شنبه 1 اردیبهشت 1397
چهارشنبه 26 مهر 1396 - 11:07:34 چاپ

احتمال افزایش بازدهی مسکن به بالای ۱۰ درصد

اقتصاد > مسکن - ایسنا نوشت: در سه ماهه نخست سال جاری رشد بخش مسکن ۷ درصد بوده که هنوز شاهد پایین بودن بازده سرمایه در این بخش هستیم، اما پیش بینی می‌شود نرخ رشد بخش ساختمان در نیمه دوم سال جاری بالاتر از نرخ تورم قرار بگیرد.

بخش مسکن طی ۴۰ سال گذشته میانگین رشد ۴۰ درصد را تجربه کرده که یکی از جذاب ترین حوزه های سرمایه گذاری بوده است. البته به دنبال رکود این بخش از ابتدای سال ۱۳۹۱ تا انتهای پاییز سال گذشته همواره نرخ منفی را تجربه کرد. اما بخش مسکن پس از ۲۱ فصل رکود شدید در حال حاضر به رشد ۷ درصد رسیده است؛ رشدی که هنوز پایین تر از نرخ تورم است و به همین دلیل بازده سرمایه در این بخش سودآور نیست. با این حال چشم انداز نیمه دوم این بازار، نوید روزهای بهتری را برای فعالان این بخش می‌دهد و انتظار می‌رود ارزش افزوده بخش ساختمان در شش ماهه دوم بالاتر از ۱۰ درصد باشد.

بررسی رشد ارزش افزوه بخش ساختمان از سال ۱۳۹۱ نشان می‌دهد که این بخش پس از یک دوره طولانی رکود، هم اکنون به رشد مثبت رسیده است. رشد این بخش در دوره سالهای ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵ به ترتیب برابر با ۳.۶-، ۳.۱-، ۰.۴-، ۱۳.۵- و ۱۴.۹- بوده، اما بر اساس آمار جدید فعالیتهای بخش ساختمان پس از ۱۸ فصل رشد مداوم منفی، در زمستان ۱۳۹۵ به رشد ۴ درصد و سپس در بهار ۱۳۹۶ به رشد ۷ درصد رسیده است. با این حال فعالان این حوزه می‌گویند بازده سرمایه در بخش مسکن پایین تر از نرخ تورم است و در صورت اجرای قانون مالیات، هیچ سازنده ای حاضر به سرمایه گذاری در بخش مسکن نخواهد بود.

بازار مسکن شهر تهران این روزها تحت تاثیر پنج عامل محرک نزدیک شدن قیمت به کف، رشد نسبی ارزش افزوده بخش ساختمان، التهاب بازار اجاره در تابستان امسال، کاهش نرخ سود بانکی و انتظار برای کاهش سود تسهیلات مسکن، مسیر خود را برای ورود به دوره رونق طی می‌کند. پیش بینی کارشناسان از قیمت آینده مسکن افزایش ۱۰ درصد را متناسب با نرخ تورم نشان می دهد؛ هر چند عمده کارشناسان معتقدند جهش قیمتی در کار نخواهد بود. یکی از دلایل عدم جهش یکباره قیمت مسکن بازگشت این بازار به مسیر قبل از سال ۱۳۸۴ است که دولت یازدهم مجددا این بازار را از طریق نظام پس انداز مبتنی بر تقاضای واقعی تجهیز می کند.

افزایش نسبی معاملات باعث شده تا سرمایه‌گذاران در شش ماهه نخست مقدار اندکی به ساخت و ساز ترغیب شوند. بر اساس اعلام آزاد ـ رئیس اتحادیه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات ـ در شش ماهه اول سال جاری شاهد افزایش ۱۰ درصدی ساخت و ساز بوده‌ایم.

هم‌چنین گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد به دنبال خواب سرمایه طی چهار سال اخیر، برخی سازندگان واحدهای گران و متوسط قیمت مجبور به ارایه تخفیف از ۵ تا ۲۰ درصد شده‌اند که می‌تواند در ورود تقاضای میانه به بازار مسکن موثر باشد.

دولت نیز در پی برنامه‌ریزی چهار ساله از ابتدای ۱۳۹۲ برای نوسازی بافت‌های فرسوده، ‌حاشیه‌ای و ناکارآمد به دنبال تحقق اهداف خود در این بافت‌ها است؛ تا جایی که نرخ سود تسهیلات خرید و ساخت مسکن در بافت فرسوده را برای اولین بار در تاریخ پس از انقلاب به ۸ درصد رساند. این مشوق احتمالا با ورود متقاضیان واقعی بخش مسکن برای خرید و نوسازی بافت‌های ناکارآمد مواجه می‌شود.

اما افزایش قیمت آهن در سال جاری باعث نگرانیهایی درخصوص آینده قیمت مسکن شد که آزاد به نوعی این نگرانی را بی مورد می داند و معتقد است: "صنعت ساخت و ساز نهایتا ۱۴ درصد از قیمت آهن متاثر شده است". از اوایل خرداد ماه امسال افزایش تدریجی قیمت آهن و فولاد آغاز شد و بدین ترتیب در مدت سه ماه و تا پایان خردادماه در این بخش شاهد افزایش حدود ۷۰ درصدی قیمت‌ها بودیم. با این حال شاید نتوان انتظار داشت که قیمت مسکن ۱۴ درصد افزایش پیدا کند؛ چرا که هنوز توان متقاضیان مصرفی با قیمت مسکن برابری نمی کند.

پیش بینی عمده کارشناسان این است که قیمت مسکن در شش ماهه دوم افزایش معادل نرخ تورم را تجربه کند.

35225

کلید واژه‌ها : قیمت مسکن - مسکن -
9 دیدگاه
 • امیر
  چهارشنبه 26 مهر 1396 - 11:29:10
  پاسخ
  19 6

  کسی شکی نباید داشته باشه که تا سال 1400 مسکن به همین روال زیر تورم افزایش قیمت خواهد داشت نه بیشتر

 • بی نام
  چهارشنبه 26 مهر 1396 - 11:42:00
  پاسخ
  16 3

  خخخخ دو زار بدین آش به همین خیال باشین درست مثل این پنج سال

 • بی نام
  چهارشنبه 26 مهر 1396 - 12:21:02
  پاسخ
  5 10

  از ابتدای سال تا کنون در منطقه ما که منطقه 13 می باشد نوساز از 5 تا 5.5 میلیون به 6 الی 6.5 میلیون رسیده است یعنی تورم حدود 20 و این واقیعت می باشد حالا بر اساس این مقاله، یعنی در نیمه اول تورم نبوده و در نیمه دوم تازه تورم معادل نرخ تورم یعنی 10 خواهد بود؟ این الان پیش بینیهکه با توجه به گفته بالا قطعاً ارزشی نداره یا بازار گرمی؟

  • بی نام
   جمعه 28 مهر 1396 - 22:34:06
   3 1

   خیلی از جاها این افزایش قیمت بوده ولی با وجود خانه های خالی بسیار و پروژه های برجسازی خوابیده غرب تهرانصرفه اقتصادی برای اتمام پروژه وجود ندارد و کاهش قدرت خرید مردم، انتظار کاهش قیمتها درآینده میرود. کلا هزینه مسکن و خودرو در ایران با توجه به کیفیت آنها بسیار بالاتر از انتظار است.

 • بی نام
  چهارشنبه 26 مهر 1396 - 12:44:51
  پاسخ
  6 1

  در همه جای دنیا برای پیش بینی قیمت یک کالا اول یک مدل یا تابعی تعیین می کنند که شامل متغییر های مستقل دخیل در تعیین قیمت کالا می باشد و با استفاده از اطلاعات مثلا" 20 سال گذشته به ضرایب آن متغییر ها از تکنیک های آماری و اقتصاد سنجی شبیه حداقل مربعات استفاده می شود و به مقدار ضرایب دست پیدا می کنند که نهایتا" می توان قیمت آن کالا را نزدیک به واقعیت برای سال های آینده پیش بینی کرد لذا هرگونه پیش بینی خارج از روش های علمی متداول در دنیای پیشرفته امروز براساس یک سری اطلاعات ذهنی ناشی از تجربه کاری فرد یا صرفا" در حد یک اظهار نظر شخصی اعتبار دارد. در مورد قیمت مسکن در یک منطقه شهری مشخص نیاز به اطلاعات درآمد سرانه , قیمت نهاده های دخیل در ساخت و ساز , زمین , دستمزدهاکارگری و استادکاری و... است

 • بی نام
  چهارشنبه 26 مهر 1396 - 13:18:20
  پاسخ
  10 1

  شرایط وام مسکن هنوز خیلی بده. مثلا ۴۰ تومن باید ۱ سال بخوابه، سود ۹.۵ درصد هست و سن بنا باید ۱۵ سال به پایین باشه و ....

 • بی نام
  جمعه 28 مهر 1396 - 06:03:39
  پاسخ
  4 1

  مسکن تا سال ۱۴۰۰ رونق نمیگیره و هیچگونه بازدهی نداره

 • بی نام
  جمعه 28 مهر 1396 - 23:10:37
  پاسخ
  3 2

  اره بابا همینجوری قیمتهارو بکشید واسه خودتون بالا اصلا یه زیر پله رو تو دوقوز اباد بکنید یه میلیارد والاااا کی ب کیه اما خدا شاهده من چند روز پیش هامبورگ بودم پیش خودم میگم ماهی پوصد یورو بدم تو یه کشور خوب و همچی اوکی زندگی کنم یا بیام اینجا با این وضعیتش با دلال و بانک در بیوفتم با بی فرهنگی با ترافیک

 • حلاج
  یکشنبه 30 مهر 1396 - 00:15:54
  پاسخ
  0 1

  تا می توانید مسکن لوکس متراژ بالابخرید بهترین محل سرمایه گذاری هست. از ما گفتن. هرکس ملک لوکس بخرد ضرر نمی کند. بالای 120 متر. پولها را از بانکها بیرون بکشید و بخرید .سود بالا و تضمین شده.

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین
x