یک شرکت استرالیایی، توانسته از سلولز چوب ماده‌ای بسازد که مانند پلاستیک انعطاف پذیر و مانند چوب محکم است. این ماده امید جدید دوستداران محیط زیست برای نجات زمین است.

مجید جویا: شرکت استرالیایی زئو یک فرایند بدون سیمان را اختراع و به ثبت رسانده که یک مصالح ساختمانی قدرتمند همه کاره جدید را تنها از سلولز و آب تولید می‌کند. پس از تولید این ماده سخت چوب مانند که زئوفرم نامیده می‌شود، می‌توان آن را اسپری کرد، قالب ریزی نمود یا به انواع و اقسام اشکال مختلف در آورد و در گستره وسیعی از محصولات از آن استفاده کرد. و این فقط درخت‌ها نیستند که با وجود زئوفورم از بریده شدن و استفاده به عنوان الوار نجات می‌یابند؛ این ماده همچنین جایگزینی دوست‌دار محیط زیست برای پلاستیک‌ها و رزین‌ها محسوب می‌شود.

مزیت‌های زیست محیطی استفاده از سلولز به عنوان ماده خام این است که از آن جا که فراوان‌ترین ترکیب آلی موجود در زمین نیز هست، می‌توان آن را از طیف وسیعی از منابع استخراج کرد، که شامل شامل کاغذ بازیافت شده، الیاف و گیاهان می‌شود. همچنین می‌توان آن را در برخی از انواع خزه‌های دریایی و در ترشحات برخی از باکتری‌ها نیز یافت.

به گزارش گیزمگ، فرمول مورد استفاده برای ساختن ماده زئوفرم، تقلیدی از یک فرایند طبیعی اتصال بدون چسب به نام پیوند هیدروکسیلی است، که در آن الیاف سلولز در آب به یکدیگر می‌چسبند. بنا به ادعای شرکت زئو این فرایند غیر سمی است و نیاز به مواد شیمیایی و چسب ندارد و «در مصرف آب و انرژی نیز صرفه جویی می‌کند».

به گفته مسئولین زئو، ماده حاصله که بازگشت پذیر به طبیعت است، «به استحکام چوب آبنوس» است و می‌توان با استفاده از چندین شیوه متفاوت شکل داد، امری که استفاده از آن را در هر «صنعتی که برای تولید خود نیاز به چوب، پلاستیک و رزین‌ها دارد» مناسب می‌سازد. در چگالی‌های بالاتر، زئوفورم نسبت به آب و آتش مقاوم است؛ علاوه بر آن این همچنین در حال کار بر روی تولید روکش‌هایی است که می‌توانند در برابر شرایط بسیار بد محیطی و آب و هوایی مقاومت کنند.

۵۳۲۷۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۴
  19 0
  چه فایده کپی چینیش سهم ماست !
 • بی نام IR ۲۱:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۴
  18 2
  چقدر خوب ميشه كه طرفداران و حاميان محيط زيست ما هم در كنار اين همه مقاله و بيانيه بر عليه پروژه هايى مثل اتوبان تهران به شمال ( كه به علت عدم داشتن يك جاده مناسب از تهران به چالوس چه جانهاى عزيز و چه سرمايه هاى برگشت ناپذير به فنا ميره) به يك چنين پروژه هايى بپردازند