۰ نفر
۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۰

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در نشست علمی " باغ سمن زار نوشاب، تصویر باغ در مثنوی همای و همایون خواجوی کرمانی"گفت:روزی که انسان تصمیم گرفت طبیعت را به محضر خود بیاورد باغ موجودیت یافت.


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری سیدمحمد بهشتی در این نشست که با حضور جمعی از پژوهشگران و اندیشمندان برگزار شد با اشاره به وجود ساحت های مادی ومعنوی گفت: ساحت ها را باید بتوان به درستی ترجمه کردبرای نمونه خیلی چیزها در ساحت روایی وجود دارد که نمی توان واقعیت خارجی برای آنها پیدا کرد.

به گفته او: خیلی چیزها هم در ساحت طبیعی وجود دارد که نشانی از آنها در ساحت روایی دیده نمی شود.

بهشتی گفت: طبیعت هم طبیعی و هم مصنوع است یعنی اینکه مصنوعا طبیعت را بازسازی کرده اند به گونه ای که انسان می خواهد طبیعت را به محضر خود بیاورد و به آن اشراف داشته باشد که در اینجا صاحب محضر انسان است.

وی گفت:باغ ایرانی طبیعتی است که انسان به آن تشرف پیدا کرده و با باغ چینی و باغ اروپایی تفاوت ماهوی دارد.

بهشتی تاکید کرد:ما باید به معانی فکری که در تفکر ایرانی بوده نزدیک شویم تا بتوانیم نسبت به باغ ایرانی معرفت بیشتری پیدا کنیم.

حمیدرضا جیحانی پژوهشگر پژوهشکده ابنیه و بافت نیز در سخنانی به ارایه پژوهش های خود بر روی متون و نسخه های باغ " سمنزار نوشاب" پرداخت.

اوعلاوه بر ارایه تصاویر و بیان نقش باغ در ساحت تصویرهای درون متون داستانی منظوم و نگاره های جلایری، ابعاد و تصاویری از باغ موردنظر خواجوی کرمانی و جنید سلطانی را معرفی کرد.

جیحانی گفت: باغ ها باز تابی وسیع در متون ادبی و نگارگری ایرانی داشته اند از اینرو متون یاد شده و نسخه های مصور آنها از جمله منابع شناخت باغ در سده های میانه محسوب می شوند.

او افزود:ازجمله متون یاد شده می توان به مثنوی های داستانی اشاره کرد که در پیروی از نظامی سروده شده اند و به لحاظ نوع بیان ادبی وتوجه به فضا، امکان استخراج تصویرهای مورد نظر شاعر در آنها میسر است. علاوه بر این بسیاری از این داستان ها مصور شده اند و این موضوع به فهم فضای درون داستان ها کمک می کند.

این پژوهشگر افزود: سمنزار نام مکانی در مثنوی همای و همایون خواجوی کرمانی است که در نیمه اول سده هشتم هجری قمری سروده شده و نسخه ارزشمندی از آن نیز در دست است. نسخه یاد شده در سال 798 هجری قمری توسط جنید سلطانی در بغداد و برای سلطان احمد جلایر مصور شده است و هم اکنون در کتابخانه بریتانیا نگهداری می شود.

۴۷۴۷

کد خبر 381485

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =