طبق لیستی که وزارت کشور از احزاب و تشکل‌های سیاسی دارای مجوز رسمی منتشر کرده است، 223 حزب و تشکل سیاسی در کشور فعال هستند.

سید صادق روحانی: در متون علوم سیاسی احزاب به عنوان رابط بین مردم و دولت و ابزار کنترل دولت توسط مردم مطرح می شوند. تا کنون بحث‌های بسیاری از ضرورت‌ها و چالش‌های پیش روی احزاب در ایران درمیان دانشگاهیان مطرح شده، اما به نظر می رسد همچنان این بحث به دغدغه جدی مسئولان تبدیل نشده است و احزاب در ایران فعالیت جدی و مستمری ندارند.
پس از انتخابات حساس ریاست جمهوری دهم و مسائلی که ماه‌ها کشور را درگیر خود کرد، دو حزب بزرگ اصلاح‌طلبان از فعالیت منع و منحل شدند که سبب شد برخی این موضوع را حذف اصلاح‌طلبان از صحنه سیاسی کشور بخوانند. این موضوع دست‌مایه انتقادهایی به دولت شد تا فضای سیاسی ایران را بسته و غیر رقابتی جلوه دهند. انتقادهایی که رییس جمهور بارها آن‌ها را رد کرده است. محمود احمدی ن‍ژاد در گفت و گویی که با یک شبکه تلویزیونی آمریکایی داشت گفت: ایران جامعه ای آزاد است و احزاب و گروه ها آزاد هستند که اظهارنظر و انتقاد کنند.
بعد از انقلاب اسلامی، تاکنون هرساله انتخابات‌های متعددی برگزارشده است و طیف‌ها و گروه‌های سیاسی گوناگون پیروز یا مغلوب شده اند. با نگاهی به سابقه احزاب در کشور، این نکته کاملا بارز است که تولد و سابقه فعالیت بسیاری از این احزاب و تشکل‌ها به انتخابات‌های مهم کشور گره خورده است. کما اینکه پیش از هر انتخاباتی، احزاب یا ائتلاف های نوظهوری وارد عرصه فعالیت های سیاسی کشور می شوند. البته انحلال سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و جبهه مشارکت ایران اسلامی پس از انتخابات سال 88 نشان داد که پایان کار یک حزب هم می تواند ارتباط مستقیمی با یک انتخابات داشته باشد. به زبان دیگر آن‌ طور که محمدجواد لاریجانی می گوید احزاب در ایران زمان انتخابات عزیز می شوند و پس از آن ناپدید می شوند.
اگر از یک شهروند عادی بخواهیم به صورت بداهه نام چند حزب در ایران را نام ببرد شاید  به زحمت یک یا دو حزب را نام ببرد . اگر کمی خوش‌اقبال باشیم و مخاطب به مسایل سیاسی علاقه مند باشد نام‌های آشنایی مانند حزب موتلفه، اعتماد ملی ، کارگزاران، جامعه روحانیت را خواهد برد که باز هم به تعداد انگشتان دو دست نخواهد رسید. اما آیا این‌ها تمام احزاب ایران هستند؟  سوال مهم‌تر اینکه آیا این احزاب تمام سلیقه‌های مختلف سیاسی مردم ایران را پوشش خواهند داد؟ و در نهایت اینکه این احزاب تا چه حد امکان فعالیت دارند؟
طبق آنچه که مسئولان وزارت کشور در پورتال رسمی این وزاتخانه منتشر کرده اند در حال حاضر 223 حزب و تشکل سیاسی در ایران مجوز فعالیت دارند. اغلب این تشکل‌ها عناوین غیر سیاسی‌ دارند. بسیاری از آن‌ها صنفی، بسیاری دیگر منطقه‌ای و برخی دیگرهم زمانی در گذشته تاسیس شده‌اند و معلوم نیست که هنوز فعالیتی دارند یا خیر . به زبانی ساده‌تر لیست وزارت کشور مملو از نام احزابی است که اسما «هستند» اما عملا «نیستند».  
در ادامه اینفوگراف اطلاعات مربوط به احزاب و تشکل‌های مجوزدار را بخوانید. منبع پورتال وزارت کشور
برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگ تر اینجا را کلیک کنید.

 

 
احزاب بیشتر شناخته شده و فعال در صحنه سیاسی کشور ( در حدود 10 درصد)
اصولگرا
اصلاح‌طلب
مستقل
ﺟﺎﻣﻌﻪ اﺳﻼﻣﯽ ﻣﻬﻨﺪﺳﯿﻦ  
ﮐﺎﻧﻮن ﻓﺎرغ اﻟﺘﺤﺼﯿﻼن ﺷﺒﻪ ﻗﺎره ﻫﻨﺪ  
اﻧﺠﻤﻦ روزﻧﺎﻣﻪ ﻧﮕﺎران ﻣﺴﻠﻤﺎن
ﺟﺎﻣﻌﻪ اﺳﻼﻣﯽ ﭘﺰﺷﮑﺎن اﯾﺮان     
ﺟﺎﻣﻌﻪ زﯾﻨﺐ (س)  
ﺟﻤﻌﯿﺖ زﻧﺎن ﺟﻤﻬﻮری اﺳﻼﻣﯽ اﯾﺮان    
ﺟﻤﻌﯿﺖ اﯾﺜﺎرﮔﺮان اﻧﻘﻼب اﺳﻼﻣﯽ
ﺟﻤﻌﯿﺖ رﻫﭙﻮﯾﺎن اﻧﻘﻼب اﺳﻼﻣﯽ   
ﺟﻤﻌﯿﺖ آﺑﺎدﮔﺮان ﻋﺪاﻟﺖ ﺧﻮاه اﯾﺮان اﺳﻼﻣﯽ   
ﺣﺰب ﻣﺆﺗﻠﻔﻪ اﺳﻼﻣﯽ  
ﺣﺰب ﺗﻮﺳﻌﻪ و ﻋﺪاﻟﺖ اﯾﺮان اﺳﻼﻣﯽ
 ﺟﺎﻣﻌﻪ اﻧﺠﻤﻦ ﻫﺎی اﺳﻼﻣﯽ اﺻﻨﺎف و ﺑﺎزار  
ﺳﺎزﻣﺎن داﻧﺶآﻣﻮﺧﺘﮕـﺎن اﯾـﺮان اﺳـﻼﻣﯽ (ادوارﺗﺤﮑـﯿﻢوﺣﺪت)
ﺣﺰب اﺳﻼﻣﯽ ﮐﺎر  
اﻧﺠﻤﻦ اﺳﻼﻣﯽ ﭘﺰﺷﮑﺎن اﯾﺮان  
ﻣﺠﻤﻊ ﻣﺪرﺳﯿﻦ و ﻣﺤﻘﻘﯿﻦ ﺣﻮزه ﻋﻠﻤﯿﻪ ﻗﻢ (ﺗﻮﻗﯿﻒ ﭘﺮواﻧﻪ و ﺗﻘﺎﺿﺎی اﻧﺤﻼل ازدادﮔﺎه)
ﻣﺠﻤﻊ روﺣﺎﻧﯿﻮن ﻣﺒﺎرز      
ﺣﺰب ﮐﺎرﮔﺰاران ﺳﺎزﻧﺪﮔﯽ اﯾﺮان
ﺣﺰب اﻋﺘﻤﺎد ﻣﻠﯽ   
ﻣﺠﻤﻊ ﻧﯿﺮوﻫﺎی ﺧﻂ اﻣﺎم ( ره )
ﺧﺎﻧﻪ ﮐﺎرﮔﺮ  
 
ﺧﺎﻧﻪ ﮐﺸﺎورز  
 
 
 
 /29219
 
 
 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 15
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام MY ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۲
  حزب فقط حزب علی
 • بدون نام IR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۲
  94 19
  احزاب اصلاح طلب وضع خوبی ندارند و تهت فشارند و این زیبنده مردم سالاری دینی نیست
  • بدون نام IR ۲۳:۱۸ - ۱۳۹۰/۰۸/۱۸
   16 7
   این پست عادلانه نیست اجازه رای به من نداد
 • بدون نام IR ۰۷:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۳
  31 10
  دوستی که از نام مبارک حضرت علی علیه السلام استفاده کرده اند بدانند استفاده ابزاری از ائمه این وضع را بوجود آورده است اگر ما واقعا یک حزب علی داشتیم که حالا وضع و حال مان بهتر از اینی بود که هست پس لطفا شعاری برخورد نکنید و واقع بین باشید.
  • لطفا پاسخ را درج نمایید MY ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۳
   12 11
   داداش در جواب انتقاد شما باید بگم اینجا استفاده ابزاری نیست ...اینجا همگی با منفی دادن اعتراض خودشون را نشان میدن. البته به شنونده برمیگردد که از این استعاره چه برداشتی کند.
 • بدون نام GB ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۳
  39 6
  وقتی احزاب نمی توانند کنگره بگذارند یا اعضایشان دستگیر می شوند نباید آنرا به حساب فعال نبودن گذاشت. با شرایط کنونی ببینید باتوجه به آزادی مطلق ، احزاب اصولگرا چقدر فعالیت دارند نه اصلاح طلبان.
 • بدون نام IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۳
  9 4
  تحلیل و اینفوگرافی تان که خیلی دم دستی و ساده انگارانه بود اما نکته قابل تاسف برای سایت شما طراحی عکس خبر است. اگر به نظر شما احزاب اصلاح طلب پاستیل خرسی هستند پس چرا اینقدر به آنها بها می دهید ؟ واقعاً از شما که ادعای حرفه ای بودن دارید بعید است که متوجه نشده باشید !!!!!
 • بدون نام IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۳
  8 2
  لطفا ترتيب نظرات را عوض كنيد. از قديمي ترين به جديدترين بگذاريد.
 • سوال کننده IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۳
  5 2
  مگه روزنامه نگار ها هم می تونن حزب داشته باشن؟ و از جناه خاصی دفاع کنند؟ اﻧﺠﻤﻦ روزﻧﺎﻣﻪ ﻧﮕﺎران ﻣﺴﻠﻤﺎن یک حزب؟ به این می گن استقلال روزنامه نگاری؟
  • بدون نام IR ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۰
   3 4
   روزنامه نگار با خبر نگار فرق داره...يكي اينو به نظر دهندگان حالي كنه .... خدااااااااااااااااااااااااااااااااا
 • سوال کننده IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۳
  11 2
  مگه روزنامه نگار ها هم می تونن حزب داشته باشن؟ و از جناه خاصی دفاع کنند؟ اﻧﺠﻤﻦ روزﻧﺎﻣﻪ ﻧﮕﺎران ﻣﺴﻠﻤﺎن یک حزب؟ به این می گن استقلال روزنامه نگاری؟ خدایش آخرشیم این یه خارجی ببینه از خنده روده بور میشه
  • تنها IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۴
   4 13
   روزنامه نگارا حق ندارن حزب داشته باشند. كاري جز ... ندارند. اين ها از ثمرات دوره ي اصلاحاته
 • بدون نام IR ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۰/۰۸/۱۸
  29 3
  چرا من تا حالا هیچ کدوم از این حزبها رو نشنیدم، این حزبها نبودن یا من توجامعه نبودم؟ ایران الآن فقط 3 حزب داره 1.اصولگر 2. اصلاح طلب 3. انحرافی دومی و سومی که تحت فشارن، ایران عزیز ما تک حززززززززززززبی هستش.
 • محمود IR ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۹/۱۷
  7 0
  بسیاری از احزاب داخل ایران به معنای واقعی حزب نیستند و بیشتر به محفل شبیه هستند!
 • دوست شما IR ۰۱:۱۵ - ۱۳۹۰/۱۰/۰۷
  5 0
  ماشاءاله به این همه غلط املایی. خواهش می‌کنم قبل از ورود به عالم سیاست و... کمی کتاب‌های دوره‌ی مدرسه را مرور کنیم یا بگوییم دیگران از روی متون آن به ما دیکته بگویند