دوشنبه 1 مرداد 1397
جمعه 25 اسفند 1396 - 09:30:00 چاپ

آمارها ثابت می‌کند: مردم خرج‌های مهم‌تری از عید دارند!

مردم در ۱۰ سال اخیر از خرج‌های غیرضروری خود زده‌اند و خرج خوراک و مسکن کرده‌اند

جامعه > خانواده - مردم از هزینه نیاز های غیر ضروری خود زده‌اند و بیشتر خرج نیازهای اساسی خود مانند خوراک و پوشاک و مسکن کرده‌اند. 
این واقعیت مهم در آمار ۱۰ ساله بانک مرکزی دقیقا قابل مشاهده است.

محمدحسین نجاتی: کاسب‌ها از بازار می‌نالند و مردم از گرانی و کاهش قدرت خرید. خیلی از کسبه‌ای که سال‌های سال، بازار شب عید برایشان بازار پر رونقی بود حالا بررسی‌های میدانی و آماری، کسادی بازار آنها را تایید می‌‌کند.

اینکه چرا وضعیت اقتصاد شب عید به این جا رسیده تماما نیاز به بررسی‌های اقتصادی و اجتماعی دارد. اما در قدم اول بررسی بودجه سالانه خانوار ایرانی که هر سال از سوی بانک مرکزی منتشر می‌شود، می‌تواند پاسخی به این سوال باشد که چرا حال وهوای عید نوروز آنقدر که باید نیست؟

بانک مرکزی در گزارش‌های سالانه خود گروه‌های هزینه‌ای سالانه هر خانوار را به ۱۲ گروه کلی تقسیم می‌کند. این ۱۲ گروه به شرح زیر است:

1خوراكی‌ها و آشاميدنی‌ها2 دخانيات 3- پوشاك و كفش 4- مسكن، آب، برق و گاز وساير سوختها 5- لوازم، اثاث وخدمات مورد استفاده درخانه 6- بهداشت و درمان 7-حمل ونقل 8- ارتباطات 9- تفريح و امور فرهنگي 10- تحصيل 11- رستوران و هتل 12- كالاها و خدمات متفرقه

به این معنا که بودجه سالانه یک خانواده ایرانی در هر سال صرف این ۱۲ گروه اصلی می‌شود. حالا نکته مهم و اساسی در این بحث اینکه،  بررسی ۱۰ساله (۱۳۸۶ الی ۱۳۹۵) میزان هزینه‌کرد خانواده‌ها در این ۱۲ گروه اصلی نشان می‌دهد که سهم گروه‌هایی که نیازهای اصلی و اساسی خانواده‌ها مانند خورد و خوارک، مسکن، پوشاک و بهداشت درمان را تامین می‌کنند طی ۱۰ سال اخیر بالاتر رفته است و همزمان سهم گروه‌های هزینه‌ای که نیاز های اصلی و اساسی نیستند مانند تفریح، لوازم و اساس منزل، رستوران و هتل، تحصیل و... رو به کاهش است.

به بیانی ساده‌تر، مردم از هزینه نیاز های غیر ضروری خود زده‌اند و بیشتر خرج نیازهای اساسی خود مانند خوراک و پوشاک و مسکن کرده‌اند. این واقعیت مهم در آمار ۱۰ ساله بانک مرکزی از متوسط هزينه خالص سالانه يك خانوار به تفكيك گروه های مختلف هزينه طي سال‌های ۱۳۸۶ الی ۱۳۹۵ ، دقیقا قابل مشاهده است.

میزان تغییر درصد توزیع این هزینه‌ها طی ۱۰ سال اخیر را در جدول زیر مقایسه کنید؛

ردیف

گروههای‌ هزينه 

درصد هزینه‌کرد در سال ۱۳۸۶

درصد هزینه‌کرد در سال ۱۳۹۵

1

خوراكی‌ها و آشاميدنی‌ها

25

25.4

2

دخانيات

0.4

0.4

3

پوشاك و كفش

5.4

4.4

4

مسكن آب، برق و گاز وساير سوختها

33.9

36.4

5

لوازم، اثاث وخدمات مورد استفاده درخانه

5.7

4.1

6

بهداشت و درمان 

4.6

6

7

حمل ونقل

10

8.9

8

ارتباطات

2.8

2.2

9

تفريح و امور فرهنگي

2.7

2

10

تحصيل

2.4

1.9

11

رستوران و هتل

2.4

۲.۲‍‍

12

كالاها و خدمات متفرقه

4.7

8

توضیح آمارها 
براساس اطلاعات مندرج در این جدول، خانواده‌های ایرانی در سال ۱۳۸۶ ۲.۷ درصد از هزینه‌های سالانه خود را صرف تفریح و امور فرهنگی می‌کردند که این رقم در سال ۱۳۹۵ به ۲ درصد کاهش پیدا کرده است. همچنین خانواده‌های ایرانی در سال ۱۳۸۶، ۵.۷ درصد هزینه‌های سالانه خود را صرف خرید اسباب و اثاث منزل می‌کردند که این رقم در سال ۱۳۹۵ به ۴.۱ درصد رسید است.

این میزان کاهش در گروه‌های هزینه‌ای مانند رستوران و هتل، تحصیل، حمل و نقل و ارتباطات قابل رویت است. از طرف دیگر اما در نیازهای ضروری و اساسی خانواده‌ها شاهد افزایش سهم هزینه‌کرد هستیم. در گروه مسکن خانواده‌های ایرانی در سال ۱۳۸۶ ، ۳۳.۹ درصد هزینه‌های خود را صرف مسکن می‌کردند که این میزان در سال ۱۳۹۵ به ۳۶.۴ درصد رسیده است.

در گروه خوراک و آشامیدنی‌ها هم شاهد افزایش میزان سهم هزینه‌کرد هستیم و این افزایش در گروه بهداشت و درمان نیز به روشنی قابل رویت است. به طوریکه که مردم در سال ۱۳۸۶ ۴.۶ درصد از هزینه‌های خود را صرف بهداشت و درمان می‌کردند و این درصد در سال ۱۳۹۵ به عدد ۶ رسید.

با این تفاصیل این فرضیه براساس آمارهای رسمی بانک مرکزی قابل اثبات است که خانواده‌های ایرانی متاسفانه طی یک سال اخیر بیشتر درگیر هزینه‌کرد برای نیازهای ضروری و اساسی خود نظیر خورد و خوراک، مسکن و تامین هزینه‌های سلامت بوده‌اند و از سوی دیگر از درصد هزینه‌کرد تفریح، پوشاک، خرید اسباب و اثاث منزل،رستوران و هتل و... زده‌اند.

۲ نمودار زیر میزان رشد هزینه‌های اساسی در مقابل هزینه‌های غیر اساسی را نشان می‌دهد

همانطور که در دو نمودار زیر مشاهده می‌شود، به هر میزانی که درصد هزینه‌کرد نیازهای اساسی و ضروری افزایش پیدا می‌کند، درصد هزینه‌کرد نیازهای غیر ضروری کاهش پیدا می‌کند و رابطه معناداری در این میان وجود دارد.

برای اطلاع از درصد سهم گروه‌های هزینه‌ای از بودجه سالانه هر خانوار ایرانی، نمودار زیر را مشاهده کنید:

۴۲۴۲

مطالب مرتبط
16 دیدگاه
 • جعفر رجبی
  جمعه 25 اسفند 1396 - 09:42:51
  پاسخ
  83 3

  در یک کلام مردم فقیرتر شدند.

  • بی نام
   جمعه 25 اسفند 1396 - 11:59:36
   47 49

   همش دروغه... همه از بی پولی می‌نالن اما نمیدونم اینهمه ماشین بالای سی میلیونی که تو خیابون دارن صبح تا شب الکی میچرخن کی هستن...اینهمه آدم که سالیانه و تو عید و تابستون میرن شمال و کیش و آنتالیا کی هستن...اینهمه آدم که میرن سکه و دلار میخرن کی هستن...کسی که فقیر و گرسنه باشه مسلما هزینه مسافرت و... هم نخواده داشت...مردم ایران فقط بلدن بنالن

  • ناصر
   جمعه 25 اسفند 1396 - 19:23:36
   0 1

   این همه آدمی که هر روز تو صف دلار هستند پس کیا هستن

 • سرانجیک
  جمعه 25 اسفند 1396 - 09:53:22
  پاسخ
  14 1

  آمار جالبی بود

 • بی نام
  جمعه 25 اسفند 1396 - 10:39:25
  پاسخ
  16 20

  دستفروشان هفت حوض نارمک 4 برابر یک کارمند درامد دارند

 • فرهاد
  جمعه 25 اسفند 1396 - 11:04:05
  پاسخ
  12 0

  اثاث زندگی درست است

 • بی نام
  جمعه 25 اسفند 1396 - 11:48:27
  پاسخ
  48 1

  ما هر چی در میاریم دولت از ما میگیره،همه خرج ها واجب هست اما مردم گرفتار نیازهای اولیه خودشون هستند

 • بی نام
  جمعه 25 اسفند 1396 - 12:27:58
  پاسخ
  27 38

  مردم همه خوب دارن زندگی دارن خیلی هم بیشتر از استاندارد جهانی رفاه دارن فقط و فقط بلدن بنالن نیست و نداریم و زندگی تو ایران بده بگن شما مردم ایران یک دقیقه کار مفید در روز نمیکنید این همه مال و منال دارید خودتون رو با یکی تو آلمان که مثلا صبح تا شب داره ثانیه ثانیه تلاش میکنه مقایسه میکنید مردم ایران حالا حالا ها جا داره تا به فقر برسن

  • بی نام
   جمعه 25 اسفند 1396 - 13:40:06
   0 1

   چين از نظر وسعت اقتصادي شايد هم پاي اقتصاد قوي آمريكا باشه ، ولي خانه و زندگي مردمان شامل كارمندان و كارگران اونجا را نگاه كنيد . در يك برنامه مستند در شهر شانگهاي ديدم تمام زندگي در يك اتاق بود ، اتاق خواب شامل يك تخت كه با يك پرده از روي تخت جدا شده بود از روستاهاش هم نپرس . يا همين سريالهاي كره اي ، خانه رئيس هاي يك شركت عريض و طويل و مثمر ثمر را ببينيد همه با هم عروس و نوه و پدر و مادر بزرگ در يك خانه كه از نظر خيلي از ما متوسطه ، زندگي ميكنن .حالا به خودمون نگاه كنيم با كمتر از ده درصد از توانايي و بهره وري انها كجاييم .سبك زندگي ماهم پاي اقتصاد آشفته و داغون ما نامتناسب و بغرنج است ، البته اين نظر من نفي مسئوليت حكومت در بهبود اقتصاد پايدار نيست . و فقط يك منظر ديگر را بيان ميكنه .

  • بی نام
   جمعه 25 اسفند 1396 - 13:48:28
   1 0

   شما نصف حقوق شهروند آلمانی زو به من بده من بیست و چهار ساعته کار می کنم

  • بی نام
   جمعه 25 اسفند 1396 - 15:20:02
   1 0

   شما که حودت را ایرانی نمیدونی چیه اینقدرخرص می زنی ؟ غلت این سوزشتان را درک نمی کنم؟

 • آرش
  جمعه 25 اسفند 1396 - 14:19:33
  پاسخ
  0 0

  من فکر میکنم این زندگی تا حد زیادی تقصیر خود ما ایرانی هاس.ما فکر میکنیم باید جیره خور دولت باشیم.از بچگی تو مخ ما نکردن باید برید دنیال تولید و رفع نیاز مملکت.صادرات و ایجاد کارگاه.درسته فساد گسترده و مشکلات بر سر راه تولید و پارتی بازی تو کشور هس ولی دلیل اصلیش تنبلی ما ایرانی هاس.کاش نفت نداشتیم

 • بی نام
  جمعه 25 اسفند 1396 - 16:07:35
  پاسخ
  1 0

  مهم ترین بخش این مساله افزایش هزینه درمانی هست. یعنی در ده ساله اخیر مردم بیمارتر شده اند. وگرنه هزینه کالاها که بیشتر شده.

 • بی نام
  جمعه 25 اسفند 1396 - 19:05:30
  پاسخ
  0 1

  من فکر میکنم سبک زندگی مردم به شدت تغییر کرده. الان مردم مثل گذشته دنبال خرید شب عید و این حرفا نیستن. اما در طول سال بسیار بیشتر از گذشته خرج میکنند. فقط کافیه به فست فودی ها و رستوران ها و بازار ها و مراکز تفریحی و آژانس های مسافرتی و گجت های پر زرق و برق و... نگاه کنید. اینا همه پوله از آسمان که نیومده. مقایسه کنید با 10 15 سال پیش. اگر انسان با خودش صادق باشه تفاوت ها زمین تا آسمون هست. شما حتی یه مجلس عروسی امروزی رو نمیتونی با یک دهه پیش مقایسه کنی. هزینه های جانبی زندگی مردم بسیار بالاتر از گذشته است که قبلا شاید برای 10 درصد جامعه بود ولی امروز همه میخوان مثل هم خرج کنن. خوب مشخصه یه سری ها این وسط دخل و خرجشون با هم نمیخونه معلومه مثل گذشته دنبال نو نوار کردن قبل عید نیستن

 • بی نام
  جمعه 25 اسفند 1396 - 22:25:01
  پاسخ
  1 0

  مردم واقعا درامدشون کم شده

 • بی نام
  شنبه 26 اسفند 1396 - 15:28:17
  پاسخ
  0 0

  يكي از هزينه ها كه تاثير قابل توجه 36 درصدي بر كاهش درامد يك خانوار دارد هزينه اجاره خانه يا مغازه.پرداخت اقساط خريدخانه وساير اقساط مرتبط با مسكن دارد .متا سفانه سالها اين هزينه بر حداقل 45 درصد جامعه تحميل شده واين قشر فكر ميكند حق مسلم بقيه است كه از جيب اين قشر بر داشته و به يكعده سوداگر مسكن پرداخت شود .نه واقعا اين قشر زحمتكش بايد بخود بيايند كه چرا اين هزينه را نا عادلانه پرداخت ميكنند

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700