دوگانگی کی‌روش-برانکو از زاویه‌ای دیگر

این روزها درگیری بین هواداران پرسپولیس و برانکو با هواداران تیم ملی به اوج رسیده است.

رسول مجیدی: دقیق نمی‌دانم دوگانه برانکو-کی‌روش کی شکل گرفت. ولی خوب می‌دانم این اولین دوگانه‌ای نیست که برخی آگاهانه در پی دمیدن و بزرگ کردن آن هستند. کیروش در این سال‌ها با بسیاری به مشکل خورده. ماجرا فقط به منتقدان او بر نمی‌گردد؛ کی‌روش بواسطه اطلاعاتی که به او می‌رسد، حتی با کسانی که بیم آن می‌رود تا بعدا منتقدش شوند هم وارد یک جنگ پنهان می‌شود. نمونه‌اش را در این سال‌ها زیاد دیدیدم. او بر اثر تحلیل‌ها و شاید هم اطلاعات برخی از نزدیکانش شروع به جبهه‌گیری علیه مربیان موفق می‌کند و بعد هم جو این راه می‌اندازد که اینها می‌خواهند جای مرا بگیرند.

دعوای کی‌روش و قلعه نویی شاید اولین فصل از دوگانه‌سازی‌های سرمربی تیم ملی بود. در آن سال‌های ابتدایی که هنوز خیلی‌های‌مان شیفته رفتار و سکنات مرد پرتغالی بودیم، کمتر کسی طرف قلعه‌نویی را گرفت. ژنرال آن سال‌ها نه از جانب روزنامه‌نگارهای حرفه‌ای حمایت می‌شد و نه از جانب روزنامه‌نگارهای متمایل به پرسپولیس(قاعدتا!). حتی خیلی از روزنامه‌نگارهای متمایل به باشگاه استقلال هم با مدل نتیجه‌گرفتن قلعه‌نویی همراه نبودند و حمایت کامل را از سرمربی وقت استقلال نکردند.(من روزنامه‌نگاری ورزشی ایران را دارای سه طیف می‌دانم؛ حرفه‌ای، رنگی، فاسد که بعدا در موردش خواهم نوشت.)

شاید به همین خاطر هست که حالا از سوی برخی، انتقاد از سرمربی تیم ملی به یک دعوای رنگی ساده تقلیل پیدا می‌کند. آنها می‌گویند کی‌روش مشابه این مشکلات را با قلعه‌نویی هم داشت و خبرنگارهایی که امروز منتقدند آن روزها ساکت بودند؛ پس همه‌چیز بر می‌گردد به علاقه خبرنگاران به باشگاه محبوب‌شان.

از نگاه من اما واقعیت چیز دیگری‌ست. (کتمان نمی‌کنم که در ایران خبرنگارانی داریم که بیشتر هوادار تیم‌های پایتختند تا خبرنگار. خیلی‌های‌شان در رسانه‌های به‌ظاهر حرفه‌ای هم فعالیت می‌کنند ولی واقعیت این است که هوادار/خبرنگارند. این فرق دارد با روزنامه‌نگاران و خبرنگارانی که به صورت حرفه‌ای کار می‌کنند و علی‌رغم پرسپولیسی بودن یا استقلالی بودن مسائل رنگی را وارد نوشته‌های‌شان نمی‌کنند و اصطلاحا بوق دست‌شان نمی‌گیرند!) واقعیت این است که آن‌زمان شخصیت کی‌روش به هیچ عنوان مثل امروز برای اهالی فوتبال شفاف نشده بود. شاید هم هنوز به این سطح از رفتار نرسیده بود. موافق باشید یا نه؛ کی‌روشِ امروز با کی‌روش آن سال‌ها فرق دارد. شاید تحت تاثیر اطرافیانش. شاید هم تحت تاثیر جنگ‌های فرسایشی که پشت‌پرده #فوتبال_ایران جریان دارد و او را تغییر داده.

هرچه که هست نزدیکان کی‌روش در این سال‌ها آگاهانه دوگانه‌هایی را ساخته‌اند که کار انتقاد از مرد پرتغالی را سخت‌ کنند. تا مدت‌ها هرکس از سرمربی تیم‌ملی انتقاد می‌کرد با این جمله مواجه می‌شد که «آیا می‌خواهی امثال قلعه‌نویی و مایلی‌کهن جای او را بگیرند؟». حالا اما دوره و زمانه فرق کرده. کی‌روشی‌ها(که با هواداران عام تیم ملی فرق دارند و از حضور او در ایران منفعت می‌برند)، دوگانه پرسپولیس-تیم ملی را بوجود آورده‌اند. آنها دیگر نمی‌گویند که « آیا می‌خواهی امثال برانکو جای او را بگیرد؟». چون می‌دانند که کیفیت برانکو آنچنان هم پایین نیست که برای منتقد هیچ راهی جز حمایت از کی‌روش نماند. آنها آگاهانه بحث را رنگی می‌کنند تا منتقدین را صرفا یک عده پرسپولیسی معرفی کنند که منافع باشگاهی را بر ملی ترجیح می دهند. بر اثر همین دوگانه‌سازی،‌ آنهایی که طرفدار استقلال هستند فکر می‌کنند باید به صورت اتوماتیک طرفدار سینه‌چاک کی‌روش باشند. در حالی که اگر بخواهیم فقط از نظر هواداری نگاه کنیم، کی‌روش در سال‌های گذشته کم به استقلال ضربه نزده ولی حالا همه چیز تحت دوگانه پرسپولیس-تیم ملی/برانکو-کی‌روش مانده و کسی یادش نیست. یا شاید هم نمی‌خواهد به یاد بیاورد!

سوال آخر؛ آیا هیچکس نمی‌خواهد برانکو را جانشین کی‌روش کند؟ قطعا جریانی وجود دارد که دوست دارد سرمربی بعد کی‌روش را خودش انتخاب کند و گزینه نزدیک به خودش را در راس تیم ملی بگذارد. همانطور که جریانی وجود دارد که دوست دارد کی‌روش را باز هم در ایران نگه دارد. بنظرم هر دو جریان هم کارشان را به خوبی بلدند و با مهارت خاصی پروژه خودشان را جلو می‌برند. اما لطفا این اقلیت قدرتمند را به کل جامعه فوتبالی تعمیم ندهید.
بنظرم رفتن برانکو به تیم ملی بدترین اتفاق برای او و پرسپولیس است. از این انتقال هم پرسپولیسی‌ها ضرر می‌کنند و دیگر افتخارات سه سال گذشته را نمی‌توانند به این راحتی‌ها تکرار کنند و هم برانکو با یک گارد منفی از سوی فوتبال‌دوستان مواجه می‌شود. به شخصه فکر می‌کنم از لحاظ جو منفی احتمالی، اگر روزی برانکو سرمربی استقلال شود کار راحت‌تری پیش‌رو خواهد داشت تا سرمربی تیم ملی.

256 43

کد خبر 825729

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 5
 • IR ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
  9
  برانکو خودش گفته نمیخواد بره تیم ملی اون وقت یه عده دائم میخوان برانکو رو به تیم ملی بچسبونن.
 • IR ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
  15
  من متعلق به هیچ جریانی نیستم، و صرفا طرفدار تیم ملی هستم. حتی طرفدار هیچ باشگاهی در ایران هم نیستم. به عنوان یک طرفدار تیم ملی که جزو هیچ جریان و دسته ای هم نیست میگم که از نتایج تیم ملی و کی روش راضی هستم. دلم نمیخواد تیم ملی به دورانی برگرده که هر وقت با تیم های عربی بازی داشتیم باید کلی استرس میگرفتیم و حرص میخوردیم. امیدوارم همه چی رو انقدر دایی جان ناپلئونی نکنید و طرفداران تیم ملی رو به زور به جریان و دسته های کذایی منتسب نکنید. درضمن معتقدم اگر روحیه ی جنگندگی کی روش نبود تیم ملی امروز انقدر قوی نبود.
 • NL ۲۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
  16
  همه از قلدری و دیکتاتوری و همه کار بودن کئروش در فوتبال ایران صحبت می کنند ولی کسی این را نمی گوید که چرا باید سرمربی یک تیم باشگاهی به عوض پرداختن به تیم خودش , این اجازه را به خودش بدهد تا اینهمه به سرمربی تیم ملی گیر بدهد و چوب لای چرخ تیم ملی بکند و نقش دلال را بازی کند برای آوردن یک مربی بی دانش مثل خودش برای تیم ملی ؟!
 • IR ۲۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
  15
  ادامه ی کامنت قبلی.... برانکو اونقدرها هم که فکر میکنید آدم بی طرفی نیست. دشمنی اش با کی روش رو به صورت خیلی ظریف و موذیانه ای نشون میده و کی روش رو مجبور به واکنش میکنه. شاید یادتون نیست که قبلا پنج شش بازیکن از پرسپولیس به تیم ملی دعوت میشدن و برانکو شکایت داشت که بازیکن ها تو اردو چاق میشن. بعدش که پرسپولیسی های تیم ملی کم شدن شاکی بود که چرا پرسپولیسی ها دعوت نمیشن و اینجوری هوادارهای پرسپولیس رو به جون کی روش مینداخت. حالا هم که میگه رفتن به فینال جام باشگاه های آسیا سخت از رفتن به فینال جام ملتهای آسیا هست. آقای برانکو مگه کسی مقایسه ای کرد که اینجوری میگی؟ اصلا چه لزومی داره چنین مقایسه ای بکنی؟ شما فقط هدفت اینه کی روش رو تحریک به واکنش کنی، و من اسم این رفتار رو یه رفتار موذیانه میذارم.
 • IR ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
  6
  جوک نگو
 • علی IR ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
  14
  برانکو قبلا در تیم ملی آزمایش خودش را پس داده. لذا آزمده را آزمودن خطاست. نسبت به کی روش خیلی دستاورد کمتری داشته لذا اگر سرمربی تیم ملی شود به ضرر همه است به جز خودش
 • بهزاد IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  12
  شما یه مطلب نصفه نوشتی و بر مبنای یکسری توهم فقط توهین می کنی . تیم ملی ایران با کیروش ثبات داره و امثال شما از این ثبات ناراحتند چون نونشون در بیثباتیه
 • IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  16
  یک بار برانکو سرمربی تیم ملی مون شده، برای هفت پشت مون بسه