سه شنبه 1 آبان 1397
چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 07:00:00 چاپ

دلواپسان چرا در باره اف‌ای‌تی‌اف به مردم دروغ می‌گویند؟

اف‌ای‌تی‌اف ربطی به برجام ندارد | سعید جلیلی سال ۸۹ اجرای آن را کلید زد

اقتصاد > اقتصاد کلان - در ماههای اخیر،دروغ‌پردازی‌ها، اتهام پراکنی‌ها و ایحاد فضای روانی مشکوک از سوی دلواپسان سیاسی در راه تصویب چند لایحه در مجلس، در خوش‌بینانه‌ترین نگاه،نشان از عدم فهم درست از مقررات بین‌المللی و در نگاه واقع‌بینانه،نشان از همراهی آنها با سیاست‌های بیگانگان برای ایجاد فشار بر کشور دارد.

در این گزارش با تیین FATF  به تبیین رفتارهای مقابله‌گران با این موضوع پرداخته می‌شود.
FATF (گروه کاری اقدام مالی)  در سال 1989 توسط گروه G7 تاسیس شد و مقرآن در سازمان همکاری توسعه اقتصادی OECD در پاریس است.

به گزارش خبرآنلاین، بدنه اصلی FATF از 35 کشور و دو سازمان تشکیل شده که اکثر آنهاکشورهای توسعه یافته هستند. اعضای اصلی غیرکشوری کمیسیون اروپا و  شورای همکاری خلیج فارس هستند . علاوه بر اعضای اصلی حدود40 عضو ناظر  هم در FATF عضوهستند که از جمله آنها می توان از بانک جهانی، صندوق بین المللی پول و اینترپل و ... نام برد.

در میان کشورهایی که به عنوان ناظر عضویت دارند،اسرائیل و عربستان برای جمهوری اسلامی ایران دارای اهمیت ویژه ای هستند.این اهمیت آنجا دوچندان می شود که این دوکشور تا پایان2018  عضو اصلی می شوند .

چندکشور به FATF نپیوسته‌اند؟
سایر اعضای FATF در قالب  مناطق مختلف دنیا طبقه بندی شده اند. در واقع مجموعا 194 عضو منطقه ای  در آن حضور دارند. و تنها دو کشور ایران و کره شمالی آن را نپذیرفته اند.

آیا بحث این روزها عضویت است؟
در حالی که دلواپسان سیاسی تلاش می کنند با ایجاد توهم در باره FATF چنین القا کنند که ایران در حال عضویت در آن است، بررسی ها نشان می دهد که اصلا چنین موضوعی مطرح نیست و حتی اگر ایران بخواهد به آن بپیوندد باید فرایندی چندساله را طی کند. ابتدا باید به گروه منطقه ای بپیوندد.

آنچه هم اکنون مطرح است صرفا خروج از لیست سیاه و تبدیل وضعیت ایران به حالت نرمال است. این در حالی است که طبق گزارشهای FATF کشورهای افغانستان و یمن و عراق وضعیت نرمال تری نسبت به ما دارند.

آیا FATF قرارداد است؟
بر خلاف بحث های رایجی که افراد ناآشنا مطرح می کنند FATF یک گروه بین دولت هاست که حتی قطعنامه هم صادر نمی کند و تصمیماتش صرفا در حد بیانیه است. بیانیه هایی که حتی برای کشورها لازم الاجرا نیست. در واقع تنها کاری که انجام می دهد، رتبه بندی ریسک کشورها در "مبارزه با پولشویی" و "عدم تامین مالی تروریسم" است.

 کشورها برای اینکه ریسک را در دو مقوله فوق،بالا نبرند بیانیه را به نهادهای مالی و بانکی خود ارجاع می دهند .

نظام تصمیم‌گیری چگونه است؟
مکانیزم FATFرای گیری نیست بلکه تصمیمات از طریق اجماع اتخاذ می شود. سعی می کنند به اجماع اولیه برسند و یا حد وسط را در نظر بگیرند.

اگر در لیست سیاه بمانیم چه اتفاقی می‌افتد؟
با تلاشهای مستمر دولت یازدهم  حدود دوسالی است ابزار مقابله علیه ایران تعلیق شده اما اگر قوانینی را که هم اکنون در مجلس در دست برسی است تصویب نشود مجددا به لیست سیاه برمی گردیم. معنای بازگشت به لیست سیاه این است که  FATF اعلام خواهد کرد ریسک ایران در پولشویی و تامین مالی تروریسم بالاست  و در واقع از برقراری هر گونه رابطه مالی پیشگیری می کند.

بیانیه‌ها الزام‌آور نیست، اما...
همانطور که اشاره شدبیانیه های FATF  الزام آور نیست وکشورها مجبور نیستند آن را رعایت کنند اما در صورت عدم اجرا عملا میزان ریسک خود را افزایش می دهند. به همین دلیل معمولا کشورها حاضر نیستند بیانیه ها را زیر پا بگذارند.

همکاری با FATF یعنی افشای اطلاعات مالی ایران؟
از مباحث غلطیکه رسانه ای شده  این است که گفته می شود با پیوستن به FATF اطلاعات ایران  از کشور خارج می شود و در اختیار بیگانگان قرار می گیرد. به نظر می رسد کسانی که این ادعا را مطرح می کنند هیچ اشرافی به موضوع ندارند. تنها اقدامی که کشورها در همکاری با FATF انجام می دهند این است که به جامعه حهانی اعلام می کنند که سازوکارهای مالی و قانونی در داخل کشورشان این قابلیت را دارد که با پولشویی مقابله کنند. به این ترتیب هیچ اطلاعاتی در باره موضوعات مالی کشورها رد و بدل نمی شود.

حق تحفظ
فرض کنیم قوانین  یک کشور مبارزه با پولشویی و عدم تامین مالی تروریسم  را می پذیرد. در این زمینه کشورها کاملا حق تحفظ دارند و حتی اگر ابهاماتی در باره رفتارهای مالی شان مطرح باشد ريا،آن را به قوانین داخلی خود ارجاع می دهند. مثلا در مورد جمهوری اسلامی ایران چنین حق تحفظی اعلام شده که اطلاعات مربوط به نهضتهای آزادیبخش را اعلام نمی کند. همین که هر کشوری اعلام کند فلان سازمان آزادیبخش را طبق قوانین داخلی خود تروریست نمی داند،FATF متعرض آن نمی شود.

در واقع اصلا FATF سازو کاری برای جمع اوری اطلاعات ندارد .

دروغی که دلواپسان می‌گویند
دلواپسان در باره FATF یک دروغ بزرگ را مطرح می کنند و می گویند FATF مرتبط با برجام است

در این خصوص بررسی ها نشان می دهد مقدمات کارهای مربوط به FATF توسط دولت یازدهم و دوازدهم انجام نشده بلکه سابقه آن به ولتهای نهم و دهم برمی گردد.

گفته می شود بعد از تصویب و ابلاغ قانون مبارزه با پولشویی درسال 86  ایران خود را مکلف به خروج از لیست سیاه می کند. در همین راستا دبیر شورای عالی امنیت ملی در سال 1389 موکدا از برخی نهادها و وزارتخانه ها درخواست می کند که مقدمات خروج از لیست سیاه را فراهم کنند.

از سوی دیگر در خردادسال 89 که  هنوزبحث برجام مطرح نبود،  دولت  احمدی نژاد لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم را تصویب و به مجلس تقدیم کرد. این قانون بهمن ماه سال 90  مصوب شد . این مصوبه در اسفند 90 به شورای نگهبان ارسال شد و شورا به آن ایراد اصل 158 قانون اساسی گرفت. اشکال شورای نگهبان این بود که این قانون باید توسط قوه قضاییه تهیه می شد. بدنبال این اشکال،لایحه مزبور از اسفند 90 تا 94 پنج بار بین مجلس، قوه قضاییه ، شورای نگهبان و دولت  در رفت و آمد بود.

به این ترتیب اگر این 3-4سال وقت کشی نمی شد و  ایران در سال 91  وارد پروسهaction plan می شد،مدتها قبل از برجام مساله تمام می شد.

تبدیل یک بحث فنی به مقوله عوامانه
ظرف دو سال گذشته این موضوع فنی در سطح رسانه های عمومی و  حتی تریبونهای نماز جمعه و ... مطرح می شود و سطح آن به حد عوام تنزل داده شده . طبیعتا وقتی موضوع با ادبیات سخیف پوپولیستی همراه شود و موجی از اطلاعات دروغ همراه با تهمت های مکرر با آن همراه شودف فضا برای توضیحات علمی- تخصصی تنگ می شود.

FATF، حماس و حزب‌الله
یکی از ایرادات دلواپسانه ای که مطرح می شوداین است که با اجرای مقررات FATF، حمایت ایران از گروه های حماس و حزب الله و ... ناممکن خواهد شد. در پاسخ می توان یک مثال روشن را به عنوان رد این ادعا مطرح کرد:دولت سوریه بیشترین  اتهام ها را در موضوع تروریسم دارد اما حتی یک سند وجود ندارد که FATF  علیه این کشور ارائه کرده باشد. سوریه رسما اعلام کرده که طبق مقررات داخلی اش اعلام کرده  سازمان های آزادی بخش را مصداق تروریسم نمی داند. این موضوع در شورای امنیت هم مطرح شده  اما نتوانستند در برابر استدلال سوریه مقاومت کنند .

از طرفی سازمان ملل فقط  القاعده ، طالبان و داعش را مصداق تروریست می داند.طبق قطعنامه 1373 هر کشوری باید لیست ملی از تروریست ها داشته باشه. خیلی از کشورهای عضو لیست ملی دارند .مثلا آمریکا بحزب الله ، حماس و سپاه پاسداران را جزو گروه های تروریستی قرار داده . اما لیست آمریکا تنها برای داخل همان کشور ارزش حقوقی دارد و برای ایران لازم الاجرا نیست.

همچنین عربستان و شورای همکاری خلیج فارس، حزب الله را به عنوان تروریست مطرح کرده اند. امابرای ما لازم الاجرا نیست. آنچه برای ما لازم الاجراست، لیست سازمان ملل است

رفتارهای سخیف برای مقابله با FATF
راه اندازی تظاهرات و حتی آویزان کردن طومار در مجلس ،از جمله کارهای سخیفی است که نه تنها راهبرد مشخصی را برای خروج ایران از لیست سیاه نشان نمی دهد، بلکه ترویج رفتارهای احساسی است که متاسفانه با ژست انقلابیگری و ارزشمداری همراه می شود.

متاسفانه باید گفت این انقلابی نمایی ها دقیقا بازی در زمین بیگانگان است. رفتار دلواپسان  تنها نتیجه اش این است که جمهوری اسلامی را مجددا در لیست سیاه قرار دهد و عملا کشورهای مختلف و  بانکها وشرکتهای بین المللی  با این بهانه که ریسک پولشویی در ایران بالاست از هرگونه همکاری مالی خودداری می کنند. گفتنی است حتی کشورهایی که در عرف دیپلماتیک با ایران دوست به حساب می آیند(از جمله روسیه و چین) نسبت به تصمیمات FATF با تعصب عمل می کنند و حتی اگر زیر بار تحریمهای غرب نروند، بدلیل قرار گرفتن ایران در لیست سیاه از هرگونه همکاری خودداری خواهند کرد.

1717

35 دیدگاه
 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 07:23:02
  پاسخ
  221 27

  دروغگویی را از دلواپسان بگیرند از آنها هیچ نمیماند در باره ۲۰۳۰ هم همین راه را رفتند

  • بی نام
   چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 20:52:37
   81 10

   درباره برجام هم همین قدر بدبین بودن

  • بی نام
   پنجشنبه 24 خرداد 1397 - 20:46:27
   35 3

   همه فقط به خودشون فکر می کنند نه منافع ملی

 • شاعری
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 07:40:32
  پاسخ
  30 166

  با سلام بر فرض اینکه دولت احمدی نزاد مبادرت به تقدیم این لایحه به مجلس نموده باشد در عمل چیزی تغییر نمیکند شورای نگهبان هم بر حسب وظیفه انر را عودت داده است اما تحلیل شما مثل برجام است تصویب برجام چنین می شود چنان می شود به محض اینکه ایران عضو شود بهانه های بنی اسرائیلی هم شروع می شود مثل برجام .عزیزم ازموده را ازمودن خطاست ضمن اینکه نیت شما کاملا روشن است و بدتان نمی ایدکه دست ایران را از حماس و حزب الله جدا کنید

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 07:48:01
  پاسخ
  139 5

  اینقدر به ملت دروغ تحویل داده شد که حرف راست را مردم قبول نمیکنن

 • سارا
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 07:57:39
  پاسخ
  146 18

  خیلی خوب بود

  • بی نام
   چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 10:07:45
   29 213

   اگر اف ای تی اف رو قبول کنیم بنابراین نمیتونیم به برادران مظلوم و رنج دیده سوریه لبنان و فلسطین کمک کنیم انشالله خداوند به ما توفیق بده تا ابد زیر این ننگ نریم و بتونیم حق مردم مظلوم و رنج دیده لبنان و سوریه رو از چنگال آمریکای جهان خوار و اسرائیل فاسد بگیریم

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 08:04:54
  پاسخ
  136 8

  یعنی تصویب شه پول نمیره سوریه و عراق و لبنان جالب پس تصویب نمیشه

 • حقیقت گو
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 08:16:24
  پاسخ
  151 12

  جالب اینه که تمام کشورهای لبنان، عراق و یمن و سوریه که کشورهای عضو محور مقاومت محسوب می شوند به این پیمان ملحق شده اند اما دلواپسان واپسگرای وطنی برای تامین منافع نامشروع خودشون برای تصویب این پیمان در کشور مانع تراشی می کنند

 • هادی
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 08:31:00
  پاسخ
  89 206

  سر برجام هم از این حرفها میزدید

  • بی نام
   چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 09:48:39
   113 29

   ایشون نماد کامل یک انقلابی نمای احساسی است که حتی متن مقاله را نخوانده و اظهار نظر می کند. اصولا انقلابی بودن یعنی بدون اطلاع نظر دادن.

 • وحید
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 08:49:07
  پاسخ
  38 13

  سلام مقاله جالبی بود ولی به سوال فرمودین لیست سازمان ملل که داعش و طالبان رو گروه تروریستی میدونه برای ما هم لازم الاجرا است تا اینجاش مشکلی نیست ولی اگه یه روزی کشورهای عضو شورا اومدن توافق کردن که حزب الله و حماس هم تروریستی هستن اون وقت تکلیف ما چیه؟ ایا با استناد به حق تحفظ میشه لیست سازمان ملل رو نادیده گرفت؟ سوال دوم این که فرمودین اطلاعات مالی افشا نمیشه پس بر چه اساسی یه کشور از نظر ریسک پولشویی رتبه بندی میشه؟ صرف اینکه بیان بگن ما متعهدیم که فکر نمیکنم مبنای رتبه بندی باشه و باید یه سری مستندات هم باشه که شاید یکیش اطلاعات مالی است

  • بی نام
   چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 18:00:44
   11 11

   جواب شما در متن مقاله داده شده.

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 08:53:05
  پاسخ
  85 6

  کجای ما به آدمیزاد رفته که این یکه بره؟

 • علي
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 09:39:33
  پاسخ
  43 170

  بابا خجالت بكشيد...؟؟ مانند برجام ديگه كه دروغ مي گفتند

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 09:39:59
  پاسخ
  83 11

  شاید اینقدر هم بد نیست که مطابق نظر دلواپسان عمل کنیم و مثل همیشه ساز مخالف با جهان را کوک کنیم. مثل یک بیمار سرطانی چند سال عذاب می کشیم و بعد راحت می شویم. حداقل نسل های آتی دیگر عذاب تحمل دلواپسان را نمی کشند

 • علی
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 09:43:02
  پاسخ
  86 16

  دلواپسان با راستی و صداقت قهر هستند.

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 10:34:50
  پاسخ
  17 65

  تو که راست میگی...

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 10:36:13
  پاسخ
  87 4

  هدف مشخصه ديگه،گل الود كردن اب و صيد نهنگ،تحريم اگه واسه ميليون ها ايراني ضرر بود و تعدادي اقازاده و مسئول نعمت محض بوده

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 11:04:53
  پاسخ
  83 8

  اینا از همون اول برای مواقعی که نظام نیاز به دروغگویی داره سازماندهی شدند ولی مشکل این شد که نظام همیشه نیاز به دروغگویی پیدا کرد و کلا با دروغگویی امورات میگذرونه.

 • وحید
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 12:05:09
  پاسخ
  40 15

  دو تا سوال ساده 1. فرمودین که ممنوعیت فعالیت با لیست گروه تروریستی از نظر شورای امنیت لا زم الاجرا ست و فعلا گروه هایی مثل داعش توش هستن ولی اگر اعضای شورا اومدن گفتن سپاه و حزب الله تروریستی ان برای ما لازم الاجراست؟ 2. فرمودین در این توافق نامه صورتهای مالی گزارش نمیشن پس بر چه اساسی کشورها رو از نظر ریسک پولشویی اولویت بندی میکنن؟ به نظر زیادی خوش بینانه نوشتین مطلب رو

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 12:12:29
  پاسخ
  52 7

  اگر تشخیص گروه تروریستی بر عهده دولت ایران باشه دیگه چه مشکلی برای تصویب است؟؟

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 13:37:51
  پاسخ
  82 12

  دلواپسان چرا در باره اف‌ای‌تی‌اف به مردم دروغ می‌گویند؟ چون مجبورند ...

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 14:55:21
  پاسخ
  37 1

  بر اساس مقاله سازمان ملل ساز و کارها و آیین نامه ها رو بررسی میکند و بر مبنای آن آیین نامه های در حال اجرا مقدار احتمالی خطر پولشویی را تخمین میزند. اگر قرار بود به اطلاعات مالی و گردش حسابها دسترسی پیدا میکرد که بیانیه هایش الزام آور میشد

 • بهزاد
  پنجشنبه 24 خرداد 1397 - 10:49:06
  پاسخ
  5 3

  برجام اقتصاد رو هدف حمله قرار داد , اف ای تی اف امنیت رو ,

 • بی نام
  پنجشنبه 24 خرداد 1397 - 12:09:28
  پاسخ
  20 3

  نون داره.

 • بی نام
  پنجشنبه 24 خرداد 1397 - 14:38:23
  پاسخ
  1 0

  مگر فقط اینها دروغ می گویند؟

 • نوشاد
  پنجشنبه 24 خرداد 1397 - 18:23:34
  پاسخ
  9 3

  آره . فقط شما راست میگین

 • بی نام
  جمعه 25 خرداد 1397 - 10:10:13
  پاسخ
  8 0

  اگه هدفتون شفافیت مالی و کم کردن فساد باشه، اگر کسی بخواد به این دو هدف برسه، بدون فتف هم می رسه. اگه نخواد هم با فتف هم بهش نمی رسه.... نمونش خیلی از 180 کشوری که عضو پیمان هستند و توی فساد مالی و اداری اوضاع بی ریختی دارن....

 • بی نام
  جمعه 25 خرداد 1397 - 13:03:46
  پاسخ
  1 2

  تو ساده ترین و اساسی ترین چیزها که بدیهی هست و مردم می بینند دروغ تحویل میدن این که جای خود داره.

 • بی نام
  جمعه 25 خرداد 1397 - 13:32:42
  پاسخ
  1 0

  همین جوری الکی

 • بی نام
  جمعه 25 خرداد 1397 - 13:32:48
  پاسخ
  2 0

  منظوری ندارند والا

 • بی نام
  شنبه 26 خرداد 1397 - 12:11:38
  پاسخ
  1 3

  مخالفان برنامه اگه تونستن درست املاشو بنویسن جایزه دارن ؟ هنوزم نمیدونن ان پی تی درسته یا ام پی تی.

 • بی نام
  یکشنبه 27 خرداد 1397 - 00:24:29
  پاسخ
  5 1

  بذار برجامچای به نتیجه برسه بعد

 • بی نام
  دوشنبه 16 مهر 1397 - 14:07:19
  پاسخ
  1 0

  براتون متاسفم بی بصیرت ها

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین