حتی تا بیست سال را دادند ولی به محض اینگه مصلحت دیدند از تمامی این شعارها کوتاه آمده ومصالح روز کشور رادر نظر گرفتند فکر نمیکنید این نوع تفکرات اندکی متحجرانه باشد؟
 • بی نام A1 ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  3 77
  آقای هاشمی باید از بین آمریکا و امام یکی رو انتخاب کنه.
  • بی نام A1 ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۵
   0 0
   اگه هاشمی انقلاب هم نبود
 • بی نام A1 ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  38 0
  اصلا این شعا از اولش هم درست نبود.اونی که در قران هست مرگ بر ظالمه نه گروهی که چندتا ظالم داره به همشون فحش بدهیم.
 • بی نام IR ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  28 0
  یعنی میگید وحیه و از طرف خدا اومده!!اگه منافع ما تو این باشه چرا نباید حذف بشه!!!
 • احمد IR ۲۰:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  67 0
  يعني چي مرگ خواستن براي يك كشور نه اصوليه نه اخلاقيه نه شرعي اين يك كارغلطي بود كه در فرهنگ ما رسوخ كرد
 • احترام به خواسته مردم ایران EU ۲۱:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  27 0
  میشه از نظرهای اینجا نظر واقعی مردم رو فهمید اگر واقعآ اعتقاد دارید که به مردم خدمت میکنید پس به نظر مردم احترام بگذارید و از دشمنی و کینه توزی حتی با دشمنان خودتون هم پرهیز کنید. درود بر تمام صلح طلبان عالم. و به امید دوستی تمام ملتهای عالم
 • بی نام A1 ۲۲:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  70 1
  به نظرم با این شعار امریکا نخواهد مرد. فقط تصاویر ما رو با چشم های دریده و دهان های تا بناگوش باز منتشر خواهند کرد و خواهند گفت: "اینهایی که شعار مرگ بر امریکا سر داده اند ادعا میکنند که برنامه هسته ایشان صلح امیز است! چرا باید باور کنیم؟"
 • شمیسا IR ۲۳:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
  37 1
  مرگ بر آمریکا یعنی چی؟ مردم بیچاره چه گناهی دارن/ بیاید واسه همه مردم دنیا طلب سلامتی /خوشبختی و صلح و آرامش کنیم. ما ایرانی هستیم / ما مسلمان هستیم/ هم در دین اجداد ما زرتشت و هم در دین ما اسلام همیشه از نفرت به همنوعان پرهیز شده.
 • حسین IR ۰۴:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  44 1
  یکی ثابت کنه از مرگ بر آمریکا تواین سی سال چی بدست آوردیم؟
 • امیر IR ۰۴:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  44 1
  برای نشون دادن مخالفت خود با سیاست های یک کشور شعار های دیگری هم وجود دارد آرزو کردن مرگ برای یک ملت نه با فرهنگ ایرانی هم خوانی داره نه با آیین دین اسلام
 • گمنام IR ۰۴:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  3 53
  جالبه دوستان میگن مرگ بر آمریکا نگیم ! خوب معلومه وقتی ندیدن پدرشون از فرط صرفه یا سردرد حاصل از مواد شیمیایی فروخته شده به عراق به خودش نپیچه.ندیدن تاریخ که همین امریکا چقدر برای ضربه زدن به ما تلاش کرده .نخوندن صفحات بعد از انقلاب که برای سنگونی نظام چه ها نکرده. جالبه ما رو تا خرخره زیر تحریم برده اونوقت دوستان میگن نگید مرگ بر آمریکا به آمریکا بگویید از ایران عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر.امام خمنی (ره)
  • بی نام IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
   46 1
   فانتوم ها و اف 14 ها رو هم كه باهاشون رو سر بعثي ها بمب ميريختيم آمريكا به ما فروخته بوده آقاي منطقي!
  • بی نام IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
   8 1
   دوستان مثبت اشتباهی دادم، معذرت می خوام از همه ی روشن فکرها
 • بی نام IR ۰۵:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  7 47
  اتفاقا ما در دينمان هم دعا داريم و هم لعن. سري به زيارت عاشورا بزنيد.
  • بی نام IR ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
   47 2
   آره اما شما دوستان كلا فقط قسمت لعنشو گرفتين دارين الي ماشاا... ميرين جلو! اينطوريا هم نيست كه آيه اومده باشه به يك قوم تا ابدالدهر بدون فكر كردن به شرايط زمانه فقط لعن و فحش بديم كه!
 • بی نام IR ۰۵:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  3 51
  شعار مرگ بر آمريكايي ما ارتباط به رفتار خصمانه دولت آمريكا دارد، اره دادا
  • بی نام IR ۰۷:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
   49 3
   مگه امريكا فقط با ما رفتار خصمانه داره؟ راستي تاحالا فكر كردين اصلا چرا بايد با ما رفتار خصمانه داشته باشه؟ مثلا پاكستان كه همسايه ماست و هند بمب اتم دارن كاري باهاشون نداره اما ما رو سالها تحت فشار قرار ميدن كه فعاليت هسته اي عادي هم نداشته باشيم؟! ميدونين دليلشو؟ دليلش همين شعارهاي تحريك كننده ناشي از غيظ شماها است كه سالهاست سر ميدين! شما جاي اونها باشين چي فكر ميكنين؟! انتظار بزرگي نيست حذف يك شعار غير عرف و غير اخلاقي، فقط با همين كار مطمئن باشيد رفتار خصمانه اونها هم خيلي كمتر خواهد شد!
 • حميد IR ۰۶:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  29 1
  اصلا اسمش روشه: "شعار". نه تنها هيچ گره اي رو باز نمي كنه بلكه ايجاد كننده ي گره هاييه كه سالها كور باقي ميمونن و هيچ نتيجه اي حاصل نمي كنه. دقيقا مثل فحش و ناسزا تو روابط افراده كه معمولا افراد ضعيفتر از اون استفاده مي كنن. اين شعار هيچ سودي براي ملت ايران نداشته و تنها باعث سودمندي بسياري از كشورهاي منطقه و صد البته منافع سرشار براي سودجويان داخلي داشته.
 • وحيد IR ۰۶:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  23 2
  به نظر من ايران فقط شعار بده بگه زنده باد ايران زنده باد اسلام نه اينكه بيايم جمع بشيم تو خيابون بگيم مرگ بر مردم و دولتشون اين از نظر منطق خوب نيست و با فرهنگ عميق ايراني در تضاد مي باشد اقايون.....
 • بی نام IR ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  25 0
  مساله خيلي مهم اينه كه نظام و دولت ما كلا برنامه تعريف شده اي براي از بين بردن آمريكا و حتي اسراييل نداره، اونوقت همش شعاراي از بين رفتن و محو شدنشون رو ميديم! تنها فايدش اينه كه اونها فكر كنن ما واقعا قصد از بين بردنشونو داريم! و براي همينه اينهمه به فعاليتهاي هسته اي ما گير ميدن، بسه ديگه اين شعارهاي دشمن ايجاد كن!
 • بی نام A1 ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  8 31
  ما ميگيم مرگ بر امريكا يه عده ديگه هم مرگ بر ايران سر ميدن دنيا همينجوريه
 • جعفر A1 ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  42 2
  مرگ بر جنگ
 • ماهان IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  22 4
  ما از دولت مردان امریکا نفرت داریم درست . ولی مرگ بر کل امریکا که توش هم پیر هست و هم جوان هم زن هم بچه بی گناه فکر نمیکنم کار درستی باشه؟
  • بی نام IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
   5 0
   آخه نیست که با شعارای ما قراره همشون بمیرن واقعا گناه دارن.به حرف گربه سیاه....
  • بی نام A1 ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
   0 0
   اون دونفري كه منفي دادن فكر ميكنن كشتن ِ بچه ها كار درستيه؟(اگه حتي دونفر هم همچين طرزفكري داشته باشن ....)
 • میرزا IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  23 0
  شعار برای بیان ابراز خشم و نفرت و یا برای همدردی و حس انسان دوستی سر داده می شود و این مردم و اکثریت جامعه هستند که می توانند ادامه یا عدم ادامه شعاری را مشخص کنند نه هیچ مقام دیگری چون همان مقامات را نیز مردم انتخاب نموده اند. #پخش شود لطفا#
 • مهران . ت A1 ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  29 0
  باباجان دوران شعار گذشته - الان دوران شعوره-با کسی مخالفیم که باشیم با شعار چیزی درست نمیشه که هیچ بلکه بدتر هم میشه-در ضمن عده فکر نکنند می تونند به جای 75 میلیو نمردم ایران تصمیم بسازند و تصمیم بگیرند با شعاردادن هایی که خودشون دوست دارند در مراسم مختلف بخواهند این شعارها رو اعتقاد همه ملت و دولت و نظام جلوه بدهند.لطفاً همه نظر بدهند در این مورد .
 • بی نام A1 ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  30 1
  وقتی یه عده تو ایران می گن مرگ بر آمریکا ، آمریکایی ها هم با خودشون میگن اینا که مرگ مارو می خان پس اگه قدرتمند بشن حتماً مارو نابود می کنن و لذا این حق رو خواهند داشت که با ایران دشمنی کنن و جلوی پیشرفت ایران رو بگیرن .
 • فقیر IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  41 0
  مرگ بر فقر !! :-(
 • ugd US ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  36 0
  دشمن دانا به از دوست نادان
 • محمد A1 ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  17 1
  ز رفتاربزرگان دين اعم ازپيامبران و امامان درس بگيريم از اموزه هاي قران و رعايت اصول انسانيت پند بگيريم فحش صفت چه انسانهايي است ؟ ايا فرهنگ والاي ايرانيها اينگونه است ؟
 • احمد A1 ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  8 1
  با سلام خدمت دوستان. در مقیاس کوچکتر و فردی اگر با یک نفر درگیر یا اختلاف نظر داشته باشی به نظر شما باید با منطق و خونسردی رفتار کرد با اینکه با شارلاتان بازی و سروصدا تلاش کنیم که طرف مقابل حرکتی انجام دهد. از بالا به این قضیه نگاه کنید و نتیجه را بگویید.
 • کم سواد IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  4 40
  بهتره به جای شعار مرگ، درخواستمون رو به صورت کاهش روابط دیپلماتیک ارائه کنیم.
  • بنده خدا IR ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۴
   7 0
   مگه روابط داریم که سطحش رو کاهش بدیم.
 • بی نام IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  38 3
  ما معلمی داشیم میگفت بجای اینگه با دهانتان شعار بدهید و با آمریکا مبارزه کنید بهتره که با پرورش فکر وقلم با استکبار مبارزه کنیم
 • بی نام IR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  2 2
  بهتره جای مرگ بر این و آن گفتن مرگ بر استبداد و مرگ بر استعمار جایگزین بشه
 • رسول FI ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  0 8
  اگر بخواهیم از قبل از انقلاب اسلامی شروع کنیم، مطمئن باشید چند کتاب نیاز است تا جنایات آمریکا علیه ملت ایران را برشمریم، اما چه کنیم که در این خلاصه نمی توان جز ذکر تعدادی چون نقش داشتن در کودتای28 مرداد، حمایت و پشتیبانی شاه مخلوع، استعمار و استثمار منابع ملی و هزاران دست از این موارد که هر کدام مقاله و کتابی جدا را می طلبد بیان کنیم. اما با پیروزی انقلاب اسلامی، دشمنی آمریکا با ملت ایران به اوج خود رسید و نمود و بروز یافت، چون بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران دست آمریکا از روی منابع این کشور کوتاه شد و از ان مهم تر ایران هر روز در بین مردم جهان و مسلمانان جهان در حال جای باز کردن بود. وبدانید امریکا نیرنگ ومکر دارد باید سیاسیون هدف و مکر انها را بدانند
 • بی نام IR ۱۹:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  3 0
  فارغ از هر زنده باد و مرده باد؛ سر به راه مملکت باید نهاد
 • بیتا20 IR ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  5 0
  باشعاردادن چیزی تغییر نکرده جز اینکه دنیا میگن ما ایران رو فقط ازین میشناسیم که توخیابونها مرگ کشورها رو فریاد میزنن وتوهین میکنن واقعا جایه تاسف است ازحرف بی نام ومعلمش خوشم اومد قلم نه زبان
 • بی نام IR ۲۲:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
  11 0
  مرگ بر دورنگی و دروغ
 • مجید IR ۰۶:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۴
  6 0
  مگر نه این است که"میزان رأی ملت است " پس اونائی که موافق یا مخالف این شعار(مرگ بر آمریکا)هستند نظر بدهند.
 • جلال جلالی A1 ۰۶:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۴
  15 0
  اگر مردم آمریکا یا هر کشور دیگری شعار مرگ بر ایران سر دهند چه احساس نفرتی به ایرانیان دست میدهد. این گونه شعارها فقط نفرت و اختلاف را بین ملتها زیاد میکند. اگر کشوری به ما بد کرد خود مردم آنقدر آگاهی دارند که تشخیص دهند و نیازی به این شعارها نیست.
 • بی نام IR ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۴
  13 0
  ما که سالهاست دیگه شعار مرگ بر ..... هیچ کس ندا یم و نخواهیم داد.. کسر شان خودم میدونم برای ملتی مرگ آرزو کنم.. تفکر انقلابی تفکری ویرانگر هست
 • بی نام A1 ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۴
  4 1
  خوشم مي آد از امثال استاد غرويان استاد حوزه علميه قم كه روحاني روشنفكر و با دانشيه.
 • بی نام A1 ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۴
  13 0
  درود بر ایران و زنده باد زندگی...........
 • بی نام A1 ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۴
  1 0
  بابا ژاپنی ها رو ببینید اگه جای اونا بودید چه می کردید
 • عشق ايران IR ۲۱:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۴
  3 0
  ماهاتير محمد:آمريكا مثل گاو شيرده ميمونه كه 2تا شاخ تيزم داره،اگه بلد باشي شيرشو ميدوشي والا شاخش نصيبت ميشه {مثل ما ايرانيا}
 • عقل که نباشه جان در عذابه!!! A1 ۲۲:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۴
  7 0
  چقدر بابد از لحاظ فکری در حد غارنشین های عصر یخبندان بی خرد و جاهل باشیم که استراتژی ما در فحاشی و توهین و تحقیر و حتاکی به کشور های پیشرفته و متمدن باشد در حالی که اگر تکنولوژی انها نبود الان هم هنوز همه فحاش های خیکی و متقلب و ریاکار و زورگو که ملک ما و همه اعتقادات و تفکر ما به نامردی غصب کردن در غار های سرد و تاریک تشریف داشتند هر چند هنوز هم از لحاظ فکری صدی 98 انها در غار تاریک جهل و بی خبری مطلق و خود گنده لات بینی و مردم را گوسفند و لایق تو سری خوردن و خلاصه تا وقتی که فحش دادن جای عقل و تدبیر به کار گرفته شود همین می شود که 30 و چند سال جز بدبختی و فلاکت محض حاصلی نداشت و غیر ان هم بعید بود اتفاق افته مثلا همین کشور ژاپن که عمو سام نابودش کرد با فحاشی ب امریکا دوباره ابرقدرت شده ؟!!
 • حمید A1 ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۵
  4 0
  این همه نظر مثبت بر علیه شعار مرگ بر آ.. واسه اینه که اون یک درصد پر رو بدونن 99 درصد با شما مخالفن درسته کم روند ولی میفهمن که شماها چقدر نمیفهمید که چه بر سرما آوردید وبازم پر رو پر رو دست بر نمیدارید بابا از جون این کشور(99درصد) چی میخواهید...
 • بی نام IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۵
  7 0
  مرگ بر آمریکا نه.مرگ بر افراطی
 • علی A1 ۲۱:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۶
  2 0
  بابا میخواین این شعارو حذف کنین بکنین دیگه اینکه اینهمه بالا و پایین نداره بخدا هیچ اتفاقی نمیوفته ها ....!!!1