دوشنبه 1 مرداد 1397
یکشنبه 7 آبان 1396 - 23:18:22 چاپ

تعطیلی خط مترویی که قالیباف ۴ماه پیش آن‌را با سروصدا افتتاح کرد/ شهرداری: نمایشی بود، امنیت هم ندارد

جامعه > شهری - روابط عمومی شرکت بهره‌برداری متروی تهران اعلام کرد: خط 7 متروی تهران به علت نواقص متعدد در جنبه‌های عمرانی، تجهیزاتی و سامانه‌های ایمنی و کنترلی، از روز دوشنبه هشتم آبان ماه 1396 تا اطلاع ثانوی تعطیل می‌شود. این خط را خردادماه محمدباقر قالیباف افتتاح کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ چهارماه پس از افتتاح حط ۷ مترو با حواشی و سر و صدای فراوان توسط محمدباقر قالیباف، شرکت بهره‌برداری متروی تهران این خط را تعطیل کرد.

مترو اعلام کرده که این تصمیم پس از بررسی‌های دقیق کارشناسی و با توجه به ضرورت حفظ ایمنی و سلامت شهروندان اتخاذ شده است. در نتیجه این بررسی‌ها مشخص شده است که راه‌اندازی خط 7 مترو از ابتدا مغایر با استانداردهای ضروری و ناقض اصول ایمنی بهره‌برداری بوده است.

پورسیدآقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران نیز در دستوری که برای تعطیلی این خط مترو صادر و تاکید کرده است که برای ما چیزی مهمتر از امنیت و سلامت مردم نیست. بنابراین از آنجا که سفرهای شهروندان با این خط مترو هم‌اکنون خارج از استاندارهای تضمین‌کننده است، تعطیلی فوری این خط در دستور کار قرار گرفته است.

در ابلاغ معاون حمل و نقل شهردار تهران به مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تصریح شده است که نواقص خط هفت متروی تهران باید ظرف مدت شش ماه برطرف شده باشد تا خط 7 مجددا آماده انتقال مسافر شود.

موضوع اشکالات خط هفت متروی تهران پیش از این هم از سوی برخی اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و دوره اخیر مورد انتقاد قرار گرفته بود. این انتقادها و گزارش‌های موجود در بدنه کارشناسی شرکت موجب شد که تصمیم در این باره به نظر نهایی یک تیم کارشناسی محول شود که اکنون این گروه نظر نهایی خود را اعلام کرده‌اند.

بر اساس اعلام کارشناسان، متخصصان و بازرسان فنی که بازدیدهای مکرری از این خط داشته‌اند، مشخص شده است که خط 7 مترو به لحاظ مواردی همچون:

1. عدم وجود سامانه علامت‌دهی (سیگنالینگ) و سامانه کنترل حفاظت خودکار (ATP)
2. عدم نصب حتی یک هواکش در تونل‌ها که در تعارض با استانداردهای موجود است،
3. نواقص سیستم برق‌رسانی و عدم راه‌اندازی سیستم کنترلی برق (اسکادا).
4. و بالاخره نامه صریح مهندس مشاور که بهره‌برداری را تنها در سرفاصله زمانی 55 دقیقه تایید می‌کند و عملا به معنای نمایشی بودن استفاده از این خط مترو است؛

از ابتدا هم حائز شرایط صحیح بهره‌برداری نبوده است و لذا معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با جمع‌بندی بررسی‌های تخصصی و شرایط موجود، اعلام کرد که این خط باید تا زمان برطرف شدن اشکالات موجود و تضمین ایمنی سفرهای شهروندان، متوقف شود.

گفتنی است؛ در زمان افتتاح هم تعدادی از اعضای شورای شهر چهارم و منتخبان شورای شهر پنجم نسبت به افتتاح این خط که با حداقل امکانات مورد بهره برداری قرار گرفته بود، ابراز نگرانی کرده بودند.

کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران خط ۷ مترو را فاقد ایمنی لازم دانست

محمد علیخانی، رئیس کمیسیون حمل و نقل و عمران شورای شهر تهران گفت، خط ۷ مترو نواقص ایمنی زیادی دارد و استفاده از آن خطر آفرین است.

پنج شنبه هفته گذشته در مورد ایمنی خط ۷ مترو جلسه‌ای برگزار شد که با توجه به اینکه ایمن نبودن این خط توسط وزارت کشور نیز تایید شده است، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران نیز به این نتیجه رسید که این خط ایمن نیست.

فعالیت این خط از فردا(دوشنبه) متوقف خواهد شد و بعد از توقف فعالیت، قطارهای این خط به سایر خطوط مترو تهران منتقل می‌شوند.

برای رفع نواق ایمنی این خط به اعتبار قابل توجهی نیاز است که باید تامین شود.

۴۷۴۷

14 دیدگاه
 • بی نام
  یکشنبه 7 آبان 1396 - 23:38:08
  پاسخ
  43 6

  شورای شهر یه کار رو شروع بکنه دلمون خوش بشه لااقل.

  • بی نام
   دوشنبه 8 آبان 1396 - 00:14:43
   10 4

   عجله نکن. صبر کن تبلتشون رو بگیرن دو تا اپ روش نصب کنند بعد یه کاری میکنن

 • بی نام
  یکشنبه 7 آبان 1396 - 23:45:17
  پاسخ
  18 2

  کاش میشد برای رفع نواقص تا اطلاع ثانوی همه ادارات دولتی وارگانها و نهادها را تعطیل میکردند مطمئن باشید در طول تعطیلاتشان وضع مردم بهتر نشود بدتر از این نمی شود .

 • بی نام
  یکشنبه 7 آبان 1396 - 23:53:31
  پاسخ
  10 5

  فکر کنم فردا یه کلنگ بگیرن دستشون پل صدر رو هم خراب کنن.

 • بی نام
  دوشنبه 8 آبان 1396 - 00:15:28
  پاسخ
  12 6

  انگار بزرگراه ها و همه جاده ها ایمن هست بعد گیر سیاسی دادن به مترو

 • علیرضا
  دوشنبه 8 آبان 1396 - 00:18:37
  پاسخ
  11 10

  واقعا اگه شهردار قبلی اصلاح طلب بود بازم یاد ایمنی وجون مردم میفتادن ؟؟؟یابعد اینکه اتفاقی میفتاد میگفتن عیب نداره بیمه پولشو میده

 • بی نام
  دوشنبه 8 آبان 1396 - 00:36:39
  پاسخ
  12 0

  تعطیلی این خط هم مثل افتتاحش بازی سیاسی میخوان بگن به فکر مردمن.اگر به فکر مردمین هوا رو درست کنین داریم می میریم یک هفتس

 • محمد
  دوشنبه 8 آبان 1396 - 00:51:26
  پاسخ
  14 8

  شما میگی قالیباف نمایشی اونجا رو افتتاح کرد در حالیکه خط ۷ داشت مسافر جابجا می‌کرد. مطمئن باشید تو این چهار سال، کار به جایی میرسه که دلتون برا همون افتتاح به اصطلاح نمایشی تنگ خواهد شد

 • بی نام
  دوشنبه 8 آبان 1396 - 01:36:17
  پاسخ
  16 4

  اینو نگید چی میخواید بگید میخواد چهار ماه بگذره بعد خودتون افتتاح کنید بگید یه کاری کردید. الان متروی مرزداران در زمان شهردار جدید یه میخ اضافه نکردن

 • بی نام
  دوشنبه 8 آبان 1396 - 01:48:59
  پاسخ
  13 2

  والا این همه هزینه شد این همه هم خط مترو تو این دوازده سال افتتاح شد همین خط هفت دم در خونه ی ما کلی این دو سه سال ما اذیت شدیم امیدوار شدیم که خط 7 افتتاح میشه حالا اقایون تازه وارد کل خط رو تعطیل کردن خط های در دست ساخت هم کارشون به شدت کند شده و عملا ولشون کردن فعلا واقعا ناراحتم ای کاش حداقل قالیباف خط 7 رو هم تموم می کرد بعد شهرداری رو تحویل میداد این شورا که فعلا داره فقط تعطیل میکنه امیدوارم کمی هم شروع بکنه متاسفم

 • بی نام
  دوشنبه 8 آبان 1396 - 03:12:41
  پاسخ
  11 2

  شما هم فقط فکر تعطیل کردن کارایی.بجای اینکه دنبال حل کردنش باشن فکر تخریب اونی هستن که راهش انداخته

 • قلي
  دوشنبه 8 آبان 1396 - 04:18:03
  پاسخ
  6 13

  بايد به آقاي فالي باف براي كار پارتيزانيش تبريك گفت !!!!!

 • بی نام
  دوشنبه 8 آبان 1396 - 08:06:45
  پاسخ
  13 0

  شش ماه براي رفع نواقص ؟

 • بی نام
  دوشنبه 8 آبان 1396 - 08:20:26
  پاسخ
  11 13

  اونوقت کسی ایشون رو بابت این کار ناشایست و خلاف قوانین ،توبیخ نمیکنه؟ ایشون تا کی در حاشیه امنیت هستن و مصون از تاوان؟

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین