شنبه 5 اسفند 1396
سه شنبه 1 فروردین 1396 - 13:04:00 چاپ
ِ

پرسه در محلات املاک‌ نجومی؛ بذل‌وبخشش شهرداری‌ تهران

پای حرف‌های اهالی محله‌های املاک‌ نجومی که همگی از واگذاری‌ها گلایه دارند

جامعه > شهری - بیشترین تعداد خانه‌های نجومی در محله دربند واگذار شده است؛ تا جایی که ظاهرا 6 مدیر شهری با مساحتی بالغ بر 783 مترمربع، مالک خانه‌هایی با متراژ بالا و قیمت پایین شده‌اند.

فاطیما فردوس: 108 مورد واگذاری، 110 ملک به 122 نفر، مساحت 17 هزار و 18 مترمربع، 82 میلیارد و 500 میلیون تومان. در نگاه اول تعدادی رقم بود که شاید هر روزه به گوشمان می‌خورد و بی‌تفاوت از کنارش رد می‌شدیم؛ که این رقم‌ها به کار ما نمی‌آید. اما وقتی، گوشمان را تیز کرد که شد «افشای واگذاری چند هزار میلیاردی املاک به بعضی مدیران ارشد شهری و برخی اعضای شورای شهر تهران». ارقامی نجومی که تبدیل به خانه‌هایی با متراژها و قیمت‌های نجومی شد و واگذاری بی‌ضابطه املاک شهرداری به افراد خاص، افکار عمومی را به واکنش واداشت.

حالا از شهریور ماه 95 مردم بی‌اعتماد شده‌اند و حساس به رقم‌ها؛ ملک‌هایی که با تخفیف‌های 50 درصدی به افرادی واگذار شد که اگر در شهرداری هم کاری نمی‌کردند به هر صورتی ارتباطی با آن داشتند و شهردار بخشیده بود و خیلی راحت تکذیب می‌کرد؛ تکذیب واگذاری غیرقانونی ملک‌هایی در دربند، ولنجک، شهرک غرب، سعادت‌آباد، هروی و اقدسیه که گمان می‌برد سرپوشی باشد برای این افشاگری و جنجال؛ خانه‌هایی در بهترین نقاط شهری که چشم و گوش هر شهروندی را حساس می‌کند، حساس می‌کند و اعتمادی که رفته را برنمی‌گرداند. اعتمادی رفته که دیگر تکذیب نمی‌شود. هرچند که طبق آخرین آمار دادستان تهران تاکنون از 184 نفر در پرونده املاک نجومی تحقیق شده است.

سنگینی سایه املاک نجومی بر محله دربند؛ حراج 800 مترمربع

«صدای زنگ دوچرخه بچه‌ها که به گوشمون می‌خورد، یعنی نزدیک شدیم و وقت استراحته. صدای قهقهه بچه‌ها اسم رمزمون بود؛ یعنی آخر خطه و باید بساط کوه‌نوردی رو جمع کنیم و بریم تا هفته بعد.» لم داده به مجسمه شاه‌بابا و سرش را بالا گرفته؛ انگار که مخاطب حرف‌هایش شاه‌بابا باشد. پیرمرد 70 ساله‌ای است که از جوانی کوه‌نوردی می‌کرده و آخر هر هفته از پایین شهر به دربند می‌آید و تا شیرپلا می‌رود. «خیلی وقته که بازنشسته شدم و با حقوق بخور نمیر بازنشستگی زندگی می‌کنم. هر جمعه باید کلی پول کرایه تاکسی بدم تا برسم اینجا برای کوه‌نوردی. صرف نمی‌کنه؛ اینهمه پول خرج کنم که سالم بمونم؟ برم تا شیرپلا و برگردم پایین دود و آلودگی بره تو ریه‌هام که چی بشه؟»

پیرمرد خسته است؛ گلایه از وضع زندگی و پایین‌شهری و بالاشهری و هزار مشکل دیگر را سر کرایه تاکسی‌اش از خانه تا دربند خالی کرده و انگار شنونده‌ای بهتر از مجسمه شاه‌بابا پیدا نکرده. «قبلا یک دربند بود و کوه‌نوردیش؛ کی حرف بالاشهر و پایین‌شهر می‌زد؟ حالا سرتاسر شده برج و ساختمون و جوونا و مردم بی‌دردی که بدون زحمت تو خونه‌های میلیاردی می‌شینن و زندگی می‌کنن. از کی اینجوری فاصله افتاد بینمون؟»

حالا خاطره‌هایش گل کرده و از قصه‌های پدر و مادرش می‌گوید. «پدربزرگ خدا بیامرزم هم کوه‌نورد بود؛ تعریف می‌کرد زمان قاجار، شاهزاده ها اینجا زندگی می‌کردن، ویلا و خونه‌های اعیونی می‌ساختن. حالا هم دوره زمونه برگشته؛ اینجا شده محله اعیونی‌ها و از ما بهترون.»

به اینجا که می‌رسد دستش را جلوی دهانش می‌گیرد که یعنی بعضی حرف‌ها را نمی‌شود زد. «فقط همین رو بگم که تو محله ما خیلی‌ها از خواب شبشون می‌زنن برای سیر نگه‌داشتن خونوادشون؛ حالا اینجا سر خونه‌های نجومی دعوا می‌کنن.»

داستان خانه‌ها و املاک نجومی حتی پیرمرد کوه‌نورد 70 ساله را هم به صدا درآورده؛ خانه‌هایی که با متراژ بالا و کمترین قیمت بدون هیچ توجیهی از طرف شهرداری به اعضای شورای شهر، مدیران شهری و ... واگذار شد و حاشیه‌های زیادی را به دنبال داشت. تا جایی که مسئول یکی از آژانس‌های املاک دربند در توضیح قیمت و متراژ ملک‌های این محله می‌گوید: «سال 93 که ملک‌های نجومی واگذار شد، افزایش قیمت داشتیم و کمترین قیمت برای ملک‌ها از متری 7 و نیم برآورد می‌شد؛ آن‌هم نه نوساز، قدیمی و چند سال ساخت و بهترین و لوکس‌ترین ملک‌ها متری 17 تا 18 میلیون تومان بود؛ اما الان که 2 سال گذشته ملک‌ها از متری 8 میلیون تومان شروع می‌شود تا بهترین و سوپرلوکس‌ترین ملک که متری 30 میلیون تومان است.»

بیشترین تعداد خانه‌های نجومی در محله دربند واگذار شده است؛ تا جایی که ظاهرا 6 مدیر شهری با مساحتی بالغ بر 783 مترمربع، مالک خانه‌هایی با متراژ بالا و قیمت پایین شده‌اند.

«دیگه نمی‌شه اعتماد کرد؛ دیگه نمی‌دونم دردم رو به کی بگم.» وزنش را می‌اندازد روی عصای کوه‌نوردی و آرام بلند می‌شود و سرپایینی دربند را به مانند جوانی شاداب پایین می‌رود و وجب به وجب برج‌ها و ساختمان‌های مسکونی را برانداز می‌کند. محله دربند اما برخلاف گلایه‌های پیرمرد فقط مختص اقشار با درآمد بالا نیست و قشرهای مختلفی از مردم در این محله سکونت دارند و همین مسئله اختلاف فاحش طبقانی و ناهمگونی‌های بسیاری را به وجود آورده است. اختلافاتی همچون مسائل آموزشی، تحصیلی و فرهنگی که بر بافت اجتماعی منطقه تاثیر گذاشته و فضایی در ظاهر چند قطبی را به وجود آورده است؛ با این حال این منطقه یک مکان تفریحی و توریستی محسوب می‌شود و به همین دلیل دارای موقعیتی خاص است. موقعیتی توریستی که به خاطر بافت قدیمی شهری‌اش، هرهفته میزبان شهروندانی با طبقه‌ها و پایگاه‌های اجتماعی متفاوت است.

با وجود این ناهمگونی‌ها این منطقه از لحاظ دسترسی محلی در شرایط خوبی قرار دارد و همین مسئله باعث شده در سال‌های اخیر این محله تا حدود زیادی از بافت سنتی خود خارج و به بافتی مدرن تبدیل شده است. املاکی دربند از خانه‌های میلیاردی می‌گوید. «خونه‌ای که می‌تونی تو دربند با متری 30 تومن بخری، دیگه خونه نیست، کاخه. معلوم نیست که این قبیل خونه‌ها افتاده دست شهرداری یا نه؛ ولی با این اختلاف زیاد طبقاتی درست نیست آدم تو این خونه‌ها زندگی کنه. آخرش که چی؟ جایی که میریم همه یه اندازه‌اس.»

ولنجک‌نشینی با حراج تنها 220 مترمربع

«مگه این شهر چند تا کوچه بن بست با این اهل دلا و منظره قشنگ داره؟ چندتا کوچه شیب‌دار با ویوی جنگل؟ کدوم خیابون این شهر به بام می‌رسه با این عظمت؟ ولنجک یک شهره برای خودش» اینها را جوانی می‌گوید که 5 سال است در ولنجک زندگی می‌کند و این محله جزئی از هویتش شده است. محله‌ای برای طبقه‌ای خاص که به محله مرفه‌نشین شهر معروف شده است. «دانشگاه شهید بهشتی، سالن اجلاس سران، دانشگاه آزاد، کهف الشهدا، بام تهران، مؤسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور، مجموعه تنوع زیستی و ذخایر ژنتیکی ایران و ... بازم بگم؟ کدوم محله‌اس که اینهمه دسترسی محلی و مکان‌های مهم توش باشه؟ تازه مرتفع‌ترین منطقه مسکونی ایران هم هست.»

تاریخ این محله به کشاورزان و دامداران آذری و لری برمی‌گردد که به خاطر آب‌و‌هوای خوب این منطقه برای کشاورزی و دامداری مهاجرت کرده بودند و از نظر مالی افرادی متوسط رو به پایین بودند ولی رفته رفته شرایط مالی‌شان تغییر کرده؛ تا جایی که حالا نوادگان آنها، همان مرفه‌نشینان ولنجک هستند. محله‌ای با خانه‌های ویلایی و مجتمع‌های مسکونی بلندبالا که چشم کمتر کسی را متوجه عظمت و زیباییشان نمی‌کند. خانه‌هایی که به گفته مسئول یکی از آژانس‌های املاک ولنجک، بر اساس ویلایی و چندطبقه بودن، آپارتمان، مشاعات، نوع معماری، دسترسی محلی و ... ارزش‌گذاری و قیمت‌گذاری می‌شوند.

«کمترین قیمتی که می‌شه تو ولنجک باهاش خونه خرید از متری 11 تا 12 میلیون شروع می‌شه تا متری 25 میلیون که بهترین خونه رو می‌شه خرید. املاک نجومی سال 93 واگذار شد، تو اون دوره می‌شد با متری 7، 8 تومن هم خونه گرفت و بهترین خونه هم متری 11 تومن بود. آقازاده‌هایی که خونه‌های ولنجک بهشون رسید با اونهمه تخفیف تقریبا مفت صاحب‌خونه و زمین شدن.»

محله بعدی واگذاری خانه‌های نجومی، ولنجک بود. محله‌ای در بالاترین نقطه تهران، با بهترین بافت شهری و اجتماعی، بیشترین دسترسی محلی و بهترین امکانات. «کافیه اراده کنی بری خرید؛ صدتا سوپر مارکت و رستوران و بانک و خشکشویی و .. کنارت سبز می‌شه. یکم تو زمستون رفت و آمد سخت می‌شه که خب بالاشهر نشینی این مسائل رو هم داره. با وجود این دسترسی‌ها چیزی که خونه‌های ولنجک رو از بقیه جاها متمایز می‌کنه معماری ساختمون‌هاس. بعضا یجوری راحی می‌شن که کل تهران رو زلزله ببره اینا طوریشون نمی‌شه. یعنی می‌خوام بگم پادشاهی زندگی می‌کنن.» محله‌ای که برخی مدیران تنها به 220 متر تملک با 50 درصد تخفیف راضی شدند.

مدیران شهری در محله آمریکایی‌نشین؛ حراج هزار مترمربع

واگذاری خانه‌های نجومی به دربند و ولنجک خلاصه نمی‌شود؛ شهرک غرب و مرزداران هدف بعدی واگذاری املاک شهرداری به خواص بودند. محله امریکایی‌نشین تهران که پیشینه آن به خارجی‌هایی برمی‌گردد که برای اسکان به این محله می‌آمدند. محله‌ای که مثل دو منطقه دیگر به عنوان یک محله لوکس و مرفه‌نشیت شناخته می‌شود و به خاطر وجود تعداد زیادی از مقاصد کاری، تفریحی، خرید و درمانی در آن، تردد و رفت‌و آمد شهرواندان زیاد است. خیابان‌بندی‌ها و بلوارهای عریض و امکان دسترسی سریع به چندین بزرگراه اصلی تهران سامانه ترافیکی مناسبی را در این منطقه از تهران به وجود آورده است.

«خونه‌های ویلایی زیادی تو شهرک غرب و مرزداران هست که معماری خیابون‌های فرعی رو مثل بافت شهری کشورهای اروپایی کرده؛ انقدر که خیلی از توریست‌ها برای دیدن این کوچه‌های فرعی میان و واقعا زیباست.» زن جوانی است که به گفته خودش قدم به قدم شهرک غرب را متر کرده و تمام خیابان‌های فرعی معروف شهرک را از بر است. «تفریح جوونای این منطقه خیابون ایران‌زمینه؛ یکی دیگه از خیابون‌های قشنگ شهرک که پاتوق دختر پسرهاییه که آخر هفته‌ها دور دور می‌کنن.»

تفاوت شهرک غرب با دربند و ولنجک و دیگر خانه‌های نجومی در امنیتی است که برای شهرک تامین شده؛ خیابان‌های بن‌بست بسیاری در این محله وجود دارد که علت اصلی طراحی آنها بالا بردن امنیت است و ابتدای هر بن‌بستی اتاق نگهبانی وجود دارد که کلیه رفت‌وآمدها در صورت توافق اهالی کنترل می‌شود. محله‌ای که سهم املاک واگذار شده شهرداری در آن بیش از هزار مترمربع است و به گفته یکی از مسئولان آژانس املاکی این منطقه قیمت‌ها از متری 7 میلیون شروع می‌شود تا 18 میلیون تومان. در حالی که قیمت ملک‌های این منطقه در سال 93 از 5 میلیون شروع و به 8 میلیون تمام می‌شده است. «اگر میانگین هم حساب کنیم می‌شه متری 7 میلیون. شما هزار مترمربع رو که در 7 میلیون ضرب کنی می‌شه چقدر؟» به ضرب و تقسیم که می‌رسد، سوت کشدار بلندی می‌کشد و ماشین حسابش را نشان می‌دهد که به این رقم حساس شده و هشدار می‌دهد.

تکذیب؛ کارکرد مدرن شهرداری

از اینجا به بعد شهرداری کوتاه آمده و بیخیال مناطق آس شهری شده است؛ سراغ پاسداران و هروی و اقدسیه رفته تا شاید تعادل را بین مناطق شهری برقرار کند. «چند ساله که تو پاسداران کاسبی می‌کنم. محله خوبیه؛ بافت مذهبی‌نشین این منطقه به بقیه مسائلش اولویت داره. عموما خانواده‌های مذهبی با سطح درآمد بالا اینجا زندگی می‌کنن. هروی هم دو تا بخش داره؛ یک بخشش بافت قدیمی و محلیه و بخش دیگه‌اش پاسداران و ساقدوش می‌شه که بافت غیرمذهبی هم بینشون دیده می‌شه.»

یکی از مغازه‌داران خیابان پاسداران است که در پاساژی مشغول به کار است. «از لحاظ دسترسی محلی هم خیلی خوبه و هرچی که بخوای دم دستت هست.»

قیمت ملک‌های پاسداران هرچند از دیگر منطقه‌ها پایین‌تر است اما روند واگذاری آن طوری بود که حاشیه‌های زیادی را به همراه داشت و به افرادی واگذار شد که جز تکذیب تملک خانه‌های نجومی حرفی برای گفتن نداشتند.

ملک‌هایی که در سال 93 از متری 4 میلیون تومان شروع می‌شد و تا 6 میلیون می‌رسید و در حال حاضر بعد از گذشت دو سال این مقدار به متری 8 و ده میلیون تومان رسیده است. «شنیده بودم به یکی از مدیرای سابق شهرداری ملک 4 میلیاردی داده بودن. درست و غلطش پای خودشونه ولی تو این محله مردم نون حلال می‌خورن. سر یک قرون دو قرونشون قسم می‌خورن. حالا حرف 4 میلیارد پوله. ایشالا که اینم تکذیب بشه.»

۴۷۴۷

مطالب مرتبط
33 دیدگاه
 • بی نام
  سه شنبه 1 فروردین 1396 - 13:37:11
  پاسخ
  120 5

  ايشالا مردم در انتخابات شوراي شهر جواب بي قانوني هاي قاليباف را خواهند داد

  • حمیدرضا
   سه شنبه 1 فروردین 1396 - 18:24:48
   12 30

   سلام البته کلمه درست "ان شاءالله" هست چون اون که شما نوشتید کلا یه کلمه دیگه با یه معنی دیگه هست ممنون

  • بی نام
   سه شنبه 1 فروردین 1396 - 18:44:00
   45 3

   برادر من آنها که خونه هاشون گرفتن دیگه براشون مهم نیست زن و بچه را هم که فرستادن اونور

  • بی نام
   سه شنبه 1 فروردین 1396 - 19:22:02
   51 1

   تهرانی ها در مورد شهرشون که تبدیل به هیولای بی شاخ و دم شده مسئول اند. خودشون همه این سالها انتخابات شورای شهر رو دست کم گرفتند. شهردار یک شهر هشت میلیونی کم از ریاست جمهوری نداره که اینقدر به این انتخابات بی توجه هستید.

  • بی نام
   سه شنبه 1 فروردین 1396 - 20:48:10
   24 2

   بامید آنکه این دوره شورای شهر تهران بمعنای واقعی شورای شهر "تهران" باشد نه "ایران" و ایضا از سالن ورزشی بسمت صحن سنای محلی تغییر وضعیت دهد

  • بی نام
   چهارشنبه 2 فروردین 1396 - 21:26:50
   26 1

   البته اگر کاندیداها دوباره رد صلاحیت نشن

  • بدیع الزمان
   چهارشنبه 2 فروردین 1396 - 22:01:53
   45 1

   تا ده سال دیگه هم اسم سال اقتصاد مقاومتی گذاشته بشه فایده ای ندارد.....مردم اول باید برخورد حداکثری با فسادها حکومتی را ببینند...

  • بلالمی
   پنجشنبه 3 فروردین 1396 - 01:29:58
   0 1

   جواب اقای چمران ودارودسته ش را خواهند داد در انتخابات پیش رو.به امید خدا

 • بی نام
  سه شنبه 1 فروردین 1396 - 13:47:50
  پاسخ
  104 3

  بعد لايحه تحقيق و تفحص از شهرداري تو مجلس رد شد؟ خيلي واضحه همه چي،من نميدونم همه وقتي نقش دارن تو اين فساد ديگه دادمونو بايد تو كدوم دادگاه ببريم؟

  • بی نام
   پنجشنبه 3 فروردین 1396 - 16:36:27
   0 0

   دادگاه لاهه

 • شکوه
  سه شنبه 1 فروردین 1396 - 14:38:56
  پاسخ
  344 4

  قابل توجه قوه قضائیه اگه شهردار کرباسچی و امثالهم بود وجدانا"چه بلایی سرشان میاوردند؟

  • بی نام
   سه شنبه 1 فروردین 1396 - 20:59:53
   48 2

   والله که حقانی و کرباسچی و الویری و... همگی روی هم یک هزارم این ده سال اخیر در مسند شهرداری تهران بریز و بپاش آنهم به بهای تخریب باغات و فضای سبز تهران نکرده اند

 • عقیل
  سه شنبه 1 فروردین 1396 - 17:01:10
  پاسخ
  97 6

  اینم از قالیباف استاد املاک نجومی حالا میخواد رییس جمهور هم بشه تازه سیصدتا قسم هم میخوره میگه دروغه

 • مهدی
  سه شنبه 1 فروردین 1396 - 20:37:56
  پاسخ
  24 2

  نه تنها اشخاص اختلاس کاری مانند اینها که توضیحش در خبر اومد مستحق خاک ملی این کشور نیستند بلکه بسیاری دیگر از مردم نیز حق مالکیت دائمی بر خاک و بوم این سرزمین رو به طور دائم ندارند حالا خیلی ها صداشون در میاد که چرا حتی مردم؟؟؟؟؟ جواب اینه که در طول چندین هزار سال سابقه کشور ایران شاید هرگز مانند این دوره را شاهد نبوده که مردم از تبدیل شدن به غاصبین مالکیت و مالکین قاطع هیچ ابایی نداشتند. الان ما مالکینی داریم که حالا یا با اختلاس و یا مفت صاحب ملک شده اند و اکنون ملکی که در اختیار دارند را یک جوان اگر پدرش ملاک نباشد باید تا آخر عمر در خوابش ببیند نه یک خانه در زعفرانیه با فرمانیه بلکه یک خانه در مرکز یا جنوب شهر. بهقوانین آلمان توجه کنید هیچ مالکیتی در آن حتمی نیست و به نفع ملت بسته است

 • بی نام
  سه شنبه 1 فروردین 1396 - 21:03:34
  پاسخ
  20 0

  امیدوارم بالاخره موعد این رسیده باشد که کرسی ریاست بر شهرداری تهران مانند سایر کلانشهرها بدست متولدین خود تهران بیفتد درست مانند تصدی شهرداری اصفهان توسط جناب آقای جمالی بعنوان یک اصفهانی زاده که کارنامه عملکرد ایشان از ناحیه مردم اصفهان نیز مهر تایید خورده است

  • بی نام
   پنجشنبه 3 فروردین 1396 - 12:11:01
   0 0

   اینجا دیگر دزدی و.... قبحی ندارد و مسئله ای بسیار عادی شده هیچ نهادی هم توان و یارای ایستادگی برابرش را ندارد بقول شاعر گر حکم شود که مست گیرند ......

 • بی نام
  سه شنبه 1 فروردین 1396 - 21:38:41
  پاسخ
  7 12

  خب جناب خبرنگار یا محقق زحمت کشیدی تا اونجا رفتی فهمیدی کدوم ملک به کی رسیده؟ میگید 184 نفر ینی 184 تا ملک اونجاها هست که واگذار شده. یکیش رو میرفتی از همسایه ها میپرسیدی مثلا فلان مدیر شهری اینجاست. ولی نتونستی.

  • بی نام
   پنجشنبه 3 فروردین 1396 - 11:24:32
   0 0

   شما اگر تهران بودی اینو نمی گفتی اینجا همسایه همسایرو اصلا نمی شناسه

  • بی نام
   پنجشنبه 3 فروردین 1396 - 23:32:50
   0 0

   من از پرسنل معاونت خدمات شهری شهرداریم، میخوای اسم چندتاشونو برات ردیف کنم؟

 • بی نام
  سه شنبه 1 فروردین 1396 - 22:20:12
  پاسخ
  25 1

  کجاس اون شور مردم برای ایستادن در برابر اینگونه آدم نماها

 • بی نام
  سه شنبه 1 فروردین 1396 - 23:10:27
  پاسخ
  29 1

  کسی که به قیامت اعتقاد داشته باشه و خدا و پیغمبر را بشناسه این کار را با بیت المال نمیکنه.متاسفانه ایمان روز به روز در مدیران و نتیجتا مردم کمرنگتر شده.اقای قالیباف جواب برادر شهیدشو چجوری میخواد بده الله اعلم

 • حق گو
  چهارشنبه 2 فروردین 1396 - 00:21:00
  پاسخ
  23 1

  چون به یک عده ای هم گور برای خواب واگذار شده،بنظرم عدالت برقراره من که غیر هز دادگاه عدل الهی،دادگاه دیگه ای نمیشناسم که رسیدگی کنه

 • بی نام
  چهارشنبه 2 فروردین 1396 - 01:51:24
  پاسخ
  4 36

  بعد از حقوق های نجومی که مردم بی اعتماد و حساس شدن برنامه این شد که با مطرح کردن موضوع مشابه حساسیت ها از روی دولت کنار بره. کدوم سازمان؟ باید جایی باشه که به دولت ارتباطی نداشته باشه. شهرداری بهترین گزینه بود. املاک نجومی اما نشد اونی که باید. کاش یه عکس از سند املاک نجومی یا نامه یا یه چیزی که ثابت کنه وجود میداشت تا مردم باور کنن. یه چیزی مثل تصویر فیش های نجومی که تو صفحه های مجازی همه دیدن. دیگه لازم نبود تا دربند و... برید و با مردمی مصاحبه کنید که خودشون مطمئن نیستن که همچین اتفاقی افتاده یا نه؟ به هرحال این ها اتهاماییه که ثابت نشده. اثباتش هم با من و شما نیست. با قوه قضاییه س. آخرین چیزی هم که گفته اینه که فساد سازمان یافته تو شهرداری دیده نشده. نقد رو رها کردید نسیه رو چسبیدید؟؟

  • بی نام
   چهارشنبه 2 فروردین 1396 - 21:27:36
   24 3

   فازتو دوست دارم. الکی از ۲۰۰ نفر تحقیق کردن درباره املاک نجومی، نه؟

  • بی نام
   پنجشنبه 3 فروردین 1396 - 02:25:05
   0 0

   تحقیق کردن که نشون دهنده ی مجرم بودن نیست.

 • امیر
  چهارشنبه 2 فروردین 1396 - 02:36:32
  پاسخ
  21 1

  ایشان در سخنرانی ای فساد و اختلاسهای دستگاهها را مورد انتقاد قرار دادند و سپس پرسیدند که در طول دوازده سالی که شهردار بوده کدام پرونده فساد در شهرداری تهران پیدا شده؟ یک موردهم نداریم اگر رییس جمهور شود، چه خواهد کرد خداوند این کشور را از دروغ نجات دهد تا راه برخورد با قحطی و دشمن، آشکار شود

  • بی نام
   چهارشنبه 2 فروردین 1396 - 21:27:02
   2 7

   حتی یک مورد

  • امیر
   پنجشنبه 3 فروردین 1396 - 16:04:43
   0 0

   پاسخ به جناب بی نام اگر فیلم سخنرانی را ببینید، ایشان در این سخنرانی فرمودند : ” یک مورد؟ نداریم”

 • الکس
  پنجشنبه 3 فروردین 1396 - 09:33:26
  پاسخ
  1 0

  وقتی یکی که زمانی پلیس بوده واصلا سواد شهردار بودن رو نداره چطور میشه رئیس شهرداری؟؟؟خوب معلومه نتیجش چی میشه

 • بی نام
  پنجشنبه 3 فروردین 1396 - 10:12:57
  پاسخ
  0 1

  مردم در سکوت و با نجابت خاص قوم ایرانی نظاره گر برخوردهای چند گانه مدعیان حکمت و عدالت گستری در موضوعات واحد و مشابه هستند قضاوت نهانی ملت و امتناع از فاش گویی که مدتی است در قهر مشهود و شمارگان ناچیز نظرهای محدود و معدود به گزارشات جنجالی و تند و تیز رسانه ها یی که نقش منتقد درون حاکمیت را بازی میکنند واقعیت نظر مردم را جلوه گر ساخته که تا خیلی دیر نشده می بایست تصمیم گیرندگان مسلط بر دولت در جهت اصلاح واقعی و نه نمایشی امور مربوط به عدالت رفاه و معیشت ملت اقدام کنند...

  • بدیع الزمان
   جمعه 4 فروردین 1396 - 21:22:08
   0 0

   علت منفی به کار بردن تعبیر نجابت برای مردم عافیت طلب بی عار ترسو است

 • حسین
  پنجشنبه 3 فروردین 1396 - 10:32:32
  پاسخ
  2 0

  به نظرم این از عدم قدرت دولت روحانیه که نمیتونه جلوی حقوقهای نجومی کارمندان خودش و این املاک رو بگیره .

  • بی نام
   جمعه 4 فروردین 1396 - 23:50:15
   1 2

   حقوق های نجومی اثبات شده آخرش به کجا رسید؟ این همه از املاک نجومی تو خبرآنلاین مینویسن در حالیکه فقط از چند نفر تحقیق و سوال شده. ولی از حقوق های نجومی که مشخصه چه کسی چه مقدار گرفته گزارشی نیست

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین
x