جمعه 27 مهر 1397
جمعه 24 فروردین 1397 - 14:17:39 چاپ

اسامی ١٧ وزیری که بیانیه برائت از احمدی‎نژاد را امضا نکردند

۴۳ دولتمرد دولت‎های نهم و دهم علیه احمدی‎نژاد بیانیه دادند، اما برخی سکوت اختیار کردند

سیاست > احزاب و شخصیت‌ها - «تنهایِ تنهایِ تنها»! وصف حال این روزهای محمود احمدی‎نژاد است؛ رییس دولتی که روزی وزرایش را خط قرمز خود می‎نامید، حالا می‏‎بیند که آنها به راحتی آب خوردن، حاضر به امضای بیانیه‎ای علیه او می‌‏شوند.

رضوانه رضایی‌پور: همزمان با دومین قرار بست‎نشینی احمدی‎نژادی‎ها در امام‎زاده صالح  که اتفاقا باز هم شخص رییس دولت سابق در آن حضور پیدا کرد تا برای آزادی زندانیان (شما بخوانید بقایی و مشایی) دعا کنند، وزرای هر دو کابینه نهم و دهم در بیانیه‌ای از اقدامات او تبری جستند و او را متهم به زمینه‎چینی برای جولان عوامل فتنه و دشمنان کردند. (اینجا)

آنان که پیش از این هم بارها در انتقاد از رییس خود ظاهر شده بودند و در گفت‌وگوهای مختلف از سوء مدیریت محمود احمدی‌نژاد روایت‌ها داشتند، (اینجا) این‎بار هم صف خود را از سایرینی که هنوز هم نمی توانند از حمایت او دست بکشند، جدا کرده اند.

در این بیانیه که از سوی ۴۳ نفز از اعضای کابینه های نهم و دهم امضا شده بود، نامه پراکنی‌های غیرمتعارف، طرح خواسته‌های غیرقانونی مانند برگزاری زودهنگام انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی، تضعیف نهادها و ارکان نظام اسلامی به بهانه نقد و اصلاح گری، عدم ترجیح مصالح ملی بر مسائل شخصی و گروهی مانند تکرار موضوع مهندسی انتخابات و ... از سوی محمود احمدی نژاد مورد انتقاد قرار گرفته است.

اسامی ۴۳ دولتمرد سابقی که این بیانیه را امضا کردند، به این قرار است: مرتضی بختیاری (وزیر دادگستری)، مهردادبذرپاش (رئیس سازمان جوانان)، محمود بهمنی (رئیس بانک مرکزی)، امیرمنصوربرقعی (مدیریت و برنامه ریزی)، رضاتقی‎پور (وزیر ارتباطات)، حمیدرضا حاجی بابایی (وزیر آموزش و پرورش)، سیدمحمدحسینی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، سیدشمس‎الدین حسینی (وزیر امور اقتصادی و دارایی)، صادق خلیلیان (وزیر جهاد کشاورزی)، کامران دانشجو (وزیر علوم تحقیقات و فناوری)، پرویز داودی (معاون اول)، مجید دوستعلی (دبیر دولت)، محمدمهدی زاهدی (وزیر علوم تحقیقات و فناوری)، مسعود زریبافان (رئیس بنیادشهید)، محمد سلیمانی (وزیر ارتباطات)، محمدحسین صفارهرندی(وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، زهره طبیب زاده نوری (معاون امور زنان و خانواده)، محمدحسن طریقت منفرد (وزیر بهداشت)، علیرضا طهماسبی (وزیر صنایع و معادن)، محمد عباسی (وزیر ورزش و تعاون)، فریدون عباسی (رئیس سازمان انرژی اتمی)، ابراهیم عزیزی (معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی)، علیرضا علی احمدی (وزیر آموزش و پرورش)، محمد علی آبادی(رئیس سازمان تربیت بدنی)، مهدی غضنفری (وزیر صنعت،معدن وتجارت)، محمود فرشیدی (وزیر آموزش وپرورش)، لطف الله فروزنده (رئیس سازمان منابع انسانی و معاون پارلمانی)، رستم قاسمی (وزیر نفت)، منوچهر متکی (وزیر امورخارجه)، صادق محصولی (وزیر کشور و رفاه)، عبدالرضا مصری (وزیر رفاه)، حیدر مصلحی (وزیر اطلاعات)، مصطفی محمدنجار (وزیر دفاع و کشور)، محمدجواد محمدی زاده (رئیس سازمان محیط زیست)، سیدمحمدرضا میرتاج الدینی(معاون پارلمانی)، مسعود میرکاظمی (وزیر بازرگانی و نفت)، محمدناظمی اردکانی(وزیر تعاون)، مجید نامجو (وزیر نیرو)، فاطمه واعظ جوادی(رئیس سازمان محیط زیست)، احمد وحیدی(وزیر دفاع)، مرضیه وحید دستجردی(وزیر بهداشت)، سیدمهدی هاشمی(وزیر کشور)، اسدالله عباسی (وزیر تعاون).

البته هستند دولتمردانی که یا همچنان به سکوت خود در قبال رویکردهای احمدی‎نژاد ادامه داده اند و یا اینکه با وجود انتقاداتی که از او داشته اند، این بیانیه را امضا نکرده اند. آیا این دو دسته از دولتمردان همچنان دلشان با احمدی‎نژاد است؟ در ادامه اسامی آنان را بخوانید:

وزیرانی که مخالف احمدی‎نژادند اما بیانیه برائت از او را امضا نکردند
1- غلامحسین محسنی اژه‎ای وزیر اطلاعات کابینه اول محمود احمدی نژاد از جمله افرادی است که نامش در لیست امضا کنندگان نامه اعلام برائت از احمدی‎نژاد به چشم نمی خورد. البته او که این روزها در جایگاه معاون اول قوه قضاییه، هیچ ابایی از پاسخگویی به اظهارات رییس دولت های نهم و دهم ندارد و خط فکری خود را هم مدت هاست که از او جدا کرده و بارها نشان داده که هیچ صنمی با رییس دولت‎های گذشته ندارد و عدم امضای او به هیچ عنوان به معنی همراهی اش با احمدی نژاد نیست. او حتی اعلام کرده که در تاخیر برخورد با احمدی‌نژاد حکمتی است.

2- داود دانش‌جعفری، وزیر اقتصاد دولت نهم که در دومین حضور محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری که در سال 88 برگزار شد به تیم رقیب او یعنی محسن رضایی پیوست (اینجا)، اگرچه نامش در لیست 43 نفره وزیران معترض دیده نمی شود، اما او در سخنرانی های خود انتقاداتی را نسبت به نحوه مدیریت رییس دولت گذشته عنوان کرده و نشان داده که دیگر هیچ علقه ای بین او و آقای رییس وجود ندارد.

3- علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه دولت دهم، اگرچه نامش در این لیست نیامده اما در سخنان گذشته خود از هشدارهایی می گفت که در مورد تحریم داده اما گوش شنوایی برای شنیده شدن آن از سوی دولتمرد دهم وجود نداشت. (اینجا)

4- کامران باقری‌لنکرانی وزیر بهداشت دولت نهم که روزی رییس دولت خود را از اعضای حلقه انحرافی نامید و گفت که او داشته های سیاسی خود را با این جریان از دست داده است نیز جایی در این لیست تبری جویان ندارد. (اینجا)

5- پرویز کاظمی، وزیر تعاون دولت نهم، اگرچه اولین فرد از کابینه بود که به دلیل رفتارهای رییس دولت نهم، عطای وزارت را به لقایش بخشید و در این چند سال هم همواره در قامت مخالف جدی او ظاهر شده است (اینجا) اما، نامش جایی در این لیست ندارد.

6- نام محمد جهرمی وزیر کار دولت نهم هم که بارها انتقاداتش از سیاست رییس دولت به تیتر یک رسانه ها تبدیل شده بود، در این لیست دیده نمی شود.

7- مصطفی پورمحمدی وزیر کشور دولت نهم که مورد غضب محمود احمدی نژاد قرار گرفته بود تا آنجا که رییس دولت تصمیم به عزل او گرفت، هرچند جزء امضاکنندگان این بیانیه نیست اما از معترضان به سیاست های احمدی نژاد است و اقدام به افشاگری فسادهای گسترده مالی در آن دولت کرده است.

8- محمد سعیدی‌کیا، وزیر مسکن دولت نهم هم که محمود احمدی نژاد را ضد ولایت‌ترین شخص زیر آسمان کبود معرفی می کند، از امضاکنندگان این بیانیه نیست.

9- کاظم وزیری‌هامانه وزیر نفت دولت نهم هم از جمله معترضین به محمود احمدی نژاد است که نامش در جمع 43 نفر دیده نمی شود.

10- امضای پرویز فتاح وزیر نیروی دولت نهم هم که همه فرصت‌ها برای محمود احمدی نژاد را از دست رفته می دانست در این لیست دیده نمی شود.

وزیرانی که یا مدافع احمدی‎نژادند و یا سکوت را ترجیح داده‌اند
1- عبدالرضا شیخ‌الاسلامی، وزیر رفاه دولت دهم، همچنان یار غار محمود احمدی نژاد است تا نبود نامش در لیست 43 نفره باعث تعجب هیچ کس نشود. او در تمام این سالها همراه او بوده و در بسیاری از سفرها هم او را همراهی می کند. 


2- غلامحسین الهام، وزیر دادگستری دولت نهم از جمله افرادی است که آخرین اظهارات او همچنان برپایه حمایت از محمود احمدی نژاد قرار دارد و طبیعی است که نامش هم در این لیست مشاهده نشود.

3- علی نیکزاد جانشین رحمتی در کابینه دوم احمدی نژاد هم با پایبندی بر عهد خود با رییس دولت های گذشته، بیانیه 43 وزیری که از احمدی نژاد تبری جستند را امضا نکرده است.

و اما وزرایی که سکوت را ترجیح داده‎اند، از این قرارند:
4- علی‌اکبر محرابیان هم که مدتی تصدی وزارت صنایع را در دولت نهم برعهده داشت همچنان در سکوت است و هیچ واکنشی به اقدامات احمدی نژاد از خود بروز نمی دهد.

5- غلامحسین نوذری هم که جانشین وزیری هامانه پس از برکناری او از وزرات نفت شده بود از جمله کسانی است که همچنان ترجیح را بر سکوت می داند و کلمه ای در موافقت و یا مخالفت با رییس دولت گذشته نمی گوید.

6- محمدرضا اسکندری وزیر جهاد دولت نهم نیز همچنان به سکوت خود ادامه می دهد و بدون حتی یک اظهارنظر در موافقت و یا مخالفت با رییس خود، بیانیه وزیران را هم امضا نکرده است.

7- محمد رحمتی وزیر راه دولت نهم هم از جمله افرادی است که در ادامه سکوتش از زمان جدایی اش از کابینه، این بار هم دیگر وزیران را ذر اعلام برائت از احمدی‎نژاد همراهی نمی کند.

وفادارن به احمدی‏‎نژاد
آنچه خواندید معرفی اعضای کابینه نهم و دهم بود که هنوز خطشان را از او رسما جدانکرده‎اند. البته هستند کسانی که همچون گذشته سمت معاونت و مشاورت او را برعهده دارند و عهد اخوتشان با احمدی‎نژاد منقضی نشده است. جدای از عبدالرضا شیخ الاسلامی که وزارت رفاه را در دولت دهم برعهده داشت و این روزها ارتباط نزدیکتری از گذشته با رییس خود برقرار کرده، حمید بقایی، اسفندیار رحیم مشایی و علی اکبر جوانفکر همچنان از حلقه نزدیکان او به شمار می روند. حلقه ای که تنها با بازداشت آنها و سکنی در اوین می تواند تنگ تر شود.

برای آنکه بدانید کدام‌یک از وزرای احمدی‎نژاد هم‌چنان به او وفادارند، این گزارش را بخوانید.

27215

40 دیدگاه
 • بی نام
  جمعه 24 فروردین 1397 - 14:37:20
  پاسخ
  241 52

  واقعا به این وزیران باید افتخار کرد که نون به نرخ روز خور و دسنال بدست نیستند حد اقل اگه حمایت می ترسند بکنند نامرد نیستند و تخریب نمی کنند ملت و کشور به وجود جنین وزرا و مردمی زنده است وگرنه دستمال کشی و ن.ن به نرخ روز خوری خیلی ها هستند مانند کسانیکه از اکل بر مسند قدرت هستند و ثروتشان هم از بس چاپیدند از پارو بالا نکنی ره انشاالاه اینطور نمی ماند زمستان می رود و روسیاهی برای ذغال می ماند و بهار در پیش است و ملت بهاری می شوند

  • بی نام
   جمعه 24 فروردین 1397 - 16:12:47
   25 11

   انقد عجله کردی که نوشته ات پر غلط املاییه. به سختی میشه خوندش

  • بی نام
   جمعه 24 فروردین 1397 - 17:21:45
   25 8

   چه افتخاري… اين افرادآنقدرازانصاف وفهم ودرك دورهستند كه هيچگونه ارتباطي بين عملكردخودشان درزمان تصدي وهزاران مصيبتي كه ملت به آن دچاراست نميبينند

  • رضا
   جمعه 24 فروردین 1397 - 18:16:06
   13 10

   با سلام عزیزم قرص ها تو خوردی؟

  • بی نام
   جمعه 24 فروردین 1397 - 22:49:54
   45 5

   اتفاقا اینا ک امضا کردن نون به نرخ روز میخورن

  • رضا
   شنبه 25 فروردین 1397 - 05:52:01
   19 5

   از فاسد دفاع کردن هنر نیست کسانی قابل احترامند که تا فساد دیدند افشاکنندو از فاسد اعلام برایت جویند.

  • بی نام
   شنبه 25 فروردین 1397 - 08:13:42
   11 5

   البته به هیچ وجه به اینان افتخار نمیکنیم ولی از این نظر که حداقل به نوعی اشتباهاتشان را به گردن گرفته اند و مثل بقیه شان برای خود شیرینی و امید به مناصب جدید فرافکنی نکردند کمتر حقیرند.

  • بی نام
   شنبه 25 فروردین 1397 - 18:47:07
   18 4

   آیا این امضا ها نشان دهنده این نیست که رئیس جمهور وقت نقش خاصی در انتخاب این وزرا نداشته است؟؟؟

 • بی نام
  جمعه 24 فروردین 1397 - 15:00:44
  پاسخ
  19 0

  هاشمی ثمره چی؟

 • بی نام
  جمعه 24 فروردین 1397 - 15:02:22
  پاسخ
  31 0

  بذرپاش؟ تو دیگه چرا؟؟؟

  • بی نام
   یکشنبه 26 فروردین 1397 - 09:26:56
   16 0

   پرسيدن نداره. نون الان جاي ديگست احمدي نژاد تموم شده

 • حامد
  جمعه 24 فروردین 1397 - 15:08:32
  پاسخ
  9 1

  آقای لنکرانی هم از نامه برایت از احمدی نژاد حمایت کرده. فردا پس فردا هم بقیه حمایت میکنن. چقدر عجله داری؟ الان برام ثابت شد که به شما هم نمیشه اعتماد کرد.

 • جود
  جمعه 24 فروردین 1397 - 17:16:24
  پاسخ
  11 0

  نامی از ثمره هاشمی نیست اون الان موضعش چیه

 • بی نام
  جمعه 24 فروردین 1397 - 17:22:01
  پاسخ
  22 0

  جالبه؛ حالا که جو اونور خرابه باس اینورو چسبید دو دستی؛ طبیعیه

 • بی نام
  جمعه 24 فروردین 1397 - 17:54:06
  پاسخ
  14 1

  به جای اینکه مردم را با احمدی نژاد سرگرم کنید برید کارهایی که این روحانی کرده ر ا بازتاب کنید

 • بی نام
  جمعه 24 فروردین 1397 - 18:07:51
  پاسخ
  23 2

  به نظر من اینها قابل احترامتر از امضا کنندگانند هر چند در خرابکاریهای احمدی نژاد شریک بودند ولی حداقل الان برای پست و مقامی دیگر خودشان را انکار نمیکنند

 • بی نام
  جمعه 24 فروردین 1397 - 18:17:58
  پاسخ
  13 1

  فکرشو بکن. صفار هرندی وزیر ارشاد و فرهنگ اسلامی بوده. خبر نداشتم

 • بی نام
  جمعه 24 فروردین 1397 - 18:48:31
  پاسخ
  9 17

  اگر اسامی این ۱۷نفر تو بهشت زهرا بود بهتر بود

 • بی نام
  جمعه 24 فروردین 1397 - 18:52:19
  پاسخ
  1 0

  لطفاً کتاب قانون ارسال نظر را به اضافه کتاب شاهنامه فردوسی را برای مردم منتشر کنید که مردم آگاه بشوند

 • سیما
  جمعه 24 فروردین 1397 - 23:05:11
  پاسخ
  21 3

  متاسفم برای این 43 نفر

 • بی نام
  جمعه 24 فروردین 1397 - 23:10:11
  پاسخ
  1 11

  برو بابا . 5 سال از احمدی نژاد گذشته. این که دیگه قدرتی ندارد.

 • بی نام
  جمعه 24 فروردین 1397 - 23:58:41
  پاسخ
  3 11

  احتمال داره از اصلاح طلب ها پول گرفته باشن

 • رضا
  شنبه 25 فروردین 1397 - 00:38:31
  پاسخ
  27 2

  43 نفر خائن که نون را به نرخ روز میخورن چهره حود را نمایان کردند

 • امیر
  شنبه 25 فروردین 1397 - 00:50:15
  پاسخ
  8 20

  کاش وزرای اصلاح طلبان هم از سیاست فتنه گری میرحسین و کروبی برائت می جستند

 • ر
  شنبه 25 فروردین 1397 - 06:55:53
  پاسخ
  14 0

  بدون درست یا غلط کارای احمدی نژاد ، وفادری این وزیرا را باید ستود....نون رو به نرخ روز نمی خورن

 • علی
  شنبه 25 فروردین 1397 - 06:56:12
  پاسخ
  7 2

  این خبرای بی ارزش چیه میزنید؟؟؟حملات امریکا شروع شد..دمشق با خاک یکسان شد

 • بی نام
  شنبه 25 فروردین 1397 - 07:10:17
  پاسخ
  2 1

  جریان انحرافی؟؟؟؟

 • بی نام
  شنبه 25 فروردین 1397 - 08:06:00
  پاسخ
  6 7

  درود بر این 17 وزیر. یاد حضرت علی ویاران با وفایش افتادم.

 • شهابی
  شنبه 25 فروردین 1397 - 09:46:42
  پاسخ
  7 1

  در این که دولتهای مختلف اشتباهاتی داشته اند وکم و زیاد بودن اشتباهات دولتها در دره های مختلف، تردیدی نیست ولی بنظر می رسد ربط دادن همه مشکلات کنونی کشور به دولت احمدی نژاد که از شروع دولت آقای روحانی شروع شده، بی انصافی است که اتفاق افتاده و مرتب تکرار می شود و این امر باعث بی اعتمادی مردم به دولتها در طول زمان می شود

 • محمد
  شنبه 25 فروردین 1397 - 11:44:57
  پاسخ
  10 1

  اینکه وزرای احمدی نژاد از عملکرد او تبری بجویند کاملا طبیعی است چون کار هر بز نیست خرمن کوفتن گاو نر میخواهد و مرد کهن

 • بی نام
  شنبه 25 فروردین 1397 - 19:16:22
  پاسخ
  25 0

  بقایی بخاطر پاداشی که به این وزرا داده الان زندانی شده . وزرا نامرد

 • بی نام
  شنبه 25 فروردین 1397 - 19:17:32
  پاسخ
  16 0

  اونوقت که پاداش میگرفتید بیانیه میدادید اخه کی الان حرفای شما رو باور میکنه

 • بی نام
  شنبه 25 فروردین 1397 - 21:43:20
  پاسخ
  6 1

  تک تکشون باید محاکمه بشن

 • بی نام
  شنبه 25 فروردین 1397 - 23:32:13
  پاسخ
  8 1

  خوب شد یه بهانه ای دستتان افتاد یه زمانی هم بااین خبر وقت گذرانی میکنید

 • بی نام
  یکشنبه 26 فروردین 1397 - 00:45:14
  پاسخ
  7 2

  احمدی نژادمردحقیقت بودخیلیهابخاطروجوداوخانه دارشدند اوانصافاشب وروزبرای ملت کارکرداگه همه یکدل بااوهمکاری میکردندشایدمملکت ازاین بهترمیشدخداکمکش کند

 • بی نام
  یکشنبه 26 فروردین 1397 - 08:46:35
  پاسخ
  5 2

  دکتر احمدی نژاد گرچه مشکلاتی را مطرح میکند و امروزه مشکل ساز شده.اما ایشان در زمان تحریمهای یکجانبه به کشور وخیلی از ارگانها با دور زدن تحریمها خدمت کرده .بهتر است انصاف را در نظر بگیریم .گرچه انتقادهایی بر ایشان وارد است.

 • بی نام
  یکشنبه 26 فروردین 1397 - 09:31:29
  پاسخ
  6 0

  اون موقع كه اختلاس ميكردن ياد بيانيه دادن نبودن، الان كه تشت رسواييشون افتاده يادشون افتاده كه اعلام برائت كنن؟؟؟ همون زريبافان، زمان مديريتش كلي تو بنياد شهيد اختلاس شد، كجا بود اون موقع؟

 • محمد
  یکشنبه 26 فروردین 1397 - 10:14:02
  پاسخ
  6 2

  خداوند دست همه کسانی که به دکتر احمدی نژاد خیانت کرده اند را روزی رو خواهد کرد. شما دلت رو خوش نکن به این حرفها. این صندلی ها به هیچ کس وفا نکرده. آدم باید مرد باشه، و احمدی نژاد، یکی از بهترین مردان این سرزمینه. مومن واقعی

 • بی نام
  یکشنبه 26 فروردین 1397 - 10:47:21
  پاسخ
  4 0

  نان به نرخ روز خورها

 • میرزایی
  یکشنبه 26 فروردین 1397 - 11:36:33
  پاسخ
  1 5

  جریان انحرافی،رساترین و کاملترین کلمات در باره این افراد فاسد است

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین