روزنامه جام جم نوشت: در گزارش دیروز دیوان محاسبات کل کشور، مشخص شد 20 هزار میلیارد تومان در بخش نفت به خزانه واریز نشده که این موضوع، بی‌انضباطی گسترده را نشان می‌دهد. برخی شرکت‌های دولتی و بنگاه‌های اقتصادی احکام بودجه را رعایت نمی‌کنند و وجوهی را که باید به خزانه واریز شود، انکار می‌کنند که این کار باعث اخلال در نظام اقتصادی کشور می‌شود.

با توجه به اعداد و ارقامی که قابل تأمل بوده و به خزانه واریز نمیشود، مساله مهمتر کسری بودجه است. دولت باید بخشی از درآمدهای خود را به خزانه واریز و به بخشهای تخصیص یافته پرداخت کند، اما از این کار صرفنظر میکند و جالب این که کسری بودجه در دولت را با چاپ اسکناس پوشش میدهد. در این شرایط مشخص میشود کسری بودجه نیز غیرواقعی است و از جیب همه مردم ایران باید ناکارآمدی مالی پوشش داده شود.

چاپ اسکناس و افزایش نقدینگی به معنای کاهش ارزش پول ملی است و رقم نقدینگی از ابتدای فعالیت دولت یازدهم تاکنون بیش از سه برابر شده و دیوان محاسبات در این زمینه باید وارد شود و نقش نظارتی خود را بخوبی ایفا کند. دیوان محاسبات میتواند گزارشهای اجمالی و کلی در مورد بودجهها تهیه کند و نباید همسو با دولت باشد. اخیرا هم شنیده میشود آقای لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دستور داده این بیانضباطی مالی را پیگیری کنند. دیوان محاسبات در این اعمال نظارت نقش مهم و اساسی را ایفا میکند و تخطی در این زمینه باعث بیاعتمادی سرمایههای اجتماعی و افزایش بیانضباطی دولت میشود.

 

23302

کد خبر 749080

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۰۵:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۵
    7 0
    اختلاس های جدید در راهند