واکنش تند هاشمی‌طبا به ماندن تاج در فدراسیون فوتبال

رئیس پیشین سازمان تربیت بدنی نسبت به موافقت وزارت ورزش و جوانان با ابقای مهدی تاج در فدراسیون فوتبال واکنش نشان داد.

 به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ سید مصطفی هاشمی‌طبا درباره ماندن تاج در فدراسیون فوتبال اظهار کرد: من خیلی با این قانون موافق نیستم چون پروسه جوان‌گرایی باید روند خودش را طی کند و در مواقع لازم از تجربه افراد استفاده شود. البته معتقدم که قانون باید اجرا شود. من شنیدم که وزیر با ادامه حضور تاج موافقت کرده است. برای من این سوال پیش آمد که مگر می‌شود کسی با امر خلاف قانون موافقت کند؟ درباره این موضوع مجلس باید نظر بدهد. همانند موضوع شهرداری که رای به رفتن آقای افشانی دادند. البته موضوع فدراسیون فوتبال متفاوت است چون طبق قانون، فدراسیون فوتبال موسسه عمومی غیردولتی است.

او افزود: قانون بازنشسته‌ها به فدراسیون‌های ورزشی تسری داده شده است چون قانون شامل موسسات عمومی غیردولتی می‌شود اما اگر یادتان باشد در زمان آقای علی‌آبادی، ایشان می‌گفتند به فیفا وقعی نمی‌نهیم و البته بعدا هم مجبور شدند که به فیفا نامه بزنند و بگویند که همه شرایط شما را قبول می‌کنیم! در آن زمان اساس‌نامه‌ای تصویب و فدراسیون فوتبال، خصوصی اعلام شد. اساس‌نامه باید به تصویب هیات دولتی می‌رسید. به هیات دولت رفت و آن زمان گفتند که به تصویب رسیده است اما این اواخر مشخص شد که به تصویب نرسیده است. آن‌ها هم نمی‌توانستند تصویب کنند چون نمی‌توانستند خلاف قانون عمل کنند. اگر آن‌ها می‌خواستند فدراسیون فوتبال را مجزا کنند باید اساس‌نامه را به مجلس می‌فرستادند.

رئیس پیشین سازمان تربیت‌بدنی در ادامه گفت‌وگویش با برنامه "تهران ورزشی" رادیو تهران، بیان کرد: از نظر فیفا فدراسیون فوتبال ما خصوصی است اما از نظر قوانین داخلی، فدراسیون فوتبال، موسسه عمومی غیردولتی است. من نمی‌دانم فوتبال آسیا و فیفا چه رابطه‌ای دارند و چه صحبت‌هایی بین آن‌ها صورت گرفته است ولی فیفا حق دارد بگوید که دولت دخالت می‌کند چون از نظر او فوتبال خصوصی است، دولت ایران هم حق دارد مخالفت کند چون فدراسیون فوتبال موسسه عمومی غیردولتی است. دلیلش هم این است که هیچ‌کس به صراحت، موضوع را روشن نکرده است. اگر فدراسیون فوتبال می‌خواهد قوانین فیفا را قبول کند باید مجلس، آن‌ها را از سایر فدراسیون‌ها مجزا کند.

هاشمی‌طبا همچنین اظهار کرد: منهای همه این مسائل‌، اصولا مسئولان فدراسیون نباید وارد مواضع شبهه‌ناک شوند. چرا تاج اصرار دارد باید باشد؟ چرا ضیایی اصرار به ماندن دارد؟ مگر حضور در یک موضع شبهه‌ناک خوب است یا فرد دیگری نیست که مجموعه را اداره کند؟ آن‌ها باید از موضع شبهه‌ناک انصراف می‌دادند تا مجمع درباره آن‌ها تصمیم بگیرد.

او درباره این که قانون منع به کارگیری بازنشستگان، قانون پارلمانی کشور است و حتی رئیس مجلس، نظر به رفتن تاج می‌دهد ولی در ادامه او در پستش می‌ماند، در پاسخ به این سوال که آیا این اقدام دور زدن قانون نیست، توضیح داد: این کار دور زدن قانون است اما از نظر فیفا به خاطر اساس‌نامه‌ای که برای آن‌ها ارسال شده، فدراسیون فوتبال، خصوصی است و از نظر قوانین ما عمومی غیردولتی است. بنابراین هر دو طرف حق دارند چون هنوز مشخص نیست که فدراسیون فوتبال، عمومی غیردولتی است یا خصوصی. فدراسیون‌های جهانی و کمیته بین‌المللی المپیک، قوانین عمومی کشورها را حاکم می‌دانند، مثلا اگر پلیس یا اداره مالیات به فدراسیون‌ها ورود کند، مشکلی وجود ندارد ولی ما به فیفا اساسنامه‌ای داده‌ایم که این موسسه، خصوصی است در حالی که در ایران، فدراسیون، عمومی غیردولتی است. این گیر ماجراست.

رئیس پیشین سازمان تربیت بدنی افزود: در حقیقت این‌ جا ما مشکل ایجاد کردیم. اگر فیفا بگوید که چرا دخالت کردید، حق دارد چون اساسنامه‌ای فرستادیم که فدراسیون فوتبال را خصوصی اعلام کرده است. در این مورد دچار تضاد و دوگانگی شدیم. طبق قوانین ما، فدراسیون فوتبال مشمول این قانون خواهد شد اما اگر این کار را بکنیم، فیفا می‌گوید که چرا به آن‌ها دروغ گفتیم و الان فدراسیون فوتبال خصوصی نیست. یعنی اگر بخواهیم فدراسیون فوتبال، طبق اساس‌نامه‌ای که به فیفا فرستادیم به حیات خودش ادامه دهد، باید فدراسیون فوتبال را از شمول موسسات عمومی غیردولتی خارج کنیم.

هاشمی‌طبا در ادامه درباره ماجرای درگیری اوسیانو کروز با یک خبرنگار اظهار کرد: آقای کی‌روش و دستیارانش سوار فوتبال ایران شدند و قوانین کاپیتالاسیون را در کشور ما اجرا می‌کنند. در هفت، هشت روز اخیر که ارتباط تیم‌ملی با مردم را قطع کردند، واقعا نمی‌دانم چطور می‌شود ارتباط بازیکنان و تیم‌ملی با مردم قطع شود؟ خیلی بد است که به قول معروف می‌گویند دعای مردم باید بدرقه تیم‌ملی باشد، ۲۰۰۰ نفر به ورزشگاه می‌آیند در حالی که هفته قبلش ۱۰۰ هزار نفر به ورزشگاه آمده بودند. این نشان می‌دهد که روابط فدراسیون با کی‌روش روابط خوبی نیست و او هر کاری می‌خواهد انجام می‌دهد. وقتی دستیار کی‌روش پس از این که پرسپولیس قهرمان لیگ قهرمانان آسیا نشد، خوشحالی کرده است، خیلی در جامعه ما بد است. به نظر من این از ضعف فدراسیون فوتبال است.

256 43

کد خبر 825638

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
  7 17
  شما دیگه چرا
 • IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
  4 8
  شما دیگه چرا
 • من IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
  19 5
  منم موافقم. وقتی که شهردار باید برود تاج هم باید برود
 • خسرو IR ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
  0 0
  این میز چقدر ارزش دارد.ما برای خدمت کردن آمدیم نی برای جدا شدن از ریاست.
 • NL ۲۰:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
  0 0
  فوتبال ما هیچ ربطی به هاشمی طبا ندارد .
 • نکیسا IR ۲۰:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
  0 0
  اگه میگن خصوصیه فدراسیون ببخشید اما غلط میکنن همش توقع کمک دارن از دولت برای هر چیزی!رسما بخور بخوره برای همینم نمیخوان برن
 • IR ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
  0 0
  دیگه وقتی یک فوتبالی از قوانین فیفا و خطر تعلیق اطلاعی ندارد به بقیه حرجی نیست. اصلا اینجا موضوع خوب یا بدی تاج نیست، موضوع هشدار فیفا است ولی کینه توزی ها و کمبودهای برخی افراد همیشه باعث ضربه زدن به مسیر میشود