شنبه 28 مهر 1397
دوشنبه 18 تیر 1397 - 12:01:00 چاپ

ذوالنور: دعوای اصول‌گرا و اصلاح‌طلب حرف مفت است

فرقی بین احمدی‌نژاد و خاتمی و روحانی نیست | برخی از اختلافات را خداوند درست کرده

سیاست > احزاب و شخصیت‌ها - مجتبی ذوالنوری گفت: ما جانمان را هم برای وحدت ملی می دهیم منتها وحدت ملی باید بر مبنای ولایت،اصول و ارزش ها و منافع ملی باشد.

فائزه عباسی: «وحدت ملی،گفت و گوی ملی، آشتی ملی» سال هاست که با واژه های مختلف صحبت از کنار گذاشتن اختلافات به میان می آید اما فقط در حد حرف باقی می ماند و باز سایه اختلافات سیاسی بر آن سنگینی می کند. اخرین بار هفته پیش بود که بار دیگر حسن روحانی همه را به وحدت دعوت کرد این بار هم تنها سرها به نشانه تائید تکان می خورند اما خبری از گام عملی نیست. مجتبی ذالنوری از نمایندگان منتقد دولت در مجلس دهم و از افرادی که به جدیت به دنبال تحقق سوال از رئیس جمهور است به خبرآنلاین می گوید مشکل ما حرف زدن نیست؛ مشکل ما عمل کردن است. او دعوای اصلاح طلب و اصولگرا را حرف مفت می داند و معتقد است باید همه روسای جمهور در آتش الهی بسوزند. هرچند ذالنوری می گوید جانش را برای وحدت ملی می دهد اما به نظر می رسد آتش اختلاف از نظر او زنده است حتی این اختلاف را خواست خدا می داند. آنچه در ادامه می خوانید مشروح این گفت و گو است:

از روزی که آقای روحانی در مسند قدرت قرار گرفت صحبت از وحدت ملی کرد چرا تا امروز هیچ گام عملی از سوی دیگران برداشته نمی شود؟
آقای روحانی از پنج سال پیش همه هنرشان گفتار درمانی بوده است و جز این ما چیز دیگر و اقدام مثبتی ندیدیم و علت آن هم این است که ایشان را این کاره نمی دانم چراکه وضعیت ما یک وضعیت عادی نیست که با یک آدم عادی و کارهای معمولی حل شود؛ بلکه نیاز به روحیه و تفکر جهادی دارد و اقدام و عمل جهادی می خواهد. وقتی برف می‌آید آقای رئیس جمهور سه روز از خونه بیرون نمی آید تا سرما به او نزند لذا معلوم است نمی تواند مشکلات کشور را حل کند. وقتی ایشان در شمال تهران زندگی می کند روزی یک ساعت و نیم دیرتر از این طرف و یک ساعت و نیم زودتر از آن طرف به خانه برمی گردد تا در ترافیک نماند این رئیس جمهور نمی تواند مشکلات کشور را حل کند.

فکر نمی کنید همین مباحث شخصی و حرف‌هایی که نیاز به اثبات دارد مانع شکل گیری وحدت ملی است؟
نه ما اختلاف شخصی با آقای رئیس جمهور نداریم. بحث من هم همین است که برای وحدت ملی ایشان مثلا باید 70 گام برمی داشت تا ما هم 30 گام برداریم و حمایت کنیم. اما وقتی رئیس جمهور هیچ قدمی برنمی دارد باید تعریف از آن بکنیم؟

بحث تعریف و تمجید نیست بحث بر سر کنار گذاشتن اختلافات و رسیدن به یک راه حل و یک نسخه درمان است؟
وادار کردن مسئولین در جهت اینکه به وظیفه شان عمل کنند این کمک به وحدت ملی است. پایه وحدت ملی، مردم هستند. چه کسانی قرار است با هم وحدت کنند؟ این مردم هستند که پشتوانه نظام هستند و مردم را زمانی می توان نگه داشت که مسئولین به وظیفه خود عمل کنند. کجا نقد کردن و وادار کردن مسئولی به اینکه وظیفه‌اش را عمل کند خلاف وحدت ملی است ؟

شما همه موضوعات را به سوال از رئیس جمهور ختم می کنید درحالی که اصلا بحث سوال از رئیس جمهور نیست
اما این حق و اختیار را نه رئیس جمهور به رسمیت می شناسد و نه هیات رئیسه مجلس

به هر حال بحث ما این نیست بلکه سوال این است که آیا وقت آن نرسیده اختلافات را کم کنیم؛ اختلافات سیاسی و جناحی؟
شما مصداق بگو

ببینید سالهاست دعوای اصولگرایی و اصلاح طلبی داریم یا درمورد دولت در همین پنج سال شاهد تصمیم‌های موازی با تصمیمات دولت هستیم، یا برخی محدودیت‌ها اینها همه مصداق اختلاف محسوب نمی شوند؟
ببینید اصلا این را خداوند متعال درست کرده است.

یعنی اختلافات سیاسی و درونی ما، خواست خدا بوده؟
من توضیح می دهم. ببینید به تعداد انسان‌های روی زمین تفکر و نگاه وجود دارد. اگر ما بگوییم همه مثل ما فکر کنند که انسان، انسان نیست؛ بلکه ربات است. خداوند متعال، انسانها را متفاوت خلق کرده و راه راهم مشخص کرده است. ایشان در قران می فرمایند« وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَميعًا وَلا تَفَرَّقوا» حبل الله امروز چیست؟ ولایت فقیه است. ولایت فقیه گفت اقتصاد مقاومتی؛ دولت بیاید گزارش دهد برای اقتصاد مقاومتی چه کاری انجام داده است؟ همان زمان که دولت برنامه اش را ارائه داد من در نطق هم گفتم اگر اصلا ما چیزی به عنوان اقتصاد مقاومتی نداشتیم برنامه دولت با این چیزی که امروز ارائه کرده است چه فرقی می‌کرد؟ خب ما یک بار سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را مرور کنیم، تاکید بر توانمندی داخلی، ارتباط با همسایگان،صادرات محور شدن و... دولت در کدام یک از این زمینه‌ها قدم برداشته است؟

شما دائم توپ را در زمین دولت می اندازید درحالی که در به وجود آمدن این شرایط فقط دولت را نمی توان مقصر دانست؟
اجازه دهید. وقتی یک جریانی لب به انتقاد باز می کند دولت به جای اینکه موضوع را حل کند، آن را سیاسی می کند و این را تخریب می داند. کجای حرف‌های ما تخریب است؟ اگر قبول ندارید بیایید گزارش دهید. نمایندگان دولت آمدند و با ما بحث کردند که شما باید به ما جایزه بدهید چرا که ما واردات را از 75 میلیارد به 40 میلیارد کاهش دادیم یا قاچاق را از 25 میلیارد به 12 میلیارد کاهش داده ایم؛ من یک سوال پرسیدم که در جواب درمانده شدند و آن این بود که اگر این ادعای شما درست باشد باید در چهار نقطه نمود داشته باشد 1- باید تقاضای ارز کم شده باشد. تقاضای ارز برای چیست؟ یا واردات قانونی یا قاچاق.

برای حفظ و ارتقای ارزش پول هم هست؛ برخی آن را پس انداز می کنند. فقط برای واردات نیست بحث سفرهای خارجی هم مطرح است.

امروز اوضاع آشفته است و در این مدت اخیر می توان توجیه تبدیل سرمایه را مطرح کرد اما در این پنج سال که همیشه وضعیت این‌گونه نبوده. به هر حال درخواست ارز سیر صعودی داشته است از سوی دیگر اگر واردات را چه قانونی و چه به صورت قاچاق کاهش دادید باید مصرف ما هم کم شده باشد آیا کم شده؟ مسئله دیگر این است که اگر واردات کم شده و مصرف کم نشده پس باید صنعت داخلی جایگزین شده باشد اما این مسئله هم محقق نشده و ما می بینیم صنعت ما با 40 درصد ظرفیت کار می کند و عملا خوابیده است. نکته مهمتر اینکه اگر واردات و قاچاق کم شده است باید نمود آن کالای خارجی هم در بازار ما کم شده باشد درحالی که می بینیم خودنمایی و رقص کالای خارجی که در بازار ما بیشتر شده است پس چگونه می گویید قاچاق و واردات را نصف کرده ایم. موضوع اینها است؛ دعوای اصولگرا و اصلاح طلب یک حرف مفت است.

ما بیاییم بر سر مشکلات اصلی کشور وحدت کنیم و آن را حل کنیم؛ دولت در این زمینه قدم بردارد ما هم کمک می کنیم؛ اما آیا تاکنون قدمی برداشته شده است؟ زمانی که آقای رفسنجانی رئیس دولت بودند، رهبری فرمودند بروید و طرح اقتصاد غیر نفتی را بیاورید. ایشان ابتدا اقداماتی کرد و بعد هم دنباله اش رها شد و به کلی از یادها رفت. اگر از همان زمان یعنی سال 74 تا امروز ما سالی 4 درصد از اتکا به نفت کم می کردیم امروز 10 درصد هم وابستگی به نفت نداشتیم که ترس از تحریم داشته باشیم. من معتقدم همه روسای جمهور ادوار ما به عذاب الهی خواهند سوخت که چرا مردم باید چوبش را بخورند فرقی هم بین احمدی نژاد و خاتمی و روحانی نیست.
اتفاقا من حضور اصلاح طلب و اصولگرا را مشکل نمی دانم و قائل به تحزب هستم چرا که افراد اگر از دل احزاب بیایند آن جریان خود را پاسخگو می داند و از این بابت است که افراد کوتوله دیگر راس کار نمی آیند. ما همه کادرسازی را کنار گذاشتیم و از کار حزبی فقط سیاسی کاری و شانتاژبازی را یاد گرفته ایم.

یک سوال. اصلا به وحدت ملی اعتقاد دارید؟
ما جانمان را هم برای وحدت ملی می دهیم منتها وحدت ملی باید بر مبنای ولایت،اصول و ارزش ها و منافع ملی باشد.

29216

39 دیدگاه
 • بی نام
  دوشنبه 18 تیر 1397 - 12:38:09
  پاسخ
  235 1

  اینو سر انتخابات بگید ملت گول نخورند.

  • فردوس توسی
   دوشنبه 18 تیر 1397 - 17:28:57
   18 58

   باورش خیلی سخته اونم با این همه فشار به اصلاح طلبان و رد صلاحیتها و...

  • مهربانی
   دوشنبه 18 تیر 1397 - 18:34:49
   12 33

   با این همه اختلاف و...بزرگان دو جناح باورش سخته

 • بی نام
  دوشنبه 18 تیر 1397 - 13:28:50
  پاسخ
  150 55

  خاتمی و روحانی چه زمانی گفته اند نظرشان به احمدی نژاد نزدیک است که آنها را با او یکی می کنید؟ داری آدرس اشتباهی میدی.

  • بی نام
   دوشنبه 18 تیر 1397 - 14:29:51
   115 29

   نظرشان را نمی دانم اما اعمالشان مثل هم بود.

  • امیر تبریز اوغلی
   دوشنبه 18 تیر 1397 - 14:33:25
   51 67

   جنس روحانی و خاتمی اصلا افکارشون در سطح احمدی نژاد نیس...

 • بی نام
  دوشنبه 18 تیر 1397 - 13:29:01
  پاسخ
  162 9

  به تعداد انسانها تفكر وجود دارد اينكه ما بگوييم همه مثل ما فكر كنند ديگر آن انسان نيست ربات است. شما اگر اين حرف خودتان راقبول داريد پس چرا ميخواهيد 80 ميليون مثل شما فكر كنند و آنچه شما ميگوييد عمل كنند . حاج آقا

  • شمس تبریزی
   دوشنبه 18 تیر 1397 - 14:33:54
   14 94

   دوست عزیز، با ذکر یک مثال برایتان توضیح میدم که شما منظور حاج آقا را اشتباه متوجه شدید. فرض کنید من معتقدم فلان خیابان باید از سمت شرق به غرب یک طرفه باشد و شما معتقدید که از سمت غرب به شرق باید یک طرفه باشد. تا زمانی که اختلاف من و شما در حد فکر و اندیشه است، مشکلی نیست اما اگر بخواهیم افکارمان را عملی کنیم حاصل این میشود که خیابان بند می آید. پس میبینی که اختلاف در فکر الزاما نباید به اختلاف در عمل ختم شود.

 • بی نام
  دوشنبه 18 تیر 1397 - 13:38:08
  پاسخ
  125 3

  ما که میدانیم باید حزب داشته باشیم .... اما خود این نمایندگان نمیدانند که باید حزب باشد یا نه ... یکی به این آقا بگه اگر حزب باشه که دیگه امثال تو وارد مجلس نخواهد شد .... راستی از 2500 ایرانی که به آمریکا پناهنده شدند چقدر خبر ؟

 • روزبه
  دوشنبه 18 تیر 1397 - 13:52:23
  پاسخ
  129 7

  خلاصه حرفشون اين ميشه که وحدت يعنی همه حرف من رو گوش کنند

  • بی نام
   سه شنبه 19 تیر 1397 - 12:46:50
   44 4

   اگر هم گوش نکردند ضدانقلابند حتما در نگاه این آقایون

 • بی نام
  دوشنبه 18 تیر 1397 - 13:55:07
  پاسخ
  31 45

  ما اصلاح طلب ها اصولا با کسی دعوا نداریم اما اگر کسی اذیت مان کند واکنش نشان می دهیم و بلای مشابه بلایی که سرمان آورده اند را سرشان می آوریم. اینکه با هم در یک خط فکری باشیم اصلا درست نیست و ما به کلی با اصولگرایان در امر اداره مملکت اختلافات بنیادی داریم. حالا تندروهایی مثل شما که اصولا وضعشان فرق می کند و نه به این جبهه تعلق دارند و نه آن جبهه. خودت رو قاطی نکن.

  • محمد
   سه شنبه 19 تیر 1397 - 11:08:34
   29 3

   چی و اصلاح کردی ؟؟ وضع جیب مردم ؟ قیمت دلار؟ وضع صنعت و کشاورزی رو ؟ اصلاح روند اداری کشور؟ دلت به یه اسم خوشه یا به پستی که بهت دادن

 • بی نام
  دوشنبه 18 تیر 1397 - 14:05:25
  پاسخ
  63 8

  چرا ایشان در مورد ۲۵۰۰ نفر ادعا کردند ولی سندندادند... همه این ها از ولایت هزینه می کنند ولی از خودشان برای ولایت خیر

  • بی نام
   سه شنبه 19 تیر 1397 - 11:52:33
   27 1

   چون ادعا کنتور نمیندازه

 • خام
  دوشنبه 18 تیر 1397 - 14:56:30
  پاسخ
  69 9

  آقای ذوالنور خدا وکیلی اگه بعذاب الهی اعتقاد داشتی اینجوری همه روسای جمهور را با یه چوب نمی روندی لابد خودت رو هم تو بهشت ودر کنار شهدای احد وکربلا میدونی .این همه ولایت ولایت می کنی .باورش برای آدم سخت میشه .دم خروس یا قسم حضرت عباس.؟

 • بي نام
  دوشنبه 18 تیر 1397 - 15:34:17
  پاسخ
  21 1

  ما جانمان را هم برای وحدت ملی می دهیم بشرطي كه بقيه مثل ما فكر كنند اقاي برادر در راستاي اقتصاد مقاومتي بفرماييد محافظانتان را بردارند

 • بی نام
  دوشنبه 18 تیر 1397 - 16:47:18
  پاسخ
  26 0

  بقول خودشان این اختلافات طلبگی است وجدی نگیرید.

 • بی نام
  دوشنبه 18 تیر 1397 - 18:11:39
  پاسخ
  33 3

  احتمالا ایشان مامور خدا در دروازه بهشت و حهنمند.

  • بی نام
   سه شنبه 19 تیر 1397 - 12:45:36
   9 1

   احسنت داری

 • بی نام
  دوشنبه 18 تیر 1397 - 19:21:23
  پاسخ
  15 51

  فقط احمدی نزاد فقط

  • بی نام
   سه شنبه 19 تیر 1397 - 11:52:58
   29 2

   خدا همه رو شفا بده

 • بی نام
  دوشنبه 18 تیر 1397 - 19:51:24
  پاسخ
  35 0

  یک سؤال :خواص باید چه جرمی مرتکب شوند تا متهم ٬محاکمه و مجازات شوند؟و چرا عوام به این سهولت به اندک اتهامی مورد تهاجم و برخورد شدید واقع می‌شوند ؟ یا این ۲۵۰۰نفر واقعیت داره یا خیر ،بالاحره یک طرف این ماجرا که هر دو خواص هستند دروغ میگویند و اتهام هر طرف دروغگو بسیار شدید است ، پس کو رسیدگی و مجازات این خواص؟

 • ابوالفضل
  سه شنبه 19 تیر 1397 - 00:48:58
  پاسخ
  39 3

  این همه مردم گفتند که غارتگران بیت المال را بگیرید و معرفی شان کنید، نتیجه اش این شد که چند دختر و پسر را به جرم رقص بگیرند و در تلویزیون به ملت نشان دهند؟ آیا شنیدن و درک صدای مردم، این قدر سخت است یا تجاهل می کنند؟

  • بی نام
   سه شنبه 19 تیر 1397 - 12:48:44
   2 24

   به نظرم برخورد با بی حجابی و رقصنده ها مهمتره تا غارتگران بیت المال

 • بی نام
  سه شنبه 19 تیر 1397 - 07:14:34
  پاسخ
  15 1

  تو خوبی

 • بی نام
  سه شنبه 19 تیر 1397 - 08:12:09
  پاسخ
  25 1

  ديگه اين حرفها جواب نميده فقط بازگشت دلار ها اقازاده ها . مبارزه واقعي با مفسدان نه حرفي.كاهش قيمت ارزو سكه و مسكن و نهايتا حراج خانه ها احتكار شده و خالي .

 • بی نام
  سه شنبه 19 تیر 1397 - 12:47:21
  پاسخ
  12 1

  برادر عزیز. مگه رهبری نگفتند شما تندرویی؟ چرا ادامه میدی؟

 • بی نام
  سه شنبه 19 تیر 1397 - 12:47:45
  پاسخ
  20 0

  خبرآنلاین مردم از این حرفها خسته اند.نون و آب کجاست؟

  • بی نام
   چهارشنبه 20 تیر 1397 - 09:53:55
   7 0

   امثال اینها هستند که نون و آب من و شما رو می خوان کنترل کنند

 • بی نام
  سه شنبه 19 تیر 1397 - 12:48:00
  پاسخ
  22 0

  اینقدر توی سر و کله هم بزنید تا خسته بشید

 • بی نام
  سه شنبه 19 تیر 1397 - 12:51:36
  پاسخ
  14 2

  اونی که مفته دعوای اصلاح طلب و اصولگرا نیست بلکه بعضی ادعاهای واهیه

 • بی نام
  چهارشنبه 20 تیر 1397 - 08:32:25
  پاسخ
  1 9

  واقعا همين طور هست نه اصلح طلب نه اصولگرا مردم مظلوم ايران اگر پيشرفت ميخواهند بايد چپ وراست و... را رها کرده وفقط پيرو فرامين رهبري باشند

 • بی نام
  چهارشنبه 20 تیر 1397 - 08:33:00
  پاسخ
  1 5

  اصولگرا واصلاح طلب کشک فقط خدمت خدمت خدمت صادقانه وفقط محمود احمدي نژاد

 • بی نام
  چهارشنبه 20 تیر 1397 - 08:37:18
  پاسخ
  1 3

  حرف حق را از هر کسي شنيد بايد تحسين کرد مرحبا

 • بی نام
  چهارشنبه 20 تیر 1397 - 08:38:06
  پاسخ
  1 11

  اي کاش در مجلس 50 ذوالنور داشتيم اونوقت شايد فکري به حال مردم ميشد

  • بی نام
   چهارشنبه 20 تیر 1397 - 14:54:22
   6 1

   تا امثال تو با این طرز فکر جاهلانه توی این مملکت هستن هیچوقت هیچ چیز درست نمیشه.

 • مقیمی
  چهارشنبه 20 تیر 1397 - 13:42:14
  پاسخ
  9 0

  اینو انصافا”درست گفته همشان سر و ته یک کرباسن

  • بی نام
   چهارشنبه 20 تیر 1397 - 15:50:54
   3 0

   حرف حق

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین