دوشنبه 3 اردیبهشت 1397
جمعه 22 دی 1396 - 23:20:00 چاپ

رئیس‌جمهور آمریکا تحریم و تهدید کرد اما از برجام خارج نشد

ترامپ: برجام اصلاح نشود، از آن خارج می‌شوم | این آخرین بار است که تعلیق تحریم‌ها را امضاء می‌کنم

بین الملل > دیپلماسی - دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که تاکنون دو بارتعلیق تحریم های هسته ای آمریکا علیه ایران را امضا کرده است، بار دیگر به رغم ناخشنودی از توافق بین المللی هسته ای ایران، تعلیق این تحریم ها را تمدید کرد.

به گزارش ایرنا، کاخ سفید اعلام کرد: ترامپ برای آخرین بار تعلیق تحریم ها و تایید برجام را امضا کرد و در صورتی که اصلاحات مدنظر او در خصوص بند غروب، تشدید نظارت ها و الحاق مسائل موشکی به برجام لحاظ نشود، از این توافق خارج می شود.

همچنین وزارت خزانه داری آمریکا همزمان با این تصمیم ترامپ، در اقدامی خصومت آمیز 14 فرد و نهاد را به بهانه نقض حقوق بشر و برنامه موشکی به فهرست تحریم های خود اضافه کرد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی که درمتن برجام به عنوان تنها مرجع صالح برای نظارت برعملکرد ایران شناسایی شده، تاکنون 9 بار پایبندی تهران به توافق هسته ای را تایید کرده است.

براساس توافق بین المللی هسته ای که درسال 2015 بین ایران و گروه 1+5 شامل آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان به امضا رسید، ایران بخشی از فعالیت های هسته ای خود را محدود کرد و در قبال آن آمریکا تحریم های هسته ای علیه ایران را برداشت.

مشاوران امنیتی و وزیران ترامپ پیش از این به رغم ادعاهای رئیس جمهوری آمریکا معترف به پایبندی ایران بوده اند و تعدادی از نمایندگان و کارشناسان آمریکایی در نامه های مختلف و گفت وگوهایی خواستار پایبندی ترامپ به این توافق شده بودند.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده بود ترامپ روز جمعه تصمیم خود را درباره ادامه تعلیق تحریم های هسته ای علیه ایران را اعلام می کند. ترامپ پیش از اعلام تصمیمش، با رکس تیلرسون وزیر امور خارجه و جیمز متیس وزیر دفاع خود دیدار و گفت و گو کرد.

رئیس جمهوری آمریکا 21 مهرماه امسال، با تایید نکردن پایبندی ایران به برجام، سرنوشت این توافق بین المللی را به کنگره سپرد تا در خصوص بازگشت تحریم های هسته ای یا تغییر قوانین مربوط به این توافق تصمیم گیری کند. با وجود پایان ضرب الاجل 60 روزه کنگره برای بازگرداندن تحریم های برجامی علیه ایران، این نهاد قانونگذاری آمریکا هیچ اقدامی در این زمینه نکرد.

فرصت 90 روزه کنگره برای تصمیم گیری درباره سرنوشت توافق هسته ای ایران فردا شنبه 23 دی ماه به پایان می رسد.

خبرگزاری رویترز امروز جمعه به نقل از منابع آگاه خبر داد که رئیس جمهوری آمریکا توافق هسته ای ایران (برجام) را حفظ و تعلیق تحریم های هسته ای علیه ایران را در چارچوب این توافق تمدید خواهد کرد.

 رویترز نوشت: انتظار می رود ترامپ در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وعده داده بود، توافق هسته ای را به دور خواهد انداخت، برای بهبود این توافق به کنگره و متحدان اروپایی واشنگتن ضرب الاجل دهد.

این منبع آگاه به رویترز گفت که ترامپ تهدید به کناره گیری از این توافق را تکرار خواهد کرد.

به نوشته رویترز، امروز مهلت تمدید تعلیق تحریم های اقتصادی آمریکا که ایران و 1+5 در توافق هسته ای (برجام) بر سر آنها به توافق رسیده بودند، به پایان می رسد و تصمیم بر عدم تمدید تعلیق این تحریم ها منجر به پایان یافتن توافق هسته ای می شود.
رویترز به نقل از منبع خود نوشت که گرچه ترامپ با تمدید تعلیق تحریم ها موافقت کرده ولی تصمیم گرفته است تحریم های هدفمند جدیدی علیه ایران وضع کند.

 نیکولاس وادهمز خبرنگار سیاست خارجی شبکه خبری بلومبرگ نیز گفته بود که تصمیم ترامپ بنا به توصیه تمام تیم امنیت ملی وی شامل هربرت ریموند مک مستر مشاور امنیت ملی، جیمز متیس وزیر دفاع و رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا اتخاذ شده است.

این خبرنگار در توییتی نوشت: این تصمیم عصر امروز (پنجشنبه به وقت آمریکا) اتخاذ شده و کاخ سفید آن را اواسط صبح فردا جمعه ( به وقت محلی) اعلام می کند.

خبرنگار بلومبرگ همچنین در توئیت دیگری نوشت: رئیس جمهوری تا اواخر امروز (پنجشنبه) تصمیمی نگرفته بود. انتظار می رود که در بیانیه فردا از متحدان اروپایی و کنگره به دلیل آنکه هنوز به توافقی برای تشدید قانون نظارت بر برجام ابراز ناخرسندی شود. یک منبع آگاه دیگر هم گفت که ترتیبات لازم فراهم شده تا تیلرسون همتایان فرانسوی و آلمانی خود را از این تصمیم آگاه کند.

نشریه آمریکایی «پولیتیکو» نیز روز دوشنبه گزارش داده بود: اواخر هفته جاری ترامپ به رغم ناخشنودی از توافق هسته ای با ایران، لغو تحریم های ایران را تمدید خواهد کرد.

«دنیس راس» دیپلمات سرشناس آمریکایی به پولیتیکو گفته بود: کارشناسان آمریکایی در امور خاورمیانه در این نکته اتفاق نظر دارند با وجود اینکه سیاست ترامپ غیرقابل پیش بینی است، اما تعلیق تحریم های هسته ای علیه ایران را تمدید خواهد کرد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی 13 نوامبر (22 آبان) با انتشار گزارش جدید فصلی برای نهمین بار پایبندی ایران از زمان اجرای برجام (16ژانویه 2016 برابر با 26 دی 1394) را به تمامی شروط توافق هسته ای از جمله در خصوص میزان ذخیره آب سنگین، سطح غنی سازی و موجود اورانیوم غنی شده، اعلام کرد. «رضا نجفی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی در بیانیه ای اعلام کرد که گزارش جدید آژانس که نهمین گزارش از روز اجرای برجام به شمار می رود، بر خلاف ادعاهای آمریکا بار دیگر تایید می کند که اقدامات و فعالیت های هسته ای ایران کاملا منطبق با برجام است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان تنها مرجع صاحب صلاحیت برای قضاوت درباره برنامه هسته ای ایران بارها عدم انحراف برنامه هسته ای و اجرای کامل شروط برجام را تایید کرده است، آمریکا با بهانه تراشی هایی در ارتباط با برنامه موشک های دفاعی ایران مدعی است که ایران برجام را نقض کرده درحالی که اتحادیه اروپا نیز بارها با تاکید بر اینکه مسائل منطقه ای و موشکی خارج از چارچوب برجام هستند، بر ضرورت پایبندی تمام طرف ها به توافق هسته ای برای حفظ آن تاکید کرده است.

«کاترین ری» سخنگوی اتحادیه اروپا روز سه شنبه در بروکسل تاکید کرد: موضع اتحادیه اروپا روشن است و این اتحادیه به حمایت از برجام و اجرای آن ادامه خواهد داد. قصد نداریم در خصوص هیچگونه سناریویی گمانه زنی کنیم؛ موضع اتحادیه اروپا درباره توافق هسته ای کاملا مشخص است و آن اینکه این توافق باید حفظ شود.

سخنگوی فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: برجام در حال ثمر بخشیدن است و به حمایت از این توافق و اجرای آن ادامه خواهیم داد.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه 11 ژانویه (21 دی ماه) در بروکسل میزبان نشستی با حضور وزیران امور خارجه سه کشور انگلستان، فرانسه و آلمان و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در چارچوب اقدامات جاری برای تضمین اجرای کامل و مداوم برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بود.

موگرینی در گزارش کار سال 2017 خود، دفاع از برجام را در سال گذشته میلادی، لحظاتی دشوار برای «چندجانبه گرایی» دانست و تاکید کرد که این اتحادیه در سال 2018 همچنان به تلاش خود برای اجرای برجام از سوی همه طرف ها ادامه خواهد داد. به نظر می رسد که موضوع برجام در سال 2018 نیز همچنان از مسائل مورد بحث میان اروپا و آمریکا خواهد بود.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز دوشنبه در تماس تلفنی با یوکیو آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نسبت به عواقب بدعهدی و نقض احتمالی تعهدات برجامی از جانب دولت آمریکا هشدار داده و گفته بود: درصورت عدم اجرای تعهدات برجامی از جانب آمریکا، جمهوری اسلامی ایران تصمیماتی را اتخاذ خواهد کرد که می تواند بر روند فعلی همکاری های ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی تأثیرگذار باشد.

سیدعباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران نیز روز دوشنبه گفته بود:رئیس جمهوری آمریکا در یک سال گذشته برای از بین بردن برجام کارهای بسیاری انجام داده و حتی ممکن است با تلاش هایی که می خواهد انجام دهد در چند روز آینده برجام از بین برود که در این زمینه منطقه و جامعه بین المللی باید آمادگی لازم را داشته باشد.

در عین حال شبکه خبری تلویزیونی سی ان ان آمریکا مهرماه امسال، در گزارشی ازهمکاری پنهانی رکس تیلرسون وزیرامور خارجه آمریکا با اعضای کنگره برای اصلاح قانون بازنگری توافق هسته ای ایران و معاف کردن ترامپ از ارائه گزارش دوره ای درباره برجام به کنگره خبر داده بود.

براساس این گزارش، تیلرسون و اعضای کنگره در تلاشند قانون مرتبط به ایران را اصلاح کرده و تمرکز آن را از مساله هسته ای بردارند.
به گفته مقام های آمریکایی، این اصلاح احتمالا این امکان را به ترامپ می دهد که در توافق هسته ای با ایران باقی مانده و در عین حال از راه های دیگر به ایران فشار وارد کند.

به نوشته تارنمای سی ان ان، یک مقام ارشد دولت ترامپ به نقل از تیلرسون گفت: مشکل توافق هسته ای با ایران، برجام نیست، بلکه قوانین مربوط به آن است. هر 90 روز یکبار رئیس جمهوری (ترامپ) باید توافق را تایید کند و این یک بحران سیاسی ایجاد می کند. اگر واشنگتن بحران توافق هسته ای را کنار بگذارد، آنگاه همه می توانند سر کار خود بازگشته و به مشکلات دیگر مربوط به ایران بپردازند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی به نقل از مقام های آمریکایی نوشت: تایید دوره ای پایبندی ایران به برجام چنان مورد تنفر ترامپ است، که مشاوران امنیت ملی وی در پی راهی برای معاف کردن او از این کار و در عین حال به دنبال حفظ این توافق بین المللی هسته ای هستند.

بنابر تصویب کنگره آمریکا دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور هر 90 روز یک بار باید پایبندی ایران به برجام را تایید کند .ترامپ برجام را یکی از «بدترین و یکجانبه ترین توافق ها» خوانده و بارها گفته است دیگر پایبندی ایران را تایید نخواهد کرد.

4949

68 دیدگاه
 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 23:42:24
  پاسخ
  6 161

  شکستی دیگر برای آمریکا

  • بی نام
   شنبه 23 دی 1396 - 14:44:36
   62 2

   داستان از این قراره ترامپ تهدید میکنه و اروپا از این موقعیت استفاده میکنه و باج بیشتری ازمون میگیره قضیه پلیس بد و خوب رو دارن بازی میکنن در هر حال کسی دلش برای ما نمیسوزه اینجای پای منافع در کاره .کاش دولت مردان ما هم که البته مردمی نبودن و نیستن یکم عوض بشن و بدونن منافع خودشون در گرو منافع مردم هست در بلند مدت

  • بی نام
   شنبه 23 دی 1396 - 21:15:09
   9 1

   خيلي مشخصه که برجام تموم شده .فوقش سه ماه ديگه هم تمديد بشه بالاخره اين ديوانه لغوش ميکنه. اروپاييها هم بهرحال باهاش کنار ميان .ماييم که بايد منتظر روزهاي ترسناکي باشيم .اعتراضات اخير حتي موضع تند ترامپ رو تندتر هم کرد.افراطيهاي داخلي و خارجي با هم همکاري کردند و بالاخره موفق شدند مملکت رو به سمت پرتگاه بکشند .ديگه بايد نشست و وقايع رو شمرد .چقدر طول مي کشه سوريه بشيم يا حتي بدتر...ما يه عمره در تعليقيم

  • بی نام
   یکشنبه 24 دی 1396 - 01:04:12
   12 1

   رئیس جمهور آمریکا برعکس اون چیزی که ایرانی ها فکر می کنند که احمق است بسیار باهوش است هم برجام را حفظ کرد تا با متحدان پول دوستش که به ایران صادرات دارند به مشکل نخورد هم تحریم جدید انجام داد دمش گرم پولهایی که به ما نمی رسه می خوام به هیچکی نرسه تحریم شدیدتر را خواستاریم

  • بی نام
   یکشنبه 24 دی 1396 - 19:05:11
   3 3

   داداچ داری اشتبا می زنی یا ماییم که دست و دلمون می لرزه که تحریم کنه یا نکنه ماییم که قیمت دلار تو کشورمون روز به روز بالا می ره اون وقت شکست آمریکا؟

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 23:42:38
  پاسخ
  5 111

  مگه الکیه بخواد نقض کنه؟

  • بهزاد
   یکشنبه 24 دی 1396 - 15:24:41
   8 1

   جناب روحانی گفته بودند فیلمش هم هست:در روز اول کلیه تحریم ها بالمره لغو میشوند

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 23:42:53
  پاسخ
  7 101

  فشار اروپا جواب داد بلاخره

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 23:43:05
  پاسخ
  6 102

  نشست دیروز آقای ظریف هم بی تاثیر نبود

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 23:43:18
  پاسخ
  4 85

  نشست بروکسل کل اروپا حمایت کردن

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 23:43:41
  پاسخ
  5 88

  دفعه بعد هم تمدید می کنه چون مجبوره. چاره ای دیگه ای نداره

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 23:44:02
  پاسخ
  114 4

  فکر کنم موج جدید فشارهای بین المللی در انتظار ایران باشه

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 23:44:16
  پاسخ
  72 3

  یعنی با این کار به اروپا اولتیماتوم داد؟

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 23:44:29
  پاسخ
  4 73

  از حرصش 14 نفرو تحریم کرده؟

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 23:44:40
  پاسخ
  4 56

  ضد ضربه شدیم دیگه

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 23:44:57
  پاسخ
  2 65

  برجام حفظ بشه تحریم مهم نیست

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 23:45:16
  پاسخ
  4 52

  تحریم های هسته ای خیلی فلج کننده بود. این تحریم ها مهم نیست

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 23:45:29
  پاسخ
  2 92

  هر چی تحریممون کنن قویتر میشیم

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 23:45:39
  پاسخ
  3 63

  هههه این بود این همه کری خونی و ادعا؟

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 23:46:34
  پاسخ
  4 64

  هر چی بیشتر می گذره پوچ بودن و توخالی بودن این مردک بیشتر ثابت میشه همه

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 23:47:11
  پاسخ
  3 58

  مگه میشه قرارداد به این مستحکمی که جنبه حقوقی بین المللی داره زیر پا گذاشت؟

  • بی نام
   یکشنبه 24 دی 1396 - 14:08:07
   8 1

   تو سازمان مللی که عربستان حامی حقوق کودکانه خوبم میشه

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 23:47:32
  پاسخ
  7 76

  جا داره از تلاش های دکتر ظریف هم تشکر کرد.

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 23:47:46
  پاسخ
  3 63

  شکست و افتضاحی دیگر برای تیم ترامپ

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 23:48:10
  پاسخ
  4 51

  برجام دق میده ترامپو آخر فکر کنم امشب یه آنفکتوس بزنه

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 00:29:50
  پاسخ
  68 2

  این روش که امریکا در پیش گرفته است هرچند هرسه ماه یکبار تعلیق تحریم ها را تمدید می کند ولی باعث می شود شرکتهای خارجی بخاطر ترس از عدم تمدید در ایران سرمایه گذاری نکنند

 • ایمان
  شنبه 23 دی 1396 - 00:32:58
  پاسخ
  36 2

  هدف ترامپ اینستکه چنان عرصه را بر ایران تنگ کند تا ایران خود از برجام خارج شود.درعوض ایران با پایبندی به برجام باید اروپا وآسیای شرقی را با خود همراه کند واز اقدام شتابزده خوداری کند .

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 00:56:13
  پاسخ
  1 46

  ترامپ امشب کابوس اوباما می بینه. خیلی نژادپرسته.

 • کرامت سلیمی
  شنبه 23 دی 1396 - 01:01:45
  پاسخ
  6 45

  تاریخ نگاشته می شود تا نشان دهد که افسانه بی پایه است اما افسانه خیلی زود جای تاریخ را می گیرد چون دلفریب تر است. با سلام و عرض ادب و احترام خدمت مدیر مسئول محترم سایت همین اخباری که در باره کره شمالی منتشر نموده اید نشان می دهد که امریکا یک ابر قدرت واقعی نیست و با دروغ و حقه بازی و کمک کشورها و سازمانهای هوچی گر خود را ابر قدرت جا زده است. موضع ضعف امریکا در برابر کره شمالی و اخیرا" پیشنهاد امریکا برای مذاکره با کره شمالی مشخص می کند که امریکا سلاحی به نام بمب اتمی ندارد و خیالیست. بی تردید فریبکاری قویترین سلاح در زرادخانه قدرتمندان است و در هر زمانی صاحبان قدرت و مقام برای تسلط بیشتر بر جامعه به انواع ترفندها و نیرنگها متوسل می شوند.

 • کرامت سلیمی
  شنبه 23 دی 1396 - 01:02:36
  پاسخ
  5 26

  بهترین راه برای کنترل جامعه ایجاد ترس میباشد. کاری که والدین ما از کودکی با ما اغاز میکنند همان مسأله لولو خورخوره ، ساده ترین راهی که همیشه جواب داده است. لولو خورخوره های امروز ، بمب اتم ، گرمایش جو زمین ، موجودات فضائی ، هارپ و غیره. صاحبان قدرت و صاحبان سرمایه برای کنترل جهانیان دروغهای زیادی را به ملتها باور دادند .هم دروغهای علمی و هم سیاسی و اجتماعی

 • محمد
  شنبه 23 دی 1396 - 01:03:05
  پاسخ
  7 24

  از دولت خواهش میکنم سیاست به خرج بدن و با انواع کلک های سیاسی و امتیازگیری های بزرگتر جریان موشکی رو هم مذاکره کنند. چون به شدت احساس میشه با شخصی مثل ترامپ که معامله گر هست میشه معاملات بهتری کرد که ضعف های برجام هم پوشیده بشه و موارد مثبت زیادی هم بهش اظافه بشه. خواهش میکنم تعصب رو رها کنید و برای مردم و آرامش مردم تلاش کنید.

  • بی نام
   دوشنبه 25 دی 1396 - 15:07:28
   0 0

   میخوام سرمو بکوبم به دیوار از دست شماها

 • کرامت سلیمی
  شنبه 23 دی 1396 - 01:03:08
  پاسخ
  7 36

  نمونه بارز دروغهای سیاسی افسانه هولوکاست است که حدود 70 سال در باور ملتها بود اما سرانجام این دروغ لو رفت و تبدیل به یک افسانه کهن شد. هنگامی که افسانه هولوکاست لو رفت باعث اشفتگی و نگرانی شدید سازندگان این داستان و طرفدارانشان شد و همین نشان می دهد که چه هزینه هایی کرده بودند تا این دروغ بزرگ را در باور ملتها بگنجانند.

  • بی نام
   شنبه 23 دی 1396 - 18:27:13
   5 15

   در مورد هلوکاست نظرت درسته تنها منبع ادعای اینها شاهدهای دروغگو که اظهاراتشون با اصول علمی، شواهد فیزیکی، ادعای شاهدهای دیگه و بعضا اظهارات دیگه خودشون تناقض داره و اعترافات تحت شکنجه آلمانیها مثل رودولف هاس نه رودولف هس دستیار هیتلر مسئول آشویتز تا ۱۹۴۴ هست که خود شکنجه گر تو کتاب لژیون مرگ گرفتن اعتراف با شکنجه رو تایید کرده. هاس تحت شکنجه اقرا کرده ۴ میلیون تو آشویتز قتل عام شدند بعدا با سقوط شوروی سابق پلاک آشویتز رو از ۴ به حدود یک میلیون تغییر داند که دروغ جدیدشون هست. مستندهای خوب زیادی در مورد دروغ هلوکاست ساخته شده. در مورد بمب اتمی بعید هست دروغ باشه ولی مصاحبه‌های برخی از بازمانده‌های هیروشیما و ناکازاکی خیلی عجیب هست و به نظر میرسه حداقل این بمب اون زمان وجود نداشته

  • بی نام
   یکشنبه 24 دی 1396 - 11:19:27
   3 3

   هر دو بزرگوار بالا پیشنهاد می کنم سریعا به روانپزشک مراجعه بفرمایید

 • کرامت سلیمی
  شنبه 23 دی 1396 - 01:04:05
  پاسخ
  5 24

  در مورد دروغهای علمی نیز داستان همین است. وقتی اطلاعات غلط در ذهن افراد ریخته شود در تجزیه و تحلیل موضوعات دچار مشکل و در نهایت باعث تحلیل رفتن انرژی مغزی شده و راحتتر مهندسی وهدایت ذهن شده و در مسیر خواسته قدرتمندان جهان قرار می گیرند.

 • کرامت سلیمی
  شنبه 23 دی 1396 - 01:04:24
  پاسخ
  3 14

  متاسفانه خیلی از افراد بی میل یا ناتوان در روبرو شدن با حقیقتند و اسیر افکار تحمیلی و یا متعصبانه موروثی خود هستند و گاه چنان در وجود خود زندانی می شوند که فرصت و مجال هیچ فکر و اندیشه جدیدی را پیدا نمی کنند. حتی در میان روزنامه نگاران و مدیران سایتهای اینترنتی نیز این موضوع عینیت داشته و نه تنها همکاری نمی کنند بلکه رفتار خوبی نیز ندارند و در مواردی اجازه ورود به سایت را نمی دهند و شاید هم اینها همان رسانه های وابسته به ساختار قدرت هستند که مستقل و ازاد نیستند و انچه که قدرتمندان به انها دیکته می کنند را منتشر می کنند

 • کرامت سلیمی
  شنبه 23 دی 1396 - 01:04:47
  پاسخ
  3 20

  بعضی هم فقط چسبیده اند به قضیه هیروشیما و ناکازاکی که بدون انکه تحقیق کنند انچه را گفته شده می پذیرند و نمی خواهند فکر کنند که نابودی شهرهای هیروشیما و ناکازاکی که عمدتا” از چوب و پلاستیک بودند با یک بمباران معمولی یا بمباران ناپالم هم امکانپذیر است و برای ایجاد احساس وحشت در دل ملتها وانمود به نابودی این دو شهر با یک سلاح خیالی به نام بمب اتمی کرده اند. . در حال حاضر هیروشیما و ناکازاکی دو شهر پیشرفته کشور ژاپن هستند و میلیونها نفر در این دو شهر زندگی می کنند، در صورتی که به ما گفته بودند اثار بمباران اتمی برای هزاران سال باقی می ماند. برای این موضوع چه توضیحی دارند.

  • بی نام
   شنبه 23 دی 1396 - 18:46:00
   1 13

   موضوع هیروشیما و ناکازاکی خیلی عجیب هست اگه مصاحبه‌های بازمانده‌ها رو دیده باشید کسایی بعد بیش از ۷۰ سال بدون مشکل زنده موندند که بعضا تو فاصله حدود ۲ کیلومتری به فلش بمب نگاه کردند و نه تنها در اثر تابش رادیواکتیو،‌ تابش حرارتی و موج انفجار کشته نشدند حتی کور هم نشدند. به نظر میرسه انفجار یه بمب منیزیومی رو دیده باشند و بعد هم شهر با بمب آتش‌زا مثل درسدن به آتش کشیده شده و مواد پرتوزا هم پخش کرده باشند ولی در هر صورت اگرچه شاید اون موقع این بمب ساخته نشده بوده خیلی بعید هست الان وجود نداشته باشه مگه اینکه همه دولتهایی که ادعا میکنند این بمب رو دارند دستشون تو یه کاسه باشه یا برای کم نیاوردن جلوی همدیگه ادعا کنند این بمب رو دارند

  • بی نام
   شنبه 23 دی 1396 - 18:57:16
   0 10

   شاید از یه نظر حرفتون درست باشه. اگه بمب اتمی واقعا وجود داشت با این جانورهایی که توی دنیا حکومت میکنند حتما استفاده از اون به هیروشیما و ناکازاکی محدود نمیشد و تا حالا دنیا نابود شده بود و تموم حرفهایی که در مورد بازدارندگی دوطرفه میزنند هم بی معنی هست. اگرچه خیلی باورش سخته ولی با دروغهای شاخداری که تا حالا گفتند مثل سفر با ماه با راکت با سوخت شیمیایی تحقیق کنید واقعا دروغه یا دروغ ۱۱ سپتامبر هر روز اعتقاد عده‌ای از مردم به اینکه خیلی چیزهای دیگه هم دروغه بیشتر میشه

  • بی نام
   یکشنبه 24 دی 1396 - 10:39:43
   3 0

   عزیزی که گفته بمب اتم وجود نداره من تئوری توطئه و توهم بین ایرانی ها دیده بودم ولی نه تا این حد شما برو خودت رو حتما در اسرع وقت به یه روانپزشک نشان بده به نظرم سطوحی الز بیمای داری جدی بدون اینکه بخام کنایه بزنم عرض می کنم برو به دکتر بگو اینطور فکر میکنم. اطرافیان این قبلیل افراد هم برای اینکه بیماریشون حادتر نشه حتما اینا رو به یه دکتر نشان بدهند میتونه بدتر بشه. مشکلات روحی روانی در جامعه ما زیاد شده

 • کرامت سلیمی
  شنبه 23 دی 1396 - 01:05:26
  پاسخ
  1 15

  تا انجایی که بنده دقت کرده ام در اکثر رسانه ها چه در قالب روزنامه ها و مجلات و چه در قالب فضای مجاری و سایتهای اینترنتی بیشتر مطالب مهمشان پیرامون افشاگری فسادهای مالی و اقتصادی ، اخبار کره شمالی، برجام و مذاکرات پایان ناپذیر هسته ای و سفر های بی حاصل تیم مذاکره کننده هسته ای ،مصاحبه ها و مقالات تند سیاسی و اخباری از این دست می باشد.

 • کرامت سلیمی
  شنبه 23 دی 1396 - 01:05:42
  پاسخ
  0 18

  انتشار اخباری از این قبیل اگاهی می دهد اما کمکی به اصلاح جامعه نمی کند چون از مردم عادی کاری بر نمی اید و به معنای واقعی رسالت هیچکدام از سازمانهای نظارتی و امنیتی مبارزه با فسادهای اقتصادی نیست و بعد از مدتی دیگر کسی اهمیتی به اخبار فسادهای مالی و یا دیگر اخبار نمی دهد. چیزی که در عمل رخ داده است. حتی کثرت مطالب رسانه ها باعث می شود حقیقت اساسی و مهم در بین اخبار سیاسی، دروغها و مطالب بیهوده پنهان شود و در محاق فراموشی فرو رود.

 • کرامت سلیمی
  شنبه 23 دی 1396 - 01:06:02
  پاسخ
  5 15

  اصولا” نفس قدرت، فساد و زورگوییست حتی اگر فردی که در راس قدرت قرار دارد انسان صالحی باشد. تمامی دولتهای جهان زورگو و بی رحم هستند و تا جایی که بتوانند مردمشان را در تنگنا قرار می دهند . تفاوت فقط در ملتهاست .تا ملتی رفتار و گفتار و باور های خود را تغییر ندهد سرنوشت ان ملت تغییر نخواهد کرد

 • کرامت سلیمی
  شنبه 23 دی 1396 - 01:06:16
  پاسخ
  7 13

  تا زمانی که مردم یاد نگیرند که باید با احترام متقابل با یکدیگر رفتار کنند و هیچ شخصی را در هیچ شغل،پست یا مقامی بیش از حد و ظرفیتش بزرگ نکنند و تا زمانی که درک نکنند که مثلا” نباید به یک پزشک خیلی احترام گذاشت و به یک رفتگر و یا راننده تاکسی با بی محلی و یا کوچک و ناچیز شمردن رفتار نکنند هیچ تغییری در سرنوشتشان صورت نخواهد گرفت.

 • کرامت سلیمی
  شنبه 23 دی 1396 - 01:06:36
  پاسخ
  5 12

  یکی از دوستان که در بازی 20سال پیش ایران و استرالیا به کشور استرالیا رفته بود می گفت بعد از بازی استادیوم پر از اشغال شده بود اما تماشاگران از هر مقام و شغلی که انجا بودند اشغالها را جمع نمودند و یکی از کسانی که ان دوست موفق شده بود با ایشان صحبت نماید یک پزشک بود که همراه با جمعیت در حال جمع اوری اشغال بود و از این کارش هیچ احساس بدی نداشت. در صورتی که در کشور ما چنان پزشکان را بزرک کرده اند که خود را تافته ای جدابافته می دانند و به مردم فخرفروشی می کنند و عملا” به شکل مافیایی عمل می کنند.

 • کرامت سلیمی
  شنبه 23 دی 1396 - 01:06:53
  پاسخ
  1 14

  اگر شرایط برای همه فراهم شود هرکسی می تواند تمامی کارهایی که ان پزشک و یا هر شاغل دیگری انجام می دهد را یاد بگیرد و متاسفانه پزشکان و یا بعصی از شاغلان دیگر فکر می کنند شق القمر می کنند و با تکبر و تبختر با مردم رفتار می کنند.. در کشور المان درامد معلمان از پزشکان بیشتر است. اعتقاد بنده این است که تا زمانی که رسانه های ما نتوانند دروغ بزرگ بمب اتمی را در رسانه ها به صورت گسترده و مستمر منتشر نمایند و این دروغ بزرگ را از باورها پاک نمایند امکان هیچ تحول اساسی برای اصلاح جامعه و حرکت به سوی عدالت اجتماعی وجود ندارد.

 • کرامت سلیمی
  شنبه 23 دی 1396 - 01:07:13
  پاسخ
  0 13

  یکبار ترامپ اعلام کرد که پذیرش برجام منجر به سقوط اقتصاد امریکا خواهد شد و همین نشان می دهد که در مذاکرات ظاهرا”اتمی دولتها در واقع اخاذیهای مالی و اقتصادی از دولت امریکا صورت می گیرد تا دولتها دروغ وجود بمب اتمی و خیالی بودن ان را فاش نکنند و امریکا در ظاهر ابرقدرت باقی بماند. در واقع کره شمالی با وانمود به انجام ازمایش اتمی قصد اخاذی از امریکا را دارد . همانطور که عربستان ، اوگاندا و سودان نیز جدیدا” خواستار انرژی هسته ای هستند و در واقع می خواهند از امریکا اخاذی کنند. در حقیقت اگر تعداد کشورهای اخاذی کننده زیاد شود امریکا قادر به براورده کردن خواسته های همه انها نخواهد بود و منظور ترامپ همین است.

 • کرامت سلیمی
  شنبه 23 دی 1396 - 01:09:04
  پاسخ
  2 13

  امریکا بعد از جنگ جهانی دوم 4 سال در کره 19491953 و 20سال در ویتنام 19551975 حضور نظامی داشت و صدها هزار نفر از سربازان امریکایی در این جنگها کشته شدند . امریکا در ویتنام به بهانه جلوگیری از نفوذ کمونیسم این جنگ را چند ملیتی کرد و کشورهای دیگری ار جمله ایران افرادی را برای جنگ به انجا فرستادند و خیلی از انها همانجا در جنگلها و مردابها و بیابانهای ویتنام نابود شدند .چرا؟. امریکا در واقع با ایجاد جنگ در مناطق دیگر بهانه ای برای سرکوب مردم در امریکا پیدا می کرد و مخالفین را با عنوان نظامی به مناطق جنگی می فرستاد و همانجا نابود می کرد. در فیلمهای رامبو مثل رامبو در ویتنام یا رامبو در افغانستان و ….. این موضوع به روشنی نشان داده شده است.

 • کرامت سلیمی
  شنبه 23 دی 1396 - 01:09:31
  پاسخ
  0 10

  امریکا اگر چیزی به عنوان سلاح اتمی داشت کافی بود یک عدد در سوریه، عراق یا کره شمالی بکار می برد تا حساب را دست همه بدهد. و اینقدر با تهدیدهای تو خالی و تکراری تحقیر نشود. در حال حاضر هیچ کشوری به تهدیدهای امریکا اعتنا نمی کند و تهدید های امریکا دیگر هیچ اعتباری ندارد.

 • کرامت سلیمی
  شنبه 23 دی 1396 - 01:09:48
  پاسخ
  2 9

  در بیشتر موارد ترس نتیجه عدم اگاهیست. چراغ هدایت جامعه باورهاییست که در ذهن افراد وجود دارد و تا دروغهایی همچون بمب اتمی ،بمب هیدروژنی، و دروغهایی مشابه در باور و ترس از این باورها در دل ملتهاست اوضاع جهان روز به روز بدتر و شرایط زندگی مشکلتر می شود و فقر و بیکاری و گرسنگی دامنه وسیعتری پیدا می کند

 • کرامت سلیمی
  شنبه 23 دی 1396 - 01:11:24
  پاسخ
  8 7

  اگر خواستید مقاله را در سایت قرار دهید از لینک زیر استفاده کنید که هم کامل است و هم قالب مناسبی دارد. منتظر پاسخ شما هستم. در پناه خدای بزرگ باشید.

 • کرامت سلیمی
  شنبه 23 دی 1396 - 01:13:18
  پاسخ
  2 7

  مدیر محترم سایت با سلام و احترام جسارتا" ارسال مطلب به سایت شما خیلی مشکل است . خودتان زحمت کشیده مطالب ارسالی را در یک کامنت قرار دهید. پیروز باشید.

  • بی نام
   شنبه 23 دی 1396 - 16:51:32
   6 0

   کم گوی و گزیده گوی چون در تا زاتدک تو جهان شود پر. عزیز خب این صحبتهات رو مقاله میکردی

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 01:26:32
  پاسخ
  9 19

  ذوق بیهوده ز برجام خطا بود خطا، تکیه بر عهد عموسام خطا بود خطا.

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 04:01:15
  پاسخ
  9 9

  ایران به تمامی تعهدات پایبند بوده اما آمریکا کاملا برعکس الان هم منت میگذراد که در این توافق میمانم به شرط اصلاح آن که احتمالا صاف کردن تاسیسات نطنز و نیروگاه بوشهر است ای کاش دکتر ظریف و تیم مذاکره پاسخگو باشند

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 07:36:39
  پاسخ
  3 20

  لطفا درب مستراح دهان کثیفت را ببند مردک ابله مو قرمز تو لازم نکرده برای مردم ایران تعیین تکلیف کنی با این همه تحریم و جانبداری از عربستان و ...

  • بی نام
   شنبه 23 دی 1396 - 18:48:15
   12 2

   خبرآنلاین فکر می کردم کامنت های حاوی توهین را منتشر نمی کنید حالا چه فرقی می کنه که توهین به دشمن و رئیس جمهور معلوم الحالی مثل ترامپ باشه یا شخص دیگه؟ انتشار این الفاظ حتی خطاب به ترامپ هم درست نیست

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 08:49:34
  پاسخ
  7 18

  نمیدانم بود و نبود برجام چه فرقی میکنه در اوج تحریمها و تخاصم با اروپا و امریکا دلار 3200 بود الان شده 4400 تا میره بالاتر روبری چنین ترامپی باید مثل احمدی نژادی داشتیم تا دهنش را کاهگل مگرفت نمونه اش رهبر کره شمالی که امریکا را تهدید به حمله متقابل کرد و ترامپ ناچار به عقب نشینی شد

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 12:34:01
  پاسخ
  1 0

  نشسته بودم درکنار جويباری به گذران عمر فکر می کردم ، عمر آدمی همچون برق و همانند آب جوی بسرعت سپری می شود و لحظه ها و ثانيه ها پشت سرهم می آيند و می روند و من در غفلت و ناآگاهی بسر می برم و ازفرصت ها و لحظه ها چندان بهره ای نمی برم نمی دانم چگونه بگويم ، اين دنيای غارتگر و ستمگر بازی هاي بيشمار ی برای نسل آدمی تدارک ديده است و هرکسی را به تناسب بيداری و آگاهی خود به دفتر آزمونش فرامی خواند و اورا تست می کند تا ناسره راازسره تفکيک کند ، اين روزها نوبت به من رسيده است ازتمام جوانب به سويم هجوم آورده است و درميان امواج گوناگون و متلون تنهايم گذاشته است ، به هرکجا سر می زنم بوی نامهربانی و خنجرزدنها برمشامم سنگينی می کند ، گاهی اوقات ضربات مهلکش آنقدر سنگين و ثقيل است که دفع آن نيروی زيادی را م

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 12:38:19
  پاسخ
  1 0

  ای کاش حرمت بندگی خدا بودن را درخود نگه می داشتیم با این همه اعمال کریه و ناپسند چگونه می توانیم خودرا بنده خدا تلقی کنیم زمین و زمان خدا پهناور و گسترده است ، ولی ما انسانهاخودمان را در یک گوشه و کنجی بایکوت کردته ایم و جرات خارج شدن از آن کنج را نداریم ، می دانی آن گوشه و کنج چه چیز است همان خود خواهی و غرور و زیاده خواهی مفرط است ، دلمان می خواهد همه چیز و همه کس در اختیار و چشم بسته مطیع فرمان و دستورات ما عمل کنند ، زمین و زمان به نفع ما باشد و روزگار بروفق مراد ما سپری گردد ، البته زمین و زمان و طبیعت گسترده و فضاو آسمان نیلگون همه و همه خودشان را وقف ما کرده اند ولی ما از آن غافل هستیم و فقط به هواها وزیاده طلبی های نفس ویرانگر خود متکی هستیم ، و همه چیز را با معیار

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 13:14:17
  پاسخ
  15 1

  من فقط مرید این کارشناسایی ام که تحلیل میکنن ترامپ ال کرد و بل کرد و ترامپ حرص خورد و ترامپ عصبانی بود و ... ابر قدرتی مثل آمریکا همه ی کاراش با کارشناسی و حساب کتاب و تحقیق در انجام حالت های مختلف هست کاری را انجام می دهند که کمترین هزینه و بیشترین عایدی را برای خودشان و بیشترین هزینه رابرای طرف مقابل داشته باشد در حال حاضر هم از بین سه گزینه تمدید بی قید برجام، رد برجام و تمدید مشروط برجام سومی را انتخاب کرده اند چون علاوه بر اینکه هزینه ای برایشان ندارد بدلیل بلاتکلیفی و پادر هوا بودن طرف مقابل و هم پیمانان اقتصادی بیشترین هزینه را برای ما خواهد داشت نگاه به ترامپ و تصمیماتش باید نگاه به سیستمی تصمیم ساز با محاسبات پیچیده باشد وگرنه نتیجه ساده لوحانه خواهد بود

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 15:01:07
  پاسخ
  9 9

  این بود گلابی های برجام ؟

  • بی نام
   شنبه 23 دی 1396 - 16:48:56
   8 5

   از سعید جونت بپرس

 • حسین
  شنبه 23 دی 1396 - 16:44:07
  پاسخ
  9 4

  بازی خوردیم. چه در اجرای برجام چه در نقضش و چه در تحریم و تهدید برجام ... هم سایه جنگ دارید ، هم تحریمید ، هم هواپیما ندارید ، هم هسته ای نداریم ، هم تحریمهای بدتری شدیم !

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 22:49:34
  پاسخ
  0 0

  اون دسته عزیزانی که از خارج نشدن امریکا به به و چه چه میزنند؟ افتخار هست که امریکا خارج نمیشه؟خیلیا میگند جراتشو نداره و ازین جور تفکرات.چرا خارج بشه؟اصلا جایی که برجام یک نوعی قراردادی هست که دخالت اروپا و امریکا رو در ایران حق دونسته چرا باید خارج بشند؟مگر بهتر از این برای اروپا و امریکا میشه؟علاوه بر تمام مواردی که امریکا و اروپا دخالت کردند و میکنند خیلی راحت با استناد به این برجام توان نظامی رو هم ناخنک میزنند.برجام های بعدی رو شاهد خواهیم بود اون موقع باز این ملت به به و چه چه میزنند که امریکا و اروپارو به زانو در اوردیم تا با ما مجبور به مذاکره بشه.شماها منتظر عواقب این برجام خوش نام باشید .ملت واقعا خواب ناز برجام رو میبینند البته ازینور خوبه هاااامردم خودشون خواستندچنین بشه

 • بی
  یکشنبه 24 دی 1396 - 10:54:10
  پاسخ
  2 2

  بود و نبود برجام درد مردم رو دوا نمیکنه . وقتی نبود کاسبان تحریم سود کردند وقتی هم بود باز کاسبان .... آیا دردی از مردم دوا شد ؟ آیااشتغال ایجاد شد ؟ آیا کمر تورم شکست ؟ اینها همه بازیهای سیاسی نمایش قدرت و تکیه بر قدرت است . و مردم فقط ... گاهی امید میبندند ، گاهی غمگین میشوند ، گاهی غصه میخورند ، گاهی شادند و گاهی فریاد میزنند ....

 • بی نام
  یکشنبه 24 دی 1396 - 17:01:54
  پاسخ
  1 1

  برادر من برجام و ول کن ، آتیشو خاموش کن

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

آخرین مطالب