آمار ورود گردشگران خارجی به ایران، همچنان جای مناقشه است. معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی گفته 2.5 میلیون نفر در نیمه نخست سال 91 به ایران آمده اند که مقصد دوم آنها ایلام بوده است!

امید کریمی: جاذبه های گردشگری ایران کجاست؟ اصفهان، شیراز، مشهد، شمال، تبریز یا کیش؟ این پاسخ هایی عادی و مربوط به اطلاعات قدیمی شما است. چه اینکه معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی اعلام کرده است ایلام جاذبه ای بسیار بیشتر از اصفهان و شیراز دارد.

منوچهر جهانیان آماری از ورود گردشگران خارجی به ایران ارائه کرده است که البته علاوه بر رشد 41 درصدی، تغییرات عجیبی هم در مقصد انتخابی گردشگران دارد.

او این آمار را به فارس داده است: طی 6 ماه نخست امسال 2 میلیون و 469 هزار و 246 نفر گردشگر خارجی به ایران وارد شده است که در مقایسه با مدت مشابه 41 درصد رشد را نشان می‌دهد.

به گفته جهانیان درآمد حاصل از ورود این گردشگران معادل 4.5 میلیارد دلار است و متوسط اقامت شب حضور در ایران 3.5 شب بوده است.

او مبدا این عمده گردشگران را کشورهای عراق، آذربایجان، ترکیه، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، عربستان، کویت، هند و بحرین اعلام کرده است.

در جدول زیر تعداد گردشگران وارد شده از این کشورها را می بینید؛

 

نام کشور تعداد گردشگر ورودی به ایران
عراق 705 هزار و 401 نفر
آذربایجان 389 هزار و 584 نفر
ترکیه 226 هزار و 883 نفر
افغانستان 197 هزار و 161 نفر
پاکستان 105 هزار و 749 نفر
ترکمنستان 80 هزار و 616 نفر
عربستان 79 هزار و 219 نفر
کویت 40 هزار و 84 نفر
هند 36 هزار و 615 نفر
بحرین 30 هزار و 720 نفر

 

نکته اینجاست که مطابق این جدول هیچ کدام از کشورهای خارج از منطقه خاورمیانه و کشورهای همسایه، یا گردشگر به ایران نفرستاده اند و یا آنقدر کم بوده است که در آمار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به حساب نیامده است.

این درحالی است که ایران تمام هزینه و سرمایه تبلیغاتی اش برای جذب گردشگر خارجی را معطوف به گردشگران اروپایی و آسیای شرقی کرده بود.

ضمن اینکه ترکیه درحالی جایگاه سوم را دارد که مقصد نخست بسیاری از گردشگران ایرانی است؛ ایران هرسال تقریبا دو میلیون گردشگر به ترکیه می فرستد.

مطابق این آمار از گردشگران چینی و شرق آسیا هم گویا خبری نیست.

به گفته جهانیان عمده گردشگران ورودی به ایران گردشگران زیارتی، سلامت، تاریخی، طبیعی و تجاری بوده‌اند.

 

شیراز و اصفهان نه، فقط ایلام!

اما نکته تازه دیگری هم در آمار معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی وجود دارد که مقصد گردشگران را نشان می دهد؛ درحالی که معمولا تمام دنیا مقاصد گردشگری ایران را به سه چهار شهر مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز و نهایتا تهران معطوف می کند و البته آژانس های گردشگری هم برای جذب گردشگر خارجی، بیشتر روی این چند مقصد و جذابیت های آنها تاکید می کنند، اما ایلام مقصد دوم گردشگران خارجی اعلام شده و البته شیراز و اصفهان جایی در این مقاصد ندارد.

به گفته جهانیان استان‌هایی که بیشترین گردشگر خارجی را داشته اند به ترتیب خراسان رضوی، ایلام، آذربایجان غربی، اردبیل، آذربایجان شرقی، تهران، خوزستان، گیلان، سیستان و بلوچستان و کردستان هستند.

به نظر می رسد دلیل دوم شدن ایلام در این مقاصد، ورود گردشگران عراقی از مرز ایلام به ایران است. همین قاعده برای سیستان و بلوچستان هم وجود دارد؛ گردشگران افغانستان و پاکستان از این مسیر به ایران می آیند.

اما اینکه اصفهان و شیراز کلا جایی در این مقاصد نداشته باشند نشانه خوبی حداقل برای صنعت گردشگری این دو شهر و منطقه نیست.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی همچنین گفته که 81 درصد گردشگران ورودی شناخت قبلی و آشنایی با ایران داشتند، 14.5 درصد از طریق تورهای گردشگری و رایزنان به ایران جذب شده‌اند، 4 درصد بر اثر تبلیغات ماهواره‌ها و تنها نیم درصد از طریق نمایشگاه‌های خارجی تمایل به سفر به ایران را پیدا کرده‌اند.

این هم خودش جای تامل و حتی تاسف دارد؛ سازمان میراث فرهنگی در سالهای گذشته تلاش های زیادی برای معرفی جاذبه های ایران در نمایشگاه های گردشگری داشته است، اما تقریبا بی فایده بوده است. البته سرمایه گذاری ایران برای گردشگران اروپایی و شرق آسیا بوده که گویا دیگر علاقه ای به دیدن ایران ندارند.

 

افت گردشگری خارجی ایرانیان

اما در آماری که معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی اعلام کرده، گردشگری خارجی ایرانیان افت 14.7 درصدی دارد. او گفته: طی 6 ماه نخست امسال 3 میلیون و 700 هزار نفر به کشورهای خارجی سفر کرده اند که 14.7 درصد رشد منفی داشته است.

البته این افت قابل پیش بینی بود؛ گران شدن دلار کاسبی بسیاری از آژانس های مسافرتی را کساد کرد و البته تعدادی از آنها را هم به تعطیلی کشاند.

4747

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 29
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۸
  50 13
  شیراز و اصفهان جذابیت ندارند یا مسئولین و مدیران توانایی جذب گردشگر را ندارند؟!!!
 • ﺳﯿﺮﻭﺱ CN ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۸
  28 21
  ۶۰%ﺁﺛﺎﺭ ﻣﻠﯽ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻣﺘﻌﻠﻖ ﺑﻪ ﻓﺎﺭﺱ ﻭ ﺍﺻﻔﻬﺎﻥ ﻫﺴﺖ ،ﻣﺜﻞ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﮔﺮﺩﺷﮕﺮﺍﻥﺍﯾﺮﺍﻥ ﺑﺮﺍﯼ ﮔﺸﺘﻦ ﻧﻤﯽ ﯾﺎﻥ
  • بدون نام IR ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۱
   8 8
   کاکو درصدشو از کجا در وکردی؟؟؟
 • جمالی US ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۸
  19 1
  طبق آمار ایشون یعنی گردشگران عراق وپاکستان وافغانستان وآذربایجان و...به طور متوسط در 3/5شب اقامتشان در ایران نفری 1800دلار خرج کرده اند.عجب!!!!!!!!!
 • مهدی IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۸
  32 4
  این متن شما به نوعی توهین به استان ایلام هست!باید در این آمار به نکاتی توجه کرد1-استان ایلام دارای مرز زمینی وفعال با کشور عراق در شهر مهران هست پس نباید تعجب کرد2-شهرهایی که شما نام بردید مثل اصفهان وتبریز و... چه کاری در جذب توریست کردن چه امکاناتی دارن آیا هتل ارزان در این شهرها وجود دارد3-بااندکی مطالعه متوجه میشوید که در خارج از مرزهای ایران ذهنیت خوبی نسبت به کشور ما وجود ندارد پس نباید انتظار توریست هایی داشت که به اماکن تفریحی باستانی و... ما بیایند4-استان ایلام وبرخی استانهای دیگر کشور به دلیل محرومیت وعدم رسیدگی دارای اماکن طبیعی بکر وزیبایی هستند هرچند که استان ایلام خود دارای آثار باستانی واماکن مدهبی متعددی هست
  • بدون نام IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
   9 2
   حرف شما کاملا متین ولی هیچ توریستی نمیاید که مناطق طبیعی را ببیند اگر هم بیایند فقط برای دیدن کویر می آیند وگرنه چیزی که خودشان زیاد دارند مناطق طبیعی و بکر نه مثله طبیعت ایران پر از زباله و ....
 • بدون نام IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۸
  18 27
  چه حرفها؟ كي گفته شيراز و اصفهان ديگه جذابيت ندارند؟؟ ببخشيد پس كجا جذابيت داره؟؟
 • ایمان IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۸
  14 14
  فرارسیدن سال نو را به عزیزان خبرآنلاین و مردم عزیز ایران تبریک میگم شما میدانستید 1- ایلام عروس زاگرس است؟ 2- تمدن ایلام از باسابقه ترین تمدن های جهان است؟ 3-آرامگاه دوتا از برادران امامرضا(ع) در ایلام است؟ 4-نزدیکترین مرز به کربلای معلی ایلام است؟ و....
  • بهنام IR ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۱
   9 3
   جناب ايمان خان دانستن اين موارد خوب است ولي شما جواب اين سوالات را بده: 1- ايلام چند هتل دارد؟ 2- آيا ايلام راه آهن دارد؟ 3- روزانه چند پرواز به ايلام انجام مي شود؟ 4- جاده هاي ايلام چطور است؟ 5- تورهاي گردشگري ايلام را نام ببريد؟ و ...
 • بی‌سواد IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۸
  23 3
  آدم عاقل این حرفها چیه؟؟؟ اولا اینها که از عراق می‌آیند فقط برای زیارت می آیند. و بقیه هم برای دیدن فامیل ها یا بچه ها شون. پس این عزیزان گردشگر نیستند فقط مجبورند بیایند. ضمنا عراقی ها از مرز زمینی به ایلام می آیند تا به مکانها و شهرهای دیگر کشور بروند. ظاهرا یاد گرفته ایم از اطلاعات تفسیر خودسرانه و مسخره داشته باشیم (البته من شهر ایلام را خیلی دوست دارم و کوهی که در ضلع غربی آن قرار دارد بسیار جالب میدانم). هرچند باز هم میگویم اینها گردشگر نیستند بلکه فقط از سر اجبار آمده اند و خواهند آمد. حالا خبرآنلاین اگه تونستی دو کلمه حرف حساب را منتشر کنی؟؟؟!!!!
 • مهدی IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۸
  22 1
  افغانستان!!!به نظرتون برای کار نمیان؟!
 • شیرازی EU ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۸
  21 9
  همین الانم تمام توریست های اروپایی و آمریکایی محاله که بیان ایران و به دو شهر تاریخی و با هویت شیراز و اصفهان نرن. قصد من توهین به دوستان افغانی و عراقی نیست ولی توریستی که برای ایران ارزبری و تبلیغ خوب داشته باشه توریست افغانی ،پاکستانی و عراقی نیست ،بلکه توریست های اروپایی و آمریکایی هستند که بیشترین ارزبری رو دارن و بیشتر خرج میکنن. همین الان بعضی از فصل ها سرای مشیر ،باغ جهان نما ،ارم ،آرامگاه علی بن حمزه ، حافظیه و سعدیه ، نارنجستان ،خانه ی زینت الملک ،مسجد وکیل ،مسجد نصیرالملک و ... که برید مسافر خارجی بیشتر از خود ایرانیها هستند و شنیدم در اصفهانم وضع همینه.
  • بدون نام IR ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۱
   4 3
   ها کاکو....
 • بدون نام IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۸
  14 11
  دلیلش یه چیز دیگست... شیراز و اصفهان خیلی هم جذاب هستند...
 • میثم IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۸
  13 0
  احتمالا در آینده ی نه چندان دور ، گردشگران کشورهای عربستان و بحرین و آذربایجان هم نخواهند آمد!
 • بدون نام IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۸
  9 0
  برای تهیه بلیط پرواز ایلام باید از یک ماه قبل بلیط تهیه کنید ابلام با وجود تعدد زائر عراقی پرواز به مشهدندارد اغلب مسافران از پرواز شهرهای همجوار مانند کرمانشاه و اهواز استفاده می کنند.
 • محمد IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۸
  14 8
  خیلی ببخشیدا ،ولی همون بهتر که اصفهان و شیراز طبق آمار خودتون هیچ جذابیتی برای همسایگان افغان و عراق و پاکستان نداره،علتشم که دیگه نمی گم خودتون میدونید!
 • بدون نام IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۸
  22 4
  چه کشورهای مهمی
 • محمد IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۸
  6 4
  چندسالیه که گردشگران خارجی به ایران زیاد و میلیونی شده(مخصوصا با مساعد شدن وضع مردم عراق). درسته که تقریبا اکثریت این گردشگران خارجی، مردم عراق، دمام عربستان، پاکستان، کویت و... که مسافر مشهدن و از 2 میلیون نفر گردشگر خارجی سال گذشته، یک میلیون وهشتصد هزارش به قصدمشهد وارد ایران شدن و این فی النفسه خیلی خوبه و بالاخره توریست توریسته و تقریبا همون هزینه رو هم میکنن و ارزآوری دارند.( حتی بیشتر از برخی گردشگران مقتصد و ارزان اروپایی )، اما همینا رو هم نه دولت و نه آژانس ها آوردن و کم کاری دولت ها و آژانسها رو نمیشه چشم پوشی کرد. ما نمیتونیم با برزیل، ترکیه، تایلند و ... رقابت کنیم و بیشتر باید روی جاذبه صرفا تاریخی مانور بدیم. اما همون ها رو هم معرفی نکردیم، شیراز،یزد،مشهد،خوزستان و....
 • بدون نام IR ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۸
  7 0
  وقتی ارزشی برای گردشگر داخلی قائل نمیشن از این بدتر هم میشه به جایی که دیگران ارز بیارن داخل ایران خرج کنن اینجا همه مشتاقن پولشون را ببرن تو کشورهای درجه 2 و 3 خرج کنن
 • بدون نام IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۸
  20 5
  این رسانه ها هستند که سالهاست دارن صرفا روی آثار اصفهان و شیراز مانور میدن و بقیه شهرهای به مراتب مهم تر مغفول موندن. هرووقت تلویزیون میخواد یه برنامه نشون بده اول سی وسه پل و بقیه آثار اصفهان رو نشون میده و ... این تبعیض بین اصفهان و بقیه شهرها سالهاست که هست و رسانه ها هم با اغراق هاشون دامن زدن. آزانس های مسافرتی هم همینطور، همه ش اصفهان و شیراز کاشان اینجا ایرانه، هر گوشه اش تاریخ عظیمی داره. از پارت ها و مادها گرفته تا دوره قاجار. این وسط یزدوبافت تاریخیش،ارومیه وآثار مهمش،لرستان وفلک الافلاک، زنجان وگنبد سلطانیه، خوزستان و زیگورات چغازنبیل وسازه های آبی شوشتر،خراسان بامشهد(توس) و نیشابور و سبزوارو..،شاهرود و بسطام، گیلان و قلعه رودخان،کرمان وبم وجیرفت، سیستان و شهرسوخته و... پس چی؟
 • بدون نام IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۸
  16 1
  یکی از دلایل اصلی این وضعیت تفاوت های فرهنگی و دینی است که گردشگران تمایلی به رعایت آنها ندارند
 • AMIR RU ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۸
  13 9
  من دیروز خودم 2 تا ایتالیایی رو تو اصفهان دیدم یادداشت کن : 2نفر
 • بدون نام IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۸
  14 2
  عزیزم برادر های افغانی گکه قاچاق میانن اضافه کن تو گردشگری به آمار های خیلی خوبی میرسیم >..
 • بدون نام IR ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۸
  13 0
  مبارکه
 • بدون نام IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۱
  4 0
  بابا دلتون خوشه بر پایه کدوم آمار صحبت میکنین؟ مگه تو این چند ساله آمار درستی بیرون داده شده؟
 • بدون نام IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۵
  5 4
  بدو بیا... ایلام دو نفر... اتوبوس VIP دو نفر بدو داداش جا نمونی رفیتیم آ
 • بدون نام IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
  4 1
  گرشگران شیراز و اصفهان جهانگردانی اند که معمولا از کشورهایی غیر از همسایگان ایران می باشند و یا ازکشور های حوزه خلیج فارس می باشند که از قبل به قصد گردشگری و درمان مراجعه می کردند . در هر تغییر ناگهانی باید مساله را بررسی کرد گاهی عده ای در غالب گردشگر به قصد غارت می آیند کالا های یارانه ای نظیر دارو و غیره در این مناطق می تواند هدف گردشگری باشد مسئولین این مناطق باید بررسی کنند و مواظب باشند، شیرازی ها و اصفهانی ها هم در خواب غفلت بسر نبرند تبلیغات امروز مانند دیروز نیست امکانات هم باید به روز باشد.
 • احمد IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۶
  3 0
  کاملا" درسته بیشترین گردشگر مذهبی ازمرز ایلام وارد میشن ولی خداوکیلی فقط عبور می کنن وحتی یک شب هم تو ایلام نمی مونن.