دومین کنگره دوسالانه بین‌المللی آنکولوژی کودکان، بزرگداشت پروفسور پروانه وثوق همزمان با 25 سالگی مؤسسه خیریه محک، با حضور قائم‌مقام وزیر بهداشت در امور مشارکت‌های اجتماعی سازمان‌های مردم نهاد، رئیس انجمن خون و سرطان کودکان ایران، 15 سخنران خارجی فعال در معتبرترین بیمارستان‌ها و مراکز تحقیقاتی، اساتید، متخصصان و پزشکان ایرانی در حوزه سرطان کودک، در بیمارستان فوق‌تخصصی سرطان کودکان محک برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ اين كنگره با مشاركت و همكاري انجمن خون و سرطان اطفال ايران و انجمن خون و سرطان اطفال آلمان GPOH و همراهي مراكز علمي و دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور با امتياز بازآموزي براي گروه هاي پزشكي و پيرا پزشكي با حضور صدها نفر از متخصصان برگزار شد.

محک به دنبال برگزاري نخستین کنگره بین‌المللی خون و آنكولوژي در سرطان در سال 1393، امسال نیز همزمان با بیست و پنجمین سال فعالیت خود، اين رويداد علمي را به یادمان پرفسور پروانه وثوق بنیانگذار آنکولوژی کودکان در بزرگترين بيمارستان فوق تخصصي سرطان اطفال خاورميانه برگزار كرد.

شفافيت، پاسخگويي و نگاه يكپارچه رمز توسعه خدمات 

مردآويژ آل‌بويه، رئيس كنگره و عضو هیأت امنا و مدیره ضمن معرفی فلسفه وجودی و فعالیت‌های محک در طي بيست و پنج سال، درباره اهميت و نقش مؤسسات و سازمان‌هاي مردم‌نهاد در توسعه و پيشبرد اهداف يك جامعه گفت: سازمان‌هاي مردم‌نهادي كه با مشاركت اجتماعي براي اهداف انسان‌دوستانه و فرهنگي در جامعه تشكيل مي‌شوند، نقش مؤثري در كنترل و پيشگيري مسائلي دارند كه جامعه را در مقياس كلان تهديد مي‌كنند.

آل‌بويه گفت: یک سازمان مردم‌نهادِ موفق با اتكا بر اصول شفافيت، پاسخگويي، قدرشناسي و نگاه جامع و يكپارچه مي‌تواند با حامياني كه براي رفع نياز يك گروهِ هدف مشخص مي‌كوشند، برپايه اعتماد دوجانبه و تأمين حمايت‌هاي مالي و مردمي در مسير توسعه و پيشرفت گام بردارد.

توانمندی محک در بهره‌مندی از ظرفیت جامعه مدنی

در مراسم افتتاحيه اين كنگره سيدمحمد هادي ايازي، قائم مقام وزير بهداشت در امور مشاركت‌‌های اجتماعی سازمان‌های مردم‌نهاد با بيان اينكه برگزاری یک رویداد علمی و تخصصی با حضور متخصصان تراز اول بین‌المللی توسط یک سازمان مردم‌نهاد اتفاق متمایزی است که نشان از ظرفیت جامعه مدنی ایران دارد، گفت: اين كنگره توسط يك مؤسسه مردم نهاد برپا شده و این بارزترین نکته این رویداد علمی است چرا كه نشان مي‌دهد اگر به مشاركت‌هاي مردمي اعتقاد و باور داشته باشيم هر روز شاهد رشد روزافزون در زمينه درمان و سلامت خواهيم بود. مؤسسه خيريه محك نمونه و مصداقي است كه مي‌تواند براي ساير مؤسسه‌هايي كه به تازگي شروع به فعاليت كرده‌اند الگوي مناسبي باشد. با گسترش چنين سازمان‌هاي مردم‌نهادي است كه مي‌توانيم هم از جهت كميّت و هم از جهت كيفيت تاثيرگذاري بيش‌تري در زمينه درمان و سلامت را شاهد باشيم.

ایازی گفت: نظام سلامت زمينه‌هاي مشاركت مردمي و همچنين سرمايه گذاري را در اين حوزه افزايش داده است تا مراكز درماني بيشتري در آينده ايجاد و توسعه يابند و در این زمینه گفت: «خوشبختانه ارتباط خوبي بين دولت، درمان و آموزش پزشكي و 120 سازمان مردم‌نهاد فعال كشور در حوزه سلامت شكل گرفته است. دولت و سازمان‌هاي مردم نهاد در کنار بخش خصوصی با تعامل و فعالیت توأم می‌توانند ظرفيت‌هاي بيش‌تری در زمينه سلامت ایجاد کنند.

متخصصان بين‌المللي آمده‌اند تا از نزديك سازمان چهارم جهان را ببینند

ایازی در پاسخ به این سؤال که علت استقبال متخصصان خارجی از این کنگره چیست، گفت: با توجه به اينكه مؤسسه خيريه محك در آخرين ارزيابي NGO Benchmarking در سال 2016 در بين 299 سازمان مردم نهاد در جهان رتبه چهارم را كسب كرده است انگيزه‌اي ايجاد مي‌كند كه فرهيختگان بين‌المللي در اين همايش‌ها حضور پيدا كنند و به اعتقاد من آنها علاقه‌مند هستند كه از نزديك ببينند چطور محك به اين رتبه دست پيدا كرده است.

قائم مقام وزير بهداشت گفت: 25 سال است كه محك در حال فعاليت است. پايه‌گذاران اين مجموعه با جلب اعتماد در مشاركت‌هاي مردمي توانسته‌اند تا كنون با هدف خدمت به كودكان مبتلا به سرطان اين مركز را توسعه دهند و همچنان نیز این سازمان ماندگار است. نيت مردم نيز كمك به هم‌نوع خودشان بوده است در واقع اگر زمينه مشاركت مردم را فراهم كنيم شاهد گسترش چنين مؤسسه‌هايي خواهيم بود.

در پايان ایازی نسبت به مقام علمی و انسانی استاد فرزانه پروفسور پروانه وثوق ادای احترام کرد و دريافت لوح یادمان دومين كنگره دوسالانه بين‌المللي آنكولوژي كودكان، در بزرگداشت ایشان را يكي از بهترين و پرافتخارترين لوح‌هایی دانست که در زمان خدمت‌اش دریافت کرده است.

ایجاد فضای تعامل و تبادل تجربيات توسط محک

حسن ابوالقاسمي، رئيس انجمن خون و سرطان كودكان ايران و ديگر سخنران مراسم افتتاحيه كنگره گفت: محك با برگزاري اين كنگره توانسته است فضاي خوبي را براي تعامل و تبادل تجربيات با متخصصان بين‌المللي فراهم كند كه بي‌نهايت از برگزار‌كنندگان اين كنگره سپاسگزارم. درمان سرطان نيازمند خدمات حمايتي است چرا كه يكي از مشكلات بيماري سرطان هزينه‌هاي سنگين درمان است. محك توانسته این خدمات را به بهترین شکل ارايه کند و با تامين هزينه هاي دارو و حمايت از خانواده ها نقش موثري در فرآيند و نتيجه درمان ايفا كند. به اميد آنكه بتوانيم تجربیاتی چون محک را در كشور گسترش دهيم.

محك به چه مي‌انديشد؟

محك مي‌كوشد با برپايي رويدادهاي علمي و با بهره‌گيري از تبادل دانش و تجربيات متخصصان به بالاترين سطح ارائه خدمات درماني به كودكان مبتلا به سرطان دست يابد. بيمارستان محك به عنوان بزرگترين بيمارستان فوق تخصصي سرطان كودك در خاورميانه با تجارب و دستاوردهاي علمي ارزشمندي روبرو است كه ضرورت تبادل آن با ساير متخصصان جهان احساس مي‌شود. ضمن آنكه در اين كنفرانس‌ها امكان آشنايي پزشكان متخصص با دستاوردهاي ساير كشورهاي جهان ميسر مي‌گردد. این سازمان همواره تلاش دارد از نظر چند عملکردی بودن و همچنین در هریک از زمینه‌های فعالیت در صدر سازمان‌هاي برتر در جهان بايستد.

محك در بيست و پنجمين سال فعاليت خود باور دارد كه راز ماندگاريِ هدف‌اش در شفافيت و پاسخگويي به صورت جامع و يكپارچه بوده است و توسعه اين سازمان نيز ناشي از آرزوهاي بزرگ گردانندگان آن، براي خدمتِ بيشتر به كودكان مبتلا به سرطان و همت بلند ياوران محك در پشتيباني از تحقق اين آرزوهاي بزرگ بوده است.

۴۷۲۳۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =
بلیط هواپیما
‍‍‍