جرج سوروس: فیس‌بوک و گوگل برای جامعه و دموکراسی خطرناکند

ارزباز و میلیاردر مجاری-آمریکایی معتقد است فیس‌بوک و گوگل مانع نوآوری و ابداع بوده و تهدیدی برای جوامع امروزی هستند.

 

به گزارش خبرآنلاین، یهودی 87 ساله و سازمان‌دهنده انقلاب‌های رنگی در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس تاکید کرد کمپانی‌های نفت و معدن، محیط فیزیکی را استثمارمی‌کنند و کمپانی‌های مالک شبکه‌های اجتماعی نیز محیط اجتماعی را!

به گفته وی، "این یک حرکت شنیع و بدکارانه محسوب می‌شود چرا که شبکه‌های اجتماعی روی چگونه فکر کردن و رفتار مردم تاثیر می‌گذارند، بدون اینکه آنها متوجه این موضوع باشند. بنابراین عواقب ناخوشایندی به خصوص در مورد صحت انتخابات و عملکرد دموکراسی دارد." {لینک}

سوروس معتقد است:"شبکه‌های اجتماعی با دستکاری در کاربران خود، آنها را به سوی اهداف تجاری فریب می‌دهند و عمدا کاربران را معتاد به خدمات خود می‌کنند و این می‌تواند به خصوص برای نوجوانان بسیار مضر باشد. قدرت شکل دادن توجهات مردم عملا در دست چند کمپانی است. تلاش برای رسیدن به آنچه استوارت میل، آزادی اندیشه نامید، بسیار طولانی خواهد بود."

سیاستمدار طرفدار انقلاب‌های رنگی هشدار داد که شبکه‌های اجتماعی باید سیستم نظارتی خود را با نظارت‌های حکومتی یکپارچه کرده و در این راه باید کشورهایی مانند فیلیپین را الگو قرار دهند.

حمله به شبکه‌های اجتماعی اخیرا گسترش پیدا کرده و در همین رابطه، «راجر مک نامی» از سرمایه‌گذاران اولیه فیس‌بوک، نوامبر گذشته با تاختن به شبکه‌های اجتماعی، فیس‌بوک و گوگل را برای سلامت جامعه مضر دانست.

{گفتنی است غربی‌ها با راه‌اندازی شبکه‌های اجتماعی یک دهه قبل سعی کردند سیاست،فرهنگ و انتخابات کشورهای مختلف را تحت تاثیر و نفوذ خود قرار دهند و از آن استفاده و سوء استفاده‌های زیادی کردند (ترویج بهار عربی و ایجاد آشوب در خاورمیانه و شمال افریقا) و آن زمان این شبکه‌ها بسیار مطلوب و مفید بودند! اما پس از آنکه معلوم شد کشورهایی مانند روسیه با راه اندازی لشگری از ترول‌ها توانسته روی انتخابات 2016 آمریکا و سایر کشورها تاثیر بگذارد، پس از آن این شبکه‌ها آماج حملات قرار گرفته و حالا برای سلامت جامعه و دموکراسی مضر شناخته شده‌اند!!}

 

 

 

5656

 

کد خبر 750033

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =